IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање на мали деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање на мали деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 11:21
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Абе душичке, па кажи културно дека згреши затоа што клеветиш и ќе ти биде простено. Ама ајде, штом не сакаш да се покаеш, нека стои на чело уште еднаш твојата лага:
 
Ти тврдиш дека оној кој не поверува, нема да биде спасен, т.е. децата затоа што не можат да поверуваат, нема да бидат спасени, а ги клеветиш православните христијани дека тоа го проповедале?
 
Во твојата прва клевета упатена кон мене дека јас наводно сум тврдел дека бебињата нема да бидат спасени ти одговорив посочувајќи на која страната каде на долго и широко објаснував дека бебињата немаат потреба да поверуваат, ниту да се покајат, ниту да се крстат и дека ЌЕ БИДАТ спасени, но бидејќи ти продолжуваш оф-топик да спамираш со клеветите, овој пат ќе го цитирам целиот мој коментар за да биде јасно разобличена твојата клевета:
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Тоа е така затоа што православните веруваат дека доколку едно бебе почине некрстено, тоа ќе оди во пеколот и затоа поп не го пее/чади (уште подобро ако мене ме прашуваш среќа). Тоа е така затоа што, според православието со крштевањето бебето се "мие од родителскиот грев". 
 
Од друга страна пак Библијата не учи така. <--- еве ти доказ дека јас не го тврдам тоа за што ме клеветиш намигнување
Прво, како што можеш да прочиташ во мојот воведен коментар на почетната страна од оваа тема, крштевањето воопшто не е наменето за бебињата, туку за доволно возрасни луѓе кои го познаваат Христовото евангелие, се каат за своите гревови, веруваат во Исус Христос и донесуваат лична одлука (а не одлуката на кумот среќа) да го следат Христос и дури потоа се крштеваат.
 
Второ, точно е дека бебето наследува грешна и несовршена природа од своите родители, но не и осудата за гревот. <--- читаш добро Маранатке трепкање
 
"Оној кој ќе згреши, тој и ќе умре. Синот нема да го носи татковиот грев,хи,%20хи... ни таткото синовиот грев. Врз праведникот ќе биде неговата правда, а врз безбожникот неговата безбожност. " (Езекиел 18:20)
 
Имено, се додека бебето не почне да разликува добро од зло, додека не проработи совеста во него и додека не му се открие Божјиот Закон (барем некој дел од него) детето не е под осуда на гревот. Гревот е присутен во бебето, но е мртов и како таков нема сила да го осуди бебето за во пеколот. <--- дали ме следиш Маранатке бакнеж
 
"Имено, гревот беше во светот уште пред Законот, но гревот не се засметува кога нема Закон. " (Римјаните 5:13)
"И јас живеев некогаш без Законот; но кога дојде заповедта, гревот оживе, а јас умрев." (Римјаните 7:9)
 
Доколку детето не ги познава Божјото учење и Божјите заповеди или пак неговата/нејзината совест сеуште не е доволно развиена, тоа не е виновно за нивното неисполнување или прекршување. (Дали сме сеуште на линија? бакнеж) Но доколку ги познава или пак неговата совест го убедува дека тоа што го прави е грев, тогаш нема изговор.
 
"Да не дојдев и да не им зборував, немаше да имаат грев; но сега немаат изговор за својот грев." (Исус Христос во ев. Јован 15:22)
"Зашто кога народите, кои немаат Закон, го исполнуваат - по природа - она што Законот го бара; тогаш тие се, немајќи Закон, сами за себе закон. Тие покажуваат дека делото на Законот е напишано во нивните срца, за што сведочат: нивната совест и нивните мисли, што меѓусебно се обвинуваат или се бранат,"
(Римјаните 2:15-16)
 
 
Заклучок: Доколку бебето инцидентно почине, тоа оди дирекно во Божјите прегратки. големо%20гушкање без разлика кој каде ќе го закопа и безразлика на тоа дали некој поп ќе му врши некакви си метании врз него или не :pop:
(И конечно дами и господа во последната реченица триумфално забава е соборена клеветата на Мараната црвенеење дека EvAngelos тврдел дека бебињата нема да биле спасени затоа што не поверувале во Исус) Ви благодарам на вниманието, се читаме при разобличувањето на другите нејзини клевети.

Ете, откако ја разобличив твојата клевета црвенеење, сега дозволи ми да ти објаснам зошто следниов стих не се однесува на бебињата:
 
"Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден." (Марко 16:16)
 
Доколку го прочиташ контекстот на овој стих т.е. предходниот стих ќе видиш за кого се однесува истиот:
 
"И им рече: „Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание! Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден." (Марко 16:15 и 16)
 
Оттука гледаме дека Исус им заповедува на апостолите да одат по целиот свет и да го проповедаат евангелието на секое создание и на тие, на кои што ке им проповедаат, доколку не поверуваат ќе бидат осудени.
Се разбира, кога Исус вели "проповедајте го евангелието на секое создание", под тоа "секое" не мисли и на дрвата, камењата, реките, ниту пак мисли на бебињата кои немаат капацитет да ја разберат проповеданата порака. Но којзнае, можеби и на бебињата мислел.. православие и се е можно среќа

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


А што мислиш, дека ова што го правиме сега не е дебата?
 
Очигледно ти никогаш и не си присуствувала на дебата, па затоа ова ти личи на дебата среќа Ова воопшто не е дебата. Ова е неврзано препукување, клеветење, дискутирање за личноста наместо за темата на дискусија, изнесување на лични работи од приватниот живот (нешто што е крајно недозволено на дебатите), овде како што гледаш нема правила, можеш цело време да си пишуваш оф-топик и на крајот да си го додадеш твоето омилено: "п.с. Модератори, се извинувам за офф топикот" и готово, исто како да не си пишувала оф-топик голема%20насмевка
Но на дебатите, каде што во воведот се дефинирани правилата за дискутирање, каде што е поставен кодекс на коментирање, каде што правилата се правила кои непристрасно важат и не се исклучуваат, на таквите дебати вакви пародии не се дозволени.
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А и не знам зошто се преценуваш мислејќи дека специјално тебе ќе ти посветувам време?
 
Хахаха ова е можеби 5-от кукавлички изговор за избегнување на дебата кој го читам од тебе. Срц, препрочитај си ги последниве 20тина коментари и ќе видиш дека мнозинството од нив и онака ти се посветени специјално за мене трепкање Па ти и онака ме прогонуваш по темите и само за мене пишуваш. Па тебе и онака во секој коментар го спомнуваш името EvAngelos. Се што барам јас е да и ставиме едни културни рамки на нашата дискусија, да дефинираме правила и кодекс на дискутирање, да се оградиме во една тема (како што тоа едно време храбро го направи maria_magdalena со efendija мислам или со друг од муслиманите), да одбереме тема и да дискутираме.
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Кодекс и правила си има форумов,
 
Не мислев на вакви кодекс и правила, туку на кодекс и правила каде што ќе бидеме обврзани и ние и модераторите да ги почитуваме среќа
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

А знаеш што е кукавичлук? Кукавичлук е кога ќе те фатат дека клеветиш и лажеш, а ти не само што нема да се покаеш и извиниш, туку тоа ќе му го препишеш на другиот.
 
Клеветата твоја погоре е јасно разоблчена и со секој твој нареден коментар околу неа твојата детска наивна лага се повеќе излегува на виделина.
А кукавличук е збор чие значење на сите добро ни е познато. Еве ти го неговото значење и сликовито кокошка
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Не бе, душичке, знаеш што е опсесија? Опсесија е Маран Ата да не пишува едно добри 9-10 месеци на форумов, а Евангелос по месинџери, скајпови и ем ес ени да им зборува на оние кои сака да ги преобрати во баптисти и да ги вклучи во својата организација:

„Маран Ата те манипулира, Маран Ата те лаже, Маран Ата е ваква, Маран Ата е таква“.
 
Не е тоа опсесија, сега ќе објаснам и зошто. Тоа што Мараната 9-10 месеци не пишува на форумов, а сепак секоја вечер го гледаме нејзиното корисничко име во Активни Корисници среќа, тоа е факт дека таа е опседната со форумов (или со некои членови тука црвенеење), но нема храброст да пишува, туку кукавички се крие.
Тоа што Мараната 9-10 месеци нема храброст да пишува јавно на форумов, туку ги лови (заведува) по лични пораки новодојдените членови кои се нестабилни во верата и по лични пораки им вели: "Не го слушај ЕвАнгелос што ти пишува, тој е протестант, тој е баптист, тој е ваков, тој е таков, неговиот основач се самокрстил со  лонче вода голема%20насмевка", ете тоа е опсесија, ете тоа е кукавличук.
Тоа што Мараната 9-10 месеци нема храброст јавно да се соочи со мене и да ми реплицира и ги користи новодојдените членови (нестабилни во верата) и преку нив ми ссе обраќа: "пиши му вака на ЕвАнгелос, пишу му така на ЕвАнгелос, прашај го ова ЕвАнгелос, прашај го она" голема%20насмевка ете тоа е опсесија, ете тоа е кукавличук.
 
Замислете, во една ситуација, членот чија дискреција ја почитувам, додека дискутиравме на МСН за една тема, во еден од своите одговори ми пиша вака: "Maran Ata says:......" газење%20од%20смеење (На местото на Maran Ata стоеше нејзиното име, за чија приватност јас имам доблест да не го напишам)
Замислете, цело време јас мислев дека сум зборувал со анонимниот член, за на крајот да дознаам дека тој само ги пренесувал на Мараната моите коментари и со копи-пејст ми кажувал што всушност Мараната мене ми вели голема%20насмевка
Е дури по ваквите пародии, откако ќе ја фатев Мараната како кукавички зад грбот на заведените членови овде ми дофрлува (наместо да дојде овде на рингот и да ми се обрати лице во лице), дури потоа јас давав изјави од типот: "Мараната те лаже, она те манупулира" и сл. Затоа што, како што можевме да видиме, тоа така и беше, а како што гледаме и тука, тоа така и е. Ништо не се променило кај нашата Маранатка.
 
Ете тоа е опсесија мило. Додека ЕвАнгелос си дискутира со другите членови, Мараната го демнее во позадина и кога ќе види како некој од членовите почнува да се отрезнува од православието и да се привлекува кон Божјиот Збор (Библијата), Мараната одма по лична порака го зграпчува и почнува со нејзините подли клевети, лаги итн.

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

п.с. Модератори, се извинувам за офф топикот, сепак треба да му се одговори на човекот, нели?
 
Ете, токму за ова зборував намигнување Човекот воопшто никаде не ти постави прашање за да му одговориш. Ти прва почна да ми се препелкаш и убацуваш во разговорите кои јас си ги водам со другите членови. Јас твоето доаѓање на форумов не го ни забележав, воопшто и не ме тангираше. Ти почна (како џокер у покер, како несоодветен зачин во манџа) да ми се плеткаш во разговорите со другите членови и да го менуваш топикот на сите теми во твојот омилен опсесивен топик: "Ајде да дискутираме и да го клеветиме ЕвАнгелос". среќа
Но, нејсе, терај, да видиме до каде ќе одиш со овој памет и колку ќе те толерираат.
Поздрав.
 
п.с. Модератори, не се извинувам за оф-топиков голема%20насмевка, затоа што имам демократско право да одговорам на клеветите кои иако оф-топик, сепак беа оставени да висат на форумов.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 16.Септември.2009 во 12:13
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 13:18
Вака сега..
Најпрвин јас(ахмар) реков дека КЛЕВЕТИШ дека според Светата Црква наводно сите починати деца иделe во пеколот.
Потоа откако реков дека тоа не е вистина и откако побарав да покажеш каде тоа така учи Црквата,ти нешто глумеше лудило дека Црквата уствари не учи така, но со идејата дека Црквата и православието се две различни нешта, иако знаеш дека за нас тоа е едното исто!
Ај не е проблем што не го почитуваш нашето мислење но да правиш вербални гимнастики за да ги збуниш другите членови е крајно ...ај да речам нехристијански.

Сега тука малце само ќе се осврнав за долгиот твој офф топик погоре
:

Твојот "предлог"за нови правила за дискусија е крајно ЛИЦЕМЕРЕН.. Ти можеш комотно да навредуваш и да клеветиш(да те потцетам еднаш дури и ме нарече )и сето тоа зачинето со невиден сарказам од типот- каков па христијанин си ти бе/мори?!

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мараната 9-10 месеци нема храброст јавно да се соочи со мене и да ми реплицира


ЦЦЦ...Умре циганкат(ромката) што ме фалеше!!

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

откако ќе ја фатев Мараната како кукавички зад грбот на ми дофрлува (наместо да дојде овде на рингот и да ми се обрати лице во лице),
Мараната го демнее во позадина и кога ќе види како некој од изгубените членови овде почнува да се отрезнува од православието и да се привлекува кон Божјиот Збор (Библијата), Мараната одма по лична порака го зграпчува и почнува со нејзините подли клевети, лаги итн.


Значи имаме некои многу опасно суштество на форумов кое: демнее,зграпчува изгубени членови(и тоа зад грб),уште да кажеш дека им ја цица крвта па да те сфатaм дека за Вампир праиме муабет!!


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас твоето доаѓање на форумов не го ни забележав, воопшто и не ме тангираше. Ти почна (како џокер у покер, како несоодветен зачин во манџа) да ми се плеткаш во разговорите со другите членови и да го менуваш топикот на сите теми.


Братко ништо нема да е страшно ако си признаш дека маран ата ти е НОЌНА МОРАи тоа "библиска" НОЌНА МОРА.
И ваљда не мислиш дека правоверните тука само ќе си седат на раат додека ти само го напаѓаш со клевети и лаги Православието.
Сепак да те потцетам ова е секуларен форум значи не е екслузивно наш или ваш па така да помири се со тоа дека ќе слушаш ставови кои може нема да ти се допаднат многу многу..




Изменето од ahmar1 - 16.Септември.2009 во 13:44
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 14:18

Abe luge, ke se ispotepate eden megu drug so navredi i kleveti. Zosto se dokazuvate koj e popameten ?


Dali mislite deka vasite postovi go raduvaat nasiot Spasitel ISUS HRISTOS?

Zamislete so ovie postovi polni so otrov, sarkazam i omraza kakvo loso svetlo frlate vrz vasite crkvi i vrz samiot HRISTOS i Negovoto ucenje.

Ne za dzabe ISUS veli:" Ne sekoj sto mi veli Gospodi,
Gospodi, ke vleze vo carstvoto nebesno, a onoj sto ja ispolnuva voljata na Mojot Otec nebesen."( Matej 7:21)

SHALOM !
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 14:31
Братко давиде..како да кажам сега..
Правење кариера ИСКЛУЧИВО од ПЛУКАЊЕ и КЛЕВЕТЕЊЕ на православието и на Христовата Црква и не е некој христијански метод за напредок во уподобувањето на Бога.

Може да се напарави паралела со муабетот за тоа дали христијанинот треба да војува или не.
Да,не е убаво да се војува но ако е загрозен нашиот ближен (духовно и телесно) тогаш тоа е дозволено..
Епа истово може да се сфати и за тука на форумов..
мирно и прибарно да но ако нечии постапки се насочени за духовно наштетување на нашите ближни со употреба на лаги,клевети и навреди тогаш верниците се ДОЛЖНИ да ги заштитат ближните од тие напади.
Тешко нас ако се сложуваме за се со друговерците


Изменето од ahmar1 - 16.Септември.2009 во 14:36
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 14:33
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Dali mislite deka vasite postovi go raduvaat nasiot Spasitel ISUS HRISTOS?

!


Нашите постови сигурно дека Го радуваат Христос бидејки ја проповедаме Христовата наука.


Постовите на православните ги радуваат нивните попови и владики.голема%20насмевка
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 14:38
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Братко давиде..како да кажам сега..
Правење кариера ИСКЛУЧИВО од ПЛУКАЊЕ и КЛЕВЕТЕЊЕ на православието и на Христовата Црква и не е некој христијански метод за напредок во уподобувањето на Бога.

Може да се напарави паралела со муабетот за тоа дали христијанинот треба да војува или не.
Да,не е убаво да се војува но ако е загрозен нашиот ближен (духовно и телесно) тогаш тоа е дозволено..
Епа истово може да се сфати и за тука на форумов..
мирно и прибарно да но ако нечии постапки се насочени за наштетување на духот и вистинат во нашите ближни со употреба на лаги,клевети и навреди тогаш верниците се должни да ги заштитат ближните од тие напади.
Тешко нас ако се сложуваме за се со друговерците



Jas ne sakam da zazemam strana , ne mi bese upaten postot do Pravoslavnite ili Protestantite.

Ako site sto pisuvate ovde se smetate za sledbenici na Knezot na Mirot, toa treba da se vidi i vo vaseto pisuvanje. Pozdrav i mir megu vas!

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 15:26
Замислете, во една ситуација, членот чија дискреција ја почитувам, додека дискутиравме на МСН за една тема, во еден од своите одговори ми пиша вака: "Maran Ata says:......" На местото на Maran Ata стоеше нејзиното име, за чија приватност јас имам доблест да не го напишам)
Замислете, цело време јас мислев дека сум зборувал со анонимниот член, за на крајот да дознаам дека тој само ги пренесувал на Мараната моите коментари и со копи-пејст ми кажувал што всушност Мараната мене ми вели голема%20насмевка
Е дури по ваквите пародии, откако ќе ја фатев Мараната како кукавички зад грбот на заведените членови овде ми дофрлува (наместо да дојде овде на рингот и да ми се обрати лице во лице), дури потоа јас давав изјави од типот: "Мараната те лаже, она те манупулира" и сл. Затоа што, како што можевме да видиме, тоа така и беше, а како што гледаме и тука, тоа така и е. Ништо не се променило кај нашата Маранатка.


Евангелос, кога некому се претставуваш како пријател тој очекува од тебе дека:

НЕМА ДА ГИ ИЗВРТУВАШ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ,
НЕМА ДА ГИ ИЗВРТУВАШ ЦЕЛИТЕ СИТУАЦИИ,
НЕМА ДА ГИ ИСКОРИСТУВАШ ЗА ДА СЕ НАПРАВИШ ПАМЕТЕН,
НЕМА ДА ГИ ИСКОРИСТУВАШ ЗА ДА ПОНИЖИШ НЕКОГО
НЕМА ДА ГИ ИСКОРИСТУВАШ ЗА ДА СЕ ГОРДЕЕШ, САМОПОФАЛУВАШ, ВОЗДИГНУВАШ....

Просто се чудам, како некој кој се декларира како верник може да го превиди фактот дека тој што се воздигнува ќе биде......КАДЕ ЕВ....КАДЕ ЌЕ БИДЕ ПОСТАВЕН ТОЈ ШТО САМИОТ СЕ ВОЗДИГА????????.....


Но заради општото добро ќе ја објаснам ситуацијата како што беше....за да се освестат членовите кои се потенцијални жртви на вампири, крвопијци, пијавици..што може да ги снајде....



Членот чија приватност Ев ја почитува и несакаше да го каже (бидејки му е ДЕМЕК пријател) сум ЈАС...ПОЛЖАВЧЕ...

Јас ќе ви ја објаснам ситуацијата како што беше, затоа што јас ја создадов, јас бев директен учесник и јас ја знам НАЈДОБРО.....

Зборував паралелно со Маран Ата и со Евангелос на скајп...Тоа го направив намерно за да им ги споредувам сфаќањата (православното и баптистичкото) бидејќи трагав сеуште по вистината. Идејата беше да видам како една иста работа ја сфаќа православието (маран ата) и баптизмот (Евангелос)....

За да ја продалбочам потрагата по вистината коментарите на Ев и ги спротивставував на Маран Ата, а нејзините коментари му ги спротивставував на Ев.....

Во едно од копирањата на коментарот на Маран Ата...јас сум го ископирала и тоа: Maran Ata says:.......

Ев се насмеа тогаш и рече....ЗНАЕВ ДЕКА Е ТАА....разговорот ми личеше како да разговарам со неа.....

После тоа на Ев му објаснив која била идејата....зошто им ги споредував исказите.....на тоа Ев одговори нешто сосема спротивно на ова што тука го тврди.....Дека е тоа сосема во ред и дека и тој самиот мноооогу различни деноминации поминал и во Бугарија и не знам каде бил, за да ја дознае вистината. Ме охрабри дека е во ред и дека на секој коментар на Маран Ата тој можел да се спротивстави без проблем......

Само колку за информација.....Маран Ата јас ја повикав да разговараме и нашето пријателство е резултат на МОЈА иницијатива.....Евангелос самиот ме повика да разговараме и нашето познанство е резултат на НЕГОВА иницијатива.....

КОЈ КОГО ТУКА ЛОВИ??????
КОЈ КОГО САКА ДА ЗАВЕДЕ?????
МЕНЕ САКА ДА МЕ ЗАВЕДЕ МАРАН АТА (зашто секогаш јас иницирам разговор со неа) или САКА ДА МЕ ЗАВЕДЕ ЕВАНГЕЛОС (кој се трудеше, трудеше и виде дека не сакам да бегам од вистината, па ме остави раат)


Ев, те жалам зашто и со мене ја повтори грешката што ја направи со Беличка.....

Слава Му на Бога што не ги остава оние што се надеваат на Неговата милост....што ги разобличува нивните наводни пријатели, спасители, душегрижници..и ги води во Вистината......БОГ е милостив...дури и за оние кои се (го цитирам Евангелос) изгубени членови, нестабилни верници...во превод ВЕЈКИ НА ВЕТЕР.....

Слава Ти Боже наш.....Слава Ти..


П.С.....

Ев......секундарно те бришам од листата на пријатели на фејсбук....



МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 15:47

Uspokojte se i prestanete so navreduvanja vo komentarite.

Dovolno beshe izlaganje od temata i namerni ili nenamerni izvrtuvanja na kazhanite zborovi.

Vratete se na temata i na opshtoprifateniot kodeks na odnesuvanje kako sto prilega na sekoj vernik i chlen na ovoj nash forum.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 01:04
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Евангелос, кога некому се претставуваш како пријател тој очекува од тебе дека:

НЕМА ДА ГИ ИЗВРТУВАШ НЕГОВИТЕ ЗБОРОВИ,
НЕМА ДА ГИ ИЗВРТУВАШ ЦЕЛИТЕ СИТУАЦИИ,
НЕМА ДА ГИ ИСКОРИСТУВАШ ЗА ДА СЕ НАПРАВИШ ПАМЕТЕН,
НЕМА ДА ГИ ИСКОРИСТУВАШ ЗА ДА ПОНИЖИШ НЕКОГО
НЕМА ДА ГИ ИСКОРИСТУВАШ ЗА ДА СЕ ГОРДЕЕШ, САМОПОФАЛУВАШ, ВОЗДИГНУВАШ....
 
Polzavce, аххх Polzavce тага
Каде тоа јас ги извртував твоите зборови? Ако имаше такво нешто ти ќе ме цитираше, ќе наведеше аргумент, пример, но очигледно ова што си го напишала си го напишала така од ракав, колку да има поетска форма.
Зборовите и ситуацијата ја напишав каква што беше, а дури и ти подоле во текстот го потврди тоа (опишувајќи го настанот исто како мене).
Јас не те искористив тебе во мојот коментар, туку ја искористив ситуацијата со АНОНИМНАТА ЛИЧНОСТ. Доколку го напишев твоето име, тогаш ќе беше искористена ти, но вака, беше искористена ситуацијата.
 
Второ, јас не ја искористив ситуацијата од причините кои ги наведуваш ти, туку за да ја разобличам клеветата на Maran Ata дека јас сум ја озборувал Maran Ata по месенџери, скајпови и сл. и преку наведената ситуација докажав дека таа прва започнувала со моето дискредитирање и клеветење по месенџерите и скајповите, а дури потоа откако ја ќе сум ја фател дека го прави тоа, во своја одбрана пишувам нешто слично на тоа што таа наведе. И тоа дека таа лаже и клевети не го пишувам само по месенџери, скајпови и сл, туку и тука, јавно ги разобличувам нејзините лаги и клевети и секој може да ги прочита тука.
 
И не е само тој случај. Веројатно никој не забележа, но еден од членовите пред околу една недела, додека Мараната сеуште не пишуваше на форумов, му се испушти дека Мараната му кажала... нешто. Е сега ако ги соочам тој член и Мараната, нормално е дека неговата субјективност ќе одговори дека таа прва му пишала, но објективата страна ќе размислува вака: Што е поверојатно, активен член да му се обрати на некативен член (веќе 9-10 месеци) или пак неактивниот член (кој нонстоп демнее во Активни Корисници) да му пишал на активниот член гледајќи го како лесен плен за заведување? среќа
И со тој член зборував на месинџер и на него (намерно или ненамерно) му се испуштија работи кои тој не би можел да ги знае за мене, а Мараната ги знае. Тоа е уште еден доказ дека Мараната предходно ме озборувала (читај: клеветела, дискредитирала) кај тој член.
 
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Зборував паралелно со Маран Ата и со Евангелос на скајп...Тоа го направив намерно за да им ги споредувам сфаќањата (православното и баптистичкото) бидејќи трагав сеуште по вистината.
 
 Идејата беше да видам како една иста работа ја сфаќа православието (маран ата) и баптизмот (Евангелос)....
За да ја продалбочам потрагата по вистината коментарите на Ев и ги спротивставував на Маран Ата, а нејзините коментари му ги спротивставував на Ев.....
 
Прво, јас воопшто не ти пишував некои баптистички сфаќања на твоите прашања, туку, речиси секој мој одговор, беше цитат од Светото Писмо. Значи јас ти давав библиски одговори и библиски аргументи за поставените прашања.
 
Второ, тоа што го наведуваш е интересна приказна, но мене, кога веќе ги отвори картите, мене поверојатно ми беше и сеуште ми е дека ти и Мараната во сојузништво зборевте со мене т.е. дека Мараната исто така знаела дека си правиш копи-пејст игри, бламажи.
Аргумент? Па доколку ти сакаше да ги споредиш нашите сфаќања околу твоите "дилеми" ти слободно можеше да не ставиш во конференциска врска сите тројца и таму можевме сите во ист прозорец да разговараме околу твоите дилеми и преку нашите коментари најдобро ќе ја направеше споредбата. За ова не е потребно многу мозок, а ти имаш и повеќе од тоа намигнување
Втор аргумент: Доколку навистина ти го правеше тоа што погоре го велиш, тогаш немаше 100 пати да ми се извинуваш потоа (иако јас уште во првиот пат ти простив, ти реков дека е во ред, дека не се лутам, таман работа големо%20гушкање). Но бидејќи совеста те гризела, затоа и толку пати се извинуваше.
Се разбира, ова не се докази, туку само моите аргументи зошто јас мислам така. Но, како и да е, и тогаш ти кажав, и сега ти кажувам дека јас воопшто не ти се лутам за тие копи-пејст игри.
 
И уште нешто, можеби другите можеш да ги убедиш, но мене не можеш да ме убедиш дека ти си била во потрага по вистината и дека си ја продлабочувала потрагата по вистината бла бла бла... затоа што јас добро знам дека ти уште пред да комуницираме се завитка во удобниот капут на православието (многу добро ги знам причините за тоа), а потоа само си бараше изговори зошто тоа е правата вера, си бараше некој да ти го потврди она што веќе си го одлучила, си бараше некој што ќе ти ја смири вознемирената совест која ти ја создаваа библиските стихови убедувајќи те дека вистината во Библијата и православието се две дијаметрално спротивни нешта.
Дури и за многу работи во Библијата ти се согласи дека се онака како што ги тврдам јас (околу тоа дека сексот е даден и за уживање, а не само за репродукција, околу тоа дека во причеста лебот и виното ги симболизираат телото и крвта на Христос, а не дека се буквални тело и крв Хрситови итн), а не како што ги тврди православието, но едноставно рече (парафразирам, а не извртувам): "Не знам зошто е тоа така во православието, ќе прашам, ќе видам, ама сепак јас останувам православна, го осеќам тоа со срцето некако". Тука добро се сеќавам што ти одговорив: "Поизмамливо од сè е срцето" (Еремија: 17:9) и те посоветував да го уклучиш разумот, разумот...
 
Затоа не прави филм дека ти си ги истражила и двете страни па потоа си заклучила дека православието е правилната вера и си одлучила да бидеш православна, туку ти прво си одлучи да бидеш православна, а дури потоа дискутираше зошто вака, зошто така, а кога ги добиваше одговорите, ги затнуваше ушите за вистината.... а зошто, дозволи ми да толкувам:
Затоа што си свесна кои се последиците доколку (не дај Боже)Библијата те убеди дека православието не е правата вера. Тогаш би те гризело совест доколку си во таа вера и би требало да направиш избор да не го следиш тоа учење. Но ако го направиш, тогаш ќе те наречат: протестантка, секташка, предавник на нацијата и сл. и со тоа ќе си го расипеш угледот меѓу роднините, пријателите.
Вака толкувам затоа што не си ни прва ни последна што од истите причини одлучуваат да не го следат библиското христијанство, и да останат во удопството на, од светот љубената религија - православието.
 
Но, нејсе, мое беше да ти го проповедам Христовото изворно евангелие и јас верно ја исполнив таа Христова заповед. Ти ми поставуваше прашања и јас верно ти одговорив на истите. Јас моето си го завршив, мојата совест е чиста. Жал ми е што ја дозна вистината, се убеди во неа и свесно одби да ја следиш. Жалам како што Христос жалеше по богатиот младич кој не сакаше да се откаже од удопството во светот за безрезервно да го следи Него.
 
 
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Само колку за информација.....Маран Ата јас ја повикав да разговараме и нашето пријателство е резултат на МОЈА иницијатива.....Евангелос самиот ме повика да разговараме и нашето познанство е резултат на НЕГОВА иницијатива.....
 
Тоа дали ти си и иницирала на Мараната или она тебе ќе остане вечна енигма која мене, а верувам и другите воопшто не не интересира. Ставена си во крајно субјективна ситуација за да би можела да одговориш објективно. Но, нејсе, воопшто и не е важно тоа.
Јас штотуку пробуричкав да видам како точно ние ја инициравме нашата комуникација и навистина јас прв сум ти иницирал, ама се сеќаваш ли како мила моја екс пријателке?
 
Случајно прочитав на една тема дека си имала здраствени проблеми и дека нешто ти се исчистило, а потоа пак ти се вратило (а во меѓувреме си била кај "исцелителот" Иван од Куманово. Си помислив дека имаш рак кој ти се повратил и (замисли) се загрижив за тебе мислејќи дека се откажуваш до класичната проверената медицина и посегнуваш по надри лекари и ЗАТОА ти пишав, за да видам што е работата, затоа што имам дебело искуство со таа подла болест (и сличните на неа) и сакав да ти помогнам. Истото сум го сторил и за еден друг член на форумов читајќи меѓу редови дека тој или некој негов близок е болен од рак (и во тој случај погодив, мајка му беше болна од рак). Со тој член воопшто не ни продолжив да разговарам на верска основа, само му реков дека ќе се молам за мајка и. (можам и да го повикам да посведочи, сигурно нема да ме одбие)
 
Но нека ти служи на чест polzavce затоа што моето иницирање (со цел да ти помогнам)  ти го нарече заведување. Господ Бог ми е сведок за мотивите на иницирањето, а Истиот ми е сведок и за мотивите и илјадниците библиски стихови кои ти ги цитирав со цел да те доведам кај Христос.
Нека Бог те благослови polzavce, не знам навистина што друго да ти кажам. Нека те осветли со Неговата светлина, нека те утврди во Неговиот збор и нека ти даде храброст и сила да го следиш истиот. Амин!


Изменето од EvAngelos - 17.Септември.2009 во 01:45
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 05:17
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Evangelose ednashka se izgore koga te fativme kaj lazesh sega nekako pak natamu odish,,,,aj ti i tvoite prestanete si propaganda ni komunistite ne vi se ravni.


Мило ми е, брат, што те читам.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 07:02
Евангелосе, сакав да ти пишам еден подолг одговор, ама кога видов дека другите веќе ти пишале и разобличиле, немам намера да се замарам со тебе. Ти колку сакаш можеш да се самопофалуваш, ама пофалбата од самиот себе воопшто не ти вреди. А и да ги искривуваш зборовите на Полжавче, да велиш тврдиш дека ти знаеш што таа мислела во моментот, воопшто не е христијански. Освен ако си прозорлив, ама прозорливоста Господ ја дава на свет човек, а свет човек е оној кој е смирен и се смета себе си за слуга на другите, а не некој кој само се фали и гордее.

Откако Полжавче убаво те разобличи, нека ти служи на чест. А особено убаво увиде колку гордост има во твојот разум со кој се самофалиш, па сфати кај е Господ.

Ако има некој кој јас сум го контактирала прва за да му барам мсн или скајп контакт, нека се јави (само да не лукавствувате како што знаете, туку тоа да е реална личност). Никогаш во мојот живот тоа го немам направено, ниту ќе го правам, затоа што пријателството оставам да биде по иницијатива на другиот.

Единствено што имам направено е прва да пишам порака на некој кој имал добар текст на форумов, со цел да искоментирам за неговиот коментар, и сето тоа бидејќи бев со обврски и не сакав да пишувам на форумот, затоа што знаев дека после некој ќе ми реплицира, па ќе треба јас да му одговарам, па тој мене, па јас нему, и се’ така до недоглед. И мене да ме плаќаа да барам жртви по форумите, можеби ќе размислев и јас да висам на нет 24/7...    Сепак, не, Евангелието се проповеда со дела, а не со редење цитати по форуми!

Затоа, поштеди ме, те молам, од твојата малограѓанштина!


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Очигледно ти никогаш и не си присуствувала на дебата, па затоа ова ти личи на дебата


Мил мој, цели 4 години бев дебатер на најпознатиот интернационален дебатен центар. И знаеш што? Ти веза немаш што е тоа дебата, затоа што оние кои дебатираат – истражуваат историја, извори, статистики, а не редат само цитати и самите си ги толкуваат. До сега ниту еден линк или извор немаш дадено дека Христијаните од 2-ри, 3-ти итн. век не ги крштевале своите деца!

Нема да одам повеќе офф топик на оваа тема, иако има уште многу работи што си ги пишал, а немаат веза со реалноста, на кои можам да ти реплицирам.

Од почит кон Месси, ќе се задржам на темата. Толкав офф топик, како твојот текст, до сега немам видено! Те трпат модераторите, само внимавај да не им пукне филмот од тебе, како минатиот пат, и да те банираат, па после ќе плачеш и ќе се жалиш, како што знаеш да правиш.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа е така затоа што православните веруваат дека доколку едно бебе почине некрстено, тоа ќе оди во пеколот


Кога ќе престанеш со твоите лаги, бре дете? Па веќе и епитетот лажго да ти се стави, нема да биде грешка! Православните НЕ ВЕРУВААТдека ако почине некрстено бебе, тоа ќе оди во пеколот. Ахмар мислам дека многу убаво ти го објасни тоа. Православните НЕ СУДАТ дали некој ќе оди во пеколот или не, туку тој суд Му го оставаат на Бога! <--- читаш добро Евангелосче


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Од друга страна пак Библијата не учи така.


Или сакаш да кажеш – твоето самотолкување на Библијата не учи така?


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Второ, точно е дека бебето наследува грешна и несовршена природа од своите родители, но не и осудата за гревот.


А каде кај Православното Хрситијанство си го чул обратното?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ете, откако ја разобличив твојата клевета , сега дозволи ми да ти објаснам зошто следниов стих не се однесува на бебињата:

"Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден." (Марко 16:16)

Доколку го прочиташ контекстот на овој стих т.е. предходниот стих ќе видиш за кого се однесува истиот:

"И им рече: „Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание! Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден." (Марко 16:15 и 16)

Оттука гледаме дека Исус им заповедува на апостолите да одат по целиот свет и да го проповедаат евангелието на секое создание и на тие, на кои што ке им проповедаат, доколку не поверуваат ќе бидат осудени.


Е ова е убав пример како Евангелос Му става зборови во устата на Господ! Евангелос знае што мислел Господ?!? Евангелос знае дека Господ не зборувал тука за децата? Абе Евангелос, та раните Христијани, т.е. следните генерации после апостолите, ги крштевале своите деца. Дури има и списи за тоа.<--- дали ме следиш Евангелосче Или сакаш да кажеш дека тие не биле Христијани, туку ти си поголем христијанин и од нив? 16 века Христијаните ги крштевале своите деца, а потоа дошол баптистот Смит (кој патем се самокрстил)(Дали сме сеуште на линија? ) и велел дека не треба да се има таква практика, па сега треба него да го слушам?!?    Дај молим те!!!





Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2009 во 07:24
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 08:39
Ова што сега ќе го напишам веќе некаде го имам ставено, но не е на одмет.


Одам кај свештеник за да се консултирам за крштевка на бебе (и за тарифа, која во тоа време и немав можност да ја платам па беше дар од мојата баба).

Одам кај попов, седнавме, ти реков ми рече, моабети околу крштевка (+ со некои двосмислени поуки од негова страна поврзани со блудот и светнати очи).

Му го цитирав Библискиот стих “Кој поверува и се крсти ќе биде спасен“ и му потенцирав дали ова важи за бебе кај кое духовноста не е развиена (а и духовноста се развива во стадиуми кај секој човек, исто како сексуалноста, и сите др. аспекти) .

Попов ми рече: “Да, бебе не може да поверува, но заради сигурност дека ако се случи нешто непосакувано ние го крштеваме, а кумот јамчи за него.
Инаку навистина најдобро е да се крштеваат возрасни свесни индивидуи. Царицата елена се крстила на свои 70 години“

Значи и овде имаме една несигурност во тој поглед (како за митарствата, каде скоро го читав о. Калпаковски кој вели дека треба со резерва да се прима тоа-додека некои очи си копаат за митарствата, мислам и да ги има-што, и да ги нема-пак што-ако имаш Кој да “јамчи“ за тебе).

Значи, мое мислење е дека Библијата е сосема во право.
Треба да се крсти човек кој свесно поверувал, кој знае што прави.
И да е крстен како бебе-мислам дека како свесен тоа треба да го конфирмира.

Дури и на оние масовни крштевки на МПЦ во река, непара сите знаат зошто се крстат, ги интервјуираа новокрстените и тие кажаа демек тоа го прават за здравје, за среќа итн. Делуваа баш како “некрстени“голема%20насмевка
Чест на исклучоци.

Затоа мислам дека кон крштевката која е навистина свет чин, света тајна, треба да и се пристапи со знаење, со мудрост.
Не е поентата кумовите што ќе облечат, каков подарок спремила кумата и ручеците кои се прават после тоа небаре сунети и свадби.

За мене тоа има подлабоко значење.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 10:11
maria_magdalena, обично кога јас говорам за некои работи, како што е случајот со крштевањето на бебиња, или оној што го спомна - за митарствата, искрено речено, не ми се мерило свештениците што ќе кажат, туку Светите Отци.

Ако сакаш, може и од светоотечки аспект да го разгледаме крштевањето на младинци, затоа што навистина постојат списи од најраните векови во кои се сведочи дека уште во тоа време Христијаните ги крштевале своите деца.

А за митарствата, неодамна имав разговор со едни кои ги негираа. Таа струја е доста засилена во Америка, оние православни христијани кои се преобратиле, најчесто од протестантизам и сеуште се немаат откажано од некои протестантски гледишта.


Изменето од Maran Ata - 17.Септември.2009 во 10:11
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 10:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Попов ми рече: “Да, бебе не може да поверува, но заради сигурност дека ако се случи нешто непосакувано ние го крштеваме, а кумот јамчи за него.
 
Од овој стих очигледно е дека попот верувал дека доколку бебето инцидентно почине некрстено, тогаш тоа нема да биде спасено.
Истото го вели и добро познатиот православен член на форумов sard:
 
Originally posted by sard sard напиша:

... Ама ако човек некрстен почине нема да се спаси...
...а ако почине некој некрстен како што се гледа нема да има простување на гревовите и спасение за таа личност независно од годините...
 
Maranata и ahmar1 негираат дека нивната верзија на православието учи така, но сепак, ако ништо друго, ова е доказ дека православните не се едномислени, немаат едномислено црковно учење (како што тврдат) или, народски кажано, секој поп своја држава среќа
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.