IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Опседнати куќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опседнати куќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
Автор
Порака
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 17:46
Originally posted by janeppmk janeppmk напиша:

se cudis ama ni jas neznam kako mozebi e samo halucinacija ama mene poveke mi izgleda kako realna,zatoa sto ednas jas idam na tavanot za da zemam nesto i kacuvajki se po skalite gledam edna crna senka zena so dolga kosa ama samo senka koja dzirkase od zad vratata i ja zatvori..epa da vi kazam togas za malku ostanav ziv...dojde tatko mi inaku ke umrev od strav....
hahaa lol abe ti da ne si gi zemal pogresnite apcinja toa sabajle ???? kakva zena so crna kosa kakvi vesterki babi zabi cCc..
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!
Кон врв
janeppmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janeppmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 20:15
Te razbiram ako neveruvas ama ni jas ne velam deka toa e 100 posto vistina..zatoa velam neznam dali da veruvam ili ne
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 11:52
Според приказната,куќата Винчестер била проколната од почетокот на нејзиното градење и се градела под “стручното раководство„ на духови.
Ова е доволна причина за таа да биде една од најморничавите    градби во Америка.
Почнала да се гради во 1884 год.
Сара Винчестер,сопругата на наследникот на славниот магнат за пушки Винчестер, по загубата на своето дете почнала да го губи разумот.
Била уверена дека треба да ги следи упатствата на духовите кои фрлиле клетва на фамилијата Винчестер поради произведеното оружје со кое животот го загубиле илјадници лица.
Затоа го купила местото каде што требало да ја гради куќата и ја градела до крајот на својот живот.
Сара секојдневно цртала и ги менувала плановите и ги терала работниците без никакви прашања и приговори да ги следат нејзините упатства безразлика дали се логични или не.
Денес таа куќа има вкупно 160 простории, 7 катови,40 соби,13 бањи,6 кујни,2 сали за танцување, и 40 влезови од кои неколку не водат никаде.
Некои од влезовите имаат 13 скалила, додека една соба има прозорец во подот, а две врати се отвораат на висина од неколку метри.
Во куќата има 47 камини,(4 од нив немаат оџаци), некои соби имаат 13 прозорци додека некои ѕидови имаат 12 површини.
Сара умрела во сон во 1922 год. на 82 год.и никогаш не го завршила градењето на куќата.
И денес многу веруваат дека оваа куќа е проклета, а има и луѓе кои веруваат дека слушнале чекори во празните простории, звуци на тресок на врати и врати кои се отвораат сами од себе.
Некои тврдат дека слушаат необјасниви гласови...




Изменето од Ani4ka_xxxxxxxx - 27.Август.2008 во 11:59
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 12:32
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 14:23
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Според приказната,куќата Винчестер била проколната од почетокот на нејзиното градење и се градела под “стручното раководство„ на духови.
Ова е доволна причина за таа да биде една од најморничавите    градби во Америка.
Почнала да се гради во 1884 год.
Сара Винчестер,сопругата на наследникот на славниот магнат за пушки Винчестер, по загубата на своето дете почнала да го губи разумот.
Била уверена дека треба да ги следи упатствата на духовите кои фрлиле клетва на фамилијата Винчестер поради произведеното оружје со кое животот го загубиле илјадници лица.
Затоа го купила местото каде што требало да ја гради куќата и ја градела до крајот на својот живот.
Сара секојдневно цртала и ги менувала плановите и ги терала работниците без никакви прашања и приговори да ги следат нејзините упатства безразлика дали се логични или не.
Денес таа куќа има вкупно 160 простории, 7 катови,40 соби,13 бањи,6 кујни,2 сали за танцување, и 40 влезови од кои неколку не водат никаде.
Некои од влезовите имаат 13 скалила, додека една соба има прозорец во подот, а две врати се отвораат на висина од неколку метри.
Во куќата има 47 камини,(4 од нив немаат оџаци), некои соби имаат 13 прозорци додека некои ѕидови имаат 12 површини.
Сара умрела во сон во 1922 год. на 82 год.и никогаш не го завршила градењето на куќата.
И денес многу веруваат дека оваа куќа е проклета, а има и луѓе кои веруваат дека слушнале чекори во празните простории, звуци на тресок на врати и врати кои се отвораат сами од себе.
Некои тврдат дека слушаат необјасниви гласови...



Fala na informaciite. Interesna kuka. vo USA e neli? Abe neznam dali ima duhovi, ama znam deka ovaa Sara bila teska psiha i zatoa ja gradela kukata.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 14:50
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Според приказната,куќата Винчестер била проколната од почетокот на нејзиното градење и се градела под “стручното раководство„ на духови.
Ова е доволна причина за таа да биде една од најморничавите    градби во Америка.
Почнала да се гради во 1884 год.
Сара Винчестер,сопругата на наследникот на славниот магнат за пушки Винчестер, по загубата на своето дете почнала да го губи разумот.
Била уверена дека треба да ги следи упатствата на духовите кои фрлиле клетва на фамилијата Винчестер поради произведеното оружје со кое животот го загубиле илјадници лица.
Затоа го купила местото каде што требало да ја гради куќата и ја градела до крајот на својот живот.
Сара секојдневно цртала и ги менувала плановите и ги терала работниците без никакви прашања и приговори да ги следат нејзините упатства безразлика дали се логични или не.
Денес таа куќа има вкупно 160 простории, 7 катови,40 соби,13 бањи,6 кујни,2 сали за танцување, и 40 влезови од кои неколку не водат никаде.
Некои од влезовите имаат 13 скалила, додека една соба има прозорец во подот, а две врати се отвораат на висина од неколку метри.
Во куќата има 47 камини,(4 од нив немаат оџаци), некои соби имаат 13 прозорци додека некои ѕидови имаат 12 површини.
Сара умрела во сон во 1922 год. на 82 год.и никогаш не го завршила градењето на куќата.
И денес многу веруваат дека оваа куќа е проклета, а има и луѓе кои веруваат дека слушнале чекори во празните простории, звуци на тресок на врати и врати кои се отвораат сами од себе.
Некои тврдат дека слушаат необјасниви гласови...



Fala na informaciite. Interesna kuka. vo USA e neli? Abe neznam dali ima duhovi, ama znam deka ovaa Sara bila teska psiha i zatoa ja gradela kukata.


па според тоа што го постирав сигурно да била нездрава! кој здрав човек би барал од градежниците да му изградат куќа со прозорци во подот, камини без оџаци,врати кои се отвораат на висина од неколку метри и нема скали,и ходници кои не водат никаде!
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 15:54
I kaj nas ima nekolku kuki za koi mislime deka se opsednati so duhovi. Vo s. Dobrejci (strumicko selo) imase edna kuka koja koga ja napravile, vecerta na svetenje kuka site stakla po dzamovite se ispokrsile. Narednata godina i nekoi drugi ja kupile kukata i pak istoto im se slucilo. Isto ima edna kuka vo s. Dabile (isto strumicko selo) kazuvaa deka imalo vampiri i navecer se otvarale vratite sami. Lugeto ja srusia kukata i napravia krst koj stoese sest meseci i posle toa pak ja napravia kukata. Sega ne sum slusnal deka pak imalo duhovi tamu.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 15:59
аничке, од тоа што јас прочитав на интернет за оваа куќа... не некои,... туку сите скалила имале 13 скали... ( освен некои скали што воделе накај некоја кула, мислам збунетост ) затоа што оваа типкава сара била опседната со бројот 13... таа ја градела куќава по совет на некојаси гатачка,... која и кажала дека треба да изгради куќа за сите луѓе кои што биле убиени од Винчестер пушките ( затоа била толку богата и имала пари да изгради толкава куќа... мажот и имал фабрика за производство на пушки )... секоја вечер, сара спиела во различни соби, со надеж дека ќе ги збуни духовите... и во цела куќа ставила само две огледала... за да не ги плаши духовите... смешен

искрено, целава оваа работа ми е малку налудничава... со тие пари што ги потрошила за изградба на овој замок... можела да направи милион покорисни работи... губитник
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 16:23
Originally posted by BisernA BisernA напиша:

аничке, од тоа што јас прочитав на интернет за оваа куќа... не некои,... туку сите скалила имале 13 скали... ( освен некои скали што воделе накај некоја кула, мислам збунетост ) затоа што оваа типкава сара била опседната со бројот 13... таа ја градела куќава по совет на некојаси гатачка,... која и кажала дека треба да изгради куќа за сите луѓе кои што биле убиени од Винчестер пушките ( затоа била толку богата и имала пари да изгради толкава куќа... мажот и имал фабрика за производство на пушки )... секоја вечер, сара спиела во различни соби, со надеж дека ќе ги збуни духовите... и во цела куќа ставила само две огледала... за да не ги плаши духовите... смешенискрено, целава оваа работа ми е малку налудничава... со тие пари што ги потрошила за изградба на овој замок... можела да направи милион покорисни работи... губитник


била опседната со духови, и тие и кажвале и давале инструкции како да ја гради куќата, па затоа таа целата била непромислено изградена, а Сара се „збудалила“ по умирањето на нејзиното дете, и после почнала да халуцинира духови и така натаму.........
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 17:21
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 18:05
Interesna gradba. Po izgledaot mnogu potseka na ovaa misterioznata kuka vo Crnice. Iako ovaa vo Crnice e mala, no sepak si licat.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 19:37
Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Interesna gradba. Po izgledaot mnogu potseka na ovaa misterioznata kuka vo Crnice. Iako ovaa vo Crnice e mala, no sepak si licat.


а ти имаш бидено во неа?
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 19:39
Originally posted by Ani4ka_xxxxxxxx Ani4ka_xxxxxxxx напиша:

Originally posted by neo_wmaster neo_wmaster напиша:

Interesna gradba. Po izgledaot mnogu potseka na ovaa misterioznata kuka vo Crnice. Iako ovaa vo Crnice e mala, no sepak si licat.


а ти имаш бидено во неа?

Imam pominato pokraj nea i mi kazaa deka taa e "Kukata na Stravot", kako sto ja narekuvaat vo Crnice. Imase sliki od nea na net, ke se obidam da gi najdam.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 19:41
Eve slika od kukata



Изменето од neo_wmaster - 27.Август.2008 во 19:42
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.