IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7071727374 105>
Автор
Порака
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 02:39
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:55
Кон врв
photo-soulz Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photo-soulz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:03
..супер е ..интересна идеја Боби :-)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:15
da, samo sto osnovnata ideja veke se izgubila...
sorry, poveke mi se dopagja originalotсреќа
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:19
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 13:26
големо%20гушкање
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 02:53
Mala obrabotka na meduzata na Zvezda Ilieva

Original: http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=36438

Obrabotka (krop, poprilicen LCE, Curves editing  i malku Paint With Light):



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zvezda.ilieva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zvezda.ilieva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 04:40
preubava e Fotografijata vaka Dobiva golema dinamika ama ete mene ne mi teknalo deka ako ja smestam meduzava vo dolniot lev agul i ne e cela ke izgleda vaka ... Blagodaram Mire ... i mi znaci mnogu sekoja sugestija i kritika od nekoj koj e mnogu mnogu podobar od mene ...Blagodaram uste ednas...
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 01:41
Zvezda,
jas samo imam povece klikovi zad sebe. Ima vreme намигнување.

Inaku vo slucajov se vodev od toa deka slikata sama po sebe sugerira pomalku abstrakten prikaz i deka onie cetiri svetli krugovi se najprominentni, pa bi bilo dobro da bidat smesteni vo presekot na tretinite, a kracite koi se protegaat od gorniot desen agol da "vrzuvaat" nekakva implicirana dijagonala so krugovite.

Vo fotografijata, nasprotiv na veruvanjeto, malku sto e vistinito. Iskrivuvanjeto na ona sto go gledame, na nacin na koj sto sakame e ona sto ni dava moznost da napravime podobri fotografii. Igranjeto so DOF-ot i agolot na snimanje dava ogromen broj na kombinacii.

BTW, da nema zabuni ... site sansi se deka vo ista situacija i jas bi ja slikal meduzata kako sto ti si ja slikala. Toa e, ednostavno najprirodniot pristap vo dadenava situacija.
Vo slucajov razlikata e vo gledanjeto na nestata post-festum.
Koga bi imal povece vreme za razmisluvanje, verojatno bi isprobal i nekoja vakva kompozicija голема%20насмевка
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 10:21
Obrabotka na fotografijata na Ani Q:
http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=37589


Obrabotka:
Desaturacija vo dolniot del, korekcija preku selective colors (osvetluvanje na belite i neutralnite i zatemnuvanje na sina i cyan), malku LCE all over i malku, ama epten malku PWL (osvetluvanje glavno):



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 12:44
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 13:15
Ne sakav da gi objavam na sajt kolor verziite na Pejsazi vo maglata 01 i 02, a pretpostavuvam deka sepak se nekakov vtor pogled, pa eve gi tuka намигнување

Pejsazi vo maglata 01:



Pejsazi vo maglata 02:



Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 13:27
02 poveke mi se dopagja vo kolorсреќа
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 13:43
Sto tuku sakav da pisam,se slozuvam so Branko,vtorata mi e poprimamliva vo kolor varijanta,a prvata sekako c/b!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7071727374 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.