IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите стихови во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите стихови во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6869707172 98>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2013 во 10:44
Откровение 22:14-16

Блажени се оние, кои ги перат своите облеки, за да имаат право на дрвото на животот и за да можат да влезат во градот низ портите!

Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој, кој ја сака лагата и лаже.

"Јас, Исус, го испратив Својот ангел, да ви го посведочи ова на црквите. Јас Сум корен и род Давидов; сјајната ѕвезда Деница!"
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2013 во 11:39




Со голема радост се радувам во Господа, мојата душа воскликнува кон мојот Бог,
зашто ме облече со облека на спасението, ме наметна со плаштот на праведноста,
како младоженец кога ќе си стави венец или невеста кога ќе се украси со накит.


Св.Пр. Исаија 61:10






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2013 во 12:19



   
„Ме побараа, кои не прашуваа за Мене, Ме најдоа, кои не Ме бараа;
му реков: ‘Еве Ме! Еве Ме!’ на народ, кој не го повикуваше Моето Име.


Св.Пр. Исаија 65:1






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2013 во 11:55
ВИСТИНСКАТА МУДРОСТ ДОАГА ОД ГОСПОД


Има ли меѓу вас мудри и разумни луѓе?Ако има, покажете ја вашата мудрост и разумност со примерен живот, со постапки што ке се одликуваат со скромност и ке бидат направени мудро.
Но ако вашите срце се полни со чемерна завист и себичност, немојте да се фалите и да се лажите дека сте мудри.Тоа не е небесна мудрост, туку овоземна, себична и демонска. Кога лугето се завидливи и себични, создаваат безредие и секакви зли дела. Небесната мудрост не прави чисти, миролубиви, внимателни, чуствителни, да ги сакаме луѓето и да им помагаме, да бидеме непристрасни и нелицемерни. А миротворците ќе го сеат семето на мирот, и ке жнеат плодови на праведност.

Јаков 3:13-18. (Библија.)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 13:07
Римјаните 3

21 А сега, независно од Законот, се јави Божјата правда, за која сведочат Законот и пророците,
22 и тоа Божјата правда, преку верата во Исуса Христа, за сите кои веруваат, бидејќи нема разлика;
23 зашто сите згрешија и им недостасува Божјата слава,
24 но се оправдуваат од Неговата благодат, преку откупот во Христа Исуса,
25 Кого Бог Го постави за жртва на помирувањето преку вера, во Неговата крв, за да се покаже Неговата правда во пропуштањето на поранешните гревови, во
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 18:29





Како што Ме возљуби Отецот, и Јас ве возљубив вас. Останете во Мојата љубов!
Ако ги запазите Моите заповеди, ќе останете во љубовта Моја,
како што Јас ги запазив заповедите на Мојот Отец и останувам во љубовта Негова.
Ова ви го реков за да остане радоста Моја во вас и радоста ваша да биде полна.


Ев.Јован 15:9 +    






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 08:55




Tогаш нека ви биде познато на сите вас и на сиот народ израелски,
дека овој стои здрав пред вас во името на Исус Христос од Назарет,
Кого вие Го распнавте, a Кого Бог Го воскресна од мртвите.

Тој е оној камен што од вас ѕидарите беше отфрлен, Кој стана камен темелник;
и во никој друг нема спасение: зашто под небото нема друго име дадено на луѓето, преку кое би можеле да се спасиме.”


Дела.Ап. 4:10-12




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 09:04




А народот, што поверува, имаше едно срце и една душа:
и никој ништо од својот имот не го нарекуваше свое, туку се’ им беше заедничко.

Апостолите, пак, со голема сила сведочеа за воскресението на Господ Исус Христос;
и имаше голема Милост над сите нив.

Дела Ап. 4:32+33




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 09:29





Кога Бог ни Своето првородено Чедо не Го поштеди, туку Го даде за откуп на сите нас,
зарем заедно со Него нема да ни подари и се’ друго?

Римја. 8:32











Изменето од spiros - 15.Мај.2013 во 09:35
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2013 во 10:36
Пословици 1


23 Послушајте ја мојата опомена! Ете, го излевам својот дух пред вас, сакам да ве поучам со свои зборови.
24 Колку ве повикував, а вие одбивавте; ја испружував раката, но никој не ја забележа;
25 туку го отфрливте секој мој совет и не ги послушавте моите опомени.
26 Затоа и јас ќе се смеам на вашата пропаст, ќе се потсмевам кога ќе ве снајде тешкотија;
27 кога стравот ќе навали врз вас како невреме и кога пропаста ќе ве грабне како виор, кога ќе се навалат врз вас неволјата и маката.
28 Тогаш ќе ме викате, но јас нема да одговарам; ќе ме барате, но нема да ме најдете.
29 Зашто го мразеа знаењето и не го избраа Господовиот страв,
30 ниту го послушаа мојот совет, туку ја презреа секоја моја опомена.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 10:48
Евреите 12

9 Освен тоа, нашите телесни татковци нè казнуваа, и ние ги почитувавме; нема ли да Му се покориме на Таткото на духовите, и така да живееме?
10 Имено, тие нè казнуваа за малку денови, како што им беше угодно, а Тој за наша полза, за да станеме учесници на Неговата светост.
11 Навистина, секоја казна во сегашноста не изгледа дека е за радост, туку за жалост. Но, подоцна им донесува мирен плод на праведност на оние, кои се обучувале преку неа.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2013 во 10:47
Пословици: 12:17

Кој говори вистина, открива што е право, а лажниот сведок - измамата.
14:5 Вистинскиот сведок не лаже, а лажниот сведок шири лага.
14:25 Вистинскиот сведок избавува души, а лажниот сведок истура лаги.

Галатјани: 6:7

Не лажете се: Бог не дозволува да биде изигран! Зашто што човекот ќе посее, тоа и ќе жнее:
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2013 во 10:36



Но најнапред барајте го Царството БОЖЈЕ и Неговата правдина, а се’ друго (што ви е потребно) ќе ви биде придадено.

Ев. Матеј 6:33







Изменето од spiros - 19.Мај.2013 во 10:37
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2013 во 10:37
Стих на денот

Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.”

Јован 8:12
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6869707172 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.