IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:09
Originally posted by BUGS BUGS напиша:

k*ranot e Bozja,Allahova,Gospodova kako sakash narecija objava.So ovoj stih ne saka da kaze ako se odaleci od svojata vera da bide usmrten tuku ako se odaleci od patot Allahov gospodine,i Biblijata i site drugi ostanati objavi se dela Allahovi,Gospodovi.Pocni da go citash k*ranot od pocetok ne trcaj po nego iako ne veruvam deka ke go razberesh,k*ranot e zbir na site prirodni,opshtestveni nauki a,ne mi se veruva deka si nekoj jak analiticar i ekspert .
 
Јас сум Христијанин и за мене Библијата е Божја објава, а Кyранот не е. Ако ти веруваш дека и Библијата е дело на Аллах, тогаш зошто не ја прочиташ и неа?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:11
Веќе кажавме дека во верата нема присилба.

Само да не го зафрлуваме еден битен фактор тука,а тој е фактор на вистинското осознавање на Бога и верата преку срцето и разумот,а не преку разно разни организации и здруженија кои верата ја шират со пакетчиња нешто слично како новогодишните кои Дедо Мраз им ги дава на дечињата и на тој начин ефтино ги залажува.

Значи,нека верува секој како што мисли дека е најдобро за него,ама камо среќа кога тоа ќе го направи по пат на вистинско осознавање.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:13
Pa zashto mislish deka ne sum ja procitala.Zaradi toa i go imam prifateno Islamot,spored mene ima mnogu nepravilnosti i kontradiktornosti.
A jas veruvam deka e objava dadena od Allah,no preinacena,sekoj po eden zbor sekoj si izmenil po neshto i da veruvam vo neshto shto e napishano od covek a,ne od sevishniot Allah?
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

k*ranot e Bozja,Allahova,Gospodova kako sakash narecija objava.So ovoj stih ne saka da kaze ako se odaleci od svojata vera da bide usmrten tuku ako se odaleci od patot Allahov gospodine,i Biblijata i site drugi ostanati objavi se dela Allahovi,Gospodovi.Pocni da go citash k*ranot od pocetok ne trcaj po nego iako ne veruvam deka ke go razberesh,k*ranot e zbir na site prirodni,opshtestveni nauki a,ne mi se veruva deka si nekoj jak analiticar i ekspert .

 

Јас сум Христијанин и за мене Библијата е Божја објава, а Кyранот не е. Ако ти веруваш дека и Библијата е дело на Аллах, тогаш зошто не ја прочиташ и неа?


Ти изгледа дека уште не сконта дека токму нејзиното читање на Библијата ја однесло кај Исламот.Ама нејсе,во тебе посебно имам силна верба дека еден ден ќе застанеме во ист сафф,т.е. во исти редови.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:15
E ova beshe dobro
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:26
Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Pa zashto mislish deka ne sum ja procitala.Zaradi toa i go imam prifateno Islamot,spored mene ima mnogu nepravilnosti i kontradiktornosti.
A jas veruvam deka e objava dadena od Allah,no preinacena,sekoj po eden zbor sekoj si izmenil po neshto i da veruvam vo neshto shto e napishano od covek a,ne od sevishniot Allah?
 
Мислам дека не си ја прочитала затоа што на неколку места те фатив како ги мешаш работите во Библијата.
Интересно е тоа што единствен аргумент дека секој си додавал и изменувал зборови во Библијата е крајно субјективниот аргумент на муслиманите. Објективни историски докази за таков заговор на христијаните нема.
Ајде да те прашај јас тебе нешто друго?
1. Како тоа оној истиот Аллах кој (според вашето убедување) го сочувал Кyранот неизменет, не можел да го направи истот и за предодните негови објави? И првите и вторите се збор Аллахов така? Тогаш како тоа Аллах (според вашето убедување) бил моќен да го зачува Кyранот, а не бил моќен да ги зачува предходните свои објави?
2. Можел ли да кажеш барем од прилика кој, каде и кога ја изменил Библијата?
3. Ако христијаните го измениле Инџилот, тогаш зошто Аллах во Кyранот им заповедува на следбениците на Книгата да се придржуваат до него?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:31
О ти посветенику на Евангелието и изворното христијанство!

Зарем не гледаш дека со ваквите прашања ја фрлаш под вода целата твоја религија!

Викаш,како можел Аллах да ги изгуби претходните објави а да го сочува само к*р,анот?

Вака пријателе, на истиот тој начин како што ти толкуваш и проповедаш дека Исус го исполнил Стариот Завет и го донел Новиот, само со таа додавка дека к*р,анот е последната и дефинитивна корекција и исполнување на претходните Божји Објави.

Контај малце, не попусто реков јас,дека има надеж и светла иднина во тебе.


А сега дозволи да се повлечам, ми се соспа...
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Pa zashto mislish deka ne sum ja procitala.Zaradi toa i go imam prifateno Islamot,spored mene ima mnogu nepravilnosti i kontradiktornosti. A jas veruvam deka e objava dadena od Allah,no preinacena,sekoj po eden zbor sekoj si izmenil po neshto i da veruvam vo neshto shto e napishano od covek a,ne od sevishniot Allah?

 

Мислам дека не си ја прочитала затоа што на неколку места те фатив како ги мешаш работите во Библијата.

Интересно е тоа што единствен аргумент дека секој си додавал и изменувал зборови во Библијата е крајно субјективниот аргумент на муслиманите. Објективни историски докази за таков заговор на христијаните нема.

Ајде да те прашај јас тебе нешто друго?

1. Како тоа оној истиот Аллах кој (според вашето убедување) го сочувал Кyранот неизменет, не можел да го направи истот и за предодните негови објави? И првите и вторите се збор Аллахов така? Тогаш како тоа Аллах (според вашето убедување) бил моќен да го зачува Кyранот, а не бил моќен да ги зачува предходните свои објави?

2. Можел ли да кажеш барем од прилика кој, каде и кога ја изменил Библијата?

3. Ако христијаните го измениле Инџилот, тогаш зошто Аллах во Кyранот им заповедува на следбениците на Книгата да се придржуваат до него?

Ej EvAngelos Allah ne e onoj jas Isus go naveduvam kako Isus,drugo najdi gi ti nepravilnstite i kontradiktornostite vo Biblijata ,a toa kako go zacuval utre moze bidejki mora da jadam sufur utre postam za razlika od tebe daleku ti se postite,neli?
Pozdrav
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:50
Originally posted by deshad deshad напиша:


Вака пријателе, на истиот тој начин како што ти толкуваш и проповедаш дека Исус го исполнил Стариот Завет и го донел Новиот, само со таа додавка дека к*р,анот е последната и дефинитивна корекција и исполнување на претходните Божји Објави.
 
Е не ќе да е истиот начин. Ние не тврдиме дека Стариот Завет бил изменет и дека евреите си додавале и одземале кој како ќе стигнел од него. Ние веруваме дека нашиот Бог како што бил моќен да ги сочува книгите од Новиот Завет, така бил моќен да ги сочува и книгите од Стариот Завет. Вие не верувате во ова. Вие верувате дека Аллах ги објавил Тевратот, Зебурот, Инџилот, книгите на пророците итн, но не успеал да ги сочува, а потоа го објавил Кyранот и него успеал да го сочува. Значи вашиот Аллах на почетокот не можел да ги сочува своите објави, а потоа можел. Значи не ќе да е истиот начин.


Изменето од EvAngelos - 07.Септември.2008 во 02:57
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Вака пријателе, на истиот тој начин како што ти толкуваш и проповедаш дека Исус го исполнил Стариот Завет и го донел Новиот, само со таа додавка дека к*р,анот е последната и дефинитивна корекција и исполнување на претходните Божји Објави.

 

Е не ќе да е истиот начин. Ние не тврдиме дека Стариот Завет бил изменет и дека евреите се додавале и одземале кој како ќе стигне од него. Ние веруваме дека нашиот Бог како што бил моќен да ги сочува книгите од Новиот Завет, така бил моќен да ги сочува и книгите од Стариот Завет. Вие не верувате во ова. Вие верувате дека Аллах ги објавил Тевратот, Зебурот, Инџилот, книгите на пророците итн, но не успеал да ги сочува, а потоа го објавил Кyранот и него успеал да го сочува. Значи вашиот Аллах на почетокот не можел да ги сочува своите објави, а потоа можел. Значи не ќе да е истиот начин.


Tогаш следува логичното прашање: Зошто денеска не се владеете според законите на Стариот Завет?

Знам дека ќе ми речеш дека Исус ги исполнил и донесол нови, го донесол Новиот Завет,а јас на тоа само ќе ти додадам дека к*р,анот пак е клучот на овие претходните. Нивниот епилог,после кој нема да има повеќе Божји Книги и пратеници.

Поминаа времињата на локални и помесни чуда од типот на одење по вода, раздвојување на морето итн. Силно светна денот на последното Божје чудо во кое се најави Сонцето со своите зраци да го грее човештвото за навек. Тие зраци се к*р,анските, тоа е последното и конечно чудо кое Бог им го испрати на луѓето на Земјата за да ги осветлува и им го покажува правецот. Тоа чудо не може да биде променето и покрај сите обиди за негова промена, тоа чудо не може да го засени никој, затоа што така сакал Бог и така биднало.

НАШАТА ПОСЛЕДНА МОЛБА Е: -БЛАГОДАРНОСТА МУ ПРИПАЃА НА АЛЛАХ, ГОСПОДАРОТ НА СВЕТОВИТЕ!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:09

deshad, не си прави муабет самиот со себе, туку читај внимателно што ти пишувам.

Ние христијаните не тврдиме дека старозаветните книги се изменети. Ние веруваме дека Оној Кој имал моќ да ги сочува новозаветните книги, Тој истиот имал моќ да ги сочува и старозаветните.
Вие тоа не го верувате за предходните објави на Аллах. Вие верувате дека Аллах имал моќ да го зачува Кyранот, а немал моќ да ги зачува своите предходни објави.
Затоа ти потенцирав дека не е истиот начин т.е. не ти држи споредбата.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 04:33
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

I devojkava koja ja trgnala samijata ... mislam deka ne napravila NISTO LOSO protiv ISLAMOt ako taa USTE VERUVA vo GOSPOD samijata e eden vid MINATA TRADICIJA t.e: Bivsa moda za da se prikrije zenskata nadvoresna ubavina!


O,tii Infiltrirana Shaxito..koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!?

Ti draga Shaxito,mesash Vera i Tradicija...znaci da ti razjasnam...ISLAMOT ne e Tradicija!ova pamtigo!!

Druga rabota..za Samijata..taa e Fars(Dolznost)na sekoja Muslimanka!!

Istata Dolznost,vazela od sekogash i ke vezi za Sekogash se do Sudniot den!!

Zatoa ti Shaxito,ne si zemaj za pravo da zboruvash za nesto sto ne poznavash..Ima edno pravilo..Prasajgi onie koi znaat...

P.s.a koja e segasnata Moda...???Da se bide PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA???



Gospodicen ... TUKa sme registrirani da davame svoi mislenja ... da replicirame NO NIKAKO DA SE VREGAME!... KAko prvo.... Infiltrirana-ISFILTRIRANA zborot ne ti e napisan dobro Zarem navistina Mislish deka jas sum greska okolu zborot???

Zarem znaesh,navistina sto znaci zborot INFILTRIRANA??

kakva Isfiltrirana...E,Sahito,ajde eve jas neznam Mkd,pa neka ni kaze nekoj koj dobro go poznavat MKD,kako e pravilno zborot!

P.s.a ova sto e...Gospodicen(Shaxito)...??

tokmu taka,deka sekoj moze da dava svoe Mislenje...no,tuka zboruvame za Stavot na Islamot..a ne za Stavot na sekoj,koj kako Mu pasira..Kapirash!?
...

KAKO vtoro.. .koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!? MISlam deka Akcentot.. ne ti e dobar Prvin nauci MAKEDONSKI pa posle kazuvaj nekomu ZAKoni


Ke se potrudam so Makedonskiov...P.S.A,OVA SEGA STO E ??Gospodicen(Shaxito)...??

ZAREM NE SI KONTRADIKTORNA NA ONAA TVOJA IZJAVA POGORE..DEKA NE SME TUKA ZA DA SE VREGAME?


....zgora na se toa ... mislam deka NIKOJ NIKOMU NE DAVA PRAVO A isto taka nikoj nikomu ne smeee da odzema pravo da zboruva za ISLAM ili za bilo sto

.dA DE..Jas samo reagirav na toa sto ti sakash da si gi promenuvash Zakonite na Islamot...Znaci da razjasnam...Toa sto ti edna rabota ne ja prifachas..ne e toa EDNAKVO NA ISLAMOT!

Islamot si ima svoi jasni zakoni,i sekoj koj ke gi prifate se narekuva MUSLIMAN!

znaci reagiram na toa i na tie sto mu Prepisuvaat na Islamot,nesto sto ne e Vistina!!

SITE IMAME ISTI PRAVA! ... Ako jas ne znam za islam (opsto mozda ne samo za islam tuku i nisto ne znam- ne se pravam seznajka).....TI POVEKE ZNAES OD MENE ... i kako sto gledam imas nekoja posebna kultura i educiranost... .

E,draga Shaxito..ako ne znaes ima edno jasno pravilo...PRASHAJGI ONIE KOI ZNAAT!

a,ne samata da si Konstatirash!

P.s.za Kulturata...Ne sum jas kriv..Tastaturava e nesto Loso Nastroena kon NEPRAVDI!


NEKA TI E JASNO ... prvin svati gi rabotive pa posle mesaj babi zabi.

A,koi toa raboti da svatam!?

Toa sto ti go pishuvash!?

Zarem treba da ucam od nekogo Islam..Koga Islamot mi e Decidno i jasno Objasnet vo Quranot i Sunnetot!?


NE mesam ISLAM (vera) i tradicija ... TUKU TI MOZDA Si go procital k*ranot ali ne si go svatil.. i nema da se karam za vakvi raboti poso nema POTREBA !Ako tebe tolku te navredi toa so SAMIJATA AMSO SOURY JAS SUM MUSLIMANKA i znam sto zboram
Mozebi toa ce da e!..Mozebi ne sum go svatil Islamot!Hehehe!!

Ti si Muslimanka??..a,zarem gi znaesh pravilata i propisite na Muslimankata?

Nemoj da mu prepishuvash na Islamot,nesto sto nema I od Islam!



JAs si zemam pravo da zboruvam za nesto sto ne znam??? JAS mnogu dobro znam sto zboruvam TUku toa samija/ferege .... zavisi komu kako pasira... ZNAM DEKA na vas maskite toa vi pasira .... Vasata zena da bide zatvorena ..

ooooo,Shaxiot...Nasite zeni ne se pokrivaat za Nas!!Tie se Pokrivaat zaradi Pkornosta kon Allah.xh.sh.

Ke ti kazam edna slucka..koga edna zena se Pokrila,i mazot ja prashal...Zardi koja Pricina se Stavi Hidzab??

Onaa mu odgovorila...za tebe Mazu moj!

I kazal Trgaj Hidzabot...po izvesno vreme,po nekolku godini..povtorno stavila Hidzab i mazot ja prashal istoto..taa togash mu rekla:ZARDI LJUBOVTA KON ALLAH.XH.SH.!!Togash mazot i rekol...e sega navistina e vreden tvojot Hidzab!

P.s.Vo Islamot nema Prisila...ISLAMOT E SO UBEDUVANJE..A NE SO PRISILA!!

EVE JAS SUM VECE 3 GODINI VO BRAK..ZENAMI USTE NEMA HIDZAB...Znaj deka nikogash ne sum i kazal Nasilno da stavi Hidzab..no,taa sama vece teznee kon Hidzab..bidejci go Spoznava Islamot od Quranot i Sunnetot!!


A AKo vidite vije nekoja TUGA zena otvorena ODMA JA GLEDATE Ova e Kleveta od Prv stepen...Samo za Informacija..Kolku da znaesh..mozebi do sega ne si znaela...Allah.xh.sh. vo eden ajet veli:NEKA VERNICITE GI SPUSHTAT POGLEDITE SVOI(Ne go citirav celosno ajetot)...Sto Mislish za ova??

Zarem ne e Hidzab ova za Vernicite??

Jas i sekoj vernik,go pocituva toa...Ne mi treba mene da Zjapam po Tudzi zeni...Bidejci go sakam na Allah.xh.sh. i go pocituvam toa shto mi go naredil Allah.xh.sh.!

Dovolna mi e Zenami...Elhamdulillah(Mu Blagodaram na Allah)!


SEGASNATA MODA E : da se oblekuvas po svoja zelba ... bez prisiluvanje na MAZOT!

No,znaj deka ovaa moda ne e Islamska...Vece ti kazav deka Praviot vernik..onoj koj dobro go spoznal Islamot,ne ja Prisiluva svojata zena!!

PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA??? - ova e recenica od maloumnost Mozebi!Fala na Komplimentot...a,sega mozeme da se vratime na Naslovot na temata...Replicirav,kolku da ne rechesh deka ti Ostanav Dolzen!

Sekoe dobro
    


Posle se ova sto go citav .... Gledam deka se smetas za SEZNAEC taka da prodolzi po toa tempo Ali nemoj da komentiras na MOI mislenja od sega sto ke gi pisam . ako ne ti se dopagaat POSO gledam deka i vo nekoi od recenicite si zemas za pravo da sudis.GOODBYE
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 10:19
Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Shaxito Shaxito напиша:

I devojkava koja ja trgnala samijata ... mislam deka ne napravila NISTO LOSO protiv ISLAMOt ako taa USTE VERUVA vo GOSPOD samijata e eden vid MINATA TRADICIJA t.e: Bivsa moda za da se prikrije zenskata nadvoresna ubavina!


O,tii Infiltrirana Shaxito..koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!?

Ti draga Shaxito,mesash Vera i Tradicija...znaci da ti razjasnam...ISLAMOT ne e Tradicija!ova pamtigo!!

Druga rabota..za Samijata..taa e Fars(Dolznost)na sekoja Muslimanka!!

Istata Dolznost,vazela od sekogash i ke vezi za Sekogash se do Sudniot den!!

Zatoa ti Shaxito,ne si zemaj za pravo da zboruvash za nesto sto ne poznavash..Ima edno pravilo..Prasajgi onie koi znaat...

P.s.a koja e segasnata Moda...???Da se bide PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA???



Gospodicen ... TUKa sme registrirani da davame svoi mislenja ... da replicirame NO NIKAKO DA SE VREGAME!... KAko prvo.... Infiltrirana-ISFILTRIRANA zborot ne ti e napisan dobro Zarem navistina Mislish deka jas sum greska okolu zborot???

Zarem znaesh,navistina sto znaci zborot INFILTRIRANA??

kakva Isfiltrirana...E,Sahito,ajde eve jas neznam Mkd,pa neka ni kaze nekoj koj dobro go poznavat MKD,kako e pravilno zborot!

P.s.a ova sto e...Gospodicen(Shaxito)...??

tokmu taka,deka sekoj moze da dava svoe Mislenje...no,tuka zboruvame za Stavot na Islamot..a ne za Stavot na sekoj,koj kako Mu pasira..Kapirash!?
...

KAKO vtoro.. .koj tebe ti dade za Pravom da kazuvash za Islamot nesto..koga vrska nemash od Islam!? MISlam deka Akcentot.. ne ti e dobar Prvin nauci MAKEDONSKI pa posle kazuvaj nekomu ZAKoni


Ke se potrudam so Makedonskiov...P.S.A,OVA SEGA STO E ??Gospodicen(Shaxito)...??

ZAREM NE SI KONTRADIKTORNA NA ONAA TVOJA IZJAVA POGORE..DEKA NE SME TUKA ZA DA SE VREGAME?


....zgora na se toa ... mislam deka NIKOJ NIKOMU NE DAVA PRAVO A isto taka nikoj nikomu ne smeee da odzema pravo da zboruva za ISLAM ili za bilo sto

.dA DE..Jas samo reagirav na toa sto ti sakash da si gi promenuvash Zakonite na Islamot...Znaci da razjasnam...Toa sto ti edna rabota ne ja prifachas..ne e toa EDNAKVO NA ISLAMOT!

Islamot si ima svoi jasni zakoni,i sekoj koj ke gi prifate se narekuva MUSLIMAN!

znaci reagiram na toa i na tie sto mu Prepisuvaat na Islamot,nesto sto ne e Vistina!!

SITE IMAME ISTI PRAVA! ... Ako jas ne znam za islam (opsto mozda ne samo za islam tuku i nisto ne znam- ne se pravam seznajka).....TI POVEKE ZNAES OD MENE ... i kako sto gledam imas nekoja posebna kultura i educiranost... .

E,draga Shaxito..ako ne znaes ima edno jasno pravilo...PRASHAJGI ONIE KOI ZNAAT!

a,ne samata da si Konstatirash!

P.s.za Kulturata...Ne sum jas kriv..Tastaturava e nesto Loso Nastroena kon NEPRAVDI!


NEKA TI E JASNO ... prvin svati gi rabotive pa posle mesaj babi zabi.

A,koi toa raboti da svatam!?

Toa sto ti go pishuvash!?

Zarem treba da ucam od nekogo Islam..Koga Islamot mi e Decidno i jasno Objasnet vo Quranot i Sunnetot!?


NE mesam ISLAM (vera) i tradicija ... TUKU TI MOZDA Si go procital k*ranot ali ne si go svatil.. i nema da se karam za vakvi raboti poso nema POTREBA !Ako tebe tolku te navredi toa so SAMIJATA AMSO SOURY JAS SUM MUSLIMANKA i znam sto zboram
Mozebi toa ce da e!..Mozebi ne sum go svatil Islamot!Hehehe!!

Ti si Muslimanka??..a,zarem gi znaesh pravilata i propisite na Muslimankata?

Nemoj da mu prepishuvash na Islamot,nesto sto nema I od Islam!



JAs si zemam pravo da zboruvam za nesto sto ne znam??? JAS mnogu dobro znam sto zboruvam TUku toa samija/ferege .... zavisi komu kako pasira... ZNAM DEKA na vas maskite toa vi pasira .... Vasata zena da bide zatvorena ..

ooooo,Shaxiot...Nasite zeni ne se pokrivaat za Nas!!Tie se Pokrivaat zaradi Pkornosta kon Allah.xh.sh.

Ke ti kazam edna slucka..koga edna zena se Pokrila,i mazot ja prashal...Zardi koja Pricina se Stavi Hidzab??

Onaa mu odgovorila...za tebe Mazu moj!

I kazal Trgaj Hidzabot...po izvesno vreme,po nekolku godini..povtorno stavila Hidzab i mazot ja prashal istoto..taa togash mu rekla:ZARDI LJUBOVTA KON ALLAH.XH.SH.!!Togash mazot i rekol...e sega navistina e vreden tvojot Hidzab!

P.s.Vo Islamot nema Prisila...ISLAMOT E SO UBEDUVANJE..A NE SO PRISILA!!

EVE JAS SUM VECE 3 GODINI VO BRAK..ZENAMI USTE NEMA HIDZAB...Znaj deka nikogash ne sum i kazal Nasilno da stavi Hidzab..no,taa sama vece teznee kon Hidzab..bidejci go Spoznava Islamot od Quranot i Sunnetot!!


A AKo vidite vije nekoja TUGA zena otvorena ODMA JA GLEDATE Ova e Kleveta od Prv stepen...Samo za Informacija..Kolku da znaesh..mozebi do sega ne si znaela...Allah.xh.sh. vo eden ajet veli:NEKA VERNICITE GI SPUSHTAT POGLEDITE SVOI(Ne go citirav celosno ajetot)...Sto Mislish za ova??

Zarem ne e Hidzab ova za Vernicite??

Jas i sekoj vernik,go pocituva toa...Ne mi treba mene da Zjapam po Tudzi zeni...Bidejci go sakam na Allah.xh.sh. i go pocituvam toa shto mi go naredil Allah.xh.sh.!

Dovolna mi e Zenami...Elhamdulillah(Mu Blagodaram na Allah)!


SEGASNATA MODA E : da se oblekuvas po svoja zelba ... bez prisiluvanje na MAZOT!

No,znaj deka ovaa moda ne e Islamska...Vece ti kazav deka Praviot vernik..onoj koj dobro go spoznal Islamot,ne ja Prisiluva svojata zena!!

PRODAZNA PAZARNA ROBA!??OVAA E DENESNATA MODA??? - ova e recenica od maloumnost Mozebi!Fala na Komplimentot...a,sega mozeme da se vratime na Naslovot na temata...Replicirav,kolku da ne rechesh deka ti Ostanav Dolzen!

Sekoe dobro
    


Posle se ova sto go citav .... Gledam deka se smetas za SEZNAEC taka da prodolzi po toa tempo Ali nemoj da komentiras na MOI mislenja od sega sto ke gi pisam . ako ne ti se dopagaat POSO gledam deka i vo nekoi od recenicite si zemas za pravo da sudis.GOODBYE


Vaka da ti Objasnam...nema nikogash da te Citiram..ama bash nikogash...Samo zapamti ova....Koga ce Lepish Etiketa na Islamot,i koga ti po tvoe ke si go Komentirash Islamot...togash nema da go pocituvam ova shto mi kaza...da ne te Repliciram...Znaci nema da dozvolam da se iznesuvaat Lagi vrz Islamot!

Mislam deka sum jasen?

P.s.Kaj toa Sudam??

I,ako sudam..znaj deka samo sudam spored Allahoviot sud,koj Sud e Najpravedniot sud...Onie koi Sudat spored Allahoviot sud,pravedno Sudat!


Ovie zborovi zapamti gi,ce ti trebaat!

P.S.KAJ TOA VIDE DEKA SE SMETAM ZA "SEZNAEC"??
Mozebi ti taka se smetash..pa sega mene mi prepishuvash toe tvoeto...Nego znaesh Shto...DELATA SE PLOD NA COVEKOT!
a,Charshiski muabeti..ostaj gi za vo Carshija...taka da ne Komentiraj za Mojata Licnost..komentiraj za Plodot na Licnosta....T.e.Repliciraj na Replikata so Replika.


P.s.br3....I Ushte ova..ke zaboravev...A,sega zoshto mi zabranuvash da e CITIRAM? Neli,nekade imashe napishano deka sekoj si ima pravo,nikoj nikomu ne smee da mu zabranuva...itn..itn..Ili samo toa se prazni zborovi....Ova kolku samo da te potsetam..na tvoite zborovi..vaka sega Ispadza deka samata so svoj kamen se Udirash!
ajde i na tebe..Prijatno..
   

Изменето од Halid ibn Velid - 07.Септември.2008 во 10:32
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 15:02
Prijatno.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.