IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Stvarno li Alexandar bil pola Grk ili Alb
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаStvarno li Alexandar bil pola Grk ili Alb

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
Автор
Порака
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 21:17
Abe sto a ti kazuvam jas zemi citaj bree dete. Na sto ti licam jas na internet informator? Ti vikam ako imas licno iskustvo so tvojata baba kazi bi bilo interesno ne se srami jas za takvo nesto nemam procitano, bidi iskren mozda ke razbies mnogu nebulozi vo istorijata. I sto mi pisuvas koj so kogo spiel jas spijam so devojkami i ubavo mi e drugarite spijat so devojkite i ubavo im e sto me prasuvas mene koj so kogo spie, pojma nemam. Tie primieri sto gi nabrojuvas neznam sto se cudni sekade ima takvi raboti prostitucijata e najstar zanaet. No istorijata go gleda opsestvoto ne poedincite. So poedinecot i ekstremnite slucaevi se zanimava druga nauka mozebi psihologijta ili sto znam medicinata. Daj bre dete prestani da mi trosis vreme za gluposti, prasaj nesto ako te interesira ako ne ne se inati ko magare na most.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 21:40
Kako ne go razbirate...saka da kaze deka nepostoi chista nacija...shto e i tochno..chovekot samo kosmopolitski razmisluva,nema chist narod,neli eden srbin ili vlav imash vo familija,kade chista sortaWinktakvo neshto nema,  utopija eBig%20smile
Кон врв
napoleon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 21:42
Citam i ti se cydam. Kako svetov da postoi za tebe poslednive 50 godini. Kako vo zivotot da ne si slusnal za cest i dostoinstvo poradi sto nasite predci gi davale i svoite zivoti. Samo eden primer: Praprababami Blaguna se omazila za prapradedomi Ilko na 14 godisna vozrast. Do 24 godisna vozrast veke imala rodeno 6 deca. Togas bila siluvana od nekoj turcin i od sram ne ni otisla vo seloto tuku se obesila. Ilko imal samo edna cel da go ubie turcinot. Go gonel 6 meseci go nacekal vo suma i go zaklal. Posle toa i toj bil ubien od turcite no nemalo siluvanja vo seloto. Mozebi si slusnal deka postoele i komiti idrugi odmetnati grupi koi ziveele po sumite i turcite imale golem strav od niv... Za hrabrosta na Makedoncite bi bilo dobro da procitas za bitkata na marica, da pojdes na "markovi kuli" vo Prilep, da prasas kolku godini bile pod opsada dodeka ne bila osvoena tvrdinata. Prosetaj niz tvrdinata vikni nekoj od muzejot ke ti objasni mnogu raboti, posetigo manastirot "TRESKAVEC' prasaj za 77-te crkvi zasto bile napraveni i ke doznaes mnogu povejce za tvoite predci.
NEMA POTPIS
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 21:59
Originally posted by NAPOLEON NAPOLEON напиша:

Citam i ti se cydam. Kako svetov da postoi za tebe poslednive 50 godini. Kako vo zivotot da ne si slusnal za cest i dostoinstvo poradi sto nasite predci gi davale i svoite zivoti. Samo eden primer: Praprababami Blaguna se omazila za prapradedomi Ilko na 14 godisna vozrast. Do 24 godisna vozrast veke imala rodeno 6 deca. Togas bila siluvana od nekoj turcin i od sram ne ni otisla vo seloto tuku se obesila. Ilko imal samo edna cel da go ubie turcinot. Go gonel 6 meseci go nacekal vo suma i go zaklal. Posle toa i toj bil ubien od turcite no nemalo siluvanja vo seloto. Mozebi si slusnal deka postoele i komiti idrugi odmetnati grupi koi ziveele po sumite i turcite imale golem strav od niv... Za hrabrosta na Makedoncite bi bilo dobro da procitas za bitkata na marica, da pojdes na "markovi kuli" vo Prilep, da prasas kolku godini bile pod opsada dodeka ne bila osvoena tvrdinata. Prosetaj niz tvrdinata vikni nekoj od muzejot ke ti objasni mnogu raboti, posetigo manastirot "TRESKAVEC' prasaj za 77-te crkvi zasto bile napraveni i ke doznaes mnogu povejce za tvoite predci.



Pa ja be bratce za toa zboram, nekoja se obesila , nekoja ne se obesila ... jas nisto ne opravduvam sto pravele Turcite no tie pravele...iluzorno e da se tvrdi deka ne pravele...

Nechija baba nemozela da zivee so toj sram necija mozela ... toa mi e poentata. Ne se site hrabri da se besat... moral da opstoi narodot nekako i si trpele 500 godini...Toa e poentata sila boga ne moli... a turcite vo toj period bile SILA

Koj voopsto osporuva ili zbori za hrabrosta na Makedoncite ... jas ne. Zboram za faktot narechen OPSTANOK, za geni i za meshanje na krvta . Zboram za gluposta narecena NACIONALIZAM vo ovie prostori koga ne se znaelo koj pie koj plaka a ne pa ke se znaelo deka sme direktni potomci od nekoe staromakedonsko pleme.

Toa za mene nema logika ! A ne dali imalo komiti po shumi i dali si ja branele cesta na zenite svoi i taka nataka...

toa ti e slicno ko deneska ... na primer zamisli siromashen si , i saka zenati rabota vo nekoja privatna firma...i toj i vika ke daes sex ... ako ne dade nema da preziveete ti i familijata ...znaci ke si prekuti bidejki
SILA BOGA NE MOLI. I nikogash nema da doznaesh , niti ke se obesi taa , zivotot ke si pomine ponataka a ti ke iscuvash mozebi dete od toj privatnjakot. Arno ama so muki nekako ke opstois...toa e poentata i toa za mene ima logika. Se e tuka meshano i turci i grci , i makedonci i bugari i srbi , i cincari se i zatoa nema logika da mi se kaze ne nie sme direktni potomci od Alexandar...eheej posle Alexandar kolku imalo , tuka vojski i taka nataka... da ne gi chesljale mozebi porobenite narodi na ovie prostori ?

Ne.

Gi pljackosuvale i im pravele sto sakaat.

Druga rabota sto sakam da potenciram...

pa neli e glupo nekoj da moze da ima pravo da kaze moj e Alexandar arno ama koga i grcite ke kazat moj e e togash ne moze...

Majka mu fakt e deka ne bila Makedonka . ( Olipija se vikala,( pogrcko ime amin )  zborela grcki dodusa od plemeto aj da receme Epirchani. )

Posle tolku vekovi samo nie imame pravo da receme Makedonec bil ...e toa ne e pravedno... i po mene e glupo, prenacionalisticki gledano.



PS socuvstvo za babati
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:06
Olimpija de i zborela starogrcki...

I ako tie bile cigani ili kakvi i da se ...od Etiopija ne e bitno segasnive Grci...dosle na ovie prostori i ja nasledile krvta od majka mu, zatoa imaat pravo na Alexandar.

Koga moze nie sloveni da sme dosle otamu od tri picke materine i da tvrdime deka sme na LAexandar decata , mozat i novo Grcite ( po majchina strana )
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:09
I koa ne razbirate poentata... i gledate so nacionalisticki oci djabe so Vas se raspravam

ajd zdravo
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:12
Леле неразбрано детиште,чќекај бе типче што ти е на тебе зошто си толку фрустриран поентата што ти е сакаш да не убедиш сите дека сме грешка сакаш да веруваш дека си не убедил што ти е проблемот.Во цел свет се знае ако таткото е Македонец и детето е Македонец ако таткото е Албанец и детето е Албанец тоа барем така оди тука кај нас на Балканот кај било кој народ прашај и така ке ти кажат.
Иначќе татко му на Александар е Македонец да не дојде до забуна повторно.Грците тврдат баш дека Александар е Македонец а не Грк но од друга страна тврдат дека Македонија е Грчка полиса(држава)LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:16
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Леле неразбрано детиште,чќекај бе типче што ти е на тебе зошто си толку фрустриран поентата што ти е сакаш да не убедиш сите дека сме грешка сакаш да веруваш дека си не убедил што ти е проблемот.Во цел свет се знае ако таткото е Македонец и детето е Македонец ако таткото е Албанец и детето е Албанец тоа барем така оди тука кај нас на Балканот кај било кој народ прашај и така ке ти кажат.
Иначќе татко му на Александар е Македонец да не дојде до забуна повторно.Грците тврдат баш дека Александар е Македонец а не Грк но од друга страна тврдат дека Македонија е Грчка полиса(држава)LOLLOLLOLLOLLOL



Pa toa razmisluvanje ne e Evropsko zasto da ne bide i po majkata ?

Zasto da se degradira nejzinata krv ? Kolku geni od tatkoto tolku i od majkata...

A dali bila grcka polisa mene toa ne me interesira

Jas genski go postaviv prashanjeto , bioloski ne politichki
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:19
Па ти јха објаснив Балканската генетика тоа ти е факт непобитенLOLLOL
Кон врв
napoleon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:22
So turcite zabegano eod temata. Albanija oficijalno e proglasena za drzava vo 1912 vo London so dogovor na Anglija Francija i Germanija kako protivteza na pravoslavnite narodi koi koga bi se obedinile togas bi pretstavuvale problem za zapadnjacite... Za vreme na Filip ftori ne postoel narod Makedonci, nego bile obedineti 16 pleminja, na koi na site ne im gi znam iminjata, no najgolemo bilo plemeto Makedoni, a sekoj krak na sonceto go predstavuvalo sekoe pleme... Odgovorimi zasto den denes Grcite imaat strav od 2 milionska Makedonija, zasto Bugarite imaat pregolem strav, zasto Grcite koi ja fingirale graganskata vojna so cel da gi iselat Makedoncite od Vardarska Makedonija, zasto tolku golem strav. A ako nema umeren nacionalizam ke ne nema za brzo vreme kako narod.
NEMA POTPIS
Кон врв
napoleon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:28
E toa go ima samo kaj Albancite. Kaj niv ne e vazno koj ke go napravi deteto tuku koj ke go odgleda.Zato siptarkite ne odbivaat nieden maz bilo od koja vera. Koj i da go napravi toa ke bide siptarce.
NEMA POTPIS
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:29
Originally posted by NAPOLEON NAPOLEON напиша:

So turcite zabegano eod temata. Albanija oficijalno e proglasena za drzava vo 1912 vo London so dogovor na Anglija Francija i Germanija kako protivteza na pravoslavnite narodi koi koga bi se obedinile togas bi pretstavuvale problem za zapadnjacite... Za vreme na Filip ftori ne postoel narod Makedonci, nego bile obedineti 16 pleminja, na koi na site ne im gi znam iminjata, no najgolemo bilo plemeto Makedoni, a sekoj krak na sonceto go predstavuvalo sekoe pleme... Odgovorimi zasto den denes Grcite imaat strav od 2 milionska Makedonija, zasto Bugarite imaat pregolem strav, zasto Grcite koi ja fingirale graganskata vojna so cel da gi iselat Makedoncite od Vardarska Makedonija, zasto tolku golem strav. A ako nema umeren nacionalizam ke ne nema za brzo vreme kako narod.



Abe zboram za genetika...

Nie sloveni sme dosle i sme nasledile da receme Alexandrovi geni...

po taa logika sekoj sto dosol na taa teritorija kade imalo Alexandrovi geni ima isto taka pravo na Alexandar... Na primer novo grcite dosle tuka i imaat negovi geni, Albancite gi naselile tamu kaj Epir i tie imaat negovi geni...

No logikata e slednata ne mozat tie da stanat Makedonci ... tie mozat da go pogrcat toa naselenie tamu , damu smenat genetska slika isto toa vazi i za Albancite... smenile so nivno naselenie genetskata slika na ostatocite na nekoe staromakedonsko pleme...

Znaete valjda sto e i kako funkcionira genetika... neli ?

Pomnogubrojnite geni ( na novite osvojuvachi ) gi jadat , gi potiskuvaat poelka poleka starite geni....

Taka da i Alexandrovite geni se potisnati od novodojdencite... zatoa ima se pomalce i pomalce plavi staromakedonski tip luge u Makedonija.


Kako ne sfakate be sto e genetika... poprosto da Vi pojasnuvam li ?

Ajde sea neka kaze nekoj deka moeto enma logika ..aj bas da cujam

OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:32
I ve molam ne mesajte politika so GENETIKA
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 22:44
TI MESAS
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.