IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Омраза vs рамнодушност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Омраза vs рамнодушност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 23:18
Целата финта е во взаемниот однос помеѓу вас и другата особа...
 
љубов - љубов   ОК
омраза - омраза    ОК
рамнодушност - рамнодушност  ОК
 
Ако ви се случи било која друга комбинација не чини за здравјето.свиркање
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 03:04
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Procitav vo edna kniga sto momentalno ja citam , se vika Osnovite na Judaizmot od Rab Behor Kahlon, koja mi ja pozajmi eden prijatel Evrein.Interesno e kako vo knigata Evreite ja tolkuvaat  6-tata Bozja Zapoved: 6. Ne ubivaj! - ni so raka, ni so jazik ni so molcenje .Znaci ako si ramnodusen kon nekogo ili go ignoriras toa e kako ubistvo.Veli mozes da ubies covek i so jazik ( nepromisleno zboruvanje i navreduvanje)  ili so molcenje ( lutenje i ignoriranje) . Se soglasuvam so ova glediste !Interesno  vo sekoj slucaj. Prvpat sretnav vakvo tolkuvanje !среќа


Dobro si storil. Ako sakash da nauchish za judaizmot zemi evrejski knigi i govori so evrei.

Изменето од Messenger - 09.Август.2010 во 03:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 06:55
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Procitav vo edna kniga sto momentalno ja citam , se vika Osnovite na Judaizmot od Rab Behor Kahlon, koja mi ja pozajmi eden prijatel Evrein.
 
Добро е, не ти ја подарил (само си му ја позајмил), ќе помислев не е Евреин...газење%20од%20смеење
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 15:17
ma sve OK za nas...dodeka ne ni cepnat vo ranite...hihihiсмеење
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 17:38
Повеќе боли рамнодушноста.
Барем јас така мислам.
Барем мене повеќе ме боли.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2010 во 22:36
Рамнодушност повеќе како прифаќање на работите кои порано ни создавале отпори- да.
Рамнодушност како незаинтересираност, откажување, предавање- создава повеќе штета од омразата.
Омразата барем е агресија изразена кон надвор, а откажувањето кон себе.
Кон врв
schumi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај schumi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2010 во 15:03
Омразата е и покрај се чувство, за разлика од рамнодушноста.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2010 во 15:21
Originally posted by schumi schumi напиша:

Омразата е и покрај се чувство, за разлика од рамнодушноста.


Чувство е ,ама такво чувство не е добро да имаш во себе.
Ако чувствуваш љубов,полн си со убави емоции,полн со енергија,ако си рамнодушен - не  перципираш и немаш никакви чувства,ама омраза....па човече таа те труе од внатре,батали омраза !
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2010 во 15:28
Originally posted by renatax renatax напиша:

Originally posted by schumi schumi напиша:

Омразата е и покрај се чувство, за разлика од рамнодушноста.


Чувство е ,ама такво чувство не е добро да имаш во себе.
Ако чувствуваш љубов,полн си со убави емоции,полн со енергија,ако си рамнодушен - не  перципираш и немаш никакви чувства,ама омраза....па човече таа те труе од внатре,батали омраза !



Taka e renatax. да
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,201 секунди.