IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Припадник на МВР претепа момче до смрт
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Припадник на МВР претепа момче до смрт

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 29>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 15:15
Да убиството е извршено од полицаец од Тигрите и тоа е официјална информација од МВР.

Изменето од fiks - 07.Јуни.2011 во 15:23
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 15:42
Многу невкусно ми изгледаат сите дискусии било за “намерите“ на опозицијата или позицијата во тема во која се дискутира  за смрт на младо момче.
Имаме толку теми за политика, партиите, партиските лидери што навистина е дегутантно некој да ја злоупотребува оваа тема за тоа.
Младите (па и возрасните) низ цел свет протестираат против насилството (па и било што) па нигде и никој не си дозволува да им даде партиска или политичка конотација.
Ние навистина сме исклучок на секое правило.тага
Сега ја следам прес конференцијата и јасно е дека  сите дилеми се расчистени. Останува горко чувство дека ако не се потегнеше по медиумите убиецот немало  сам да се пријави.
Ова не смее да премине во осуда на сите полицајци бидејки ниедна генерализација не води кон добро. Имаме ние добра полиција, но немили настани можат да се случат бидејки да не заборавиме дека и полицајците се луге.
Жалосно е за изгубениот млад живот. Жалосно е исто така  што за еден момент на неконтролирана агресија еден полицаец успеа да го уништи својот живот, кариера и фрли дамка на работата на своите колеги.
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 15:45
Ова не е прв пат полицијата да претепува некого.

Прв ден после избори. Апсење на Љубе.

Втор ден полицијата убива дете.

Тешко на нас.

Пазете кога се шетате низ град.

Све је отишло у Хондурас.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 17:52
Originally posted by pecok pecok напиша:

Ова не е прв пат полицијата да претепува некого.

Прв ден после избори. Апсење на Љубе.

Втор ден полицијата убива дете.

Тешко на нас.

Пазете кога се шетате низ град.

Све је отишло у Хондурас.


Policijata vo cel svet pretepuva nekogo sekoj den, sto tuka mi se iscuduvate ko da ziveete vo Finska, a ne na balkanot kaj so toa e skoro sekojdnevna pojava.

Da, go uapsila ljube, pa sto, covekot se ogresil od zakon najverovatno, sudot ke kaze dali e toa taka ili ne.

Toj so go ubil momceto ke si odgovara spored zakonot.

Zasto poedinci ovdeka se trudite na seto ova da mu dodadete politicka konotacija. Imate li bre vie barem malku nesto ispravno vo toa tikvite, ili ste totalno zaslepeni vo omrazata kon vladeackata politicka struktura pa sekoja negativna slucka vo drzavata ja pripisuvate kon vladata.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 18:34
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Policijata vo cel svet pretepuva nekogo sekoj den, sto tuka mi se iscuduvate ko da ziveete vo Finska, a ne na balkanot kaj so toa e skoro sekojdnevna pojava.

Ваква бесчуствителна изјава...
одамна не сум прочитал на форумов...
а коментарот - секојдневна појава...
кажано е исто како ние да живееме во Ирак или Авганистан...

и што треба сега според тебе да правиме...
демек, ај голема работа...
се случува...
тоа е нормална работа...
пошто ние сме на Балкан каде живеат племиња...

па во Грција бре заради иста работа цела држава се дигна на нозе...
а он вика - што тука има да се исчудувате...
е ај нека тепа полиција како сака и кого сака...
голема работа...
бог да чува...

жалосно е за изгубениот млад живот...
полициска бруталност или што и да е...
треба да се испита, сакционира и казни виновникот...
и да не се меша политика таму каде што ја нема...


Изменето од којсумјас - 07.Јуни.2011 во 18:36
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 18:59
КУКОЧ7 и фикс, да не ве цитирам оти големи се постовите...

Можеби не бев јасна:
- Не пишував јас САМО за овој случај, и никаде не спомнав партија. Факт, политичката и општествена клима допринесува да се случува ова!!!
- Мојот пост се однесуваше на тоа што ни се случува со месеци и години наназад.
- Мојот пост се однесуваше на убиството на србинот во Охрид, на Кале, на силувањата и педофилијата, на семејните насилства, на тепањето студенти на плоштад, на убиството на новинарот во затворот, да набројувам до каде ќе стигнам....мојот пост се однесуваше на ЦЕЛОКУПНОТО насилство кое ние го живееме.

Тоа дали вам ви изгледа како на инцидентно нешто....?
Јас мислам дека оваа земја просто вришти од насобран бес, омраза, гнев, револт, незадоволство. И мислам дека е редно време да го освестиме тоа.
Бидејќи, еве на Зекси тоа му е нормална секојдневна балканска појава.

Конкретно за алфите и тигрите и полицијата, секоја почит кон нивната работа-нема да генерализираме- но овој случај не е единствен, и за многумина се потврдува сликата на момак со мускули без IQ. Тоа е секако предрасуда, но ваквите случувања ја засилуваат и треба токму полицијата најостро да реагира на ова!






Изменето од Kali - 07.Јуни.2011 во 19:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 19:17
Sluchajov treba da se raschisti kako i sekoj drug sluchaj i ne treba da se koristi za politichki celi.

Ako se najde krivica vo policaecot/policajcite treba da sledi soodvetna zakonska sankcija.

Policijata treba da razbere deka nivnata sluzhba ne pretstavuva ozakoneto siledzhijstvo !



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 21:22
да се работеше за некаква полиција која си ја врши работата чесно и редовно, па да можеше да се коментира како ова било прописно, ајде ќе разберев, ама мислам дека нема што да се правиме на тошо тука, сите сме ги виделе како „работат“ нашите единици, баш оние кои треба да не штитат, се најголемата мафија и најмногу вршат насилство и криминал... незнам за вас, ама јас сум имал повеќе прилики да видам како „работат“ алфите и дека нема врска со чесна работа и обично приведување, туку бруталности до даска на случаи кои врска си немаат со било каква сериозност... овие луѓе се изживуваат врз народот, без разлика дали некој бил криминалец или не, си ја искористуваат секоја прилика да скршат по некоја коска и да набијат некој орган
не знам што се случило, не сум бил таму, но дефинитивно било кој полицаец не смее да убие човек се додека не му претставува максимална закана и мора да работи во одбрана, па дури и тогаш, ако има прилика треба само да го онеспособи и да го приведе лицето
во секој случај, прв пат слушам дека нормална процедура е полицаец да претепа некого до смрт, без никакви напори при приведување или било каква пресметка
така да... имам право да се сомневам што се случило и дека некој тука приказни ни раскажува

за политичката страна на овој проблем не би коментирал, не мора секоја дискусија на форумов да се претвора во партиска препуцаваљка... во превот прекинете со ВМРО и СДСМ, доволно е на темава да се дискутира за односот на полицијата кон јавноста
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 21:38
Si ima krivec za deloto so ime i prezime, slucajot e rascisten, ke se donese presuda spored zakonite, zosto se obiduvate ( poedinci ) da ja mesate politikata vo sevo ova.

Ubiecot ne e nitu drzavata, nitu Alfi ili Tigri, nitu MVR nitu ne znam koj. Ubiecot e poedinec, pripadnik na odredena policiska formacija i ke si go dobie zasluzenoto.

Ne ke e loso da se potsetime sto znaci policiska brutalnost koga go skinaa Dime Postarot na sred ulica kako kuce, so naredba od drzavata vo toa vreme, so naredba od najvisokite krugovi na vlasta.

Nikoj ne saka da se slucuvaat vakvi raboti, ama ima lugje i tuka na forumov koj so sekoja negativna pojava vo opstestvoto ja doveduvaat vo sprega so politikata odnosno so vladeackata garnitura, a adminite ko da se slepi, ko da ne gledaat deka poedinci namerno gi izvrtuvaat rabotite, koi so uste poveke pridonesuvaat za podelbi pomegju nasiot narod i ne prevzemaat nisto da se iskorenat tie pojavi.

Nekoi navreduvaat skoro cel narod ( site so sme glasale za Grujo sme bile nezreli, nedorasnati,  ), a adminite cutat, ko da se od mars padnati.

Mozam samo da zamislam sto ke se slucese ako slucajno pocinatoto momce bilo od sprotivniot tabor. Garant do sega ke imase gradjanska vojna vo drzavata.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 21:44
да беше поединец, добро ќе беше, се работи за погрешно функционирање на сите системи на државата, меѓу кои и баш тој поединец како дел од системот, за тоа се виновни многу луѓе
немој само да збориш како и тука се работи за несреќен случај и дека случувало и дека ќе продолжи да се случува...
плус и самиот кажав дека не е прв пат, значи не се работи за еден поединец, туку група луѓе која постојано го прави истото
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 21:57
не ви читам што сте пишувале ама знам дека нешто многу сте се***е. Бог да го прости детето. Од кога се пуштени по улици специјалните единици намален е криминалитетот многу. Мој пријател вака прос*****ше и плукаше по членови на единицате ЕБР дека му ги изместиле бубрезите ама цело време забораваше да каже дека пред тоа се СТЕПАЛ СО НЕКОГО А БИЛ КРИВ. И поточно полицаецот бил ТИГАР според годиштето ја бранел нашата држава и тогаш ви бил арен.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 22:09
Бог да го прости момчето ...
Откако се откри идентитетот излезе дека е другарче на брат ми ...
Како било што било никој не знае точно да каже ... засега ...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 22:10
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

не ви читам што сте пишувале ама знам дека нешто многу сте се***е. Бог да го прости детето. Од кога се пуштени по улици специјалните единици намален е криминалитетот многу. Мој пријател вака прос*****ше и плукаше по членови на единицате ЕБР дека му ги изместиле бубрезите ама цело време забораваше да каже дека пред тоа се СТЕПАЛ СО НЕКОГО А БИЛ КРИВ. И поточно полицаецот бил ТИГАР според годиштето ја бранел нашата држава и тогаш ви бил арен.
значи тука не му е изместен бубрег на некој, туку убиен е на лице место, го оправдуваш тоа?
не може полицаец кога сака како сака да му изместува по некој бубрег на кој како ќе стигне, во некои случаи е оправдано а во онекои не
и за кого како, јас досега никогаш не сум бил заштитен од нашата полиција (која во некои случаи била и присутна) а сум бил сведок на невини изместени бубрези... што сакаш друго да се збори?

и кога некој се степал, вознемирува јавен ред и мир, и за тоа се притвора на соодветен начин и си се казнува по пропис... ако е некој кој не ги разбира прописите, дури тогаш се превземаат мерки...
а и колку што се сеќавам, алфите не беа формирани со цел да начекуваат тепачки и можност за изместување на бубрегот на некој кој ги предизвикал, тоа е само уште еден показател дека кај нас нема никаков ред и контрола на ништо

и што ако се пуштени алфите по улици, за какво намалување на криминалот зборуваш? за тоа што претепале некои наркоманчиња и пијаници кои правеле проблеми? тоа за тебе е намалување на криминалот? и што ако го направиле тоа, кога нема никаква корист од тоа


Изменето од zabegan - 07.Јуни.2011 во 22:12
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 22:19
Originally posted by zabegan zabegan напиша:



Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:

не ви читам што сте пишувале ама знам дека нешто многу сте се***е. Бог да го прости детето. Од кога се пуштени по улици специјалните единици намален е криминалитетот многу. Мој пријател вака прос*****ше и плукаше по членови на единицате ЕБР дека му ги изместиле бубрезите ама цело време забораваше да каже дека пред тоа се СТЕПАЛ СО НЕКОГО А БИЛ КРИВ. И поточно полицаецот бил ТИГАР според годиштето ја бранел нашата држава и тогаш ви бил арен.
значи тука не му е изместен бубрег на некој, туку убиен е на лице место, го оправдуваш тоа?не може полицаец кога сака како сака да му изместува по некој бубрег на кој како ќе стигне, во некои случаи е оправдано а во онекои неи за кого како, јас досега никогаш не сум бил заштитен од нашата полиција (која во некои случаи била и присутна) а сум бил сведок на невини изместени бубрези... што сакаш друго да се збори?и кога некој се степал, вознемирува јавен ред и мир, и за тоа се притвора на соодветен начин и си се казнува по пропис... ако е некој кој не ги разбира прописите, дури тогаш се превземаат мерки...а и колку што се сеќавам, алфите не беа формирани со цел да начекуваат тепачки и можност за изместување на бубрегот на некој кој ги предизвикал, тоа е само уште еден показател дека кај нас нема никаков ред и контрола на ништои што ако се пуштени алфите по улици, за какво намалување на криминалот зборуваш? за тоа што претепале некои наркоманчиња и пијаници кои правеле проблеми? тоа за тебе е намалување на криминалот? и што ако го направиле тоа, кога нема никаква корист од тоа


Извини но не можам да ти го дочитам постот гледам дека е многу тенденциозен. Со полицијата проблеми имаш ако си криминоген тип. Јас парче се направив со еден полицац кога беа трките на Водно па дури и го навредив човекот а тој не се ни осмели да ме чепне бидејки јас само си го барав своето право а не правев криминал. И за крај молимте која е таа рајска земја каде што полицијата ги гали луѓето. Единицат Алфа ја сакавте кога ве бранеа а сега што треба да се избркаат од работа.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 29>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.