IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 00:55
Spored moe mislenje zborot "socuvstvo" e samo stranska imenka koja ni strancite ne ja upotrebuvaat. Postojat samo ligavi deklaratizmi so cel da se iskaze vokabular i citati od nekoja arhaicno idealisticna kniga. Se spomnuva nekakva vera, nekoi zapovedi, bla, bla, a navistina, toa se samo papagalski aktivnosti bez nikakva sustina.
Mi teknuva koga morav da ja peam pesnickata za mojata ucitelka, a ne ja sakav ic, ama bas ic, a ona znaese deka ne ja sakam oti bese naludnicava. Drugite decinja znaea da ja sokrijat odvratnosta sto ja cuvstvuvaa kon nea i samo na pauza ja ogovaraa.
Celo vreme propagiraat da bideme dobri kon drugite bez da ocekuvame vozvratna nagrada. No sepak dobivame. Podsmev. Znaci treba da se ubedime deka preku podsmevot sme na praviot pat.
Ako im pomogneme na afrikancinjata ke se nakotat uste tolku.
Znaci se e kontradiktorno.
Deka sme arogantni volovi i kravi si znaeme i se naviknuvame da ne ni e cudno sto sme takvi, a protezirame skromnost.
Se delime na klasi ili so sila se pravime gragani koga znaeme deka gradovite se socineti od seljacana i zaradi brojnosta se narekuvaat gradovi inaku bi ostanale sela.
Na ovoj svet mu trebaat psihijatri, ne popovi ili odzi za da go spoznaeme vistonskiot pat.
Znaeme deka svetot e lud i se obiduvame da se prilagodime i sto polesno da pomineme.
Ke mu dades prst, ke ti zeme raka, e jbg. Ako ne mu dades zver si.
Mislam deka nie lugeto samo zaludno si pridavame znacenje, samo sme zivotinski copor i takov ke si ostaneme.
 
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 14:30
Сурови се менторите кога манипулираат со своите наивни “следбеници“. Така доаѓа до ширење на злото.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 15:00
сурова била и инквизицијата.
контрадикторно...како може нешто  што е поврзано со религија,вероисповед,цркви и слично да биде извор на злотозбунетост


Изменето од Andjelina - 18.Декември.2009 во 15:57
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 16:32
sunce%20u%20rukama
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 17:01
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Mislam deka nie lugeto samo zaludno si pridavame znacenje, samo sme zivotinski copor i takov ke si ostaneme.
 
 
Pa Da!
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Rebelde Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Декември.2009
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rebelde Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 17:44
Не, Не и Не! Un momento por favor! ама ние не сме кадарни себеси да се дефинираме во категориите исправни/расипани, добри/лоши, морално точни/морално злобни, алтруистични/егоистични !!! Човештвото ретко некојпат да било кадарно да се перцепира себеси во сите свои манифестации! На луѓето им толку дебел вратот (а и тиквата) од самобендисаност, славољубие, суета и од доларољубие што не можат да се завртат и да си ја видат гнасната опашка која си ја влечат трагично низ лошотилакот што сами го создаваат.

Збунет колега---Сосема си во право од потребата од психијатри на овој свет (мислам на западната цивилизација)
Ама не од некои си надри-психијатри во служба на дебелите олигарси, плутократи, закоравени политичари, јудео-масони и останати стрвници за власт. Нас ни требаат психијатри и психолози кои беа гении и му ја кажаа вистината на Западниот свет а овој па реши да ги изолира и ограничи.

Да бе колеги, психајтри-гении како Сигмунд Фројд, Карл Јунг и Херберт Маркузе. Или уште поарно, философи гении како Жан Пол Сартр и Албер Ками !

Со здравје!
Живот ли е, па да го опишеш!?
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 18:33
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

сурова била и инквизицијата.
контрадикторно...како може нешто  што е поврзано со религија,вероисповед,цркви и слично да биде извор на злотозбунетост


тука си во голема заблуда....

суровоста доаѓа од “наатрешната суровост и комплекс’ на верски водичи и лидери... кој ја злоупотребуваат верата,... за болни амбиции...

види што се претставува суровост и фанатизам во 21 век...



Изменето од Tetratka - 18.Декември.2009 во 18:43
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 18:58
Ако се земе предвид делата на црквата и религијата која ја проповедала уште од поодамнешни времиња, станува јасно дека е едно од најголемите зла, кое долго време целело кон тоа човечкиот род да остане што подолго неук, за да може полесно да манупулира со него. Сурово нели?
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 19:45
Originally posted by zagor zagor напиша:

Надвор истураше, јас носев чадор, а циганите немаа ни капа и товареа скоро пола час (не сакам ни да помислам за кои стотина денари)
 
 
....
....zalosno,valjda koga treba da rucaat se skrivaat pod strea...i nekoja stotka sepak ke dobijat!
 
jas sto imam zabelezano edna esen ....ladna i dozdliva,se deli hrana na otvoreno ,a gradeznicive..vo kolona eden po eden...cekaat so ciniite..za  kriska leb i edna crpka mandza....pola sednati na mokrata zemja,nekoi cucnati...jadat...... jezivo,kapki dozd vo ciniite...!horor..nevideno i neopislivo nesto...scena od film,nikogas nema da mi se izbrise od glava...kako logor da bese...istata firma ne im davase plata so meseci nanazad..luge vo dlaboki 50-60 godini..bez nametki od dozd..samo vo plavi palta...
sluckava e  od pred 10 godini...taa scena mnogu me smeni...тагаiako sega skoro..pri izgradba na raskrsnicata kaj Kontinental imase slicno nesto..
Загор, стварно чудно колку од страна гледана несреќа на нас може да влијае, па дури и повеќе од кога ние би ја доживеалеизненадување...

а, од друга страна... кој пробал - знаеплазење... Ако некој некогаш товарал плочки во нечиј гепекот на „некоја шмизла“ по дожд, по години кога ќе товараат во неговиот гепек по исто такво невреме , душата нема да му дава да го испие кафето на мирсреќа... за што и да се работиголема%20насмевка

На секого неговата мака му се чини најголеманамигнување Што да правиш...такви сме луѓето по природа

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 23:19
surovost e nedefinirana rabota... тука нема правила...

сакам дефиниција за суровост////големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 01:20
Na krajot od kraistata mnogu zavisi koj kako e vospituvan zatoa sto deteto ne slusa demagogii, tuku gleda sto pravat roditelite i gi imitira. Ako roditelite pokazuvale pozitivni cuvstva i deteto ke pokazuva i ke pomaga. Ako bile "hm", ma kolku i da se kultivizira, nesto "hm-no" ke ostane.
Aj kazi mi mori mamo na sto da se nadevam sega ? Deka ke ne bide ? Deka ovoj nekomu ke pomogne ?

http://www.youtube.com/watch?v=-KuEEvtIZQ4&feature=player_embedded


Изменето од zbunet - 19.Декември.2009 во 01:26
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 01:25
SUROVI SME! Ako be, bitno e glava da ne ne bole!среќа
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 01:34
Vospitanie pred se'. Ne e vazno dali e od selo ili grad, bogat ili siromav, ubav ili grd, nasminkana ili ne, kiceraj ili sakam kazam ne znam recam.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 17:37
сурови сме кога се смееме на човечката сладост и се подигруваме со човечката немоќ и страдање...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.