IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Слики од Македонија низ вековите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Слики од Македонија низ вековите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 15:23
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

НО СЕ ДОДЕКА ГЛЕДАШ СУБЈЕКТИВНО, ЌЕ БИДЕШ СЛЕП ЗА ВИСТИНАТА...!!!



Пишување со големи букви значи викање, а второ, престани да се впушташ во лични конфронтации и да оценуваш кој е слеп, а кој гледа, стопати сум те предупредил да се воздржуваш од анализа на членовите и да престанеш да изугруваш Месија на форумов.
Во иднина вакво нешто да не видам, при следен ваков испад, нема да реагирам како и сега, те уверувам во тоа.

Изменето од Македон - 21.Јули.2010 во 15:26
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 15:29
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А од каде ти знаеш дека биле Бугари - или чисто онака твоја птичја перспектива на работите.



Немора да си многу паметен за да го утврдиш тоа... Треба само да си реален и објективен... КАКО ПРВО ЈАЗИКОТ НА КОЈ ЗБОРЕЛЕ И ПИШУВАЛЕ НИЗ ПАРОЛИТЕ...!!! Зар тоа не ти е доволен доказ...??? Како инаку да ти објаснам незнам,


Биле Бугари, ама во наводници!

Изменето од Македон - 21.Јули.2010 во 15:38
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 15:34

Единственото знаме од македонското ослободително движение на кое пише во оригинал "Слобода или см'рт" наместо "Свобода или см'рт" како е во сите други.

Изменето од Македон - 23.Јули.2010 во 00:40
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 19:54
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А од каде ти знаеш дека биле Бугари - или чисто онака твоја птичја перспектива на работите.



Немора да си многу паметен за да го утврдиш тоа... Треба само да си реален и објективен... КАКО ПРВО ЈАЗИКОТ НА КОЈ ЗБОРЕЛЕ И ПИШУВАЛЕ НИЗ ПАРОЛИТЕ...!!! Зар тоа не ти е доволен доказ...??? Како инаку да ти објаснам незнам,


Биле Бугари, ама во наводници!


Не биле Бугари ни во капа ни во душа туку си биле Македонци - секаде самите се пишувале такви
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:07
Originally posted by Boogie Boogie напиша:



Не биле Бугари ни во капа ни во душа туку си биле Македонци - секаде самите се пишувале такви




Па нормално бе... Тука се разликуваме јас и ти... Ти не сваќаш дека се пишувале Македонци поради местоположбата во која живееле... Македонија од памтивек е само територија на Балканот...
Ај види и оние од Далмација се пишувале далматинци и оние од Босна се пишувале Босанци, ама тоа незначи дека се тоа по националност... Сваќаш ли...???

Изменето од DelijaSkopje - 22.Јули.2010 во 15:09
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:43
Мешаш баби и жаби - сакаш да кажеш дека Војвоѓаните или Косоварите кои се на "иќ" не се Срби - јас нацијата и националната самобитност не ја разбирам како тебе - демек некој ке ми каже дека сум Србин или Бугарин и јас преку ноќ ке станам таков.

Јас националниот идентитет го разбирам како ДНК код,со него се раѓаш со него и умираш а што е најбитно никој неможе да ти го одземе
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 19:14
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мешаш баби и жаби - сакаш да кажеш дека Војвоѓаните или Косоварите кои се на "иќ" не се Срби - јас нацијата и националната самобитност не ја разбирам како тебе - демек некој ке ми каже дека сум Србин или Бугарин и јас преку ноќ ке станам таков.

Јас националниот идентитет го разбирам како ДНК код,со него се раѓаш со него и умираш а што е најбитно никој неможе да ти го одземе


Војвоѓаните си се Срби како и Далматинците што си се Хрвати... Затоа јас и ти кажувам дека Македонска нација порано не постоела, па тие Македонци или биле Бугари или Срби... Е денес веќе можеме да кажеме дека постоиме како Македонска нација и не е битно од кога и како... И Босанците сега пред неколку години станаа нација, па што...??? Не им смета тоа... Незнам зошто нас би ни сметало...???

А за националниот идентитет неможе да се протумачува преку ДНК код... Тоа се глупости... Каков е Македонскиот ДНК код, а каков Бугарскиот или Српскиот...??? Дај биди озбилен мајку му...   
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 22:17

Originally posted by чоли чоли напиша:


Единственото знаме од македонското ослободително движение на кое пише во оригинал "Слобода или см'рт" наместо "Свобода или см'рт" како е во сите други.
edinstveno ja - ama na cheta na vojvoda roden vo Haskovo (Bugarija/Trakija) koj podocna stanal vojvoda na VTRO - Vnatresha Takijska Rev Organiacija

Изменето од Македон - 23.Јули.2010 во 00:41
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 22:39
Слобода се среќава и кај Каравелов, и кај некои други имаше, ама заборавив кај кои. А пак да не зборуваме за Цепенков.  Дури и ден денес, како што ми кажа еден Бугарин, постарите луѓе од некои краишта во Бугарија велат слобода, а не свобода. А тоа см’рт е едно исто како и нашето смрт, само што ние не ја бележиме темната самогласка затоа што знаеме каде е. намигнување


Изменето од Македон - 23.Јули.2010 во 00:59
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 01:28
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А пази го знамето на Кумановските ополченци - изгледа Кумановциве биле Македонци а не Кумановци



А Кумановциве што не пишувале на ТуркоМонголски туку на Македонскиот од Солунските Свети Просветителизбунетост

Па дури се осудиле и на името Македонциголема%20насмевка
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 08:19
За знамето на Буги

Originally posted by Google preveduvac, mali korekcii - jas Google preveduvac, mali korekcii - jas напиша:



7-ма Кумановска македонско-одрински дружина

7-ма Кумановско македонско-одрински дружина е организирана и пополнета со доброволци од Кумановско и Кривопаланечко до крајот на септември 1912 година во поставеноста на 13-тиот пешадиски Рилски полк во Ќустендил. Командант на Кумановската дружина при формирањето е подпоручик Георги Светогорски, загинал за време на Втората балканска војна во борбата против Србите во сражението при Ретки буки и Султан тепе.

Бојното знаме на дружината е врачено на 4 октомври 1912 година. Направено е во Лом од Мариета Миланези, сопругата на Итало Миланези - учесник во Илинденското востание. Првично било наменето за чета во Македонија. Првиот знаменосец е Димитар Енчев од Лом.
Дружината е вклучена во составот на 2-ра македонско-одринска бригада под команда на потполковник Антон Пчеларов.
Знамето е од единечна свилена ткаенина со големина 134 x 128 см. Цртањо е со блажени бои. На "лицевата" страна во средината е насликана жена, окована во синџири, а зад неа гора. Рисунката е опколена со црвена рамка. Во горниот крај со бела боја е напишан слоганот "Синови Македонци! / / Дојдете да СТРОШИМ ВЕРИГИТЕ ", а во долниот крај -" на ропството“. На обратната страна на знамето се забележуваат траги од цртање крунисан лав, стапнал врз турски знамиња.
Држачот е дрвен со прикована под платот на знамето метална хривнија со натпис "7-ма ОПЪЛЧЕНСКА ДРУЖИНА.

Љубими командири: потполковник Стефан Николов, потполковник Александар Протогеров, подпоручик Георги Светогорски, подофицер Симеон Василев.


Имиња на славата: Саранл`, Бедикли, Фере, Дедеагач, Булгаркјој, Каменица, Повиен, Драмча, Брегалница врв Говедар, Султан тепе, Ретки буки, Кочани, Калиманци.


Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 08:38
Таткото на Итало Миланези - Лодовико Миланези бил гарибалдиец
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 11:49
Значи Гарибалдиец знаел дека Кумановците се Македонци - браво,ова ме радува што читамголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.