IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Кој жанр на музика го МРАЗИТЕ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој жанр на музика го МРАЗИТЕ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
Прашање: Што НЕ ви фаќа увцето?
Одговор Гласови Статистика
1 [0,93%]
1 [0,93%]
25 [23,36%]
8 [7,48%]
2 [1,87%]
62 [57,94%]
5 [4,67%]
3 [2,80%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 16:57
А нели и за гледање не биле добри?
Имале многу шминка и силкиони?
Мажи... мажи...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 17:00
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

А нели и за гледање не биле добри?
Имале многу шминка и силкиони?
Мажи... мажи...


кој го рекол тоа дај адреса!...голема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 17:28
Добро бе, пто е толку возбудливо кај пластиката и шминката?

Џо, honestly, мислев не сте биле сите такви... али сеа гледам... гадно сум се лажела.   
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:15
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Добро бе, пто е толку возбудливо кај пластиката и шминката?

Џо, honestly, мислев не сте биле сите такви... али сеа гледам... гадно сум се лажела.   


Ти па рентген да не имаш па да видиш пластиката...смеењеплазење
Облини (НЕБАШ СЕКАКВИ) фино истакнати добиваат ‘палец+‘ од мене.
Не е пластиката тоа што возбудува туку идеата за совршени облини...


ДЛАБОКО ИЗВИНУВАЊЕ ЗА ОФ-Топиците...


Изменето од Џо - 09.Јули.2010 во 22:15
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 22:24
Џо, браво за коментарот...
Еве уште една ИДЕЈА за совршени облини апропо Турбофолк, овојпат бугарска идеја...

Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 22:04
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Ајрониште (не те викам ајронче, анита те викаше така) има различни видови метал. Едно ти е блек, дет, треш метал, друго ти е дум или индустријал, а сосем трето-петто ти се пауер или хеви. Не ги ставај сите во ист кош.


оооо девојко тигрице Тиги плазење МЕТАЛ (се шо е од метал) значи поджанрови наджанрови итн итн и итн голема%20насмевка


п.с. а бакнежот за мене беше или за Анитчетозбунетост

ако а за мене еве од мене имаш 2 бакнеж бакнеж

Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 22:06
Originally posted by емил емил напиша:

А зошто да не ги стави? Како ти ставаш во еден кош стилот фолк така и металот може да се стави во еден кош
 
п.с.не е убаво кога кога не ти почитуваат стилот музика што го сакаш ,нели.Боли........мафтање



збунетост

како не болело

ме заболе....малото прсте на левата ми нога голема%20насмевка
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 22:13
Originally posted by Џо Џо напиша:

Кога сме кај металот , све што звучи како колење на крава или расипана веш-машина , е неквалитетно , контрапродуктивно гомно.Т.Е. како денешницата би нарекло death-metal , black-metal , Gore...итн.
Иако мразам категоризација , морам да признаам дека во моменти истатае оскудна , како би се доловиле главните елементи на композицијата.
Така , имаме длабока и лирична содржина во death-metalот во која се збори за колеж ,канибализам и такодаље мада за мене премногу лирична и сликовита.
Сега ќе видите како таа категоризација е ретко прецизна и често се додава заради емоциите кои ги буди кај слушателот наспроти реалната категоризација во теоретската музика каде номенклатурата се вади според основните елементи и нивниот сооднос какошто е ритам , бас структура , мелодиска структура , хармонија , агогика и така натакајќи...
Имајте ми пријатна вечер , и емпатија кон навивачите за Германија...

П.С. Железен човеку , како можеш да мразиш класика? - Побогу , што ти направила таа?





што ми направи??????????????????????

ќе се убиев заради таа музика

слушав во трето одд ко бев и на почеток тивко тивко и кога наеднаш ќе збесни лалалаааааааааааааааа голема%20насмевка
 
и не е после да се фрлиш од 2-та скала??????

или како шо реков на почеток тивко и дури ќе те заспие и кога ќе спишти не дај боже срцев удар можи да добие слушателот

п.с. и не ја мразам туку едноставно не ја слушам ама металот го мразам

ете то ти е голема%20насмевка







Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 22:25
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Па џезот и класичната музика се вистинска музика... барт за мене...
На хип-хопот ќе му пројде времето, sаme as турбото, панкот исто (може да се каже дека за 10тина години можеби панкот ќе исчезне, ќе престане да се слуша и да се твори панк), металот ќе се измени, само џезот и класичнат музика ќе останат такви какви што ги знаеме денес, бидејќи се квалитетна музика.

Емил, турбофолкот нема поджарнови... или има?
Немој да ми кажеш сега дека има андерграунд турбофолк, дет турбофолк, хардкор турбофолк итн. х)


ииииии хип хопотизненадување неееееееееееееее тага

а хаосот техното трансот

дали и тие ќе исчезнат?????

ајде тигрице кажвај одма голема%20насмевка
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 22:31
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Добро бе, пто е толку возбудливо кај пластиката и шминката?

Џо, honestly, мислев не сте биле сите такви... али сеа гледам... гадно сум се лажела.   


ги гледам и јас тие пластичните блгарки значи не ги слушам и скоро сите ги знам од певаљките

оваа погоре малина капина или како и да се викаше како се треси само а мислам дека не е пластична

инаку од нив оваа ми е најжешка и природна е љубов и уба и мајка е плус

он топик

јас мразам метал голема%20насмевка

да си кажам........пак
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 23:40
Очигледно не си слушал ни доволно класика , ни доволно метал. рамнодушност

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 00:26
И мене метал не ми се свиѓа премногу, не заради формата, туку заради суштината. Металците имаат добра музика, ама немаат добра порака...

Од класика искрено најмногу Моцарт го слушам, како и Тони Вивалди. Бетовен така-така, Бах не го трпам, не знам зошто...

Класичен џез, блуз и рап... ако не се исполнувачи црнци, од старт ги бришам... инаку ми се допаѓаат и трите.

Постои и нов правец во џезот (многу е на цена во САД денес)... NU CLASS!!!
Мешавина на џез, класика, хардкор и електронска музика...

http://www.youtube.com/watch?v=HKH6j7pvnVM
Основоположник е Andrew Currier - Panthelion (San Jose)
Послушајте...

Изменето од LiDivio - 12.Јули.2010 во 00:44
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 00:34
Слушни неколку бенда како на пример Tool , Anathema , Porcupine Tree , преслушај го Octavarium од Dream Theater .
Можам да кажам декa Tool се едни од најинспиративните бендови за мене.И имаат едни од најдобрите текстови кои носат со себе длабоки пораки.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 12:35
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:


Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Па џезот и класичната музика се вистинска музика... барт за мене...
На хип-хопот ќе му пројде времето, sаme as турбото, панкот исто (може да се каже дека за 10тина години можеби панкот ќе исчезне, ќе престане да се слуша и да се твори панк), металот ќе се измени, само џезот и класичнат музика ќе останат такви какви што ги знаеме денес, бидејќи се квалитетна музика.

Емил, турбофолкот нема поджарнови... или има?
Немој да ми кажеш сега дека има андерграунд турбофолк, дет турбофолк, хардкор турбофолк итн. х)
ииииии хип хопотизненадување неееееееееееееее тагаа хаосот техното трансот дали и тие ќе исчезнат?????ајде тигрице кажвај одма голема%20насмевка

Ау... ја сум нешо Баба Ванѓа вол. 2, а?
Ова го претпоставувам само..
Гледано хронолЉошки, од самите почетоци на металот па наваму, со сигурност ќе се измени неговата сегашна форма.
Техни транс манс ваљда нема... шо знам... чекај сине, прво дај едно стотче па ќе ти кажам.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.