IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИ КАМЕРИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИ КАМЕРИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 51>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 10:29
More ako pretpostavkite se tocni, se radja mojata nova "dream camera".
Hmm, kratko mi traea sonistata za Nikon D300 смеење.

Normalno, ce treba "samo" da pocekam da i projdat prvite 1,5-2 godini zivot (za da padne na normalna cena) i vo medjuvreme da porabotam na WAF газење%20од%20смеење.

Vo sekoj slucaj zvuci perfektno, a i od sekogas mi se dopadjal izgledot na 5D, em e full frame, em ne izgleda kako kocka poradi integriran battery grip (znam deka se prakticni, ama mene mi se grdi!)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 11:35
Sho da kazam, ubavina. FF si e FF. Koj ne probal ne znae. Kako sto Zatko kaza na forumov "Sirokite lekji povtorno se siroki" намигнување
Krop senzorot e MRTOV za DSLR. Mestoto mu e vo P&S kamerite. Vekje negde imav napisano deka D300 trebase da bide so FF senzor, inaku spored mene ne e nesto dramaticno podobar od D80 ili D40x za tolkava cenovna razlika.
Decki ne kupuvajte DSLR godinava. Slednata godina kje si dozvolite FF голема%20насмевкаголема%20насмевка

BTW. Batery grip ni mene ne mi se svigja. Prakticen e za Zoran i Zatko намигнување.


Изменето од Tegla - 13.Март.2008 во 11:37
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 12:43
ako 5d mark2 gi ima onie performansi koi sega se septat ke bide klasa sam po sebe kako sto e sega d3. ke si ima svoi fanovi i useri koi ke bidat zadovolni so moznostite i opciite. Nema da ima potreba od sporedbi so ostanatite modeli. edinstvenata izdrzana sporedba bi bila taa kolku e padnata cenata na 5d i kolku e stanat popristapen za nas obicnite smrtnici

ps.
okolu gripot. 5d so grip podobro lezi vo raka od eos1d i od d3, maaana mu e sto e mnogu masiven iako po dimenzii e slicen na spomnatite.
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 19:01
Да ама сметај дека на ваква изработка Никон не го става името. А доколку се употребат подобри матерјали и повеќе внимание... цената ќе биде дупло од тоа што е во моментот. Односно со други зборови, да беше Никон, ќе беше дупло повеќе пари.


Изменето од mdeni - 14.Март.2008 во 19:01
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 19:08
Nikon do sega imashe najmala DSLR - D40. I taa izgleda kako prav mal DSLR, so rakofat koj ovozmozhuva komfortno drzhenje na kamerata i pokraj malite dimenzii.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 19:38
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Nikon do sega imashe najmala DSLR - D40. I taa izgleda kako prav mal DSLR, so rakofat koj ovozmozhuva komfortno drzhenje na kamerata i pokraj malite dimenzii.


Ne e tocno (ova vekje po III pat ti go povtoruvam) ! Ama nekako se naviknav, pa ne mi pagja tesko :-)

Nekoj od Olympusite (410 mislam) bese najmaliot DSLR ever. Inaku, ovaa kombinacija i mene mi se dopagja. Mene i onaka od vreme na vreme mi 'svetnuva' za nekoj allround 18-200 so OS vo kombinacija so malo telo. za turizam i gradski sceni e izmisleno.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 19:51
E pa, togash bil najmal dodeka ne go stignal toj Olympus ili bilo obratno... vo sekoj sluchaj znam sigurno deka D40 edno vreme beshe najmaliot DSLR.

Sega, sigurno ke se pojavi nekoj pomal i od E-420, pa potoa ke se pojavi nekoj drug... i taka od megapikseli i superzumovi ke se prefrli natprevarot na dimenzii i tezhini i t.n. i t.n.

Ima li neshto novo pod ova konzumersko nebo?

P.S. Treba da se znae deka spored goleminata na senzorot vo Olympusite, ovie kameri bi trebalo po defolt da imaat najmali dimenzii.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 20:34
Главните карактеристики на ДСЛР се следните:
Супериорен квалитет на слика. (се помалку)
Брзина при ракување. (не се ни спомнува)
Призма. (се менува со огледално... наскоро ќе се изостави во пониските модели)
Ултрабрзи објективи (ретко... ако воопшто)
Неспоредливо фокусирање (сеуште не сум слушнал нешто околу тоа)
Голем сензор (среќа што има стандарди па не е сменето ништо)
Голем „ракофат“ (...)
итн...

Трендот на фотоапаратите оди кон катастрофа. Во моменов најважно е да има Лајв Вју, огромен екран, мали димензии, што повеќе зум однос, вагони со мегапиксели...


Но веќе постои ваков фотоапарат како што бараат сите! Тоа е проблемот! Го има во продавница! Се вика Ѕ6500!
Најстрашно е тоа што се компромитира квалитетот на сликата, за помала и поевтина леќа. Секој втор би ја избрал 18-200мм, преку 18-70мм, заради поголемиот опсег (кој никогаш или многу ретко го користат) и слично. Тоа што всушност го бараат корисниците е bridge камера а не ДСЛР. Зошто ги катастрофираа bridge којзнае. Сите се скоро исти. Ако на некого му текнува на Олимпусот со f2 леќа (bridge), на Канонот Pro1... Каде се наследниците!??!?!


Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 22:25
Se slozhuvam mdeni so tebe deka lugjeto vsushnost gravitiraat kon nekakva bridge-kamera koja ke gi zadovoluva site potrebi za najmalu pari. Rabotata e sto denes konzumerite ja poistovetuvaat takvata kamera so P&S aparat, a cenata na DSLR kamerite se doblizhi premnogu blizu do bridgovite, pa poveke ne se isplati ovie da se proizveduvaat.

E sega, ako uspee nekoj da napravi bridge so dobar 18-200/2.8 zum, 12MP, macro barem 1:2, 4-5fr/sec, RAW, kopchinja za manuelno podesuvanje na parametrite, barem 12 tochki na fokusiranje, dobar odnos signal-shum barem do 1600ASA, Stabilizacija na objektivot ili na senzorot... i seto toa da bide ponudeno za ne poveke od $990, e togash ke mozheme da pravime muabet!

Problemot e sto samo objektivot denes chini tolku pari.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 17:32
http://www.idividi.com.mk/Futurama/Tehnologija/428120/index.html

eve i kaj nas se sirat gluposti.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 15:52
Moжеби ќе се види некому интересно:

http://www.imaging-resource.com/NEWS/1205899690.html
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 16:03
не%20вреден Aferim Vojkan.
Konacno nekoj sto vodi smetka da ne otvora nova tema za se nesto.

Million Thanks!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 04:01
Dobra studijska kamera so senzori od 16 do 39MP. Vsushnost za kamerava se znae malu poodamna, no ovde sega se plasira kako nekakva nova koprodukcija megju Mamiya i Phase One.
Кон врв
zulu Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zulu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 09:58
Interesen osvrt na Luminous Landscape na ovaa kamera i opshto na digital medium format pazarot.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 51>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.