IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Мој став за хомосексуалноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мој став за хомосексуалноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 103>
Автор
Порака Обратен редослед
tomfarek Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2011
Локација: Ukraine
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomfarek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2013 во 13:41

ne znaci deka ako na forumov se sobrale 20 homoseksualci deka homoseksualnosta e dobra.
Covekot e sloboden ,moze da pravi sto saka.toa e tocno.No ako pravi nesto sto ne e dobro i ako toj cin go prifatime vo mislite isto e kako i nie da sme go napravile toa delo.
Pogore videoto so iscelitelot Ivan..ne znam dali leci ili kolku leci i sto leci..no na videoto se sto kaza e Vistina.nisto ne kaza sto ne treba..e gledam vo pozadina se smejat isto i toj sto go postiral videoto...tuka se gleda do koj stepen e stignata nerazumnosta,grevot,gjavolot..
Isus Hristos rekol:"Sekoj sto pravi loso neka prodolzi da pravi loso i sekoj sto pravi dobro neka prodolzi da pravi dobro,no Jas koga ke dojdam na sekogo ke mu dadam spored delata negovi"
Sto go sprecuva covekot koga nema pari da vleze vo prodavnica i da ja opljacka..da ukrade..nisto neli..moze..pa ete nekoi go pravat toa..nekoi ne..stravot od posledicata gi sprecuva oni sto ne go pravat..a da bea hristijani ..vistinski hristijani onie sto go podrzuvaat i sto go vrsat homoseksualniot cin ke veruvaa deka postoi zadgroben zivot i posledicata ke se plaka tamu..nemase bas taka lesno da se spojat so gjavolot i da vikaat deka bilo dobro maz i maz da legnat zaedno duri i dete da posvojat.Pa site vie dali ke bevte zivi sega na ovoj svet ako imavte dvajca tatkovci...eve site sto podrzuvate zamislete koga ke idete doma da ve cekaat dvajca mazi.Imate li razum?
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2013 во 11:51
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2013 во 22:19
Eve sum, se vrakam poleka. среќа Verojatno site si imame po nekoj takov period koga nemame bas nesto mnogu da kazeme, koga sme samo tivki posmatraci. Well, I'm back среќа
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2013 во 20:47
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Odlicna zamisla na delo среќа

http://izlez.mk/?p=7094
добар пласман на третата дасмеење

инаку кај се изгуби ти? те немам сретнато на форумов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2013 во 14:41
Odlicna zamisla na delo среќа

http://izlez.mk/?p=7094

Изменето од ekszi88 - 13.Април.2013 во 14:43
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2013 во 01:26
-happy day ,shugar!

...a lot of kisses for you !голема насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2012 во 00:11
газење од смеење газење од смеење газење од смеење газење од смеење газење од смеење


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 20:26
ЗНАЧИ ПРОСТО НЕКОГАШ МИ СЕ ГАДИ ОД ЛУЃЕТО. Јас бев присутна на настанов и имав огромна среќа веројатно што јас не настрадав... До кога бе со вакво малограѓанско понашање? До кога?

Хомофобичната кампања резултира со брутално насилство

marshnatolerancija
Прочитано: 797

Марш за толеранција, годинава посветен на ЛГБТИ популацијата, се одржа во Скопје. Поворката од околу стотина граѓани и активисти за човекови права се движеше од Музејот на град Скопје до плоштадот Македонија.

Оваа година маршот е посветен на ЛГБТИ популацијата како резултат на хомофобичната кампања која трае веќе подолго време и е уште повеќе потенцирана во последниов месец. Присутните ја изнесоа својата поддршка на правата на жените кои исто така беа погодени од говорот на омраза кој што произлезе од оваа кампања. Кампањата артикулираше исклучување на сите различности, а во нејзиниот фокус се најдоа и жените чии приоритети отскокнуваат од традиционално воспоставената улога на жената. На удар се најдоа сите самохрани родители, мажите кои своите деца не ги воспитуваат со сопруга и на удар се сите оние семејства кои не се вклопуваат во дефиницијата на семејство како алатка за производство на “здрава нација”.

Непосредно пред почетокот на протестот, двајца активисти Кочо Андоновски и Марко Ковачавески беа физички нападнати од непознати сторители. Сторителите се противеле на организирање на ваква манифестиција и во моментот кога Андоновски и Ковачевски носеле промотивен материјал за маршот, ги нападнале. Ковачевски се здобил со контузии, а Андоновски поминал со полесни телесни повреди.

- Додека ги местевме штандовите за невладните организации да ги изнесат своите промотивни материјали, се појави насилник кој ни рече „Имате четири секунди да се изгубите од тука“. Мене ме удри со боксво лице. Марко притрча. Тој го нападна и него многу повеќе од мене – изјави Андоновски.

Тој потенцираше дека нападот е директна последица на говорот на омраза кој се шири во последно време.

- Ова лежи на совеста и одговорноста на министерот  за „здрава нација“ кој ја инспирира нацијата да реагира вака „здраво“. Одговорност треба да поднесат институциите и граѓаните кои пропагираат насилство и омраза – изјави Андоновски.

Она што изненадува е реакцијата на полицијата. Во мигот кога Ковачевски и Андоновски крвареле полицијци која го обезбедувале протестот на АМАН не изреагирала, туку едноставно рекле „Ние сме тука со АМАН“.

На маршот присутна беше и амбасадорката на Република Холандија Марија Хенриете Шурман која изјави дека маршот е добра можностда се потсетиме дека сите луѓе се раѓаат еднакви по достоинство и право. .

- Жалосно е што утрово се случија инциденти. Тоа се случува кога ги етикетираме луѓшт негативно и други тоа го корисат како оправдание да се однесуваат насилно – изјави Шурман.

Славчо Димитров од Коалицијата за заштита на правата на маргинализираните заедници изјави дека собраните граѓани и големиот број на организации се обединети да ја пренесат идејата дека еднаквоста и уживањето на човековите права е еднакво за сите.

- Се соочивме со инцидент пред почетокот на маршот. Тоа јасно укажува кои се крајните ефекти од долгогодишната и во последниов месец поинтензивна хомофобична кампања која се спроведува од конзервативните, партијахалните, мизогините, шовинистичките и маскулинистичките сили во оваа земја. Нападнат беше наш активист и уште еден поддржувач на маршот. Тоа само покажува кој е крајниот начин на ефектуирање на хомофобијата и омразата која ја разгоруваат тие кои се на власт. Секој кој ќе премолчи насилство е подеднакво соучесник и во истиот миг кога молчи удира живо човечко тело – изјави Димитров.

Според него економската слабост и социјалната неправда која владее во Македонија се прикрива, а се трансформира во омраза кон различните групи на луѓе.

Димитров беше провоциран и од камерманите и новинарите на извесни провладини медиуми кои, очигледно по стапките на своите уредници, му упатија агресивни коментари и спинувани прашања од типот „Значи, сме шовинисте затоа што имаме семејства“ и сл. Новинарот од Сител пак, како паднат од Марс, немаше поим кои права на хомосексуалците им се ускратени во Македонија.

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права, Уранија Пировска  изјави дека целта на маршот е спротивставување на тенденцијата Македонија да биде претставена како општество во кое владее хомофобија, трансфобија и женофобија.

- Сметаме  дека ова што се случува денес не може да и користи на Македонија. Сведоци сме дека луѓе поради својата различност се жртви  и тоа не само во секојдневието туку и од институциите на системот. Сметаме дека оваа година неопходно е покрај хомофобијата и трансфобијата да проговориме и за онаа тенденција која моментално се чувствува кога станува збор за половата еднаквост. Улогата која денес сакаат да и ја наметнат на жената со што директно вршат дискриминација  - изјави Пировска.

Лени Фрчкоска

Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 20:23
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Види.. нормална работа е некој што се бори за нешто без факти да пробува да изврти на одбрана со филозофија, или ако е насилник да примени одредена доза на сила.
Јас убаво кажав. Состојбата на умот кај хомосексуалците создава одбивност кон сето што е спротивно од нив. Но проблемот е што е сето тоа искривена вредност. Исто како што хетеросексуалност за хомосексуалците е погрешна работа, така и хомосексуалноста за хетеросексуалците е погрешна работа. Но за хетеросексуалноста секогаш постојат аргументи, зошто и од каде потекнува т.е кои се корените на хетеросексуалноста, а додека никаде не сме прочитале од каде потекнува хомосексуалноста. Медицината тоа го има дефинирано и јас се водам според медицината. На кој му чини нека си прочита, на кој нека си тера по патот, само нека не ме убедува дека нешто што порано било дефинирано како болест сега е сосема нормална појава, па уште да креира масовни собиранки или јавно да ми го труе мозокот.

чекај чекај, каде тоа хомосексуалноста е дефинирана како болест??? тоа само во општествените кругови, каде се прифаќаат идеологии, а не реалност...
меѓудругото, причината поради која многу работи денес ги сметаме за нормални и ненормални е религијата, а не науката...

се согласував со тебе се додека не ја прочитав последната реченица
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 12:42
вртење со очи
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 12:31
Чекајте бе луѓе (не кажувај никому големи наводници на сето) .... па какко не можете да ги разберете, тоа е сето природно.... Излези по пат и ќе видиш мачор на мачор се качил, пес на пес, комшијата на другар му.... сето тоа е нормално (болен).

Море што ви е ... почнав да се загрижувам! Кај можи „педерастијата“ да биди нормална.. ееејј... ??? Не е оправдување дека тоа го правеле античките филозофи и дека постои одамна. Ами, тогаш имало сешто... се земале свој со свој, имало педофили, имало манијаци , имало лезбејство , имало зоофилија...   Нели треба ние да напредуваме од тоа и да се стремиме да ги промениме непродуктивните работи...  треба сега ние да го прифатиме тоа како нормално? 
Е да ми извините, ама не можам да бидам толку многу учтив за да дозволам да се шири про-лезбејска пропаганда без да изреагирам...
До пред 15 години во медицината хомосексуалноста се сметаше за болест (фала богу , не пренослива) , ама од кога ви се здосади да бидете во тајност почнавте да окупирате... Сега откако добивте моќ слободно можевте да прогласите дека хомосксуалноста е ориентација, а не болест...
Е ај сега и ХИВ да почнеме да го викаме „насилно стекната ориентација“ наместо смртоносен вирус.
Ај да го оправдаме некој што „онади“ кози и крави... Па тоа е ориентација... негова лична работа и никој друг не го занима...
ДА, НЕ МЕ ЗАНИМА ДАЛИ НЕКОЈ ЈА ДУПИ КОЗАТА, БАБА МУ ИЛИ ДРУГАР МУ, се додека не пробува да објасни дека то е нормално, затоа што на светот излегува изопачено потомство (или па воопшто не излегува, во зависност од мајсторите) што не знае каде да тера и има психо-физички сметњи...

Ете, тоа е мој отворен став...
Не е за ескпонирање, туку кебето и да се прекрие човек преку глава и да чути...
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 00:11
Види.. нормална работа е некој што се бори за нешто без факти да пробува да изврти на одбрана со филозофија, или ако е насилник да примени одредена доза на сила.
Јас убаво кажав. Состојбата на умот кај хомосексуалците создава одбивност кон сето што е спротивно од нив. Но проблемот е што е сето тоа искривена вредност. Исто како што хетеросексуалност за хомосексуалците е погрешна работа, така и хомосексуалноста за хетеросексуалците е погрешна работа. Но за хетеросексуалноста секогаш постојат аргументи, зошто и од каде потекнува т.е кои се корените на хетеросексуалноста, а додека никаде не сме прочитале од каде потекнува хомосексуалноста. Медицината тоа го има дефинирано и јас се водам според медицината. На кој му чини нека си прочита, на кој нека си тера по патот, само нека не ме убедува дека нешто што порано било дефинирано како болест сега е сосема нормална појава, па уште да креира масовни собиранки или јавно да ми го труе мозокот.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2012 во 22:57
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

По понереално нешто од споредба на хомосексуалци со педофили ако има.. ја одам и главата ја давам...
е не, реално е да оправдуваш хомосексуалност со животни... и што сега? (пред да се распали дискусија, ти го кажувам ова како пример за недоразбирање, не како мерење на аргументи)

како прво, никој не ни ги споредува педофилите со хомосексуалците, нити сака да ги израмни на исто ниво на психичко здравје, туку едноставно си бараме објаснувања... појавата на хетеросексуалност веќе ја имаме разјаснето и прифатено и нема што да ја распрашуваме
е сега кога веќе хомосексуалците сакаат да се интегрираат во општеството како нешто природно нормално (не психички), ќе мора прво да се разјасни што е природното тука
вие ем сакате да објасните како хомосексуалноста не е само уште една психичка деривација на човекот која нема врска со природен закон, а од друга страна не се обидувате да објасните како тоа хомосескуалноста е нешто природно нормално и очекувате остатокот од човештвото да се помири со постоењето на хомосексуалноста како појава без да ја пронајде нејзината поента во овој свет...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2012 во 19:52
По понереално нешто од споредба на хомосексуалци со педофили ако има.. ја одам и главата ја давам...
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 103>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.