IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите стихови во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите стихови во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6263646566 98>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2013 во 11:17
Нашиот Бог доаѓа и не молчи. Пред Него врви оган што проголтува, околу Него беснее силна бура.
Тој ги повикува одозгоре небесата и земјата, за да му суди на Својот народ:
Соберете ги Моите избраници кои со жртва склучија завет со Мене!
Небесата ја објавуваат Неговата праведност: Тој е Бог Судија!
И се отвори Божјиот храм во небото и се покажа ковчегот на Неговиот завет во Неговиот храм, и настанаа молњи и грмежи и гласови и земјотрес и голем град.
... И напиша Тој на тие плочи, како и порано, Десет заповеди, што Господ ви ги рече на планината, од среде огнот, на денот на собирот. Тогаш Господ ми ги даде мене.
Се свртив и слегов од гората. Ги положив плочите во ковчегот што го направив. И останаа таму, како што Господ ми нареди.



(Псалми;Откровение 11,19;Второзаконие 10,4.5)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 11:46
1.Коринтјани 13:4-7]

Љубовта долго трпи, љубовта е милостива, лубовта не завидува, не се фали, не се вообразува; не се однесува непристојно, не го бара своето, не се раздразнува. Не држи сметка за зло; не и се радува на неправдата, а и се радува на вистината; сè премолчува, сè верува, на сè се надева, сè трпи.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2013 во 19:09




„Љубовта покрива многу гревови!”

1 Петр. 4:8










Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2013 во 11:20
16 И размислував како да го сознаам тоа: но ми се гледаше МАЧНО ВО МОИТЕ ОЧИ,
17 сè додека не најдов влез во Божјото СВЕТИЛИШТЕ, и го согледав каков им е свршетокот.


==Псалм 73:16-17 ; Библија==

1 Во ова што е кажано главно е: имаме таков Првосвештеник, Кој седна оддесно на престолот на Величеството во небесата
... 2 како служител на Светилиштето и на вистинскиот Шатор, што го подигна Господ, а не човек.
==Евреите 8:1-2 ; Библија==

11 А Христос откако се појави како Првосвештеник на идните добра и влезе низ поголем и посовршен Шатор, што не е направен со рака, односно која не е од оваа создавање,
12 влезе еднаш засекогаш во Светината над светините, и тоа не со крвта на јарци и јунци, туку преку Својата крв, и ни прибави вечен откуп.


==Евреите 9:11-12 ; Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 09:05
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

17 Внимателно ја проучив мудроста а така и
глупоста и лудоста, но сознав дека тоа е
гониветер.


mnogu dobar stih,koj indirektno postavuva prashanje...koe od mudrosta,gluposta I ludosta go soznavte Vie?

sve dodeka chovek zivee vo kafezot na svojata sigurnost ke se iritira od mudrosta,gluposta I ludnsta koi se sueta isto kako shto e I nivniot kafez
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 09:27
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

17 Внимателно ја проучив мудроста а така и
глупоста и лудоста, но сознав дека тоа е
гониветер.


mnogu dobar stih,koj indirektno postavuva prashanje...koe od mudrosta,gluposta I ludosta go soznavte Vie?

sve dodeka chovek zivee vo kafezot na svojata sigurnost ke se iritira od mudrosta,gluposta I ludnsta koi se sueta isto kako shto e I nivniot kafez

да bez mnogu mudruvanje kje se slozham vo potpolnost so tebe ovoj patнамигнување

ona shto ne iritira, najverojatno e vo nas samite... kako shto velish - kafezot да


There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 19:32
do nas samite

pa neli se e edno,
da ne misleshe da kazesh,....naverovatno e do ednoto-kafezot

Изменето од Pica pica - 05.Март.2013 во 19:32
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 20:34

30 Јас и Татко Ми Eдно сме.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  10


22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат Eдно, како што Сме Ние Eдно;

23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во Eдно, за да знае светот дека Ти си Ме испратил, и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

24 Татко, сакам оние, кои си Ми ги дал, да бидат со Мене таму каде што Сум Јас, за да ја гледаат Мојата слава, што Ми ја даде, зашто Ме љубеше пред создавањето на светот.

10 и сè Мое - е Твое, и Твоето - Мое; и се прославив во нив.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  17     


10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.

11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.

12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. 

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14    






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:35
ne do nas, piki ...tuku vo nas... potochno vo "nego".

do nas e samo kafezot...

e ednoto....ne razmisluva isto i nemora....намигнување

i ovde kje sopram - za da ne ti matam voda, ne za drugo...среќа


Изменето од viktorija123 - 05.Март.2013 во 21:38
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 23:04
1 Коринтјани: 15:31 Со вашата пофалба, браќа, која ја имам во Христа Исуса, нашиот Господ,јас умирам секој ден.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2013 во 11:41
ПОСЛОВИЦИ
Глава 3



1 Сине мој, не ги заборавај моите поуки, и твоето срце нека ги чува моите заповеди,
...
2 зашто ќе ти ги продолжат деновите и годините на животот и ќе ти додадат мир.

3 Нека не те оставаат добрината и верноста, обеси ги околу својот врат, запиши ги врз плочата на своето срце,

4 така ќе придобиеш милост и добро сфаќање пред Божјите и човечките очи.

5 Надевај се на Господа со сето свое срце и не се потпирај врз сопствениот разум.

6 Мисли на Него на сите свои патишта и Тој ќе ги исправи твоите патеки.

7 Не замислувај дека си мудар: Бој се од Господа и отстранувај се од злото,

8 тоа ќе биде лек за твоето тело и поткрепа на твоите коски.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2013 во 11:11
33 Апостолите СВЕДОЧЕА МНОГУ силно за воскресението на Господа Исуса и ГОЛЕМА БЛАГОДАТ беше над сите нив.
==Дела Апостолски 4:33 ; Библија==



18 туку РАСТЕТЕ во благодатта и во познавањето на нашиот Господ и Спасител Исус Христос. Нему слава и сега и во денот на вечноста. Амин!
==2 Петрово 3:18 ; Библија==


...
4:15 Зашто сè е ова заради вас, та благодатта - што се ЗГОЛЕМИЛА со посредство на мнозина, да направи да биде изобилна благодарноста за Божјата слава.
==2 Коринтјани 4:15 ; Библија==



5:20 А покрај тоа, Законот дојде за да се зголеми престапувањето; но каде што гревот се зголеми, таму благодатта се излеа ПРЕИЗОБИЛНО:

5:21 и како што гревот царуваше во смртта, така и благодатта да царува преку правдата за вечен живот преку нашиот Господ Исус Христос!
==Римјаните 5:20-21 ; Библија==



7 А секому од нас му е дадена благодатта според МЕРКАТА на Христовиот дар.
==Ефесјаните 4:7 ; Библија==


2:1 И така, ти чедо мое, ЗАЈАКНУВАЈ во благодатта, која е во Христа Исуса!
==2 Тимотеј 2:1 ; Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2013 во 10:39




Кој ќе не’ одвои од љубовта кон Христос? Дали неволјата? Или маката?
Или прогонот? Или гладот? Или голотијата? Или погибелта? Или мечот?
... во сето тоа стануваме повеќе од победници преку Оној Кој не’ возљуби!

Римјан. 8:35+37






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2013 во 11:10
Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.

Јован 3:16
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6263646566 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.