IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите стихови во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите стихови во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6061626364 98>
Автор
Порака
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2013 во 01:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Патем, оваа порака се среќава насекаде во Писмото.

И факт е дека тоа се среќава насекаде во Писмото и навистина ме чуди доколку тоа не си го увидел.
Твојот новопостиран цитат за сиромаштво во духовноста е исто така погрешно поставен бидејќи, прости ми на забелешката, но погрешно го интерпретираш, како што правиш и со некои други цитати од Писмото. Како може Исус и пророците да проповедаат духовно сиромаштво ???
Зошто тогаш Исус ги м'кнел апостолите со години низ Палестина учејќи ги оноа што не е за сечии уши ???
На крајот од краиштата зошто воопшто се пишувани делата на Апостолите ако луѓето трабa да останат духовно сиромашни ??? 
Првата Исусова прокламација пред насобраниот народ, од редот други кои следат на гората, во својата навидум едноставност содржи две битни работи. Онаа првичната, која е дел и од неговото говорење за "станување како деца", е резрешување со натрупаното суперфицијално знаење и празно интелектуализирање кое и ден денес, за жал, се смета за некаква духовност и умност. Тој, како и во останатите свои говорења, го посочува срцето како наш водител пред индоктринираниот ум (нешто што им го посочуваше и на фаризеите). Втората работа е дека духовноста исто така треба да се споделува како и материјалните вредности. За ова второво се сложивме од порано и мислам дека тука нема недоразбирање.
Битното во посочениот цитaт не е дека Исус проповеда буквална духовна бедотија. Сето негово патешествие и работење го докажува токму спротивното. И уште повеќе, почнувајќи со своето испосништво во пустината кога се разрешувајќи од материјалното богатство, тој постојано проповеда дека духовното е вистинската вредност и спасение за човековата душа.
Бидејќи веќе спомнав оти нашава дискусија често дигресира од темата, би те замолил доколку сакаш таа да продолжи тогаш најди некоја посоодветна или отвори нова тема. Инаку, твојот збор нека биде последен.



Mesi,
gi meshash poimovite i imash vtemeleni rasuduvanja za istite.

1.chovek koj se vdal vo materijalno bogastvo e materijalno siromav,lakomi kon istoto dodeka ne se nasiti.
I moze da bide opkruzen so slichni na sebe ,materijalno siromashni.
A ne duhovno siromashni.

2.kazav na pochetokot deka duhovnosta e nepoimliva za chovekot,najbliska e vo objasnuvanje so emocijata ljubov.Zatoa i ti postaviv prshanjeto za bludnicata,toa trebashe da ti dade odogovori.

3.Citatot shto go posochiv kazuva za kogo e nameneto carstvoto bozjo i jas nishto ne interpretirav,posochiv citat koj e sprotiven na toa shto ti go tolkuvash.Za kakvi bednii po duh zborish,toa samo tebe ti e poznato.

Vo odnos na apostolite.

Razlikata od siin bozji do apostol e tolkava kolku sto e sprotivno i nivnoto raspnuvanje.Nitu samite apostoli ne bea vo moznost da proniknat vo zborovite na Isus,bea povikani za svojata sluzba i kako takvi ostanaa.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Како може Исус и пророците да проповедаат духовно сиромаштво ???


Kako prvo.
Oslobodi se od pojmovi za nekakva vrednost,kako shto Isus ne odbirashe dali na bogati i siromasi ke propoveda,dali ke vechera so greshni ili ne.Bitno e da se proshiri nekakva duhovna poraka koja po sebe ke povleche odredena brojka na luge,veruvaki vo toa.

Kako vtoro.
Imaa silen sojuznik vo svoite propovedi,svetiot duh.
Sami od sebe,ne bi mozele nishto od toa da napravat.

Koj e bogatiot,a koj siromaviot?
Toj shto slusha ili toj shto propoveda?


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Зошто тогаш Исус ги м'кнел апостолите со години низ Палестина учејќи ги оноа што не е за сечии уши ???

Glavnata poraka, trebashe da ima kraen rezultata,da bidat posineti.
Toa beshe i misiata postavuvajki pat,kako treba,a ne kako na nekoj mu provejuva.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

тој постојано проповеда дека духовното е вистинската вредност и спасение за човековата душа.

Chovechkata dusha moze da se spasi samo ako istata se zagubi,kakva duhovna vrednost ima vo toa?Da ne znaesh koj si?
Da ti posochuvam citati ili sam ke si gi barash?

Mesi,ne stavaj na kantar nitu od ednoto nitu od drugoto,nikakvi vrednosti ne sozdavaj,samo taka moze chovek da projde posredina.

Go znaesh celiot pat na Isus,ti ostanuva samo da go izodish.

p.s.Tema nema da otvoram,ti si i administrator mozesh so eden klik da gi prefrlish postovite vo nekoja nova tema shto ti ke ja otvorish.

Ako ne go napravish toa i prodolzish tuka da komentirash,ke te baniram na tri dena plus ushte tri shto dolzish,vkupno shest dena.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2013 во 09:56




„Бидете храбри! Јас Сум! Не плашете се.”


Ев.Матеј 14:27   








Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 11:41
1 Господи, ме согледуваш целиот и ме познаваш,

2 Ти знаеш кога седнувам и кога станувам, веќе оддалеку ги знаеш моите мисли.

3 Дали одам или лежам, Ти гледаш сè, познати ти се сите мои патишта.
...
4 Додека мојот збор уште не дошол до јазикот, а Ти, Господи, веќе сè знаеш.

5 Ти ме опфаќаш од плеќите и од лицето, Твојата рака ја стави врз мене.

6 Тоа знаење премногу е чудно за мене, превисоко е, за да можам да го стигнам.

7 Каде да одам од Твојот Дух и каде да побегнам од Твоето лице?

8 Ако се вознесам на небото: таму си, ако легнам во подземјето: и таму си.

9 Ако ги земам крилата на зората и се населам на крајот на морето,

10 и таму, Твојата рака ќе ме води, Твојата десница ќе ме држи.

11 Ако речам: „Нека ме скријат темнините, но дури и ноќта ќе биде како светло околу мене!”

12 Ни темнината за Тебе не ќе биде темна: ноќта свети како ден и темнината е како светлина.

13 Зашто Ти ги создаде моите бубрези, ме истка во мајчиното крило.

14 Ти благодарам што сум создаден толку чудесно, што се Твоите дела прекрасни. Мојата душа тоа добро го знае.

15 Моите коски не Ти беа скриени додека се создавав во тајност, ткаени во длабочината на земјата.

16 Твоите очи го видоа мојот зародишок, веќе сè беше запишано во Твојата книга; деновите ми беа одредени, уште додека не беше ниеден.

17 Колку ми се драгоцени Твоите науми, Боже, колку е непресметлив нивниот број.

18 Да ги бројам! Повеќе се од песок! Кога се будам, уште сум со Тебе!

23 Испитај ме целиот, Боже, запознај ми го срцето, испитај ме и запознај ги моите мисли:

24 Погледај да не одам по гибелен пат и поведи ме по вечниот пат!

==Псалм 139 : 1-18, 23-24 ; Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2013 во 23:10



   
И што имаш, што не си добил?
И така, ако си добил, зошто се фалиш како да не си добил?


1 Коринтј. 4:7









Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 11:32
13 Ако го затворам небото за да нема дожд, или ако им заповедам на скакулците за да ја испасат земјата, или ако пуштам помор меѓу Мојот народ,

14 и ако се смири Мојот народ, кој се наречува со Моето Име, и ако се помоли, и го побара Моето лице и ако се откаже од лошите патишта, Јас ќе го послушам тогаш од небото и ќе му го простам гревот и ќе му ја излечам земјата.



==Летописи 7:13-14 ; Библија==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2013 во 11:14
[Псалм 118:28]

Ти си мој Бог - Тебе Ти благодарам: Боже мој - јас Те возвишувам Тебе.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2013 во 00:40


ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО ГАЛАТЈАНИТЕ
Глава 5

22 А плодот на Духот е: љубовта, радоста, мирот, трпението, љубезноста, добрината, верноста, кротоста, самоконтролата;


23 нема закон против вакви нешта.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2013 во 22:41
1 Од длабочините Господи, викам кон Тебе.

2 Господи, чуј го мојот глас! Нека внимава Твоето уво на гласот на моето молење!
...
3 Ако си спомнуваш, Господи, за гревот, Господи, кој ќе опстане?

4 Но во Тебе е проштавањето, за да се бојат од Тебе.

5 Јас се надевам во Господа, мојата душа се надева на Неговото слово.

6 Мојата душа го чека Господа, повеќе отколку ноќната стража - зората. Повеќе отколку ноќната стража - зората.

7 Израел нека го чека Господа зашто милоста е во Господа и изобилно е во Него искупувањето;

8 Тој ќе го избави Израел од сите негови беззаконија.


==Psalm 130 ; Biblija==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2013 во 14:02




   

Во љубовта страв нема, туку совршената љубов го изгонува стравот,
бидејќи стравот подразбира казна.
Кој се плаши, не е совршен во љубовта.

   



1 Јован 4:18    




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 10:54
Благословувај Го Господа, душо моја, и сè што е во Мене: Неговото свето име!
2 Благословувај Го Господа, душо моја, и не заборави ги Неговите добротворства:
3 Тој ги проштава сите твои гревови, Тој ги исцелува сите твои болести;
4 Тој ти го спасува животот од распадливост, те овенчува со добрина и љубов;
5 Ти го исполнува животот со добрини, твојата младост се обновува како на орелот.
... 6 Господ прави праведни дела, и на угнетуваните им ја враќа правдата,
7 на Мојсеј му ги објави Своите патишта, на Израелевите синови Своите дела.
8 Жалостив и милостив е Господ, долготрпелив и многу милостив.
9 Не е јаросен за вечни времиња, ниту Неговиот гнев пламнува довека.
10 Не постапува со нас според нашите гревови, ниту ни плаќа според нашите беззаконија.
11 Зашто колку е небото високо над земјата, толку е голема Неговата милост кон оние што се бојат од Него.
12 Колку е исток далеку од запад, толку ги оддалечува од нас нашите беззаконија.
13 Како што таткото ги милува синовите, така Господ ги милува оние, кои се бојат од Него.
14 Зашто знае добро како сме создадени, си спомнува дека сме прав.
15 Човековите денови се како трева, цветаат како полски цвет;
16 штом ветерот ќе го допре, и веќе го нема, ни неговото место не го помни.
17 Но Господовата љубов е вечна над оние кои се бојат од Него, и Неговата правда над синовите на синовите,
18 над оние што го чуваат Неговиот завет, и ги помнат Неговите заповеди, за да ги исполнат.
19 Господ го постави Својот престол на небо, и Неговото Царство владее над сè.
20 Благословувајте Го Господа, сите Негови ангели, вие моќни во силата, кои го исполнувате Неговиот збор, послушни на гласот од Неговото слово!
21 Благословувајте Го Господа, сите Негови воинства, Негови слуги, што ја исполнувате Неговата волја!
22 Благословувајте Го Господа, сите Негови дела, во секое место на Неговото владеење! Благословувај Го Господа, душо моја!


==Psalm 103 ; Biblija==
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 11:48

За да нè спаси, Исус и живеел, и трпел и умрел. Станал 'човек на болката' за ние да можеме да земеме удел во вечната радост. Бог дозволил Својот сакан Син, полн со благодат и вистина, од свет на неопислива слава, да дојде во свет извалкан со грев, затемнет со сенка на смрт и проклетство. Му дозволил да ги остави прегратките на Неговата љубов, да се откаже од обожавањето на ангелите, да трпи срам, подбивање, омраза и смрт.


Казната за нашиот мир падна врз Него, преку Неговите рани ние се исцеливме.
(Исаија 53:5b)


... Гледајте го во пустината, во Гетсиманија, на крстот! Неизвалканиот Божји Син го зел на себе товарот на гревот. Тој бил едно со Бога, ја почувствуал на својата душа страшната разделба меѓу Бога и човекот предизвикана со гревот. Тоа предизвикало од Неговите усни да се оттргне очајниот извик:


Боже мој, Боже Мој, зошто ме напушти? (Матеј 27:46).


Товарот на гревот, свеста за неговата ужасна големина, за одвојувањето на душата од Бога - сето тоа го скршило срцето на Божјиот Син.


Но таа голема жртва не била принесена за во срцето на Отецот да се разбуди љубов кон човекот или желба да го спаси. Не, не!

16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот. (Јован 3:16)

Отецот нас нè љуби, но не поради таа голема жртва на помирувањето, туку Тој се погрижил за таа жртва на помирување, затоа што не’ љуби. Христос бил посредник преку кого Тој ја излеал својата неизмерна љубов врз грешниот свет.

19 зашто Бог го измири светот со Себе во Христа,
(2 Коринтјаните 5:19)

Бог страдал со Својот Син. Во агонијата во Гетсиманија, смртта на Голгота, срцето на бесконечната Љубов ја платило цената на нашето откупување.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2013 во 22:45






Псалмот - 22 (21) - кој што толку очајно започнува, о’ како прекрасно завршува!   

Совршениот БОГ е способен да ги трансформира дури и (за нас) безизлезните ситуации!

Дали има поголема болка - и побезизлесна ситуација - од смртта?

Совршениот БОГ - во Христа Господа - дури и таа болка ја трансформира и победува!

Со детско срце да Му веруваме на Чудесниот БОГ и да не Го ограничуваме со нашите ограничени умови!!!     





Боже мој, Боже мој, зошто ме остави? Далеку си од моето спасение, од зборовите на моето офкање.

Боже мој, викам дење, но не одговараш; и ноќе но немам мир.

Но Ти си Свет, Надеж Израелева!

Нашите татковци се надеваа на Тебе, се надеваа и Ти ги избави;

кон Тебе викаа и се спасуваа, на Тебе се надеваа и не се засрамија.

А јас сум црв, а не човек, срам за луѓето и презрен од народот.

Сите што ме гледаат, ми се потсмеваат, ги растегат усните, мавтаат со главата и велат:

„Тој се надева на Господа, нека го избави; нека го спаси, ако го милува!”

Но, Ти ме извади од утробата, Ти ме смири врз мајчините гради.

Тебе сум Ти оставен од моето раѓање, од мајчиното крило Ти си мој Бог.

Не се оддалечувај од мене, зашто е близу неволјата, а нема никој да ми помогне.

Ме опколија многубројни јунци, васански бикови ме опкружија.

Своите усти ги отворија на мене, како лав што го раскинува пленот и рика.

Се разлеав како вода, ми се разглобија сите коски; моето срце стана како восок, се растопи во мене.

Мојата сила се исуши како црепна, и мојот јазик се залепи до непцето; Ти ме фрли во смртниот прав.

Кучињата ме опколија; лукав народ ме опкружи. Ги прободија моите раце и моите нозе.

Можам да ги пребројам сите свои коски, а тие ме гледаат и ме презираат.

Ги поделија моите облеки меѓу себе, и жрепка фрлаа за мојата облека.

Но, Ти, Господи, да не се оддалечиш, о моја сило, побрзај ми на помош!

Избави ја мојата душа од меч, единствената моја душа - од силата на кучето.

Спаси ме од устата на лавот, и од биволските рогови. Ти ме послуша!

Ќе го проповедам Твоето име на моите браќа, ќе Те фалам среде собранието.

Вие кои се боите од Бога, фалете Го! Славете Го сите од Јакововиот род! Бојте се од Него сите Израелеви потомци!

Зашто не го презре ниту ја заборави тагата на натажениот, и не го скри Своето лице од него, туку го чу, кога Го повика.

Затоа ќе Те фалам во големото собрание, ќе ги исполнам своите завети пред оние кои се плашат од Него.

Бедните ќе јадат и ќе се наситат, ќе го фалат Господа оние што Го бараат: вашето срце нека живее довека!

Ќе си спомнат и ќе се обратат кон Господа сите земни краишта; и пред Него ќе се поклонуваат сите племиња на народите.

Зашто Царството е Господово, Тој е владетел над народите.

Сите богати на земјата ќе јадат и ќе почитуваат; пред Него ќе се поклонат сите, што слегуваат во правта, а што не можат да ја запазат својата душа во живот.

Потомството ќе Му служи Нему. Ќе му се раскажува за Господа на идното поколение.

Ќе дојдат и ќе им раскажуваат за Неговата правда, на луѓето кои ќе се родат: „Господ го направи ова!”
   


      

Изменето од spiros - 19.Февруари.2013 во 00:11
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2013 во 12:25

„Господ ми е светлина и спасение, од кого да се плашам? Господ е штит на мојот живот, пред кого да треперам?“

(Псалми 27:1)
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 11:55
Псалм 19:14

Зборовите на мојата уста и размислувањата на моето срце, нека бидат угодни пред Тебе, Господи, Тврдино моја и Избавителу мој.




Па сепак, ја говориме мудроста меѓу совршените; но не мудроста на овој свет ни на владетелите на овој свет, кои пропаѓаат, туку ја навестуваме Божјата премудрост, во тајна, сокриена, која Бог, пред сите векови ја предопределил за наша слава.

1 Коринтјани 2:6
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6061626364 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.