IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - DEJA VU
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DEJA VU

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 00:11
...imav eden drugar...koj neshto bajagi go biduvashe za parapsihologija...ama jas ne go svakav mnogu seriozno...iako vo mnogu neshta beshe vo pravo... mi veli deka...imam otvorena cakra...primam informaciii...a jas tocno znam...sto ke mi se sluci...ama...ne mu predavam mnogu znacenie...i za inat negov...velam deka e cista koincidencija...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 00:17
KOGA MI SE SLUCILO DEJA VU? OD MNOOOGU ODAMNA DO NEODAMNA.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 00:39
и мене ми се случува во последново време повеќе пати..и стварно не ми е баш пријатно во тие моменти...не знам како е тоа возможно..и како да си го објаснам....но знам дека ич не ми е убаво да чувствувам дека нешто го доживувам по 2 пат...и при тоа без логично веродостојно објаснување
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 09:09
Originally posted by james dean james dean напиша:


Едно прашање до сите оние кои имаат доживеано Déjà-vu! Дали би можеле да се сетите - кога ви се случило некое Déjà-vu, во моментот кога сте сватиле дека тоа веќе еднаш сте го доживеале, можете ли да процените кога се случило истото првиот пат? Отприлика?! Дали многу, многу одамна или неодамна?



Ne, ne bi mozela da recam dali toa od davno sum go"gozivela" ili neodavno... nemam mnogu Déjà-vu doziveno, i vo tie momenti nikogas ne sum pomislila na toa prasanje
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 18:06


Хелоу друштво!   

Колку што можам да забележам само Сека одговорила на моето прашање. Јас сум крив, извинете, изгледа многу нејасно го поставив прашањето.
Мислев - Во моментот кога го доживуваш Déjà-vu-то и почнуваш да си размислуваш "Леле, а бе ова веќе еднаш ми се има случено претходно!" - Е кога е тоа претходно?! (дали можете да процените?) Дали ви личи како истата случка да се случила многу, многу одамна, (дури можеби и во некој претходен живот) или како да се случила вчера (како да сте ја сонувале, ама не сте сигурни дали вчера, завчера или некој друг претходен ден).??????





Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 15:03
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 13:24
edvaj stasav da gi procitam site postovi na ovaa tema i seuste nemozam se da razberam.Kako sto vidov ima mnogu razlicni mislejnna i mnogu prasajna.
Mozam da kazam deka sto se odnesuva na deja vu-to mi se ima sluceno koj znae kolku pati i navistina del od niv spagaat vo ednata kategotija sto ja navede jeams din ama za da nebidi se taka lesno ima uste.
Neznam kako nemozam ni samiot da si objasnam koga tocno za prv pat sum doziveal deja vu.Postojat momenti koga svakam deka sum go doziveal posle negovoto slucuvajne i traelo dosta kratko i nesum ni bil vo moznost da reagiram bilo kako za da napravam nekoja promena.No se slucuvalo i nekogas da znam tocno sto i koga ke se sluci-sum se obiduval da napravam promena no samiot obid za promena nekogas pridonesuval za deja vu-to da se sluci.
Imam uste za kazuvane ama podobro e da socekam na vasi odgovori zosto kolku poke slusam za toa tolku poke sum ubeden deka i narednoto ke se ostvari i pak ne bi mozel da go pridonesam za promena.
let the force be with you
Кон врв
MusketaR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MusketaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 16:46
Pa vaka ednas ja imav sonuvano eden del od nesto sto podocna se sluci.Stanav i si vikam heheh jas ke se vozam so motor so toj toj i toj a nemame motori hahah ama za nekoje odredeno vreme se sluci toa odprilika mesec vreme
...:::My Life My Rules:::..

Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 16:55
Originally posted by MusketaR MusketaR напиша:

Pa vaka ednas ja imav sonuvano eden del od nesto sto podocna se sluci.Stanav i si vikam heheh jas ke se vozam so motor so toj toj i toj a nemame motori hahah ama za nekoje odredeno vreme se sluci toa odprilika mesec vreme

ti kupija motor a?
let the force be with you
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 17:22
Originally posted by james dean james dean напиша:


Хелоу друштво!   

Колку што можам да забележам само Сека одговорила на моето прашање. Јас сум крив, извинете, изгледа многу нејасно го поставив прашањето.
Мислев - Во моментот кога го доживуваш Déjà-vu-то и почнуваш да си размислуваш "Леле, а бе ова веќе еднаш ми се има случено претходно!" - Е кога е тоа претходно?! (дали можете да процените?) Дали ви личи како истата случка да се случила многу, многу одамна, (дури можеби и во некој претходен живот) или како да се случила вчера (како да сте ја сонувале, ама не сте сигурни дали вчера, завчера или некој друг претходен ден).??????








Третата опција, се чувствувам како да сум го сонувала тоа скоро, можеби само ден пред тоа, поточно сигурна сум дека сум сонувала.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
MusketaR Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MusketaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 17:40
Originally posted by arsin arsin напиша:

Originally posted by MusketaR MusketaR напиша:

Pa vaka ednas ja imav sonuvano eden del od nesto sto podocna se sluci.Stanav i si vikam heheh jas ke se vozam so motor so toj toj i toj a nemame motori hahah ama za nekoje odredeno vreme se sluci toa odprilika mesec vreme

ti kupija motor a?


Ne sam si kupiv
...:::My Life My Rules:::..

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 18:45


Originally posted by arsin arsin напиша:

... se slucuvalo i nekogas da znam tocno sto i koga ke se sluci-sum se obiduval da napravam promena no samiot obid za promena nekogas pridonesuval za deja vu-to da se sluci....



Би сакал во врска со ова да искоментирам! (со напомена дека иако те цитирам се однесува за сите читатели)!

Во филмот NEXT, видовитиот Nicolas Cage вели "Секогаш кога ќе погледнете во иднината таа се менува - заради тоа што сте ја погледнале, а тоа менува сé друго!"

Јас АПСОЛУТНО се сложувам со ова! И затоа ќе кажам - Иако не верувам дека иднината може да се предвиди - затоа што иднината воопшто не постои (или постои но во истиов момент - сега)!!! ова би било добро објаснувањето за она што ти го кажуваш!

И малку off-topic:
Советувам - Никогаш немојте да идете на гатачи, видовњаци и слични преваранти, затоа што тие можат само да ви наштетат со својата погрешна информација!    




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 15:23
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 18:50


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Третата опција, се чувствувам како да сум го сонувала тоа скоро, можеби само ден пред тоа, поточно сигурна сум дека сум сонувала.




Dear Monuska,

Мислам дека тоа е само наша заблуда. И јас на почетокот си мислев дека е така - сон од претходниот ден или некој ден пред тоа, ама подоцна сватив дека не е така! Тоа е најлесното објаснување, ама мислам дека соновите се нешто сосема друго! Фројд е апсолутно во право во врска со тоа!




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 15:24
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 19:32
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by arsin arsin напиша:

... se slucuvalo i nekogas da znam tocno sto i koga ke se sluci-sum se obiduval da napravam promena no samiot obid za promena nekogas pridonesuval za deja vu-to da se sluci....



Би сакал во врска со ова да искоментирам! (со напомена дека иако те цитирам се однесува за сите читатели)!

Во филмот NEXT, видовитиот Nicolas Cage вели "Секогаш кога ќе погледнете во иднината таа се менува - заради тоа што сте ја погледнале, а тоа менува сé друго!"

Јас АПСОЛУТНО се сложувам со ова! И затоа ќе кажам - Иако не верувам дека иднината може да се предвиди - затоа што иднината воопшто не постои (или постои но во истиов момент - сега)!!! ова би било добро објаснувањето за она што ти го кажуваш!

И малку off-topic:
Советувам - Никогаш немојте да идете на гатачи, видовњаци и слични преваранти, затоа што тие можат само да ви наштетат со својата погрешна информација!    






i jas se sl*gam do kaj negde a za drugoto...........




let the force be with you
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 19:58


Е па ај де кажииии!!!
За тоа е Форумов, да размениме мислења!








Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 15:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.