IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христовите и мухамедовите следбеници заедно
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христовите и мухамедовите следбеници заедно

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
majnejm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majnejm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 14:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vlad Tepesh, lugjeto koi go sledat Islamot kako religija ne se vikaat muhamedanci, tuku muslimani.

Toa e isto kako so hristijanite. Tie go sledat Isusovoto uchenje i ne se vikaat isusovci.   


Messenger јас од 7 сабајле влегувам и излегувам од ИДИВИДИ форумот така да јас го прочитав коментарот на Влад Тепеш пред да го измениш.

Не е фер така да ги менуваш коментарите кои зборуваат за Христијанството оставајќи во нив само она што е против Исламот.

Исламот не е ист со Христијанството. Муслиманите не се исти како Христијаните. Грешиш. Муслиманите не го добиле името според тоа како ги нарекувал некој народ, муслиманите не го добиле името според тоа што се следбеници на Мухамед. Христијаните го добиле своето име како следбеници на Исус, години години после Исус. Нека не те буни тоа што не ги викаат Христијаните исусовци, ги викаат Христијани од титулата која ја носел Исус - МЕСИЈА, титула која е преведена како ХРИСТОС и од тамо Христијаните се Христијани.


Изменето од majnejm - 03.Декември.2009 во 17:19
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 22:10
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

И ако зборуваме стриктно за темава, тука нема многу простор за манипулација. “не склопувајте пријателства со Евреи и Христијани (“ (5:51),
борете се со нив додека не ја исплатат џизата , убијте ги неверниците
каде и да ги најдете 2:91, понатаму “убивајте ги и однесувајте се со
нив грубо“ 9:123..Кои биле последните зборови на Мухамед? “Алах да ги проколне Евреите и Христијаните“ (по Букхари, некаде го цитирав). Што да се искоментира на ова? Можеби следново “Татко прости им, не знаат што прават“.


Тоа се подметнати стихови кои раката на вистинскиот Мухамед никогаш не ги пишала, а устата негова никогаш не ги изговорила!

Пред некој ден Живиот БОГ ми прати една вест преку еден човек сунит (од турција), кој ми потврди за невистините кои книжниците му ги подметнувале на Св.Мухамед за да се кријат зад неговата личност и да си прават тоа што прават!

Што мислите вие; дали е можно (набрзо) луѓето од сите култури да ја дознаат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА, да и поверуваат, да го одфрлат - индивидуалниот и - колективниот егоизам и со тоа да се влеат сите во ЕДИНСТВОТО на ЉУБОВТА БОЖЈА?




Изменето од spiros - 30.Ноември.2009 во 22:13
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 22:28
Spirose, знам дека како што наведе изворот на оваа информација е таен и го почитувам тоа, но дали ова го знаат повеќето припадници на Исламот?
Слушнале ли за тоа?
Веруваат ли во тоа?

Кои од збиднувањата од животот на Мухамед биле вистинити, а кои измислени и подметнати од страна на книжниците?

Кого го следел Мухамед? Како живеел? На што повикувал? Дали се тогаш точни к*ранските стихови и Хадисите?


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 22:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Spirose, знам дека како што наведе изворот на оваа информација е таен и го почитувам тоа, но дали ова го знаат повеќето припадници на Исламот?Слушнале ли за тоа?Веруваат ли во тоа?Кои од збиднувањата од животот на Мухамед биле вистинити, а кои измислени и подметнати од страна на книжниците?Кого го следел Мухамед? Како живеел? На што повикувал? Дали се тогаш точни к*ранските стихови и Хадисите?


Повеќето припадници на сунитската традиција за жал не ги знаат или не сакаат да ги знаат дури и тогаш кога тоа им го посведочуваат сунитски информирани професори и имами - кои живеат и дејствуваат тајно -, бидејќи широките маси се страшно кондиционирани и заплашени , но за среќа сè повеќе - дури и лично - доживувам луѓе на кои повеќе им се гади од практиките и учењата на к*рејските моќници !




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 22:58
Originally posted by majnejm majnejm напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vlad Tepesh, lugjeto koi go sledat Islamot kako religija ne se vikaat muhamedanci, tuku muslimani.

Toa e isto kako so hristijanite. Tie go sledat Isusovoto uchenje i ne se vikaat isusovci.   


Messenger јас од 7 сабајле влегувам и излегувам од ИДИВИДИ форумот така да јас го прочитав коментарот на Влад Тепеш пред да го измениш

Не е фер така да ги менуваш коментарите кои зборуваат за Христијанството оставајќи во нив само она што е против Исламот.

Исламот не е ист со Христијанството. Муслиманите не се исти како Христијаните. Грешиш. Муслиманите не го добиле името според тоа како ги нарекувал некој народ, муслиманите не го добиле името според тоа што се следбеници на Мухамед. Христијаните го добиле своето име како следбеници на Исус години години после Исус. Нека не те буни тоа што не ги викаат Христијаните исусовци, ги викаат Христијани од титулата која ја носел Исус - МЕСИЈА, титула која е преведена како ХРИСТОС и од тамо Христијаните се Христијани.


Ovaa replika e za mene ili za Vlad Tepesh?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
majnejm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majnejm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 23:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ovaa replika e za mene ili za Vlad Tepesh?


Ти добро го знаеш тоа.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 23:22
Ako znam nemashese da te prasham.

Delot shto go editirav beshe derogativen za muslinanite, a toa shto go pishuvash vo replikata e istoto za koe govoram i jas.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 23:42
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

И ако зборуваме стриктно за темава, тука нема многу простор за манипулација. “не склопувајте пријателства со Евреи и Христијани (“ (5:51),
борете се со нив додека не ја исплатат џизата , убијте ги неверниците
каде и да ги најдете 2:91, понатаму “убивајте ги и однесувајте се со
нив грубо“ 9:123..Кои биле последните зборови на Мухамед? “Алах да ги проколне Евреите и Христијаните“ (по Букхари, некаде го цитирав). Што да се искоментира на ова? Можеби следново “Татко прости им, не знаат што прават“.


Тоа се подметнати стихови кои раката на вистинскиот Мухамед никогаш не ги пишала, а устата негова никогаш не ги изговорила!

Пред некој ден Живиот БОГ ми прати една вест преку еден човек сунит (од турција), кој ми потврди за невистините кои книжниците му ги подметнувале на Св.Мухамед за да се кријат зад неговата личност и да си прават тоа што прават!

Што мислите вие; дали е можно (набрзо) луѓето од сите култури да ја дознаат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА, да и поверуваат, да го одфрлат - индивидуалниот и - колективниот егоизам и со тоа да се влеат сите во ЕДИНСТВОТО на ЉУБОВТА БОЖЈА?




Спиросе, визиите и соновите друг пат. Павловите трикови денес не палат кај луѓето. Врати се на реалноста и батали ги тие илузи и алузии кои постојано ги пласираш.

Како и да е, еден ден сите ќе ја дознаеме вистината.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 14:43
marija eve statistika za koja muslimani ne govorat tuku ;; vidi samata;


http://www.youtube.com/watch?v=xUH_Fa_sgnc
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 00:42
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:03
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 00:50
Gi gledam devojchinjava i si mislam... ovie mozhat da bidat sestri.

Mladi deca, shto znaat tie za religii ?

Ednata hristijanka, drugata muslimanka, ne po svoja volja, tuku zatoa shto se rodile vo takvi semejstva. Ednata ja uchat deka Hristijanstvoto e edinstvenata vistinska religija na edniot vistinski, apsoluten, bezgreshen, seznaen i vechen Bog, a drugata ja uchat deka Islamot e vistinskata religija na edniot vistinski, apsoluten, bezgreshen, milosrden i vechen Bog.

Zatoa ednata stavila lanche so krst, a drugata shamija na glavata.

I taka gi podelile... sestrite.

Se pregrnuvaat za fotografiranje.

Posle slikanjeto sekoja ke si pojde po svojata strana.

Haleluja, shalom, inshalah. Good filling.




P.S. Za razlika od realnosta, slikava izgleda ubavo.






Изменето од Messenger - 12.Март.2010 во 21:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 18:13

Да бидеш вистински пријател или ближен на една личност не значи да ја поддржиш и кога чекори кон пропаст.

Вистинските христијани не им помагаат на оние кои не го знаат Бога да навлезат уште повеќе во нивната заблуда, туку да појдат по правиот Пат.

Јован: 14:6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 21:32
a koje vo zabluda?
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.