IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонска Енциклопедија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонска Енциклопедија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 65>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:56
Originally posted by Popi Popi напиша:

Shto ima vrska "gragjanskoto chuvstvo" so NACIJATA? изненадување  Sekoj se chuvstvuva kako gragjanin vo sekoja drzhava, pa niedna drzhava NE e narechena "gragjanska" i NE im go skratuva pravoto na SOZDAVACHITE NA TAA NACIJA da se opredelat kako shto se chuvstvuvaat? намигнување
 
Nikoj NEMA pravo da me napishe mene ili site MAKEDONCI kako "sloveni" dokolku nie taka ne se chuvstvuvame, NIKOJ! намигнување
 
A ovie shto taka proizvolno i na gjuture si napishale, TREBA POD HITNO DA SE SPRECHAT I DA IM SE NALOZHI ISTO TAKA POD HITNO DA JA VRATAT PREDHODNATA IZJAVA.  лутина
 
Vaka ne samo shto go ponizhuvaat i obespravuvaat MAKEDONSKIOT NAROD, tuku i samite sebe se negiraat! лутина
 
 
има ... не можеш на национално ниво да се ставаш над некој друг кој е исто така конститутивен дел од таа ГРАЃАНСКА држава ......
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 11:59
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Ако Албанците несакат да ги нарекуваме Шиптари, тогаш јас негледам тука проблем, едноставно не треба да ги нарекуваме така...во тој поглед апсоултно мислам дека е потребна заедничка почит, исто како што јас не сакам некој да ме нарекува славомакедонец, фиромец и слично...
Тоа како они се нарекуваат воопшто не е важно , не сака да го викаш така не го викај (многу едноставно)...
Што се однесува до делот дека се доселени од 16 век па навака , тука треба да играт факти исто како и за тоа дека Британски и Амерички генералиги ги обучуваа 2001...
kultuzin се сложувам со тебе, но мислам дека веќе Албанците се бунат само поради тоа што така им е кеиф и колку да ги кочат работите и да имаат што е можно поголема бенефиција од тоа, а не дека им смета нешто којзнае колку, за пример, знам дека во Скопје пред земјотресот уште, и пред војната, кога албанија и не постоела, а камо ли па косово, албанците биле нарекувани шиптари од наша, па и од сечија страна, па тоа не им сметало многу, и во градов си живееле мирно и комшиски, па дури и да им сметало, никогаш немало проблеми
nikoj ne se buni samo za keif ... vo taa enciklopedija ima mnogu lagi i nevistini  ... istorijata ne mozete da ja pisuvate taka kako sto sakate ... i na allbancite voopsto nemase da im interesira dokolku taa ke bese edna obicna kniga , no problemot e vo toa sto ovaa enciklopedija e eden vid drzavna(oficijallna) kniga ... se dodeka i nie pllakame danoci vo ovaa drzava nema da dozvollime so nasi pari da se finansiraat vakvi della ... ne znam kakvi izvori koristelle makedonskite akademci ???
 tie ednostavno napraville COPY - PASTE na srpskata encikllopedija ( ne jugosllovenskata ) ... poslle mi zboruvate za fakti i dokumenti ...



Изменето од Анастеа - 24.Септември.2009 во 19:57
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:05
E koi se vash*te "fakti"??  Koja e istorijata na Albancite..nitu vo Albanija ja nemaat, tuku doprva ja pishuvaat! голема%20насмевка
 
Inaku KAKO se vika vashiot jazik i kako ja narekuvate Albanija vie samite? Sakash da ti prilozham informacii ili samiot ke si gi kazhesh? голема%20насмевка
 
 


Изменето од Анастеа - 24.Септември.2009 во 19:57
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:09
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

Shto ima vrska "gragjanskoto chuvstvo" so NACIJATA? изненадување  Sekoj se chuvstvuva kako gragjanin vo sekoja drzhava, pa niedna drzhava NE e narechena "gragjanska" i NE im go skratuva pravoto na SOZDAVACHITE NA TAA NACIJA da se opredelat kako shto se chuvstvuvaat? намигнување
 
Nikoj NEMA pravo da me napishe mene ili site MAKEDONCI kako "sloveni" dokolku nie taka ne se chuvstvuvame, NIKOJ! намигнување
 
A ovie shto taka proizvolno i na gjuture si napishale, TREBA POD HITNO DA SE SPRECHAT I DA IM SE NALOZHI ISTO TAKA POD HITNO DA JA VRATAT PREDHODNATA IZJAVA.  лутина
 
Vaka ne samo shto go ponizhuvaat i obespravuvaat MAKEDONSKIOT NAROD, tuku i samite sebe se negiraat! лутина
 
 
има ... не можеш на национално ниво да се ставаш над некој друг кој е исто така конститутивен дел од таа ГРАЃАНСКА држава ......
 
NEMA! намигнување  GRAGJANSKA DRZHAVA NE POSTOI......toa se podrazbira i e del od sekoja NACIJA!
 
Toa shto nekoj saka da ni nametne ureduvanje shto nikade vo svetov ne postoi i nie kako ZAMORCHIJA za experimineti da im bideme e druga rabota - megutoa toa NE IM DAVA ZA PRAVO NA NIKOGO I DA BIDAT VO"PRAVO". голема%20насмевка
 
 
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:19
па да напишат 2 и повеке верзии на енциклопедиата
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:22
голема%20насмевка  Pretpostavuvale tie deka KE IMA promeni, zatoa napravile SAMO 60 primeroci do sega.  Zatoa neka menuvaat toa shto MORA da se smeni, da ne se brukaat nitu samite tie nitu pak tie istite da ja brukaat drzhavata i narodot vo i so kogo zhiveat. намигнување
 
 
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:22
Originally posted by Popi Popi напиша:

E koi se vash*te "fakti"??  Koja e istorijata na Albancite..nitu vo Albanija ja nemaat, tuku doprva ja pishuvaat! голема%20насмевка
 
Inaku KAKO se vika vashiot jazik i kako ja narekuvate Albanija vie samite? Sakash da ti prilozham informacii ili samiot ke si gi kazhesh? голема%20насмевка
 
sto znaes ti za allbanskata istorija  ...
 


Изменето од Анастеа - 24.Септември.2009 во 19:59
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:25
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

sto znaes ti za allbanskata istorija  ...
 
E pa AJ ti kazhi mi de! голема%20насмевка
 
Ili chekash da ja napishat prvin? збунетост
 
Inaku NE mi odgovori na pravashanjeto shto ti go postaviv; Kako se vika vashiot jazik i kako VIE samite si ja narekuvate Albanija? голема%20насмевка
 


Изменето од Анастеа - 24.Септември.2009 во 19:59
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:32
Originally posted by Popi Popi напиша:

голема%20насмевка  Pretpostavuvale tie deka KE IMA promeni, zatoa napravile SAMO 60 primeroci do sega. 
 


изненадување

много итри во МАНУ беизненадување



Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:32
рецензенти не се ли користат во МАНУ?


по цел свет ако сакаш да публикуваш нешто - писанието се оценува од 2-3 независни анонимни реномирани експертски рецензенти

еве jас сум независен обективен анонимен експертзадоволство


Изменето од да бе - 24.Септември.2009 во 12:35
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:39
ма немам време и мора да се повлечам кандидатураталутина
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 12:43
Originally posted by да бе да бе напиша:

рецензенти не се ли користат во МАНУ?


по цел свет ако сакаш да публикуваш нешто - писанието се оценува од 2-3 независни анонимни реномирани експертски рецензенти

еве jас сум независен обективен анонимен експертзадоволство
 
E pa ochigledno e deka NEMA, kaj nas site se "experti" i nikoj ne prifaka "cenzura"...dokolku ne im platat za toa se razbira ili pak ne gi fatat za vrat. голема%20насмевка
 
Ma toa MANU treba da se procheshla ubavo i SITE shto se "outdated" da se ispratat na odmor a tie shto se plateni da pishuvaat vakvi "tenzichni fakti" treba da se LUSTRIRAAT! голема%20насмевка
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 13:02
како и да е , мислам дека проблемот со енциклопедијата доаѓа во многу лошо време за РМ ...... време кога треба да се решат многу нешта кои се многу важни по самата држава ........ мислам дека ова не требаше сега и во овој момент .....
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 13:05
A ne li mislish deka SETO OVA e BASH vo vistinski moment za NEKOGO se razbira, a ne sme nie tie "nekogo"?  голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 65>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.