IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За смирението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За смирението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 14>
Автор
Порака
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 09:07
Понизност е кога некој ќе ти каже да направиш нешто, ти тоа го правиш, може во себе си да ропташ, да се буниш, триста помисли и осуди да ти поминат во главата - но ти го правиш без приговор!

Смирение е кога некој ќе ти каже да направиш нешто, ти тоа го правиш, плачеш и се молиш, и се радуваш и радуваш и радуваш што ти се простени еден грам гревови од тонската сканија гревови што ја имаш во себе.

Смирениот човек се смирува пред сите. Не само пред духовниот отец, или шефот од работа. Туку баш пред сите - пред секој еден човек, сметајќи се себеси за недостоен дури и за работата што му кажале да ја изврши. Во смирениот човек пребива чистата молитва. Смирениот човек пред браќата и сестрите (читај: пред сите) се смета за последен.

Сево ова старец Тадеј најубаво го објаснува: „Мени је све једно“.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 10:23
Smirenost e koga so mir prifakas se sto ke ti donese denot, i dobro i loso, znaejki deka nisto ne doag bez pricina.
 
Smirenost znaci na Isus da Mu gi predademe site nasi maki, so bezgranicna verba vo Nego, i da Mu gi predademe nasite jaremi, a    za vozvrat  da go prevzememe Negoviot tovar koj e krotok i blag.
Da dejstvuvame vo ramkite na nasite moznosti, no i so mir da gi prifacame rabotite vrz koi nemame vlijanie.
Toa e smirenost.
 
Dali ste vie smireni? Dali Mu go predavate vasiot jarem na Gospoda? Dali imate celosna doverba vo Nego? Ako da-alal da vi e, togas ste smireni do daska.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 13:56
За да му биде некому СВЕ ЈЕДНО, тој мора да е ненормален.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 13:59
Да, луд Христа ради.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:00
Originally posted by deshad deshad напиша:

За да му биде некому СВЕ ЈЕДНО, тој мора да е ненормален.
 
Nikoj ne rece sve jedno.
Treba da se moli covek da ima sila da gi izmeni rabotite vrz koi ima moc- a vrz ona sto nema moc da go smeni, Bog da mu dade sila da go prifati.
Vo zivotot ima mnogu slucki koi ne mozeme da gi promenime sami. Nase e da se molime-Bog da gi promeni, ako saka, ako ne-da gi prifatime.
 
Zar ne?трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:03
pokornost = koga jasno ti e kazano deka dokolku ne si so nas , togas si protiv nas i posle toa sleduva fizicka likvidacija ......
 
smirenie = veruvas vo ona sto najpovekje te doblizuva do boga ..... no po svoj izbor ..... sloboden izbor голема%20насмевка
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Vo zivotot ima mnogu slucki koi ne mozeme da gi promenime sami. Nase e da se molime-Bog da gi promeni, ako saka, ako ne-da gi prifatime.
 

Zar ne?трепкање


Единствено нешто за кое ревносно смирениот човек се моли - е Господ него самиот да го промени на добро, затоа што самиот тој смета дека секој негов грев допринесува за лошите случки во светот. Познато е дека човекот со своето однесување влијае на природата, но исто така познато е дека ако човек се освети себеси, тогаш и тие околу него, гледајќи го неговиот пример, се трудат да го подражаваат.
Смирениот човек сметајќи се себеси несвет, Го моли Бога да Му се смилува за секој грев, особено за тоа што не може на другите да им даде личен добар пример.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:13
Jas zboruvav za druga rabota, Maran Ata...ama nema vrska.среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:32
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... Потоа старецот се поклонил пред нив и рекол: „Му благодарам на мојот Бог, оти гледам дека Светиот Дух почива на вас.“ ? Ја надоместил ли аввата штетата давајќи зеленчук и овошје од својата градина или пари? Побарал ли прошка од Бога за растенијата што ги уништил? ...

И како да бидам смирен, кога ми ги вадиш зборовите од уста, грррр...голема%20насмевкаплазењесмеење
Кога веќе се работело за тоа дека самиот човек сакал да се увери во смиреноста на свештениците, логично би било тој на некој начин да им ја надомести штетата. Или со повторно засејување и одгледување на нови растенија, или со исплата на вредноста на истите растнија, за да можат овие да си купат од друг производител храна за да преживеат. Или да го замолил својот бог да направи чудо (да ги врати назад растенијата, или други сами да никнат, или ...)!
Смиреност!
Наместо старозаветното „око за око, заб за заб“, Христос вели „ ако некој те удри по едниот образ, ти заврти му го другиот“. Зошто дошло до оваа промена?
Погоре беше спомнат примерот со монасите и градинарските плодови. Што ќе правел, дали исто така ќе бил смирен едниот монах, ако странецот го повредил другиот монах? Требало ли да биде смирен ако овој се обидел да го убие?
Во контекст на ова, го земам нај екстремниот пример, за да се свати апсурдноста на ова учење! Што треба да правиме, дали треба да бидеме смирени, кротки (како што се вели во едно од блаженствата во Мат.5:3-11), ако некој ни’ повреди (или убие) едно дете? Треба ли да дозволиме (и да му го дадеме) и другото дете?
Не заборавајте, човекот пред се е емотивно суштество. Тоа секако подразбира негово однесување зависно од ситуацијата во која се наоѓа. Тој (човекот) незнае како ќе реагира во одредена прилика. Отпосле можеби разумот ќе му говори дека тоа не било добро, но кој може да ја контролира човековата природа? Да, некои донекаде (но не и целосно) можат да го сторат тоа, но тоа бара многу жртви, многу одрекувања, многу труд ... и зошто? Да докажат пред некого дека се смирени? Ако речам дека дури ни Исус не бил имун во контролирањето на своите емоции во некои ситуации, ќе поверувате во тоа? Но за ова во друга прилика.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 14:58
кубење%20коса
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 15:01
Originally posted by makarios makarios напиша:

кубење%20коса

газење%20од%20смеење        


Изменето од Zlatnik - 28.Октомври.2008 во 15:02
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 17:05

Porano, utrinskata programa na MTV zapocnuvase so edna mnogu ubava molitva...

Pocnuvase nesto vaka:

"Gospodi, daj mi mirno da go minam denesniot den...kakva vest i da cujam..da znam deka se doaga od Tebe...."

So zadovolstvo ja slusav sekoe utro...

Potoa dojdoa SDSM i molitvata ja snema. Steta...

Ako ja znae nekoj, bi bila blagodarna da mi ja napise, taa molitva za mene bese poim za molitva za smirenie....koe mi e tolku potrebno.

 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 17:19
Марија... чепкаш кај што не треба... за мене барем...
Месеци и месеци поминавме во снимање на таа емисија и не знам колку месеци уште во дено-ноќно монтирање...
Еве, за тебе (во емисијата беше скратена малку):

Господи, дај ми мирно да го примам
она што денов денешен ми го носи
и целосно да и се предадам на Твојата Света волја.
Упати ме и помогни ми во секој миг од денов:
каков било глас да добијам,
научи ме мирно и со цврста вера
да восприемам дека се е по Твојата Света волја.
Управувај со моите мисли, со моите сетила
и со сите мои дела и зборови.
Не допуштај во непредвиден случај
да заборавам дека се од Тебе доаѓа.
Научи ме добро да се однесувам
спрема родителите и спрема ближните,
никого да не го разгневам или да го оскрбам.

Господи, дај ми сили да ја поднесам
Тежината на денот денешен
и се што во него ќе ми се случи.
Управувај со мојата волја и научи ме
да се молам, да верувам, да се надевам,
да поднесувам, да простувам и да љубам.

Господи, дај ми да бидам орудие на Твојот мир,
та таму кај што има омраза да сеам љубов,
кај што има осуда - простување,
кај што има раздор - слога,
кај што има очај - надеж,
кај што има темнина - светлост,
кај што има жалост - радост.

0 Божествен Учителу,
нека не бидам утешуван, туку
јас други да тешам;
нека не ме трпат мене, туку
јас да имам трпение за сите;
не мене да ме љубат, туку
јас сите да ги љубам.
Зашто кога простуваме, тогаш
и нам ни се простува;
кога даваме, тогаш добиваме;
а кога умираме, тогаш се рагаме за живот вечен.

Свет Духу, помошник биди ми
денов денешен да Му Го посветам
на мојот Господ и Спасител.

Господи Исусе, Сине Божји,
поарно е да не се живее
одошто да се живее без Тебе или против Тебе.
Ти благодарам, Боже,
за дарот на овој ден и за секое добро
за коешто ќе ми помогнеш денеска да го сторам.
Избави ме, милостив Боже,
од желбата за самоугодување,
и удостој ме во секој миг да бидам подготвен
заради Тебе и заради ближниот свој
да се откажам од себеси,
зашто за таа служба и Си ми го дал животот.
Помогни ми од себе да го отфрлам
сето она што не е Твое,
а она што е Твое да го примам
во длабока вера, надеж и љубов.
Дај ми ревност со која постојано ќе Ти служам:
да ја поставам правдата над користа,
да го поставам чинењето на благочестиви дела
над минливите задоволства,
да ги поставам другите над себеси
за да ја исполнам Твојата заповед на љубовта.
Стори светлоста на Твојата убавина, добрина
и љубов да заблескаат во мојава душа. Амин.
Do what is right, come what may...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 17:30
      утринска молитва


   Господи,
   Помогни ми мирно да го примам
   сето она што ке ми го донесе денешниот ден
   и потпшолно да се предадам
   на Твојата света воља.
   Управувај ме
   и помагај ми секој час во текот на овој ден.
   Какви вести и да чујам,научи ме спокојно да ги примам
   со цврсто уверување
   дека се станува по Твојата света воља.

   Управувај со моите мисли и чувства
   во сите мои дела и зборови.

   Научи ме правилно да се однесувам
   спрема моите родители и спрема ближните,
   никого да не налутам ниту да ожалостам
   Не позволи во непредвидени случаи
   да заборавам дека се доаѓа од Тебе.

   Господи дај ми сили
   да го поднесам заморот на денешниот ден,
   и се што ке се случи во текот на денот.
   Ти управувај со мојата воља и научи ме
       да се молам,
       да верувам,
       да се надевам,
        да истрпувам,
        да проштавам,
        и да љубам.


              АМИН!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.