IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО БОГ ГО СОЗДАДЕ СВЕТОВ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 00:12
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Јас вака го сфаќам сето ова: секој што постои претставува едно зрно. Јас сум едно зрно, ти Месинџер си друго. Сите ние, луѓето, но не само луѓето туку и животните и растенијата, предметите, планетите, ѕвездите и се што постои сме една плажа. Па така јас сум дел од Плажата, но сам по себе сум едно обично зрно. Затоа правам поделба на Јас и Бог. Јас сум зрното- Тој е Плажата составена од многу зрна. Примеров не е баш адекватен зашто плажата каква што ние ја замислуваме има почеток и крај, а Бог нема. Плажата зависи од зрната песок, т.е. ако нема песок нема ни плажа. Бог постои независно од нас. Овој пример го употребив само за да ви го доближам мојот начин на размислување во врска со ова.


Razbiram sto sakash da kazhesh. Mislam deka podobro odgovara eden drug primer.

Toa bi bilo kako Bog da e teloto, a nie i se ostanatoto negovite kletki.

No duri i da ja zememe taa opcija kako ilustracija, toa ne bi bilo tochno, od prosta prichina sto vo Biblijata se veli deka Bog go sozdade chovekot spored svojot lik. Toa znachi deka nie sme gi dobile negovite atributi i so niv stanuvame Negovi sokreatori!

Toa znachi deka nie ne sme nekakvi pasivni elementi vo negovata Kreacija, kako kamenjata i drvata, tuku aktivni kako i Toj samiot, sozdavajki i osoznavajki, vo limitite na svoite sposobnosti, onaka kako sto sme kreirani.

P.S. Shaxito, toa e onoa sto se veli sozdadeni spored negoviot lik.

Изменето од Messenger - 14.Септември.2008 во 00:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:17
Prasanjeto e interesno za tupenje, ama beskorisno za spasenieto na covekot.

Vo krajna linija, moze li nekoj da mu kaze na Boga - zgresi sto sozdade?

Bog taka odlucil - taka i bi. Kolku sto znam hristijanstvoto nema izgradeno cvrst stav ZOSTO Bog sozdade, bidejki hristijanstvoto se zanimava so sustinski, znacajni i zivoznacajni nesta. A ne so filozofski, no bescelni mudruvanja. Odgovorot na prasanjeto ZOSTO, nema da mu koristi na nikoj od nas.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:22
I ova e najvazhnata rabota sto treba da se znae, deka nie ne sme nekakov pasiven element vo Bozhjata Kreacija, koja slepo mora sledi nekakvi naredbi, tuku aktivni sokreatori so slobodna volja, koi samite odbiraat sto ke osoznavaat i sto ke sozdavaat. Nie sme Bozhja personifikacija, a ne e Bog chovechka, kako sto toa znaat chesto pati da go prezentiraat razni teologii. Nie ne sme materijalni tela koi se trudat da dostignat nekakvi duhovni soznanija, tuku sme duhovni bitija koi za eden moment od svoeto postoenje se zdomeni vo materijalniov svet za da imaat materijalni iskustva i preku niv da ja zbogatat svojata duhovnost.

Ova 180 stepeni svrtuvanje na pogledot kon Boga i Negoviot Svet.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:29
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

Prasanjeto e interesno za tupenje, ama beskorisno za spasenieto na covekot.

Vo krajna linija, moze li nekoj da mu kaze na Boga - zgresi sto sozdade?

Bog taka odlucil - taka i bi. Kolku sto znam hristijanstvoto nema izgradeno cvrst stav ZOSTO Bog sozdade, bidejki hristijanstvoto se zanimava so sustinski, znacajni i zivoznacajni nesta. A ne so filozofski, no bescelni mudruvanja. Odgovorot na prasanjeto ZOSTO, nema da mu koristi na nikoj od nas.


So poln respekt evangelec, ako ne znaesh od kade doagjash i zoshto doagjash, kako znaesh kade odish i deka dobro odish?

Vmesto da si ja tupish glavata, ochekuvash prigotvena formula, poednoistaven plan, od nekoj drug sto isto taka ne si ja tupel glavata kako tebe?

I ti pobrso bi mu poveruval nemu, otkolku samiot da pronajdesh za sebe si?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:29
interesni argumenti.. ne deka se nesto novi... no vistiniti se, i ne e na odmet da se povtorat.

nesomneno, Bog MORASE da go sozdade covekot kako slobodno bitie, ako sakase da sozdade sovrsenstvo. Se drugo, ke bese namaluvanje na standardot za sovrsenstvo.
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:30
odgovorot od kade doagjam e jasen. ne znam zosto tebe uste ne ti e jasen. se sodrzi duri i vo tvoeto prasanje. obidi se da go vidis, a ako ne uspees, ke ti pomognam.
Кон врв
ТХЦ Манге Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ТХЦ Манге Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 01:47
Цело време преовладуват мотивот дека човекот е совршено битие??? кој вели така... човекот е далеку од совршено битие... пример... ние сме далеку попримитивни од пчелата... и подеструктивни во секоја артикулациај на нашите интенции... немат то врска.. не мојме сами да се фалиме.. ако јас искрено одговорам на ова.. ке речам дека не создал за да видит за колку време ке се уништиме... Не тестира.... колку ке падниме на искушенија.. колку ке следиме шо ни рекол.. или шо би рекле кај нас овде.. колку имаш гз... и нишо појке.. не знам уствари.. ама не е и нешо да се задумет љуѓево ... порелни проблеми имет.. струја да платит.. стан.. да се школуват.. да преживејт... така да не се замарајте со темава????
не се рамнам со Бог, ни од далеку... ама ај ти кажи ми шо ме натера мене да ја напрам оваа глупост денес шо ја напрајв??? и реално постои тоа.. ???
то е то.. мене ме плашит инетрноста на форумов.. едниов бил филозов.. другион секташ и го прокламират и фаворизират то... третана бркат к*рој по нет.. некоја играт во игрине во разно ( никојпат не ги разбрав) .. се некој - чудни ментални склопој сме ние....
абе камен ни требит бе АЛЛЛОО:....
не знам како се замараме со вакви работи...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 02:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Nitu vo Stariot Zavet, nitu vo Noviot Zavet nikade na pochetokot ne se spomenuva ljubov. Ako ljubovta beshe temelot i startot na sodavanjeto zarem ke beshe neshto tolku esencijalno zaboraveno vo pishuvanjeto ???

Neli togash pochetkot ke beshe :

Vo pochetokot beshe Ljubovta i Ljubovta beshe vo Boga i Bog beshe Ljubovta. Taa vo pochetokot beshe vo Boga.

 
Messenger, еве ти еден систем со три линеарни равенки, пардон, три библиски стихови со три непознати, пардон, познати:
 
"Во почеток беше Словото"
(Јован 1:1а)
 
"Словото беше Бог."
(Јован 1:1б)
 
"Бог е љубов"
(1 Јованово 4:8)
 
Искористи го методот на замена и ќе го добиеш посакуваниот стих намигнување
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ako Bog bil sam i ne postoelo nishto drugo osven Nego, kako mozhelo vo Nego da postoi ljubov kon neshto shto ushte ne postoelo? Ljubovta ne se sozdava samata od sebe i samata za sebe, tuku taa e predizvikana od nekoj ili neshto. Koga vo beskonechnosta i bezvremenosta nemalo nishto, kakva bila taa ljubov, od sto bila predizvikana taa ljubov i kon shto bila upatena koga postoel samo Toj?
 
Одговорот е во Тројството, во Троединиот Бог.
Бог е еден, но не бил и не е Сам. Во рамките на Божјото Тројство постои совршена комуникација и заедништво. Во рамките на Божјото Тројство пребива најголемата љубов што постои во целата вселена, во целата вечност. Токму таа Божја ЉУБОВ ги прави Таткото, Синот и Светиот Дух совршено ЕДНО! Замисли, кога човечката љубов во бракот има сила да направи од двајца, едно тело, зарем не е очекувано Божјата љубов во рамките на Тројството од три да прави совршено ЕДНО?
Токму таа Божја љубов е двигателната сила која го поттикнува Бог да создава. Љубовта во Божјото создавање ја гледаме во Неговите созданија. Целата природа сведочи дека Бог создавал со љубов.
Погледнете ги птиците небесни. Ниту сеат, ниту жнеат, ниту собираат во житници, а сепак Бог ги храни, им обезбедува услови за живот.
Погледнете ги полските лилјани како растат; не се трудат, ниту предат, а сепак ни цар Соломон, во сета своја слава, не се облече како еден од нив.
Погледнете ја нашава планета. Бог ни дарил толку прекрасен дом, преубава природа, места за пливање, места за скијање, места за уживање. И ноќите ги осветлил со ѕвезди, со романтична месечина. На небото ставил толку ѕвезди, што колку и да им симнуваме на нашите љубени, сепак ќе останат доволно горе среќа Околу Земјата направил озонска обвивка која не штити од ултравиолетовите зраци. Направил и ефект на стаклена градина која ни ја обезбедува оптималната температура преку денот и ноќта. Насадил и дрвја за да се храниме со нивните плодови, а и да ни го прочистуваат воздухот. Итн, цел ден може да се зборува и пак да не се долови целата љубов и грижа со која Бог ја има направена оваа Земја совршен дом за сите нејзини жители. Тоа е доказ за дека Бог создавал со љубов и грижа.
 
п.с. Сепак човекот ја злоупотреби својата слободна воља и ја упропасти Земјата, ама тоа е надвор од темата на оваа дискусија.


Изменето од EvAngelos - 14.Септември.2008 во 02:50
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 05:56
EvAngelos, ova ti e do sega najslabiot argument sto go imam prochitano od tebe.

Od ednobitieto Bog, koj se manifestira kako Toistvo, ti sega, za potreba na zadovoluvanje na dogmata, praktichno go delish Bog na tri dela i proklamirash deka poradi toa Toj imal shansa da Ljubi nekogo.

Da ti ja olesnam rabotata i da ne morash da odish vo takva egzibicija , ke ti go dadam ednostavniot odgovor koj go impliciram celo vreme na ovaa tema, a nitu eden hristijanin nema hrabrost toa da go kazhe - Ako vo Bog imalo Ljubov pred da go sozdade Svetot (so se vidlivo i nevidlivo), togash taa Ljubov bila rodena od Nego i bila upatena do Nego.

I toa ne e vopshto losho, kako sto bi pretpostavila crkovnata teologija. Nie zboruvame za Ljubov, a ne za samobendisuvanje. Ushte povekje, samite nie velime deka chovek prvo treba da se ljubi sebe si,za da mozhe potoa da go ljubi i drugite.

Zatoa, ako ja prifatime propozicijata deka Ljubovta bila vo Boga uste dodeka Toj bil sam, togash ke go prifatime i odgovorot deka taa Ljubov nemozhela da bide predizvikana i upatena kon nikoj drug osven od, i do Nego samiot.

Od taa Ljubov se ragja zhelbata ( idejata ) i intencijata na sopstveno manifestiranje vo forma na Kreacijata. Ljubovta nema drug izbor, tuku da se prelee i na nea bidejki taa ne e nishto drugo tuku Toj samiot. Vsushnost Ljubovta ne e prenasochena nikade, tuku i natamu ostanuva upatena kon prvichnata, sepostoechkata i bezvremenskata egzistencija.

Kako sto vekje rekovme, seto onoa sto postoi e Negova manifestacija, toa ne e neshto sobrano odstrana, pa animirano za da izgleda onaka kako sto nie go percepirame. Seto vidlivo i nevidlivo e Bozhjata manifestacija ili so eden zbor toa e samiot Bog. Zatoa idejata deka Toj e Toj, a nie sme nie, kako neshto nastrana od Nego, deka Toj neshto ni daruva nam, ne e nishto drugo tuku edna iluzija rodena od nasheto interpretiranje na onoa za sto nie ne sme svesni.

Nema On i nie, Toj i vie, onoa i ovoa, tuku seto Toa e ednobitie koe se manifestira vo razlichni formi. Toa e toa i nema nishto nadvor od Toa, bidejki nadvor ne postoi.

Zatoa koga nie zboruvame za nas, ne pravime nishto drugo, tuku govorime za edna Negova manifestacija koja, za razlika od drugite, e sozdadena po Negoviot lik, spored Negovite atributi, za razlika od zhivotnite, drvata i kamenjata.

Onie prosvetleni sto go osoznale toa, postojano gi upatuvale lugjeto vo taa tajna, velejki deka razlikata megju nas i Toj e vo nivoto na svesta. Na onie koi uspeale da ja krenat svojata svest im stanalo jasno deka Bog e vo nas i nie sme vo Boga. Vo momentot na toa osoznavanje stanuva prosvetluvanjeto i seto onoa sto obichnite lugje go narekuvaat "chudo" postanuva "obichno" za ovie drugite.






Ne veruvate li deka Jas sum vo Otecot i deka Otecot e vo Mene? Zborovite sto vi gi kazhuvam od Sebe ne gi zboruvam; a Otecot, Koj e sekogash vo mene, On gi vrshi delata.

Veruvajte Mi deka Jas sum vo Otecot i Otecot e vo Mene. Ako li , pak, ne - togash veruvajte vo mene zaradi delata.

Vistina, vistina vi velam: KOJ VERUVA VO MENE, DELATA STO GI VRSHAM JAS I TOJ KE GI VRSHI I POGOLEMI OD NIV KE VRSHI.


Jovan 14: 10-13

Изменето од Messenger - 14.Септември.2008 во 06:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 09:59
sto e poentata na temata?

nikakva korist nema, duri i da go znaeme tocniot odgovor ZOSTO Bog sozdal.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:50
Што беше првото: Јајцето или кокошката? Јас мислам дека најпрвин беше МАЈОНЕЗОТ... и тоа Хелманс!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:53
Тврдам дека го создаеде од љубов и со убав урбанистички план како што наведов претходно, инаку немаше да биде така совршен.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 11:58
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

sto e poentata na temata?

nikakva korist nema, duri i da go znaeme tocniot odgovor ZOSTO Bog sozdal.
Добро прашање! Имено како го подобрува овој свет оваа дискусија? Мислам дека се крие тука нашата потреба да филозофираме, покажеме колку сме паметни...

Сепак, бидејќи форумов служи за дискусија и искажување на нашите ставови, накратко ќе објаснам кој е ставот на прахристијанската заедница Универзален живот која се повикува на откровенијата од Бога и Христос примени преку Габриеле од Вирцбург.

Треба да се прави разлика помеѓу зборовите: светот, Земјата и космосот. Духот под светот подразбира она што го создале луѓето преку структури на владеење, цивилизации и тн. Светот и епохата какви што денес ги познаваме ќе си заминат како и многу други.

Материјалниот космос и луѓето не ги создал Бог. Тие се последица на нашето отпаѓање од Бога преку тнр. прва мисла на падот (наречено и: Падот на ангелите)односно желбата да се стане како Бог со сопствено царство а потоа и да се победи Бог. И двете желби се невозможни за реализација, но раздвижија акции со несфатливи космички последици. Тоа се случило пред многу многу милијарди години кога поради активностите на битијата кои се побуниле против Бога(а под водство на еден женски ангел кој се прогласил за носител на светлината=Луцифер), делови од духовните планети и сонца беа преку моќни турбуленции отфрлени во бесконечноста.

Бог тоа го дозволи бидејќи секое битие кое тој го создал има слободна волја и на тој начин е дадена можноста да се препознаеме во нашите сулуди идеи.

Значи Бог ги создал сите чисти духовни форми, а материјалните само ги одржува, т.е. енергетски дозволува да постојат некое време.

Еден ден материјалниот космос повторно ќе се трансформира во духовна светлосна супстанција и ќе се стане повторно дел од духовниот универзум, а секоја душа порано или подоцна ќе го прифати Христовото водство и ќе се врати назад во вистинската изворна Татковина.

Со човечки зборови не може да се објасни ниту со човечки ум да се сфати зошто Бог го создал духовниот универзум и нас, кои некогаш сме биле чисти духовни битија а кои подоцна сосема постепено станале луѓе.

Кажано е дека пред да настапи создавањето на Небото(духовниот универзум) постоеле неколку циклуси на пред-создавање. А пред тоа, во прапочетокот постоеше една духовна честичка составена од позитив и негатив(не во етичка смисла) нешто како плус и минус. Првиот импулс што ја раздвижи таа честичка и ја потикна на експанзија е ЉУБОВТА.

Бидејќи ние луѓето живееме во тродимензионален свет каде сетилата постојано ни сугерираат дека се има свој почеток и крај, неможеме да сфатиме како тоа да нешто несоздадено постоело отсекогаш и згора на тоа да почнало да создава. Кога еден ден ќе станеме повторно просветлени битија без тела ќе ни стане се` сосема јасно без дискусија...

Изменето од Majkl - 14.Септември.2008 во 12:23
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 13:14
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by evangelec evangelec напиша:

sto e poentata na temata?

nikakva korist nema, duri i da go znaeme tocniot odgovor ZOSTO Bog sozdal.
Добро прашање! Имено како го подобрува овој свет оваа дискусија? Мислам дека се крие тука нашата потреба да филозофираме, покажеме колку сме паметни...



bas taka.

zamislete go slednoto. Lugjeto sto tolku uporno go forsiraat prasanjevo, licat na onie koi uporno se interesiraat ZOSTO tatko im imal seks so majka im, i gi zacnal. I sega treba cel den nie da se zamarame dali tatko im>

1. bil pijan
2. bil zaveden od majka mu
3. go planiral deteto
4. mu puknal prezervativot
5. go siluvale
itn itn itn...

Apsolutno nisto nema da ti pomogne da znaes ZOSTO tatko ti te zacnal vo utrobata na majka ti. Te zacnal i tuka si. Treba sekako, da znaes od kade doagjas, t.e. ubavo e da znaes koi ti se majka i tako, ama MNOGU PODOBRO e da znaes kade odis i kako zivees.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.