IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 28>
Автор
Порака
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:44
Anakine, a be ne smetas deka se daleku zvezdite.. a i ostaj toa, sum gledal kako mnogu svedkaat pa cori moze da ne ostavat..изненадување

a mislam deka temava si e ubava, osvojuvnje na zenite treba da nie prioritetголема%20насмевка
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:46
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Anakine, a be ne smetas deka se daleku zvezdite.. a i ostaj toa, sum gledal kako mnogu svedkaat pa cori moze da ne ostavat..изненадување

a mislam deka temava si e ubava, osvojuvnje na zenite treba da nie prioritetголема%20насмевка


ok
osvojuvaj koj ti brani
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Зборот-ти реков еднаш, заштити си го.

Е како живти се без змијата не ќе настанела цивилизацијава? Ти, ко на Фројд да ја тераш малу ал па не, за ова со змијава?голема%20насмевка




jok frojd
zelba za povekje znaenje i se povekje poseduvanje i povekje i povekje i povekje i nezadovoluvanje od niso do sega steknato vodi kon sustinata zasto voopsto sme tuka- da se stigne do tamu nemoze covek treba civilizacija a zmijana e toa-- ne se soglasuva so status quo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:52
Lev 15:19 And if a woman have an issue, [and] her issue in her flesh be blood, she shall be put apart seven days: and whosoever toucheth her shall be unclean until the even.


Lev 15:20 And every thing that she lieth upon in her separation shall be unclean: every thing also that she sitteth upon shall be unclean.


Lev 15:21 And whosoever toucheth her bed shall wash his clothes, and bathe [himself] in water, and be unclean until the even.


Lev 15:22 And whosoever toucheth any thing that she sat upon shall wash his clothes, and bathe [himself] in water, and be unclean until the even.


Lev 15:23 And if it [be] on [her] bed, or on any thing whereon she sitteth, when he toucheth it, he shall be unclean until the even.

ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese...

kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....

Изменето од Fantastic Lady - 05.Април.2008 во 02:52
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:59
Фантастик, извини, но ова “ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese...

kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....“ за кого е упатено?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 03:01
iii se izvinuvam shto ne sum napishala,,,beshe upateno do EvAngelos,,,samo odi gledaj shto ima napishano vo temata Statusot na zhenata vo k*ranot....
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 03:34
Е ај штом било до мене упатено, да видам што тоа ти си упатила до мене среќа
 
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

ne sakam da ja igram tvojata igra,,,no koga veke ja zapochna aj da vidime kaj ke ne odnese...

kolku samo lesno e chovek samo da obvinuva,,,i voopshto da ne se obiduva da razbere....
 
Срц, тебе те почитувам најмногу од сите муслимани на форумов (симпатична си ми, незнам зошто, можеби заради аватарот), но ако видиш кој прв ја отвори ваква тема и кој прв започна со провокациите "мене ме интересира ова НАПАД!", "мене ме буни ова НАПАД!", "зошто ова НАПАД!", ќе видиш дека јас не ја започнав оваа игра, туки ти, туку вие.
 
Пред секој пост ја пишува и датата и саатот кога е постиран и секој може да види да провери кој прв почна. Јас ја отворив аналогната тема кога оваа тема веќе беше на втората страна и кога веќе нападите од ваша страна земаат голем замав. Можев да ја отворам и на самиот почеток, но чекав да видам до каде ќе одите, дали навистина ве интересира тоа што прашувате или пак ја напаѓате Библијата со вашите "ме интересира ова..." прашања. среќа
 
Не сум јас од вчера на форумов, добро ми се познати ваквите теми, ваквите прашања. Кажи ми искрено, кога ја отвори оваа тема, зарем не знаеше каде ќе отиде дискусијата? Зарем не знаеше кои ќе ти бидат прашањата? Епа затоа си доби и соодветно избалансирани прашања на аналогната тема намигнување
 
Ајде кам даун, не заборавај, ти си ми френд големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 05.Април.2008 во 03:35
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 17:53
Ќе си земам за право овој пост на Миралем да го активирам повторно,бидејќи е многу интересен и потполно одговара на оваа тема.



Da vidime kako e (mal)tretirana zenata vo Biblijata. Dali se tie ceneti i pоcituvani ?

PRICINITE ZA BOLKI PRI PORODUVAWETO

"A na zenata (Bog) i rece: "ke ti gi umnozam i preumnozam makite koga si bremena; so bolki ke ragas deca, i ke bides pod vlasta na mazot svoj, i toj se ti bide gospodar!"" Bitie 3:16

MENZISOT VO BIBLIJATA

"Koga zena ima izliv na krv, sto tece od nejzinoto telo, treba da bide oddelena sedum dena dodeka e necista; i SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST do vecerta, i se, na sto ke legne taa, dodeka trae OCISTUVANJETO nejzino, da e necisto; i se, NA STO KE SEDNE TAA, DA E NECISTO. I sekoj sto ke se dopre do postelata nejzina, treba da ja ispere oblekata svoja i da go izmie so voda teloto svoe, i ke bide necist do vecerta. A i sekoj, sto ke se dopre do sto i da bilo, NA STO SEDELA TAA, DA GI ISPERE ALISTATA SVOI i da se izmie so voda, pa ke bide necist do vecerta. I ako nekoj se dopre do sto i da bilo sto e na postelata nejzina, ili na sto i da e, na sto sedela taa, NECIST DA BIDE DO VECERTA. A ako so nea bide nekoj, necistotijata nejzina ke mine na nego: ke bide necist sedum dena, i sekoja postela NA KOJA KE LEGNE TOJ, ke bide necista. Ako nekoja zena ima izliv na krv mnogu denovi, no ne vo tekot za vreme na ocistuvanjeto nejzino, i ako taa ima izliv podolgo od nejzinoto obicno CISTENJE, se dodeka trae necistotijata nejzina, necista e kako za vreme na CISTENJETO svoe. Sekoja postela, na koja ke legne taa vo denovite na izlivot nejzin, da bide necista kako i postelata za vreme na nejzinoto CISTENJE; i se ona, na sto ke sedne taa, da bide necisto, poradi necistotijata nejzina. I SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST, da gi ispere alistata svoi i da go izmie teloto svoe, NECIST DA E DO VECERTA. A koga zenata ke se iscisti od izlivot svoj, da izbroi sedum dena i potoa ke bide cista. Vo osmiot den da zeme dve grlici ili dva mladi gulaba i da mu gi odnese na svestenikot pri vlezot od skinijata na svedostvoto." Levit 15:19-29

EvAngelos... a i drugite,ako gresam nekade vo navedeniot citat,daj te mi link kade moze da se najde biblija pa da proveram ili,zalepi go tuka. Zabelezite,kolku pati i na kakov nacin se spomnuva necistotijata na zenata i sto se uste ne kvari taa koga ke bide necista. Pa napravete sporedba so Qur'anskite aeti.

POSTPARTUMOT (VREMETO POSLE

PORAGJANJETO) VO BIBLIJATA

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Ova e razlika pomegju masko i zensko,a ne za podelba na imot .Sekako deka,zenskoto odkako ke se omazi,od imotot pogolem del ostanuva na Maskoto... no tuka se raboti bas za Zloupotreba i Omalozuvanje i maltretiranje na zenskiot rod.

POSLE POLOV ODNOS

"Ako nekomu mu se sluci izliv na seme vo son; togas toj treba da go izmie so voda celoto telo svoe i ke bide necist do vecerta; sekoja obleka ili koza, na koja ke se izlie seme, treba da se ispere so voda i ke bide necist do vecerta." Levit 15:16-17

"Ako maz legne so zena svoja so izlieno seme, tie i obajcata treba da se izmijat so voda i ke bidat necisti do vecerta." Levit 15:18

UTESUVAJTE SE SO NIV !!

"...I UTESUVAJ SE SO ZENATA na tvojata mladost. Neka ti e mila kako kosuta i kako srna draga; NEJZINITE GRADI NEKA TE DOPIRAAT VO SEKOE VREME, SO LJUBOVTA NEJZINA NASLADUVAJ SE POSTOJANO;"

Knigi Solomonovi Izreki 5:18-19

"...Imame sestra, koja e uste mala: uste nema gradi; sto ke pravime so sestrata nasa, ako dojdat po nea svatovi?... Jas sum karpa I IMAM GRADI KAKO KULI." Kniga pesna nad Pesnite 8:8-10

VELOT (POKRIVKATA) NA ZENATA VO

BIBLIJATA

"...i sekoja zena, koja se moli ili prorokuva gologlava, ja sramoti glavata svoja, zasto seedno e -kako da e istrizena. Ako zenata ne saka da se pokriva, togas neka se strize: ako, pak, e sramno zenata da se strize ili brici, togas neka se pokriva;"

1 Koritjani 11:5-6

PRESUDETE SAMITE; dali e pristojno zena da mu se moli na Boga so otkriena glava? (Se cini deka Hristijanite ne se svesni za obvrskata za pokrivkata vo Biblijata, koe me natera da gi stavam ovie stihovi vo ovaa tema, a onie sto ja napagjaat pokrivkata vo Islamot treba da gi zabelezat ovie stihovi od nivnata Biblija, a isto taka da go zabelezat i ovoj stih:

"Ne sudete, za da ne bidete sudeni; oti, so kakov sud sudite, so takov ke bidete sudeni; so kakva merka merite, so takva i ke vi se meri." Matej 7:1-2

ZENATA NE E SLAVA NA BOG

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

DA OSTANAT MIRNI!

"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

TISINA VO CRKVITE

"zenite vasi po crkvite da molcat: nim ne im e dozvoleno da zboruvaat, tuku da se pokoruvaat, kako sto veli i Zakonot. Ako, pak, sakat da naucat nesto, neka gi prasaat mazite svoi doma; zasto sramno e zena v crkva da zboruva." 1 Poslanie do Koritjanite 14:34-35

ZENATA E ZLO!

"I, ete, odednas se izdigna parce olovo, a tamu edna zena sedese vrz efata. Mi rece toj (angelot): taa zena e bezzakonieto..." Kniga na prorok Zaharija 5:7

BOG CINI LUGETO DA

PRELJUBODEJSTVUVAAT

Bog mu rekol na Amasija "Ti velis: ne prorokuvaj protiv Izrailot i ne kazuvaj zborovi protiv domot Isakov. Zatoa, eve, sto veli Gospod: ZENATA TVOJA KE BIDE OBESCESTENA vo gradot, sinovite tvoi i kerkite tvoi ke padnat od mez."


Kniga na prorokot Amos 7:16-17

"...ete, tie go otfrlija slovoto Gospodovo..ZARADI TOA ZENITE NIVNI KE IM GI DADAM NA DRUGI." Kniga na prorokot Jeremija 8:9-10

"...pa, poradi mnogute bezzakonija, ke se krenat tvoite poli (zdolnista), I TVOITE PETI SE SOGOLIJA....Zatoa, ke ti bide krenata polata tvoja vrz liceto tvoe, za da se vidi sramotijata tvoja. Go vidov tvoeto preljubodejstvo i tvoite besni pohoti i gnasotii po visocinkite i po polinjata." Kniga na prorokot Jeremija 13:22-27

"Isto taka i `enite, oble~eni pristojno, so srame`livost i ~esnost da se ukrasuvaat, ne so pletenki, ni so zlato, ili so biseri, ili so skapoceni obleki, tuku so dobri dela..." Prvo poslanie do Timoteja 2:9

ZENATA ZA MAZOT

"...i sekoja zena, koja se moli ili prorokuva gologlava, ja sramot glavata svoja, zasto seedno e – kako da e istrizena. Ako zenata ne saka da se pokriva, togas neka se strize; ako, pak, e sramno zena da se strize ili brici, togas neka se pokriva. I taka, mazot ne treba da ja pokriva glavata svoja, zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot. Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite." Prvo poslanie do Koritjanite 11:5-10

KAKO DA GO SPASI SVOJOT SOPRUG

"Koga se tepaat megjusebe dvajca mazi, i zenata na edniot od niv se priblizi za da go ottrgne mazot svoj od onoj sto go bie, i, otkoga ke ja ispruzi rakata svoja, go fati za slabinite, preseci i ja rakata: da ne ja pozali okoto tvoe." Povtoreni zakoni 25:11-12

PRINUDEN BRAK!! (OVA CESTO GO PRe*acUVATE ZA MUSLIMANITE)

"Koga brakata ziveat zaedno, i edniot od niv umre bez porod, zenata na umreniot ne smee da se omazi za nadvoresen maz, no deverot nejzin treba da vleze pri nea, da ja zeme za zena i da zivee so nea..."

Povtoreni zakoni 25:5

STO DOKOLKU TOJ ODBIE?

"Ako, pak, toj ne posaka da ja zeme za zena snaata svoja, togas snaata negova da otide kaj portata na staresinite i da kaze: "bratot na mojot maz ne saka da go podigne imeto na bratot svoj vo Izrailot, ne saka da se ozeni so mene." I staresinite na gradot negov da go povikaat i da mu zboruvaat, i ako toj stane i kaze: "ne sakam da ja zemam," togas snaata negova neka dojde pri nego pred ocite na staresinite, da sobue eden cevel od negovata noga, da da go plukne v lice i da kaze: "taka se postapuva so covek, koj ne go podiga domot na bratot svoj vo Izrailot"; i ke mu izvadat ime vo Izrailot: "DOM NA SOBUENIOT"" Povtoreni zakoni 25:7-10

Ova e biblijata... sto se odnesva za prinuden brak.

Ponataka.

CESTITI ZENI!

"...I najdov, deka pogorclivo od smrtta e zenata, zasto taa e mreza, srceto nejzino - stapica, racete nejzini - okovi; dobriot pred Boga ke se spasi od nea, a gresnikot ke bide uloven od nea....sto uste barase dusata moja, i ne go najde? - Maz najdov eden na iljada, no zena megju site niv ne najdov." Kniga Propovednik 7:26-28



UBIVAJTI GI ZENIE, DECATA, ZIVOTNITE!

I Gospod rece "Odete po nego vo gradot i ubivajte; vaseto oko da ne zali, i ne stedete: STAREC, MOMCE I DEVOJKA, MLADENEC I ZENA, BIJTE GI DO SMRT..." Kniga na prorok Jezekiil 9:5

"I mu rece Gospod na Mojseja, velejki: "Odmazdi im se na Madijamcite...I otidoa vo vojna protiv Madijam, kako sto mu zapoveda Gospod na Mojseja, i gi ubija site od maskiot pol...Madijamskite, pak, zeni i decata nivni sinovite Izrailevi gi zedoa vo plen; i siot nivni dobitok, i site stada nivni, i celiot imot nivni go zagrabija; site gradovi nivni vo nivno vladenie i site sela nivni so ogan gi izgorea...i se razgnevi Mojsej na voenite nacelnici...pa im rece: "ZASTO GI OSTAVIVTE ZIVI SITE ZENI?...A SEGA, UBIJTE GI SITE DECA OD MASKI POL, UBIJTE GI I SITE ZENI, sto poznale maz na masko leglo; a site deca od zenskiot pol, koi ne poznale masko leglo, ostavete gi zivi za sebesi." Broevi 31:1-18

"Togas Isus mu rece na narodot: "Vikajte, bidejki Gospod vi go predade gradot (na Kanatjanite)...Zlatoto, pak, srebroto i bakarot i zelezoto se za Gospoda i da se vnesat vo sokrovisteto Gospodovo!...i celiot narod vleze vo gradot, sekoj od svoeto mesto, I go prezedoa gradot. I prokolna Isus se sto bese vo gradot, -MAZITE I ZENITE, MLADITE I STARITE, OVCITE I OSLITE; S SE ISTREBI SO MEC." Kniga Isus Navin 6:15

UBIVAnjE, KIDNAPIRAnjE, ROBUVAnjE

"...zatoa Hananejcite ziveat megju Efremovcite do denes, i im plakaat danok." Kniga Isus Navin 16: 10

(vidi isto taka vo Kniga Isus Navin 17:13 i Kniga Sudii Izrailevi 1:30)

"I opstestvoto isprati tamu dvanaeset iljadi dusi, i im dadoa zapoved velejki: "Odete i porazete gi so mec zitelite na Javis Galadski, i zenite i decata; i eve sto ke napravite: "Sekoj maz i sekoja zena, sto poznava masko leglo, UBIJTE GI, a momite ostavete gi zivi." Taka i napravija. I najdoa megju zitelite na Javis Galadski cetiristotini MOMI, sto ne poznale masko leglo, i gi dovedoa vo logorot pri Silom, koj e vo Hananskata zemja....I taka Venijaminovite sinovi se vratija i im dadoa zeni, sto bea ostanale zivi od zenite na Javis Galadski; no izleze, deka tie ne stasuvaat." Kniga Sudii Izrailevi 21:10-14

GRABNUVAnjE NA ZENI !!

"I im zapovedaa na sinovite Venijaminovi, velejki: "Odete i sokrijte se vo lozjata, i gledajte koga ke izlezat silomskite momi da igraat oro, izlezete od lozjata i grabnete si sekoj zena za sebe od silomskite momi, pa odete si vo zemjata Venijaminova...Taka i napravija sinovite Venijaminovi, i zedoa spored brojot svoj zeni od onie, sto bea vo oroto i koi gi odzedoa..."" Kniga Sudii Izrailevi 21:20-23

UBIVAJTE GI I ODZEMAJTE IM GI IMOTITE

"Koga ke se priblizis do nekoj grad, za da go prezemes, predlozi mu mir. Ako se soglasi na mir so tebe i ti gi otvori portite, celiot narod sto se naogja vo nego, KE TI PLAKJA DANOK I KE TI RABOTI. Ako, pak, ne se soglasi na mir so tebe, i pocne da vojuva protiv tebe, opkoli go;...POGUBI SO SECILOTO NA MEZOT SE STO E MASKO KAJ NEGO; SAMO ZENITE I DECATA, dobitokot i se sto ima vo gradot, ZAPLENETE GO ZA SEBE I KORISTI SE SO PLENOT NA NEPRIJATELITE SVOI."

Povtoreni zakoni 20:10

.............. Neznam dali ima potreba da vi lepam uste.... me interesira i toa,dali ke se zaprasate kade i jas ova go najdov :)

Sekoe Dobro.

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:04
Efendija vo Stariot Zavet bilo karma kasha.
Isus so svoeto doaganje gi sreduva rabotite.
Efendija nezaboravaj Evreitee bile veshtacka nacija,
nacija koja pravela sojuzi so otpadnicki nacii, nacija koja pravela duhovni i telesni pervezii, nacija koja gi ubivakla proorcite, nacija koja davala kiseli plodovi...
Poradi toa Jehova gi odbira 144000 duhovni Izraelci.
Izraelci koi gi nosat plodovite na duhot.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:08
Карма каша направи сега ти КГБ. Батали ги тие 144 000 духовни Израилци. Држи се до статусот на жената ако веќе сакаш да објасниш нешто.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:09
Originally posted by KGB KGB напиша:

Efendija vo Stariot Zavet bilo karma kasha.
Isus so svoeto doaganje gi sreduva rabotite.
Efendija nezaboravaj Evreitee bile veshtacka nacija,
nacija koja pravela sojuzi so otpadnicki nacii, nacija koja pravela duhovni i telesni pervezii, nacija koja gi ubivakla proorcite, nacija koja davala kiseli plodovi...
Poradi toa Jehova gi odbira 144000 duhovni Izraelci.
Izraelci koi gi nosat plodovite na duhot.


Многу убаво кажано од твоја страна,но,зошто сеуште стои Стариот Завет во Библијата кога тој повеќе не е актуелен,зошто едноставно не го откинете и не си отпечатете Библија која ќе го има само Новиот Завет?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:16
Efendija dali znaesh zosto Bog gi odbral kako svoj narod?
I gubel so niv 1600 godini?
Jas ke ti kazam.
So formiranje na Izraelskata nacija bilo podgotveno doaganjeo na Isus Hrist.
Efendija ti teknuva na Avraam koga treba da go zrtvuva prvorodeniot sin?
Preku taa slucka Bog ja pokazuva sovjata namera da go zrtvuva prvorodeniot sin Isus poznat kako arhangelot Mihail.
Samo Isus mozel da go reshi spornoto prashanje.
Znaesh sto e spornoto prashanje?
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:17
Е ајде де дотерај ја работава до крај.Незнам што е спорното прашање.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:25
Efendija za spornoto prashanje da ti go objasnam treba da ispecatam 20 toma po 1000 stranici.
Me mrzi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.