IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејно насилство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејно насилство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 17>
Автор
Порака
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 18:22
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Mirovni merki za uspeshen brak:
- Sekogash nasmeana-i koga ti se place;
- Sekogash nemokna- i koga mozesh Vodno da go premestish;
- sekogash- prashajte go tato, toj sepak najubavo znae;
sekogash- -pobarajte pari od tato, toj najmnogu zarabotuva; eve i mene ne mi ja zima platata- ne mu davam, ama malku mu baram;
-vo krevet- "kapituliraj" mnogu cesto;




znachi....cel zivot...."Pozorishte u kuci"???i super e...


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 18:50
Mamma, "pozorishte u kuci"e koga pomaga tashtata...ova e samo mirovna merka da se prefrli del od odgovornosta na tato. 
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 19:43
Mozebi go izbrav pogreshniot naslov za da bidam svatena...
mislev na pozorishte,vo smisla na gluma....teatar....glumci...eteтага


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 22:43
Mamma, te svativ i prviot pat. Ne e gluma ako si luta od drugi, a se isturash vrz domashnite, znaci luti se kaj te nalutile...doma ne ja prenesuvaj nervozata... Potoa- ne gi vleci krevetite za da pominesh pravosmukalka (iako mozesh) povikaj si ja srckata da ti pomogne...em zaednicki ke iscistite...em site ke bidat zadovolni (ama ne mora toa da bide koga ima utakmica)... Ako decata baraat pari...a normalno ne sakash da gi naucish na mnogu troshenje se povikuvash na avtoritetot na tato...sepak e toj "glava na semejstvoto"... i t.n.Na toa mislev, ama malku skrativ pri pishuvanjeto-brzav za na paterica na Sv. Stefan
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 01:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Mirovni merki za uspeshen brak:
- Sekogash nasmeana-i koga ti se place;
- Sekogash nemokna- i koga mozesh Vodno da go premestish;
- sekogash- prashajte go tato, toj sepak najubavo znae;
sekogash- -pobarajte pari od tato, toj najmnogu zarabotuva; eve i mene ne mi ja zima platata- ne mu davam, ama malku mu baram;
-vo krevet- "kapituliraj" mnogu cesto;



И се оправда на Мамма, ама сепак...како и да го наречеш, баш глума е. Каква и да ти е целта, сепак да не го покажуваш вистинското лице пред твоите најблиски (демек насмеана и кога ти се плаче, немоќна и кога не си), за мене не е искреност. Има такви жени-глумици, најчесто навистина најубаво си поминуваат во животот, ама никогаш не би ја избрала таа улога. Некогаш сум свесна дека со малку преигрување би добила многу повеќе, ама ми е под ниво. А за честото капитулирање во кревет, ноу комент.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 06:59
Некогаш сум свесна дека со малку преигрување би добила многу повеќе, ама ми е под ниво.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ubavo e koga ne bi go svakale ova tolku seriozno i ne bi se navreduvale megu sebe. Balansiranjeto vo semejstvoto, obidite da se zashtiti semejstvoto od nekoi nepotrebni nervozi, malku poveke motivacija na sakanite ne e proigruvanje. Imav koleshka koja ednash do dvapati vo nedelata ke dojdeshe napadno nashminkata i so temni naocari. Site znaevme koja e vistinskata pricina za toa, no taa veleshe deka i se pojavila nekoja alergija. Ednash koga "pukna" kaza deka mnogu i bilo krivo shto na decata sekogash im velela deka se udrila (bedejki tipot site dejanija gi vrsheshe so stavanje raka preku nejzinata usta-da ne vika da ne gi isplashi decata). E toa e proigruvanje. Toa e ona shto e pod nivo.
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 07:28
...epa kao da vika po decata bre, ako e luda nek se lechi na strana, mislam greota e toa sto ja mlatel seljakot ama nervozna majka-nervozni deca...ajt sikter i u ludnica neka se dere kolku sto saka, ne se samo nejzini decata pa da se izivljava so vikanje za bilo sto...bitch...лутина
Кон врв
keti72 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3353
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај keti72 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 10:59
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Mirovni merki za uspeshen brak:
- Sekogash nasmeana-i koga ti se place;
- Sekogash nemokna- i koga mozesh Vodno da go premestish;
- sekogash- prashajte go tato, toj sepak najubavo znae;
sekogash- -pobarajte pari od tato, toj najmnogu zarabotuva; eve i mene ne mi ja zima platata- ne mu davam, ama malku mu baram;
-vo krevet- "kapituliraj" mnogu cesto;

 
Фала мама многу!!големо%20гушкање А во другиов случај нема балансирање, го пријавуваш садистот, го оставаш, ги зимаш децата и ги поштедуваш и себе и нив...Само лесно е вака да си збориме, да не си им во кожа!!! и пак се враќаме на почеток-за жртвите на насилство нема соодветна заштита, па срамот ќе пукне, па што ќе речат комшиите итн.итн.итн...Сепак е ова Балкан, и уште многу вода ќе протече додека нешто се промени!


Изменето од keti72 - 11.Јануари.2008 во 11:05
Keti72
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 11:37
Keti starite ne rekle dzabe-Sekoja planina svoja tezina. Sekoj covek so svoja sudbina.Lesno e zenata da pravi "mirovni strategii" so covek koj isto taka pravi mirovni strategii za da ima semejna harmonija. Site nie sme svedoci na brakovi kade shamarot e pozdrav za dobro utro,sekoevecerno siluvanje na zenata za dobra nok, izrazite kravo, konj, vol, or...jo i k..vo del od  sekojdnevna komunikacija. Mani zezanje, teshko na tie luge...bilo zeni ili mazi, a najmnogu na decata koi se zrtvi na razni nasilstva.Samo site nie treba da se vklucime da im se pomogne, a ne da gi zatvorame ocite ili da ja zavrtime glavata na druga strana. Ke bidam srekna koga vo ucilishtata na telefonski povik  ke vidam prisuten socijalen rabotnik, koj ke go zeme deteto so majkata ili tatkoto i ke go smesti vo institucija kade ke prespie edna mirna nok.
Кон врв
keti72 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3353
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај keti72 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 14:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Keti starite ne rekle dzabe-Sekoja planina svoja tezina. Sekoj covek so svoja sudbina.Lesno e zenata da pravi "mirovni strategii" so covek koj isto taka pravi mirovni strategii za da ima semejna harmonija. Site nie sme svedoci na brakovi kade shamarot e pozdrav za dobro utro,sekoevecerno siluvanje na zenata za dobra nok, izrazite kravo, konj, vol, or...jo i k..vo del od  sekojdnevna komunikacija. Mani zezanje, teshko na tie luge...bilo zeni ili mazi, a najmnogu na decata koi se zrtvi na razni nasilstva.Samo site nie treba da se vklucime da im se pomogne, a ne da gi zatvorame ocite ili da ja zavrtime glavata na druga strana. Ke bidam srekna koga vo ucilishtata na telefonski povik  ke vidam prisuten socijalen rabotnik, koj ke go zeme deteto so majkata ili tatkoto i ke go smesti vo institucija kade ke prespie edna mirna nok.
 
100% сум со тебе, ова убаво го кажа
Keti72
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 15:49
...nekoj nekad rekol deka za ljubov i za vojna treba dvajca...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 00:11
Originally posted by DjSpakY DjSpakY напиша:

Sto bi kazale pod semejno nasilstvo.. so podrazbirate ?


Што да се каже, самиот термин насилство се кажува
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 02:09
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Balansiranjeto vo semejstvoto, obidite da se zashtiti semejstvoto od nekoi nepotrebni nervozi, malku poveke motivacija na sakanite ne e proigruvanje.


Ааа ова е сосема различно од твојот прв пост. Не треба семејството да ни служи само за растеретување од негативната енергија, треба да се посветува и внимание, да се дава љубов и насмевка. Со тоа сум согласна и мислам дека нема кој не е. Но првиот исказ беше навистина театар пред мажот, што не ми се допаѓа.

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Imav koleshka koja ednash do dvapati vo nedelata ke dojdeshe napadno nashminkata i so temni naocari. Site znaevme koja e vistinskata pricina za toa, no taa veleshe deka i se pojavila nekoja alergija. Ednash koga "pukna" kaza deka mnogu i bilo krivo shto na decata sekogash im velela deka se udrila (bedejki tipot site dejanija gi vrsheshe so stavanje raka preku nejzinata usta-da ne vika da ne gi isplashi decata). E toa e proigruvanje. Toa e ona shto e pod nivo.


Зошто е сеуште со него? Финансиски е зависна? Нема роднини и пријатели? Мислам дека ако сепак има некаква работа, не е приморана да седи со тој маж. Меѓутоа на таков човек не може да му се објасни дека може да се справи и сам - насилникот многу пред да почне со физичкото насилство ја обработува жртвата психички - како без него е ништо, како не вреди, никој не ја сака, тој е најдобар а таа го предизвикува, итн.

И покрај се, не ги разбирам жените во таква ситуација. Имам и пример во блиското семејство - понекогаш ја жалам, ама никогаш не можам да ја разберам. Финансиски обезбедена жена, образована, со убава работа, пораснати деца, привлечна и одржана за годините, а трпи. Понекогаш ја жалам, ама понекогаш си мислам дека секој е со тој што заслужува.





Изменето од Miriam - 12.Јануари.2008 во 02:20
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 20:44
...mozebi e poradi toa sto e dovolno svesna deka i ona imala nekakov udel vo toa...nieden chovek ne zbesnue bez prichina toa da se znae i da e jasno, sekogash ednata strana mora da pochne nesho...

...i ne ja vrtite temava ko da se krivi samo mashkite, jas sum ubeden deka zenite sekogash pochinjaat prvi-sakaat da go izmenat toj sto go znaat deka ne e takov i posle im je kriv cacko sto se menjaat samite, a ustvari se obichno neiziveani ili razmazeni do beskraj, begaat  od obvskite familijarni... zatoa taka praat i im se deshava...


...A LADY'S PLACE IS AT THE HOME...голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.