IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 53>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2008 во 09:43
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Si go povlekuvam praanjeto....намигнувањеголема%20насмевка
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 17:27
Ako ima nesto sto ne ti e jasno so Pratenikot, mozes slobodno da procitas vo temata Pratenikot Muhamed i tuka ce najdes dosta fakti i vistini,,, ima od Efendija eden post za Aisha r.a. ti preporacuvam da go procitas, pred da konstatiras nesto sto nee vistina ok.намигнување
 
 
A slobodno mozes da postavis i prasanja koi sto ne ti se jasni vo vrska so Pratenikot, se nadevam dek adekvatno ce ti bide objasnatoзадоволство


Изменето од Pustinski-Lav - 04.Јануари.2008 во 17:28
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:07
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

,

 ISLAMOT E CIST OD SE ONA STO MU PRIPISUVAAT.

p.s. vistinskata ubavina doaga od vnatre mislam deka ke svati.


ima eden problem
nemoze da e CIST koga proizveduva vernici koi za se imat opravdanje
duri i ti si najde orpravdanje zasto te tera da ne si celosno svoja
da bides polusokriena
naogjas opravdanje i pricina za toa, opravdanje za se sto pravat loso lugjeto
a opravdanje ti se naogja vednas son kje doznaes deka e toj musliman
kako e mozno - toa?
kako e mozno ednas da nekazes da, da be da- necini toa so go napravi
da gledas negovoto delo a negovoto versko ubeduvanjeтага
steta
golema e toa
koga covek e verski ogranicen vo rasuduvanje na delata

znam deka nema da se soglasis - kje si najdes opravdanje da bides ti vo pravo a ne anakinтага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 11:30
Ako sum vo pravo sto da ti odgovaram

Islamot e poveke od obicna religija, a poimanjeto koi nie sme go nasledile od roditelite i sme citale vo knigite nemoze da bide dovolno i da ne ispolni, i poradi toa sekogas ke najdes t.n. vernici koi ke ti tvrdat deka nesto ne stima vo nivnata religija no sepak veruvaat.
Jas so gordost mozam da kazam deka ISLAMOT E SEOPFATEN NACIN NA ZIVEENJE I PREDSTAUVA POVEKE OD OBICNO VERUVANJE.

Ako prifatis eden propis od islamot e drug odfrlis, toa veke ne e VISTINSKIOT ISLAM, tuku nesto drugo.
Poradi toa mene mi e cest da gi ispolnuvam Naredbite na Onoj KOj me Sozdal. Da se oblekuvam kako sto Mi naredil ONoj Koj najdobro ja znae covekovata priroda.
Vo denesnovo vreme na materijalizam i kapitalizacija, tesko e ova da go sfatat lugeto koi ne veruvaat vo svojot Sozdavatel.
Mene poveke mi se dopaga da ja sledam moda
ta na moralnosta i cesnosta, otkolku slepo sledenje na zapadnite trendovi, koi kolku i da ne ni se dopagaat gi nosime ednostavno bidejki se "vo moda", e toa mene mi e cudno.

Jas ne ocekuvam deka ke razberes, bitno e deka jas razbiram
pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 20:47
Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim zenama”.

(Tirmizi, hasen-sahih)
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 23:16
Народ кој ја ослободуе жената...
Хмммммм
Да, се согласвам, ја ослободуе ама од ПАМЕТО.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 23:52
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 23:58
Народ кој ја ослободуе жената...
Хмммммм
Да, се согласвам, ја ослободуе ама од ПАМЕТО.
 
E navistina, se gleda na kogo od PAMETO,, poveco od tolku zdravjeголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 00:41
Spored mene terminot "osloboduvanje" znachi osloboduvanje. Toa e krshenje na dotogashnite prangi i ostavanje na chovekot da pravi onoa sto mu nalaga negovata svest i negovata slobodna volja i respektiranje na istata se dodeka ne odi na direktna steta na drugite.

Toa e prava sloboda.

Seto ostanato e diktirana sloboda spored nechii tugji normi na sfakjanje sloboda. Ne razbiram kako mozhe zhenata da ima sloboda ako, na primer, nema sloboda da se oblechi kako sto saka. Kakva e taa sloboda? Nemojte samo sega da mi rechete deka SITE muslimanki obozhavaat da se oblekuvaat kako sto im se diktira od edno mesto. Ako vie veruvate vo toa, jas ne veruvam i nemozhete nikogash da me uverite vo spotivnoto. Ne mozhete zatoa sto odi protiv sekoja logika. Toa e istoto kako koga me ubeduvaa vo komunizmot deka sekoj rabotnik go ljubi ednoumieto na komunistichkoto opshtestvo i e presrekjen vo diktaturata na proletarijatot.

Imav prilika da zboruvam so edna albanka od Makedonija koja raboti vo restoran. Vo muabetot mi reche deka e muslimanka i deka si ja saka verata i koga ja prashav zoshto ne se oblekuva onaka kako sto e propishano vo k*ranot mi odgovori deka taa se chuvstvuva muslmanka vo srceto, a ne vo fustanot. Lele, me zasrami i go zdobi mojot respekt.

Za mene toa e osloboduvanje na zhenata. No ovaa muslimanka izgleda se oslobodila samata, ne chekala da ja osloboduva nekoj drug.

Изменето од Messenger - 22.Јануари.2008 во 00:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 00:47
Zarem mislis deka taa konobarka messenger ja pronasla svojata sloboda?

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 00:49

Za PARI batka ne se pridrzuva na Allahovite propisi.. A za osloboduvanjeto najdobro se gleda od vasata reakcija toa kako taa ziveela, rabotela i se odnesuvalaнамигнување



Изменето од Pustinski-Lav - 22.Јануари.2008 во 00:51
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 00:53
Jas ne mislam nishto, samo prenesuvam sto mi reche taa bez nikakva prisila od nikogo.

Ako taa mi veli deka ja pronashla slobodata, koj sum jas da i kazham deka toa ne e taka ???

Изменето од Messenger - 22.Јануари.2008 во 00:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 01:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas ne mislam nishto, samo prenesuvam sto mi reche taa bez nikakva prisila od nikogo.

Ako taa mi veli deka ja pronashla slobodata, koj sum jas da i kazham deka toa ne e taka ???



Messenger,navistina preterano navleguvas vo sporedni raboti koi nemaat nikakva vrska so vistinskiot Islam,batali gi konobarkite i site ostanati"takanareceni muslimani",koi mislat deka mozat Islamot da si go ziveat kako sto si sakaat i kako sto im odgovara.Jasno tie barem dosega,kolku sto sme na forumov,stoe Islamot,i kakvi se negovite pravila vo mnogu prasanja od coveckiot zivot,i navistina apsurd e da iznesuvas vakvi primeri.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 02:18
kakov apsurd efendija? Kakov apsurd? Pa samo nekolku muslimanki imam videno koi vo zapadnive zemji odat oblecheni spored sherijatot - pokrieni od glava do peti.

Pa, pogledni i vo Makedonija, tamu kaj tebe. Jas nitu tamu nemam videno oblekuvanje od glava do peti, samo ochite da se vidat. Velam jas nemam videno, a mozhebi ima nekoi zheni koi navistina se oblekuvaat taka, strogo sherijatski.

Kakov apsurd ti gledash vo toa? Ili mozhebi site tie se "takanarecheni muslimani" i sekoj si pravi kako sto saka, a ne kako sto nalaga k*ranot.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,211 секунди.