IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Мој став за хомосексуалноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мој став за хомосексуалноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 103>
Автор
Порака
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 16:45
a koj ti kaza deka se malcinstvo....a aku se poveke od 25%намигнување
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 22:32
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 10:10
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не се контрадикторности Доријан.......само треба да подразмислиш малку.......

Сонце, јас кога размислував ти најверојатно си правела осумки со газот во песокот. Шала на страна, ако сакаш да туркаш глава со ѕид - изволте. На твоја штета ќе биде.

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Не е можно да се задоволат барањата на сите луѓе затоа што се различни. За да функционира општеството се создава таков систем во кој ќе се задоволат барањата и потребите на мнозинството. И тоа е општо прифатено како ФЕР......Право на живот, на сопственост, на образование, на брак, на политичка активност, на вероисповед итн итн.......

Како прво престани да го експлоатираш зборот различни на темава, зашто неговата употреба ти е несоодветна, веќе еднаш ти укажав на тоа (а и претходно имам неколку пати образложено со ставови, факти и докази - научно поткрепени). За фунционирањето на општествата и нивните констелации, жити се, немој со вакви глупости да резилиш. Најкултурно ќе те замолам да се информираш од општа култура за некои работи (нема да биде лошо да припрочиташ некој учебник по социологија).
„Фер било да се задоволи мнозинството.“ Абе ајде, не зезај - тезава ти е крш.

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Сите овие права ти ги имаш....и право на брак ИМАШ........Ожени се кој ти брани......се знае што е брак.......

За правата сме зборувале, пак ли ќе поминуваме низ тоа. Точно, се знае што е брак:
Цитирај Член 16

1.Полнолетните мажи и жени без какви било ограничувања во поглед на расата, државјанството или вероисповедта, имаат право да склучат брак и да засноваат семејство. Тие се рамноправни при склучувањето на бракот за време на неговото траење и при неговиот развод.
2.Бракот може да се заклучи со слободна и потполна согласност на лицата кои стапуваат во брак

Гледаш, ни во Универзалната декларација за човекови права не стои дека бракот е конкретно меѓу мажи и жени, туку дека сите мажи и жени можат да стапуваат во брак без ограничувања. Треба да го илустрираме ова со цртеж?


Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Како велиш да не те сметаме за различен кога СИ различен.....Нормално е тоа што е прифатено од мнозинството, а тука е нормално да си хетеросексуалец, ако не си...тогаш си различен.......и нема што да се навредуваш и да се лутиш....САМ си се декларираш како таков......

И ова го поминавме, веќе станува глупаво да се повторуваме по 100000 пати. Си запнала различни, та различни, а не сфаќаш дека тие разлики се само во твојата глава и несоодветниот начин на перцепција.

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Е сега.....ги имаш сите права како НАС.......Но ти бараш повеќе од нас да имаш.....да можеш да имаш право на брак со партнер од ист пол......Е НЕ МОЖЕ.......НЕ МОЖЕ....и НЕ МОЖЕ....Не може малцинството (хомосексуалците во РМ) да диктираат што да биде нормално за мнозинството......

Ќе земам ќе се лупнам со една тавка по глава. Сме барале повеќе збунетост ЛОЛ!
Како прво, ако сакаш и ти да стапиш во брак со лице од ист пол, јас не ти бранам, автоматски паѓаш на таа теза.
И како второ, де бе, златна никој не ве тера да станувате лезбејки и педери, та некој да ви диктира нешто. Повторно, тоа е само во твоето главче намигнување.

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ти објаснив како на прваче се надевам ме разбра.....

Читајќи те, и ми звучиш како прваче... Не е ни чудо, што размилуваш вака. загриженост
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 20:50
Доријан мило.....те читам обавезно...паметна глава си, но интелектот понекогаш ми се чини си го насочил во погрешен правец....

како и да е....

за учебникот по социологија не се секирај имам прочитано најмалку сто такви (постдипломец сум баш на социологија )

И не ме терај од социолошка гледна точка да ти ги објаснувам последиците што би настанале како резултат на евентуалното одобрување на хомосексуалните бракови.....од причина да не сум ти досадна и да не те терам по 10000000000000000000000000000 пати да читаш едно те исто....

Очигледно е дека јас и ти имаме крути ставови и никој нема да отстапи....

затоа терај си го животот како сакаш (зашто имаш слобода на избор)..........НО.......не не терај да ти дадеме право на брак (хомосексуален) зошто тука немаш слобода на избор...правниот систем гарантира слободи и права, но и лимитира однесувања кои се штетни за општеството.....тоа му е функцијата, тоа е причината зошто правото всушност постои.....Хомосексуалноста е штетна за општеството (во милион смисли кои сме ги разговарале) и затоа правниот систем ја ограничува......

Што следно ќе се бара да се легализира?????? Брак со вонземјани??????
МИР со сите
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 20:56
А за односот МАЛЦИНСТВО-МНОЗИНСТВО може да дискутираме ич не е проблем....

Еве објасни ми кој го сочинува мнозинството и како треба да бидат поставени односите помеѓу него и малцинството (бидејќи ТИ си читал социологија учебници ова ќе ти биде мачја кашлица да го одговориш )

Изволте......(те цитирав тебе).......
МИР со сите
Кон врв
goodhard Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goodhard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 07:41
Pa sto znam nemam nikakov poseben stav jas licno imam prijatel sto e homoseksualec i iskreno podobar prijatel ne sum imala vo zivotot sekogs e tuka za mene vo dobro loso sekogas.................
taka da spored mene pedercinjata se ok kako najdobri drugarki mi se, si gi sakam
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 11:53
Koj sto saka neka si pravi, ako si mu e ubo . Mnogu, mnogu ne mozam da gi smislam, no pravo na izbor sekoj si ima....
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 12:18
Што више педери то више женски за нас !
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 15:38
тага




Изменето од anakin - 13.Април.2009 во 20:31
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 15:39
Jas nemam stav ..... oni si imaat i neka si go cuvaat ....
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 20:31
rererererevidiran post

mojot stav bil relativno dobar
a sega e super dobarголема%20насмевка

prosto gi obozavamголема%20насмевка

za alan ford edna gushka големо%20гушкање,no  samo edna da ne pomislat sum bil pederce



Изменето од anakin - 13.Април.2009 во 20:31
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 10:25
polzavce
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 12:01
Ziveam vo drzava kade sto mu e dozvoleno da se vencaat , i ne mi smetaat , spokojni , srekni neka teraat zivot ama mi smeta koga nametnuvaat stav deka e normalno i deka site treba da probame. Znaci nemam homofobija ama nejkam primer da dobijat pravo da posvojuvaat deca , a za zivot neka si ziveaat srekni i radosni ...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2009 во 12:12
Не сум против нив што сакаат нека си прават,тоа си е нивна работа,нивно тело,нивна одлука.
Нека си склучуваат бракови или заедници или како сакаат да се вика.
Но сум многу против тоа да им се дозволи посвојување на деца или пак деца родени од сурогат мајка со нивен семенски материјал.
 
На секое дете прво што му треба е мајка а потоа се останато,татко или братче и сестриче.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4849505152 103>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.