IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРИДОНЕС НА ИСЛАМОТ КОН ЧОВЕШТВОТО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРИДОНЕС НА ИСЛАМОТ КОН ЧОВЕШТВОТО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:34
a za pridonesov....

sto da kazam be ....

site treba javno da mu zablagodaruvaat na muslimanite samo za pronaoganjeto na medicinskiot noz kolku zivoti se spaseni so pomos na taja medicinska alatka,

a za drugo ne e potrebno da ne kazuvam...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:39
i ne koristite mnogu turcizmi ce mu se svrti umot na connected!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 08:51
Originally posted by the king the king напиша:

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Me interesira zashto ne ja zalepi sveta Sofija ? I da ne prasha koga muslimanite ja izgradile? Pa neli e djamija ???
Kako vrven dostrel na nivnata arhitektura


izvini samo da te popravam tebe i toj pred tebe...


ovie gradbi se izgradeni pred aja sofija!!!!!


i aja sofija da ne ima kanalizacija????

da ne ima vodovod???

da ne ima kupatila vnatre???

i den denes go nema toa !!!!!!

a ovaa gradba go ima !!!

uste pred nea.

a antickata arhitektura da ne ja izgradile hristijanite ?????


Sakash da kazesh deka Helenite nemale pojma za kanalizacija i javni kupatila???
Sakash da kazesh deka drevniot Rim ne gradel patishta i akvadukti???
Sakash da kazesh deka muslimanite seto mu go dadoa na choveshtvoto??
Kolku za kameniot most vo Skopje - se vika Dushanov most- toa shto turcite si dodale edna strazarnica ne znachi deka tie go izgradile
kako shto i vo Sveta Sofija muslimanite si dodadoa minarinja i gi UNISHTIJA site freski vnatre - pa sega ti mi tvrdish deka toa bilo islamski pridones...
A be ti nemash pojma,,

Изменето од Messenger - 20.Јануари.2008 во 14:23
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 14:47
Mislam deka muslimanite, pred da pochnat da tvrdat sto e nauchno-tehnichki dostignato so nivnata religija, treba malu da se zainteresiraat i da prochitaat neshto od svetskata istorija. Kako dokaz deka k*ranot e Bozhje otkrovenie, kaj niv mnogu raboti od ovaa Kniga se interpretiraat kako da Alah za prv pat na chovesthoto im gi otkriva tajnite na svetot i kako poradi vdahnovenosta od Knigata muslimanite ekskluzivno za prv pat doznale mnogu neshta koi potoa im gi podarile na ostanatite lugje.

Vo minatoto imav shansa malu da prodiskutiram za ova so mojot prijatel Miralem i da mu svrtam vnimanie deka takvite tvrdenja ne se korektni. Iako deluvaat moshne impresivno kako element na ubeduvanje za vrednosta na Knigata od svoj poseben aspekt, tie ili sodrzhat sosem malu vistina vo sebe ili ne se voopshto vistiniti. Mozhebi deluvat vosh*tuvachki za neuki lugje, no za onie koi barem malu poveke ja poznavat chovekovata istorija takvite interpretacii pretocheni vo nekakvi "tvrdenja" ne deluvaat voopshto seriozno.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 14:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislam deka muslimanite, pred da pochnat da tvrdat sto e nauchno-tehnichki dostignato so nivnata religija, treba malu da se zainteresiraat i da prochitaat neshto od svetskata istorija. Kako dokaz deka k*ranot e Bozhje otkrovenie, kaj niv mnogu raboti od ovaa Kniga se interpretiraat kako da Alah za prv pat na chovesthoto im gi otkriva tajnite na svetot i kako poradi vdahnovenosta od Knigata muslimanite ekskluzivno za prv pat doznale mnogu neshta koi potoa im gi podarile na ostanatite lugje.

Vo minatoto imav shansa malu da prodiskutiram za ova so mojot prijatel Miralem i da mu svrtam vnimanie deka takvite tvrdenja ne se korektni. Iako deluvaat moshne impresivno kako element na ubeduvanje za vrednosta na Knigata od svoj poseben aspekt, tie ili sodrzhat sosem malu vistina vo sebe ili ne se voopshto vistiniti. Mozhebi deluvat vosh*tuvachki za neuki lugje, no za onie koi barem malu poveke ja poznavat chovekovata istorija takvite interpretacii pretocheni vo nekakvi "tvrdenja" ne deluvaat voopshto seriozno.



Bidi poprecizen messenger i navedi konkreten primer za toa sto go tvrdis.Eve jas ce ti recam deka nie muslimanite gledame mnogu dlaboko vo coveckata istorija,gi proucuvame i postarite civilizacii,vooduseveni sme od nekoi nivni dostignuvanja.
Sto e sprema tebe toa sto ne e korektno vo naseto prezentiranje na islamskite dostignuvanja,navedi nekoj primer,taka ke bides pojasen za site ovde?

Изменето од efendija - 20.Јануари.2008 во 15:35
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:27
Originally posted by the king the king напиша:

samo da znaes deka koledzite "jahja kemal"   vo skopje, gostivar i struga 80% se polni so hristijani koi go izucuvaat turskiot jazik i izucuvaat istorija na turski jazik i geografija,
a da ne zaboravam da kazam deka takvi ucilista ima preku 130 niz site evropski drzavi!!!!!
a ne e toa se !!!   pogledni samo od kade doaga 80% od hranata sto ja jades ????
od kade doaga 90% od oblekata sto ja nosis???


100% од храната што ја јадам доаѓа од производителите на храна и хранителни продукти.
100% од облеката што ја носам доаѓа од производителите на облека.
(само) 130 училишта низ цела европа! а колкав е бројот на другите училишта? колкав е бројот на луѓе што не учат во вашите училишта? колкав е бројот на луѓе што не студира турски јазик/култура/географија... итн итн..

Изгледа имам вишок време штом коментирам вакви постови ама тоа е. :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.