IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Свети Кирил и Методиј
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свети Кирил и Методиј

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 24>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 00:53
Ако се лоцираат глаголските записи , и се направи некоја карта каде се пронајдени истите , нивната концентрација на одредена територија , доагаме до тезата дека најголемата концентрација на истите , и должината на примената на глаголското писмо , повторно не е Македонија .
Тоа е територија на која се населени словени католици , токму оние кои барале сојузник во Византија и.т.н.

Неможам ,многу е долго и широко , не сум волен толку да се замарам , извинете !
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 00:58
Pat, zboram za GLAGOLICA, NE za Kirilca. Vikipedija e `third class source`
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 00:58
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Ако се лоцираат глаголските записи , и се направи некоја карта каде се пронајдени истите , нивната концентрација на одредена територија , доагаме до тезата дека најголемата концентрација на истите , и должината на примената на глаголското писмо , повторно не е Македонија .
Тоа е територија на која се населени словени католици , токму оние кои барале сојузник во Византија и.т.н.

Неможам ,многу е долго и широко , не сум волен толку да се замарам , извинете !



Добро, Хрватите. Значи според тебе глаголицата се должи на католичките аспирации кон Словените, а кирилицата е бугарска измислица со која Бугарите од Словени направиле Бугари, така ли? А машето изворно писмо се словенските руни...

Изменето од Pat - 23.Февруари.2010 во 00:59
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 01:09
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Ако се лоцираат глаголските записи , и се направи некоја карта каде се пронајдени истите , нивната концентрација на одредена територија , доагаме до тезата дека најголемата концентрација на истите , и должината на примената на глаголското писмо , повторно не е Македонија .
Тоа е територија на која се населени словени католици , токму оние кои барале сојузник во Византија и.т.н.

Неможам ,многу е долго и широко , не сум волен толку да се замарам , извинете !

Или мислиш можеби на Моравија? Јас зошто велам дека не се искажуваш до крај, затоа што на тебе не ти се замара
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 07:00
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Св. Кирил ја создаде ПРВАТА ХРИСТИЈАНСКА АЗБУКА И ГО ПРЕВЕДЕ СВЕТОТО ПИСМО НА НОВИОТ - ХРИСТИЈАНСКИ АЛФАБЕТ.



Си заборавил за готската азбука:



и коптската азбука:



И двете азбуки са по стари од глаголицата и кирилицата. И на двете азбуки е била писана Бибилиjата.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 10:13
Но сепак најстарите пронајдени докаэи эа глаголицата и кирилицата се баш тука во Македонија - нема воопшто никакво сомнение дека таа аэбука е Македонско старо писмо кое св.Кирил и Методи само ја модерниэирале и ја ширеле ниэ светот
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 17:15
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македоне, не можам да го најдам разговорот кој го водевме пред време односно толкувањето на зборовите на св. Константин-Кирил во житието. Побарај го ти.

„Кога Философот пристигна таму и ќе седнеа на обед при каганот, го запрашаа:

- Каков е твојот сан, за да те поставиме според него?

Тој отговори:

- Дедо ми беше многу велик и славен, та стоеше близу до царот. Но по тоа кога доброволно го отфрли дадениот му сан, тој беше изгонет, дојде во туѓа земја, стана беден и таму ме роди. Јас усрдно го барам древниот сан на дедо ми, но се уште не сум успеал да го добијам, зошто сум Адамов внук. “


Oд овој пасус во житието некои предпоставуваат дека царството на дедо му било Бугарија и од тука заклучуваат дека има бугарски происход.
Македон имаше многу убаво и аргументирано толкување , ќе го молам да го даде тука.



Каснакоски, не можеш да го најдеш затоа што не беше воден овде, туку јас пратив одговор тогаш за нешто поврзано околу житието на ЛП.
Секако, пак ќе објаснам, убаво е тоа да стои и овде, на форумот.

Параболата, која како одговор му ја дава Св. Кирил на каганот е всушност објаснение за тоа, кон што еден Христијанин треба да се стреми, а и секако, опис на падот ( прогонот на дедото ) на човекот по гревот на Адам и Ева опишани во Првата Книга Мојсеева, книгата Битие, од Светото Писмо. Дедото, споменат во параболата е Адам, создаден од Бога , секако, по создавањето на човекот и населувањето во градината Едемска, тој имал можност да биде блиску до Царот. Царот секако е Бог, Создателот на се, кој често е наречен Цар во Светото Писмо,  па дури и од самиот Пилат беше напишано на крстот Господов дека е распнат ЦАРОТ ЈУДЕЈСКИ. Истотака и самиот Исус говореше за влез во Царството Небесно, каде ќе бидат сите заедно при Царот (а секако истото е ветено и во Откровението, каде и детално е опишано ), што го истакнува и свети Кирил кога говори дека го бара достоинството кое го имал дедо му, да биде блиску до Царот, за на крајот да истакне дека тој е внук Адамов, што значи дедото е Адам, а Царот при кој имал достоинство Адама, а го отфрлил со сторување на гревот, е Бог.

Јасно е дека со оваа парабола не се цели кон истакнување одредена етничка припадност или нешто слично, туку свети Кирил покажал кон што треба Христијанинот да се стреми, а и од каде е неговото потекло.

Тоа значи дека во истата не станува збор за никаков смртен Цар, никакво етничко потекло, туку само истакнувае на она што и тој бил, Човек и Христијанин, и она кон кое се стремел, а тоа е Царството Небесно.



Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 20:07
Брегалничката мисија од кои извори е лансирана? Дали е докажано дека навистина имало таква мисија?
СЛОВО ОТ КИРИЛ ФИЛОСОФ КАК ПОКРСТИ БЛГАРИТЕ
http://promacedonia.org/bg_ap/dp_44.html
СОЛУНСКА ЛЕГЕНДА
http://ziezi.net/kiril/2.html
КРАТКО ЖИТИЕ НА СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ
http://www.promacedonia.org/bugarash/ko/kratkozhitie.html


И да е имало таква мисија таа си била локална.

А што пишува во „Житието на тивериуполските (струмишките) маченици“?


Борис І устроил за мачениците храм во брегалнишко со специален клир обучен на бугарски јазик

години пред во 886 г. да дојдат во Булгарија учениците на светите браќа прогонети од Великоморавија.



Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 23:27
Значи според тебе Кирил и Методиј така без никаква основа создадоа азбука прифатлива за сите словенски племиња?

Или можи сите словенски племиња се протобугарски па затоа со толку леснина ги прифатиле браќата?


“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 17:12
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македоне, не можам да го најдам разговорот кој го водевме пред време односно толкувањето на зборовите на св. Константин-Кирил во житието. Побарај го ти.

„Кога Философот пристигна таму и ќе седнеа на обед при каганот, го запрашаа:

- Каков е твојот сан, за да те поставиме според него?

Тој отговори:

- Дедо ми беше многу велик и славен, та стоеше близу до царот. Но по тоа кога доброволно го отфрли дадениот му сан, тој беше изгонет, дојде во туѓа земја, стана беден и таму ме роди. Јас усрдно го барам древниот сан на дедо ми, но се уште не сум успеал да го добијам, зошто сум Адамов внук. “


Oд овој пасус во житието некои предпоставуваат дека царството на дедо му било Бугарија и од тука заклучуваат дека има бугарски происход.
Македон имаше многу убаво и аргументирано толкување , ќе го молам да го даде тука.

Каснакоски, не можеш да го најдеш затоа што не беше воден овде, туку јас пратив одговор тогаш за нешто поврзано околу житието на ЛП. Секако, пак ќе објаснам, убаво е тоа да стои и овде, на форумот.Параболата, која како одговор му ја дава Св. Кирил на каганот е всушност објаснение за тоа, кон што еден Христијанин треба да се стреми, а и секако, опис на падот ( прогонот на дедото ) на човекот по гревот на Адам и Ева опишани во Првата Книга Мојсеева, книгата Битие, од Светото Писмо. Дедото, споменат во параболата е Адам, создаден од Бога , секако, по создавањето на човекот и населувањето во градината Едемска, тој имал можност да биде блиску до Царот. Царот секако е Бог, Создателот на се, кој често е наречен Цар во Светото Писмо,  па дури и од самиот Пилат беше напишано на крстот Господов дека е распнат ЦАРОТ ЈУДЕЈСКИ. Истотака и самиот Исус говореше за влез во Царството Небесно, каде ќе бидат сите заедно при Царот (а секако истото е ветено и во Откровението, каде и детално е опишано ), што го истакнува и свети Кирил кога говори дека го бара достоинството кое го имал дедо му, да биде блиску до Царот, за на крајот да истакне дека тој е внук Адамов, што значи дедото е Адам, а Царот при кој имал достоинство Адама, а го отфрлил со сторување на гревот, е Бог.Јасно е дека со оваа парабола не се цели кон истакнување одредена етничка припадност или нешто слично, туку свети Кирил покажал кон што треба Христијанинот да се стреми, а и од каде е неговото потекло.Тоа значи дека во истата не станува збор за никаков смртен Цар, никакво етничко потекло, туку само истакнувае на она што и тој бил, Човек и Христијанин, и она кон кое се стремел, а тоа е Царството Небесно.


За да не испадне дека сум си измислувал јас делови од житието или нешто слично, сега се досетив дека има една страна со житија, па еве го поставувам и житието овде, секој да може со свои очи да се увери во тоа што го говорев, ама на српски е напишано истото, па кој може нека го прочита. Јас ги читав "Панонските легенди" на македонски, во мисијата кај Хазарите се случува разговорот за кој говорев погоре.

Житие на Свети Кирил и Методиј

Изменето од Македон - 24.Мај.2010 во 17:12
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 17:26
Каде е потеклото на првата словенска азбука-глаголицата?

Сум слушнал за Брегалничката мисија, за тоа дека истата имала значење, дека се покрстени голем број Словени, но никогаш не ми текнало да се прашам, на кој јазик е извршена мисијата? Можно ли е навистина, глаголицата да била веќе измислена, уште пред Брегалничката мисија, или пак, токму таа мисија да вродила со создавање на азбуката?
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 20:06
Среќен празник на сите на форумот!среќа
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 07:15
Originally posted by Македон Македон напиша:


За да не испадне дека сум си измислувал јас делови од житието или нешто слично, сега се досетив дека има една страна со житија, па еве го поставувам и житието овде, секој да може со свои очи да се увери во тоа што го говорев, ама на српски е напишано истото, па кој може нека го прочита. Јас ги читав "Панонските легенди" на македонски, во мисијата кај Хазарите се случува разговорот за кој говорев погоре.

Житие на Свети Кирил и Методиј


На тие житиjа не требе да се верва на 100 % Тие са писани 50-100 а можеби и 200 години после случилото се и е нормално да са омешани реални случки со легенди. Наприер од твоjот линк:

...Борис или Богорис бугарскиот цар, после војната со Грците, посакаал да прифати христијанската вера. Борис имал сестра, кој била неколку години пред тоа во ропство во Цариград, и се вратила во Бугарија, како христијанка, и сакаше да го убеди својот брат да ја прифати христијанската вера. Тоj долго не сакаше, но ужасен глад и мор уништи неговата земја.Потоа, по совет на неговата сестра, се свртил кон молитвата на христијанскиот бог, и сета мака престанала. Борис испратил пратеници во Цариград да добијат наставници. Методиј потоа отишол во Бугарија. И на ѕидот на царскиот дворец насликал Страшниот суд, и објаснил на царот блаженството на праведниците и страдањата на грешниците. Веќе подготвен од страна на зборови и примерот на сестра си, царот прими христијанската вера. Ова било во 860 или 861 години. [27]
---
И годината не е точна, и Методиj не е бил во Бугариjа...
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2010 во 08:08
Originally posted by чоли чоли напиша:

   и Методиj не е бил во Бугариjа...


Ти од каде знаеш дека не бил во Бугарија?


Изменето од Каснакоски - 25.Мај.2010 во 08:08
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.