IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Рајот и Пеколот според Христијанството!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рајот и Пеколот според Христијанството!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2006 во 17:06

[QUOTE=Messenger]

sayHI напиша:

И ВЕРУВАЈ, ако ми докажеш дека твојата религија
е навистина посватлива, има повеќе бенефит за те*е како човек и
за сите во општеството, тогаш Сигурно дека ние како луѓе се
стремиме да одиме накај она подоброто, барем така би направил
секој НОРМАЛЕН ЧОВЕК!

 

Messenger

E tuka se slozuvame polovicno. Smetam deka site lugje vo srzhta na
svoeto bite se dobri i deka kako takvi sekogas se stremat da odat
kon podobroto. Tuka potpolno se slozuvame. Vtoriot del...smetam
deka sekoj covek moze da prifati samo onolku kolku sto moze
samiot da razbere i osoznae. Prosvetlenosta ne se dokazuva tuku se
doagja do nea. Uste pomalku nekogo mozes da nateras ili prisilis da
ja prifati. Znaci tuka radikalno se razlikuvame. Najgolemiot problem
vo konverzacijata megju nas poteknuva tokmu od ovaa tocka.
Dodeka jas se obiduvam da ti go pokazam pravecot na patot sto ti
treba samiot da go najdes i izodis, ti mi serviras detalen plan sto si
go zel od nekogo, sto go zemal od nekoj drug, sto mu bilo kazano
nekomu...sto ti si go poveruval i me ubeduvas deka toa e mojata
edinstvena formula za srekata vo zivototi i seto ostanato e zabluda.

За да знам јас дека нешто е светло, тогаш треба да видам светлина, нели? Значи, да постои доказ дека навистина тоа нешто свето, ДА? Секако дека се доаѓа до просветленоста, но од каде ти ќе знаеш дека таа е светлоста ако не видиш според нешто дека таа е светлоста.. ! :) Се занесов со ова светлост, колку пати го споменав зборот светлост? :) Јас тука кажувам како е во исламот работата, а тоа го кажувам затоа што има мноу погрешни сваќања за исламот од некои луѓе на форумов па за да се одбегне тоа слепо читање на другите кои незнаат за исламот ... да не се мисли дека е се така како што некои кажуваат .. затоа резултира рабтоава со коментари од нас, муслиманите. И, за да дојдеш до просветлеснота (пак јас со светленоста) како што викаш, јас мислам дека треба да прочиташ, да научиш нешто па да си видиш која е таа просветленост а која не свети баш онака како и колку што треба. Незнам колку ме сваќате, Малку, Многу, Воопшто?! Правецот на патот каде јас треба да одам го барам веќе 2години. Претходно како што викаш ти јас земав здраво за готово план како што ете велиш некој ќе ми о сервира, нели? Но, имав желба да научам повеќе за тој пат што го следам, и нормално имав желба да видам дали е тоа вистинскиот пат за мене, имав желба овој пат по кој чекорам да го споредам со други патишта па да видиме кој како е и зошто е. Порано имав прашања за Господ, прашања кои само атеисти би ги прашале .. нормално верував во Еден Господ како што ме учел таткоми ама сакав да си го зацрврстам тоа верување па си зедов си читав книги за атеисти. Читав јас читав и добро си ја разбрав работата со Господ. Од христијанска гледна точка читав книги за Господ, читав по Библијата .. ама штознам никако да сватам, на едно место се вели Еден Бог, па потоа се вели Бог Син, па потоа Бог Отец ..! Ај ај се обидував да го сватам ова, ама кога прочитав дека се одржале Два Собири (Nicea Conucil) за да се утврди што ќе биде и како ќе биде во вркса со Бог .. кога прочитав дека нити самите христијани незнале што и како е работата .. се разочарав! НАвистина, се собрале луѓето за да утврдат како и што бил Бог! Тоа мене не ми изгледаше логично воопшто. Дојдов на форумов па се распрашав и скоро никој незнаеше да даде асално објаснување за Господ. Се споменуваат тројство а јас се обидував да поедноставам земајќи пример Јајцето, Јаболкото, Фамилијата .. дури и Водата беше дадена за пример ама некако тие примери не беа за продавање, неможеше нити куче да ги изеде а не човек. Потоа, читав уште повеќе за исламот па и за христијанството, не да дојдам да обвинувам тука туку за да видам да споредам што и како е .. ама се некои чудни работи ми излегуваа кај христијанството! Највеќе ме нервираше Павле .. и јас него го сметам за најголемиот виновник за тоа што и какви се денешните христијани. Значи, што сакам да кажам со сето ова, сакам да кажам дека пред неколку години јас бев скоро тапа за верски работи .. и паралелно го учев и исламот иако сум роден во муслиманска фамилија со Дедо кој бил Оџа на времето .. јас освен да читам Арапски и да одам да клањам некогаш во џамија без да знам зошто и како и што читам .. незнаев друго ништо, исто така го учев и христијанството заедно со други христијани! Прашував луѓе за христијанството но и им кажував тоа што го учев за исламот па сега елхамдулилах тие луѓе на кои им кажував за исламот се многу изменети на подобро, барем јас како што ги гледам. Извинете, нее ова пропаганда или обид да кажам дека ете тие се конвертирале во ислам. Тие сеуште се христијани, сеуште одат во црква, сеуште вапцаат јајаца за Велигден, одат по крштевки, СЕ КРСТАТ .. сеуште го прават тоа ДА ама велам Фала му на Алах (Господ) тие го промениа начинот на живеење. Што сакам да кажам, онаа бунтовна страна ја смекнаа, поточно, не се враќаат повеќе дома во 4-5сабајле пијани, не пушат цигари на секоја секунда, не озборуваат, не се караат по дома со родителите, не се облекуваат со провокативно со кратки сукњички и голи стомаци .. и ред други работи. Иако не ви е ова веројатно НО Господ е сведок дека е така. А ова, ова е добра работа колку што знам јас, затоа што баш тие адолесцентни години беа критични .. а кажувањата за исламот ... за начинот на кој треба да живее човекот .. кажувањето дека ова нее добро да се прави .. верувам дека помогнаа во избегнувањето на лудостите кои се прават во тие години, знаете за што ви зборувам, нели? Сега, Messenger па и сите други, пак да напоменам, тие ваши браќа се христијани сеуште, НО секако дека се подобри отколку што беа кога ги запознав и кога почнавме да учиме за исламот ... па и да зборуваме за христијанството ... секако дека се подобри христијани а и јас подобар муслиман и човек воедно.



Ova pak sosem prirodno se nadovrzuva na tvoeto sledno prasanje/
pretpostavuvanje/tvrdenje:

[

sayHI напиша:

P]Велиш не си практикант на христијанската
религија, така? Зошто? не ти се допаѓаат некои работи или
неможеш да ги практикуваш? Или ДА, во христијанството немора
да се практикуваат работи, требало само да се верува и ГОТОВО,
тоа е тоа! Но,  како што сум рекол, во мојата религија ги има и
двете работи, ИСЛАМ, ИМАН! се надевам знаете што значи тоа
Иман! ДА?

 



Odgovorot na prasanjeto zosto ne gi sledam slepo site Hristijanski
pravila i obichai (zatoa ne se narekuvam praktikant na Hristijanstoto)
se naogja vo prethoniot moj pasus. Ja ne mislam deka, dokolku ne gi
prafatam bukvalno nestata sto se preneseni od nekogas i od nekogo
pred stotici godini, ke mu bidam pomalu mil na Boga.
Ne se raboti
dali mi se dopagjaat ili ne tie pravila, zakoni i obicai, nitu dali mi se
lesni ili teski za prakticiranje. Smetam deka poveketo od niv ne
pridonesuvaat nisto vo odnos na moeto zbluzuvanje so Tvorecot.
Toa e delot koj, prirodno, tebe tesko ti e da go svatis zatoa sto vo
Islamot ne moze da bides muslim ako ne go prifatis Koranot. Toa
znaci prifakanje ne samo kako ideja i filozofija, tuku kako
sekojdnevno ziveenje, dosledno do poslednoto negovo slovo.
Jas
tuka potpolno te razbiram i go pocituvam tvojot izbor, a
eden den,
mozebi i ti ke go razberes mojot.

Тоа што го имам кажано се повеќе прашања но и тврдења .. земени од некои кои зборувале за верувањето и кои им давале малку значење на делата! Дали веруваш дека Библијата е Божји Збор? Ако веруваш, тогаш мислам дека треба да го прифатиш тој збор како таков и секако да го почитуваш тој збор Божји и нормално да го практикуваш тоа кажаното .. Божјото! На Бога сите му сме мили, тој не создал па секако дека кога не создал само еден мал дел од својата љубов ни внел во срцата .. а другиот дел, поголемиот, го оставил за оние кои ќе веруваат во него и ќе се обидат барем да го практикуваат неговиот збор на Земјата, како што се практикува на небото! Нели, Исус рекол Нека Биде Царството твое на Земјата како што е на Небото, мислам вака беше! А, во царството Не*есно СИТЕ работат како што ќе им каже  Господ, нели? ДА? Анѓелите го сакаат на Господа ама исто така тие прават СЕ што Господ им вели! А зошто ние да не правиме што Господ рекол? Зошто ние да велиме дека го сакаме на Господ ама ете некои работи ќе ги правиме а некои не .. затоа што работите не се толку важни! Мислам не оди така. Сакаш ли да ти дадам линк да симнеш еден видео материјал, нее којзнае колку голем, во кој се зборува за Љубовта на Господ спрема нас, за нашата љубов спрема него, за делата наши кои треба да ги правиме и тн. Ако сакаш, СЛЕДНИОТ ПАТ ќе го имаш линкот, да напоменам само дека тоа е на англиски .. но не верувам дека ќе имаш проблем во разбирањето. Мислиш дека повеќето од делата кои Господ ги кажал не придонесуваат во зблужувањето твое кај Господ, ПРИМЕР? Зборуваш за христијанските дела, нели? Ако може, кажи кои се тие дела кои не мислиш дека би те зближиле кај Господ а кои се тие дела кои мислиш дека би го направиле обратното, би те зближиле кај Господ. И, ако нема дела кои би те зближиле кај Господ, тогаш ЗОШТО ПОСТОЈАТ ТИЕ ДЕЛА? За да те зближат кај кого? Никого? Сега, за тоа видео материјалот, ќе се обидам да кажам еден пример за Детето и Мајката кој многу добро го објаснува тоа со љубовта и со делата .. ако не го сименте вие сами да го слушнете.

 

sayHI напиша:

Прашањето за рајот и пеколот го  поставив од
незнаење, барем не доволно .. не дека незнам ништо но НЕМАМ
ЈАСНА
СЛИКА и несакам да зборувам јас,

 



Mislam deka nekolku pati naznaci vo tvoite postovi oti znaes deka vo
Svetoto Pismo nema objasnuvanja za toa kako sto ima vo Koranot...
Ne sakam i natamu da te stavam vo neugodna situacija i nema
poveke da go spomnuvam ova, samo sakav da znaes oti ja nasetiv
tvojata intencija.

Окау, можеби нема објаснување толку опширно, но сепак ИМА! Сакав тоа објаснување да го споредам со тоа од к*ранот, тоа сакав, само ОКАУ ако не ви е толку до рајот и пеколот ... тогаш да оставиме тоа. Договорено?

 

sayHI напиша:

би требало христијаните да го кажат тоа .. би
требало тие да имаат објаснување за СЕ, ЗАТОА Е РЕЛИГИЈАТА,
НЕЛИ? да ги објасни работите, да ги разјасни! Нели? Инаку, дали
Исус како Бог, како Син Божји, не бил ли во рајот и пеколот .. да
им проповеда на тие мислам во пеколот! Од каде дошол Исус? од
рајот, од пеколот? од никаде?

 



E, tuka malu pretera...mnogu pretpostavki, mnogu tvoi zborovi
staveni vo tugji usti...Koj tvrdi deka Hristijanite imaat objasnuvanje
za SE?
A dali ti tvrdis deka Islamot ima objasnuvanje za SE? Mozes da
go dokazes toa? Velis ZATOA E RELIGIJATA, NELI?
Te molam, ako
sakas, izjasni se okolu ova. Dali mislis deka religijata postoi da gi
objasnuva SITE raboti?

Зошто дошол Исус? За да ги насочи луѓето, да им ги разјасни работите кои не им биле јасни, луѓето го прашувале за многу нешта, ЗОШТО? За тој да им ги објасни тие нешто кои тие не ги знаеле, нели? Јас колку што имам прочитано, секако дека за тоа е религијата, да докаже и да каже се, да даде објаснување на се тоа што го мачи на човекот! Нели? Ако нее така, тогаш .. зошто постои религијата? Не ни треба религија тогаш .. што ќе ни е некој да ни објаснува (пророк)? И, сепак, колку што знам јас, исламот ми дал многу објаснувања и решение за секојдневни работи, за секојдневни проблеми, па дури и за несекојдневни проблеми се има решение .. земајќи и читајќи го к*ранот и Хадисите на пророкот Мухамед. ЈАс, колку што имам читано, ќе се обидам да ти одговорам ако не ти е јасно нешто, значи ќе се обидам да ти дадам обајснување од исламски аспект за работите за кои ќе побараш обаснување. А, што мислиш ти, зошто религијата постои? ОВа што го кажувам е мое мислење, мое сваќање, ај сподели и ти свое па ќе видиме како ќе испадне работата :)

 

 

sayHI напиша:

Зошто повикувам имиња! па, ако не повикам
нема никој да се јави и да каже нешто!

 



Lugjeto ovde ne se d
ojdeni na sudenje. Sekoj se javuva po svojata
slobodna volja, a ne zatoa sto na nekoj mu se prisakalo tie da se
javat. Nejavuvanjeto ne znaci deka tie nemaat odgovor na tvoite
prasanja. Mozebi toa sto tebe te interesira ne gi interesira niv,
mozebi nacinot na koj sto govoris ne im e prifatliv, mozebi znaat
deka nivniot odgovor ne e za tvoite usi, mozebi cekaat pogodem
mig toa da go storat, a mozebi resile od samo nim poznati pricini da
ne prifatat razgovor na taa tema. Treba da ja prifatis opcijata deka
mozebi nikoj nema da se javi, bez da pretpostavuvas zosto i kako, i
bez da bides licno pogoden od toa. Nedobivanjeto odgovor ne znaci
nitu potvrda, nitu negiranje na tvoite razmisluvanja. Prifati go toa
kako del od zivotot.

:) OKAY. I accept this, however you say, there is no problem for me.

 

sayHI напиша:

Покажување на лагата и вистината ... јас
само кажувам, а ваше е да согледате и решите што е посватливо,
пологично, подобро на крај на краевите! Затоа што, Вистината се
разликува од лагата, ДА?

 



Dobro, znam deka vo sustina ne mislis nisto loso i deka sakas da go
preneses onoa sto TI smetas deka e dobro i od polza za site. Samo
sto, uste ednas bi ti povtoril, treba da razberes deka toa e detalniot
plan na prosvetluvanjeto na nekoj drug, pa ti si go prifatil kako svoj.
Licno smetam deka ima prekrasni raboti vo nego, sum go imal
zadovolstvoto da go zapoznaam i toj mi pomognal da stanam
podobar covek. Toa ne znaci deka jas poradi toa sega formalno ke ja
prifatam Islamskata religija i ke stanam nedopirliv za site drugi
duhovni bogatstva vo svetot sto cekaat da bidat otkrieni od mene.
Zarem toa go smetas za grev? Pa jas se zapoznav so Islamot, tokmu
zatoa sto ne bev slep hristijanski dogmaticar. Jas dojov do site onie
citati sto ti gi predociv vo prethodniot post tokmu poradi istoto.

Ne e tesko da prifatis nekoja vera i da se hermetiziras vo nea,
teskoto e tokmu obratnoto: da go najdes svojot pat, a ne da go
sledis tugjiot.

Neka tvojot Bog bide sekogas so tebe.

 

 

Велиш ти помогнал планот кој јас сум го прифатил за свој .. мислиш на Исламот, нели? Ти помогнал да станеш подобар човек? Како тоа? Па нели исламот беше само за војна, само за лошо .. ѓаволска работа која те учи само ѓаволски работи? Така велат. Формално, НЕ НЕ нее ништо формално. Ако сакаш, ако мислиш дека е добро тоа, ако си уверен во тоа .. тогаш го птифаќаш тоа .. ако е за некого, ако е за Онака ... тогаш НЕМОЈ да прифаќаш ништо .. не само исламот. Иначе, добро што си се потрудил и си се заинтересирал за Исламот како религија, ти благодарам и ти пожелавам Алах или Господ како и да е ... да ти помогне во животот. А кој е твојот пат? Исус Христос? Не велиам дека е лошто да ти биде Исус патот, НО нее ли и тоа нечиј пат кој НЕЕ ТВОЈ, пак тој е ТУЃ! ДА? Мислам онака, ако е во Исламот патот туѓ, тогаш секаде е туѓ патот .. нели? Ти го немаш измислено тој пат, Исус го кажал тој пат, нели? Јас мислам дека треба да го најдеш својот пат, секако дека треба, да читаш од се и за се .. но да не се обидеш да направиш свој пат .. мислам на она .. да направиш своја религија! Можеби погрешно те имам разбрано за ова со патот, можеби не ти е до правење религија работата, но мене такви мислења ми дојдоа во главата а јас го кажувам тоа што го мислам во скоро сите случаеви.

Тоа последното, ИЗВИНИ ама според Исламот нема твој Бог, мој Бог, негов Бог ... според Исламот БОГ е ЕДЕН, ЕДИНСТВЕН, МОЈ, ТВОЈ, НЕГОВ, НА СИТЕ. Мислам дека подобро би било да се каже вака: НЕКА ВИСТИНСКИОТ БОГ, ЕДЕН И ЕДИНСТВЕН, БИДЕ СО СИТЕ НАС И НЕКА НЕ ВОДИ НА ПРАВИОТ ПАТ ВО ЖИВОТОТ. Мирот нека е со нас (барем вака се поздравувал и Исус – peace be upon you – значи Селаму Алејкум).

 

 

Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2006 во 20:22
sayHI Бог не е рационален.Бог е апсолут и неговите команди се не поместливи,апсолутни правила кои ни се  дадени.Верувам дека ке кажиш дека и ти тоа го мислиш, и го кажуваш, но не го прифакаш.
 Кој го продаде Јосиф сите со рационалн ум ке одговорет браката.А оној со скрушено срце ке каже неговото смирение.И тоа смирение потоа го издигна во цар над цалиот народ.Секогаш можеше да да каже јас сум вашиот брат.Убаво си пораснал , но ова е само првата буква која си ја научил.
А овој пример ти отвора нов хоризонт за испитување.
Поздрав.
 
Кон врв
aaaaaaaaaaaaaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 97
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aaaaaaaaaaaaaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2006 во 20:28

sayHI Читав и за свети апостол Павле како констатираш, не си во право.

Многу умови не го разбрале.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2006 во 05:32



sayHI,

Iskreno ti blagodaram sto mi posveti vnimanie i me pochesti so taka seopfaten i detalen odgovor. Tvoite zabeleski mi pomognaa da te razberam podobro i istovremeno me pottiknaa da gi izbistram i fokusiram moite misli shto bese poveke od potrebno vo ovie migovi na kontemplacija. Blagodaram uste ednas.

Neshto povtorno za mene, sto verojatno nesakajki ti izbegalo od predvid. Jas ne sum religiozen chovek od tvoj kov, nitu pak po standardnite merila na bilo koja religiozna klasifikacija. Mene religiite vo svetot me interesiraat samo od filozofsko-socijalno-istoriski aspekt. Zosto? Zatoa sto smetam deka religijata kako dogma, bez obzir kolku go zadovoluva nekoj chovek, inherentno pretstavuva hermetiziranje na chovekoviot slobodniot duh vo edno i samo edno iskustveno viduvanje na svetot. Bidejki istorijata i sekojdnevniot zivot ni pokazale deka ne postoi “apsolutna vistina”, zemanjeto na eden definitiven kriterijum, koj kako uslov na svoeto postoenje go stava aksiomot na svojata vechnost i nepromenlivost, ne pretstavuva validna opcija za mene. Ti, po dvegodisno baranje, si uspeal vo edna od mnogute postoecki religii da najdes kompletna duhovna satisfakcija. Toa e prekrasno i jas sum sreken sto ti na krajot pristigna do tvojata posledna stanica.

Moite pateshestvija prodolzuvaat i jas se uste patuvam vosh*ten od razlicnite perspekivi koi se otkrivaat pred mene. Dodeka ti se smiri, zadovolen so pronajdenoto, jas itam se pobrzo ispolnet so neopisivo zadovolstvo od osoznavanjeto na esencijata na naseto postoenje vo direktna korelacija so Tvorecot. Dodeka ti se zadovoli so interpretacijata na Sozdavanjeto nameneta za Chovekot vo ramkite na dadeniov moment, i reshi da go vtemelis svot duhoven dom na taa osnova, jas nea ja zaminav i sega poniram vo esencijata na Motivot na Sozdavanjeto od aspekt na Tvorecot. Ako se slozev, kako i mnogu drugi Lugje, da se vkampam vo nekoja religija, ke mi bese nevozmozhno da go prevzemam ova moe pateshestvie. Ke dobiev mir, spokojstvo i sigurnost od religijata koja bi ja izbral, no ke ja izgubev slobodata i radosta na osoznavanjeto na Tvorecot onaka kako sto toj mi ja dade uste na pochetokot – po svojot lik: neogranichena i po slobodna volja.

Ova ti dava ednomislen odgovor na tvoeto prasanje: dali smetam deka Biblijata i Koranot se Bozji Zbor? Ako ti smetas deka se Bozji Zbor, togas tie za tebe se tokmu toa. Za mene tie se interpretacii za Tvorecot i negovata kreacija, formulirani vrz osnova na odredeni vremeni Chovechki iskustva. Tie si imale i se uste imaat relevantni vrednosti vo ramkite na Chovekovite duhovni potrebi i socijalni formacii, i kako takvi pretstavuvaat cvrst anker vo bituvanjeto i opstenjeto na lugjeto.

Nekogasnoto iskustvo sozdalo najrazlichni kanoni koi mozhebi nekogas, na nekoj nachin, bile korisna funkcija vo ustolichuvanjeto, shirenjeto i prifakanjeto na religiite. Dali denes istite tie kanoni, obichai, redovi i zakoni imaat nekoja vistinska vrednost vo osoznavanjeto na Tvorecot?

Tuka lezi odgovorot na tvoeto prashanje okolu praktikuvanjeto na onoa sto e napishano vo Svetite Knigi. Bidejki za tebe Biblijata i Koranot bukvalno se Bozhji Zbor jas ochekuvam od tebe da gi sledish dosledno do poslednoto nivno slovo. Ako jas sum ja spoznal esencijata na Kreatorot i sum stanal potpolno svesen za moeto bitie kako nedelliv del od nego, od kakva korist bi mi bile kanoniziranite tri ili pet dnevni molitvi vo odredeni vremenski termini ili stavanjeto shamija, vrtenjeto okolu Crkvata, prekrstuvanjeto na sekoe Negovo spomnuvanje, i t.n. Po pristiganjeto na celta, voziloto sto mi pomognalo da stignam do tamu poveke ne mi e potrebno…jas patuvam ponatamu…i dokolku e potrebno, ke upotre*am drugi vozila.

Razlikata megju nas e faktot sto ti ja gledas celta na svoeto postoenje i soodvetnoto zivotno bituvanje vo prezentiranite Sveti Knigi, a jas gi gledam tie isti knigi samo kako popatni pomagala…

Prasuvas: zosto togas postojat tie dela vo Svetite Knigi? Mnogu ednostavno, postojat za da te nauchat i ZADRZAT vo ramkite na vospostavenata religija. Ti mozes da si potpolno sreken so taa propozicija, kako i milioni drugi lugje, no toa mene ne me zadovoluva…zatoa sto spoznanieto ne poznava granici i onoa sto ne ocekuva potoa e nesporedlivo povredno i pomokjno.

Uste poveke, razlikata megju mene i tebe na ova pole e vsushnost fundamentalna i jas bez da navleguvam sega vo detali, samo ke ti recam ova:

- Ti se gledas sebe si vo tvoeto telo, tvoeto telo go gledas vo Svetot, a Tvorecot go gledas nekade neodredeno nad od seto toa.

- Jas ne se gledam sebe vo moeto telo, tuku go gledam moeto teloto vo sebe si. Jas ne se gledam sebe vo Svetot, tuku go gledam celiot Svet vo mene. Jas ne go gledam Tvorecot na nekoja neodredena lokacija nadvor od mene, tuku go gledam vo sebe. Znaci Jas, Svetot i Tvorecot sme zaedno vo mene kako edno edinstveno i neddelivo bitie.


Koga rekov: neka tvojot Bog bide sekogas so tebe, samo mislev da te ostavam vo blazen spokoj so tvoite veruvanja oti nemam nikakva namera da te ubeduvam vo nesto drugo.

Na krajot mislam deka razbiras oti jas voopsto nemam za cel da sozdavam nova religija. Imame veke dovolno religii za delegiranje civilizirano odnesuvanje megju lugjeto. Jas samo se obiduvam da gi trgnam posrednicite i interpretatorite megju mene i Kreatorot i da go pronajdam odamna zapreteniot pat za direktna konverzacija so Nego…

Neka ednistveniot Bog bide sekogas so tebe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2006 во 20:18
Прочитав и ми е мило што има некој со кого можам да си кажам збор два, да си поразговарам онака смирено, човечки, да кажам што мислам и да ми каже што мисли .. да се корегираме и да учиме заедно .. мислам, да гледаме што и како и зошто се работите!
Секако дека твојот коментар ќе го разгледам неколку пати па ќе ти одговорам, вака не сум доволно сконцентриран за да пишувам.
Колку што те разбирам, ти веруваш во Бога ама тоа што го кажал Бог не ти е баш по кејф да го практикуваш. ОК, ќе ти го кажам и примерот со мајката и нејзиното дете, можеби ќе ти биде појасно за догмите и верувањето.
Иначе, велиш се обидуваш да ги тргнеш посредниците и интерпретаторите, кои се тие? The Prophets of God?  Мислам дека сакаш да кажеш, не ти требаат тие, ти  сакаш да бидеш во директен контакт со Господ! Јас мислам дека ни требаат пророците, а ние секако дека можеме да бидеме во ДИРЕКТЕН контакт со Господ .. ќе се обидам другпат да ти објаснам тоа како оди според исламот.
Хмм .. You want God to talk with you like he did with prophets right? Interesting opinion, I hope you can reach that.

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2006 во 23:05

Messenger. So golem del od tvojot post potpolno se slozuvam.... osven sto mislis deka nema korist od Molitvata.

Sekoj znae i sekoj e svesen,deka gladot postoi... no taa korka leb,treba da se zaraboti. Ednas napomenav. Sekoj koj pravilno namaz obavuva,svesno i vo vistinska smisla,toj toa ne go pravi samo zaradi toa da bi zarabotal dzennet ili samo zaradi toa da bi uzival vo rajot,tuku zaradi toa sto potreba od namazot osekja. Ne se slozuvam i so toa  sto mislis deka Svetite Knigi ne se Bozja objava. Vo sekoja edna drzava,postoi zakon.I toj zakon treba da se pocituva. Taka i Bozjata Objava e Bozji zakon,spored kogo treba covekot da se vladee. Se sto e naredeno vo Qur'anot,kako Namazot (5 pati na den) kako Zekatot,kako Hadzdzot,kako Postot,,,, seto toa e vo KORIST NA SAMIOT COVEK. Vo Qur'anot e zapisano kolku covek vo denot treba Hrana da konzumira... zosto toa ? Sekako,zaradi dobro na covekot.Oti Allah dz.s ne' stvoril i toj znae sto e za nas ubavo. Ako jas izgradam Brod denes,jas mozam zakon na kupecot da mu postavam,kolku roba i kolku patnici moze da tovari... oti jas koj sum go sozdal,izgradil,znam kolku moze da podnese.... sekako deka za kupecot e "poarno" da natovari poveke no toa,ne samo sto moze da ne mu bide od korist,tuku moze da mu bide od GOLEMA STETA. Taka se Allahovite zakoni. Se sto e naredeno vo Qur'anot,se e zaradi dobro na covekot.
Da se vratam na prvoto. Qur'anot,kako i Objavata koja bese dadena na Davud a.s (david)Musa a.s (Mojsie) Isa a.s (Isus)... toa bese Bozja Objava. Allah dz.s,preku Melekot Dzibril a.s (Gabriel) gi prenesuval Negovite zakoni do Negovite Pratenici. Vo Qur'anot i za Qur'anot Allah dz.s tvrdi deka toa e NEGOVA OBJAVA. Ako nie znaeme deka Qur'anot e Vistina,togas veruvame deka toa e NEGOVA OBJAVA a deka e taka,sekako imame cvrsti dokazi. Pred poveke od 1500 godini,nikoj ne znael kako covekot nastanuva od kapka sperma vo majcinata utroba. Togas nikoj ne znael kako nastanala vselenata. Nikoj,osven Stvoritelot. Vo Qur'anot,pajakot se spomnuva pajak,no koga se zboruva za pletenje na pajazina i koj ja plete,se veli "TAA PLETE PAJAZINA" a ne se veli "PAJAKOT PLETE PAJAZINA" Zosto se veli "TAA" ???? Duri denes naucivme deka pajakot mazjak ne plete pajazina,tuku zenkata. A vo Arapskiot jazik zborot pajak e i maski izenski rod,kako kaj nas,pa zatoa se veli TAA. A Vo Qur'anot,seto toa e sovrseno objasneto. Jasno cija e Objava Qur'anot.
Za duhot i dusata otvoriv edna tema. Sto e dusata vo teloto i teloto za nea.Sto e duhot i koj e duhot i cij e duhot......  http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2299 
 
Inaku pogolem del e od kniga zeden.
 
Ponataka... denes postojat sekakov vid na Bolesti. Bolesti za koi lek se nema,naj mnogu psihicki. Ednas go napisav moeto licno iskustvo a i moite prisustva,,, deka licno sum svedok deka Qur'anskite zborovi se lek za Dusata i za Teloto. Malkumina znaat deka covekot so sebesi naj malku upravuva,deka so covekot sekogas postoi edno bitie,koe ako nego poucis ke te "pouci". Denes naukata tvrdi deka sme kreacija na nekoi si vonzemjani i deka vonzemjanite sposobni se da crpat energija od covekot. Vo seto toa postoi vistina,no iskrivena OD NIVNA STRANA. Denes onie koi za sebe tvrdat deka se naucnici,uporni se da ne ubedat deka postojat 7 nivoa na svesnosti. I deka covekot so svoite "poveke zivoti" odi vo pogolemo nivo. Taka,nekogas sme bile morkovi,posle lavovi,sega luge,utre nekoi reptili,,,, i se dodeka ne postigneme se'...(se dodeka od sebe ne napravime bogovi) mozeme,posle nasata smrt,ako sakame da se vratime i na nizi denzitet (kako ? rastenijata,bilkite,zivotnite... razum nemaat a covekot ima ? neli e apsurd ?). Ponataka,sekoe nivo se hrani od poniskoto... taka,zivotnite,koi se naogjaat na 2-to se hranat so bilki,koi se od prvoto.Covekot koj e vo tretoto se hrani so zivotnite i rastenijata a "vonzemjanite,koi se naogjaat vo 5-toto (oti cetvrtiot denzitet bilo mesto kade sto dusite odmaraat i od kade izbiraat kade ke se reinkarnirame) se hranat so nasata energija.  Vo sevo ova postoi vistina NO ISKRIVOKOLCENA. Allah dz.s vo Casniot Qur'an veli deka stvoril SEDUM NEBA i deka TOJ Odredil vo koe nebo sto ke se naogja i deka se' e POD NEGOVA KONTROLA. Tocno e deka postojat Bitija,koi mozat od covekot da crpat energija,no ne se nikakvi vonzemjani,tuku IZOPACENI DZINNI. Za covek opsednat od Dzinn ne postoi lek nikakov OSVEN QUR'AN I NAMAZ (5 PATI NA DEN) Zatoa covekot ima korist od namazot poveke odkolku sto mislis deka Allah gord se osekja koga namaz mu se obavuva. ALLAH NE ZAVISI OD NAS,NIE ZAVISIME OD NEGO.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2006 во 05:41
Jas ne zboruvav za kodot na odnesuvanje i ziveenje spored Koranot. Licno mislam deka generalno e dobar i poveketo raboti sto bile kazani porano vo nego imaat ista vaznost i denes, Zatoa rekov: “Tie si imale i se uste imaat relevantni vrednosti vo ramkite na Chovekovite duhovni potrebi i socijalni formacii, i kako takvi pretstavuvaat cvrst anker vo bituvanjeto i opstenjeto na lugjeto.” Tuka nema diskusija. Uste poveke, jas do sega nemam sretnato nitu edna druga religija so tolku detalen upat za sekojdnevno ziveenje kako Islamot. I veruvam deka ova ne e samo moe mislenje.

Akcentot na mojot prethoden tekst bese na spiritualno-duhoviot aspekt na kontaktot megju covekot i Kreatorot, a ne na sledenjeto na preporakite vo sekojdnevniot materijalen zivot. Jas isto taka ne ja pretstavuvav Hristijanskata filozofija, tuku licno moeto gledanje vo ovaa prespektiva. Mene mi se potpolno jasni vasite stavovi kako dosledni sledbenici i iskreni braniteli na vasata ljubena religija. Poradi toa ne ocekuvav da go odobrite ili razberete mojot lichen pat kon Tvorecot, nitu pak sakav da navlezam vo diskusii koj stav e ispraven, a koj ne. Jas samo si dozvoliv sloboda da vi go predocham moeto iskustvo i moeto gledanje na nekoi osnovni stavovi vo vrska so religiite, spiritualnosta i odnosot kon Kreatorot. Nisto poveke.

Alah neka vi go osvetluva patot vo vasiot zivot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2006 во 13:36
Messenger, се обидувам да те разберам за што зборуваше во твојот последен, или предпоследен коментар, па мислам дека сум блиску до тоа да те разберам Smile
Ќе следува мое мислење.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2006 во 18:15
можеби ја згрешив темава, ама треба да го прочитате ова и да ми кажете дали е добро  или лошто .. што разбравте од ова?

A child goes to his mother one day and says: Mom, I love you!

Mother said: You do?

Child: Yes mom, i love you

Mother: Then why you didn’t wash the dishes?

Child: No Mom, i really love you, i brought you some flowers

Mother: I’m allergic to flowers, they would make me sick, get those roses out of here. Why did you bring me flowers?

Child: Well from one day i like flowers, they smell nice.

Next day the child goes to his mom and he say:

Mom, I love you, i love you

Mother: okay, move alone

Child: No, i brought you chocolates

Mother: I am diabetic, if i eat that i will die!

Child: I can eat it  :) and I hade a good deal, they cost me less!


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2006 во 20:05
OK sayHI, let me tell you the secret:

The pure LOVE is UNCONDITIONAL.

I hope you understand what this ACTUALLY means…and THAT could be the answer to most of your questions about this little story, about the God and religion…

And a friendly question for you: don’t you think that your signature “The word "orthodoxy" not only no longer means being right; it practically means being wrong. by G. K. Chesterton” is quite offensive for a Christian members on this forum? How would you feel if another member have a similar signature about Islam?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 00:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas ne zboruvav za kodot na odnesuvanje i ziveenje spored Koranot. Licno mislam deka generalno e dobar i poveketo raboti sto bile kazani porano vo nego imaat ista vaznost i denes, Zatoa rekov: “Tie si imale i se uste imaat relevantni vrednosti vo ramkite na Chovekovite duhovni potrebi i socijalni formacii, i kako takvi pretstavuvaat cvrst anker vo bituvanjeto i opstenjeto na lugjeto.” Tuka nema diskusija. Uste poveke, jas do sega nemam sretnato nitu edna druga religija so tolku detalen upat za sekojdnevno ziveenje kako Islamot. I veruvam deka ova ne e samo moe mislenje.

Akcentot na mojot prethoden tekst bese na spiritualno-duhoviot aspekt na kontaktot megju covekot i Kreatorot, a ne na sledenjeto na preporakite vo sekojdnevniot materijalen zivot. Jas isto taka ne ja pretstavuvav Hristijanskata filozofija, tuku licno moeto gledanje vo ovaa prespektiva. Mene mi se potpolno jasni vasite stavovi kako dosledni sledbenici i iskreni braniteli na vasata ljubena religija. Poradi toa ne ocekuvav da go odobrite ili razberete mojot lichen pat kon Tvorecot, nitu pak sakav da navlezam vo diskusii koj stav e ispraven, a koj ne. Jas samo si dozvoliv sloboda da vi go predocham moeto iskustvo i moeto gledanje na nekoi osnovni stavovi vo vrska so religiite, spiritualnosta i odnosot kon Kreatorot. Nisto poveke.

Alah neka vi go osvetluva patot vo vasiot zivot.
ok messenger... se raboti za toa kolku covekot e BUDEN i SVESEN za se' ona sto se slucuva so nego okolu nego,so Boga,koj kolku i kako go svatil Kreatorot. Qur'anot,nema detalen upat samo za sekoj dnevniot zivot za covekot.Koga velis deka samo zavzemame prostor ako sakame da kazeme deka Qur'anot e edinstvenata kniga,tuka gresis. Tocno e toa sosema. No ne znaci deka drugo osven Qur'anot ne treba da citame. Prvata objava,koja bese upatena do Muhammed a.s bese "UCI" Jas na primer na se' sto gledam seto toa me upatuva. Oti za se' Allah dz.s vo Qur'anot ne opomenal.No deka EDINSTVENO,STO MOZE DA SE NARECE APSOLUTNA VISTINA E QUR'ANOT. Nesto sto nema nitu edna edinstvena greska. Covek koga ke se PROBUDI i koga SVESEN ke postane za nesto,na nego ne mu trebaat poeke necii razmisluvanja. Denes mnogu vernici ima koi se' praktikuvaat,no ne svesno. Majka mi procitala nekade deka ako gi spoznaes Bozjite 99 iminja vo dzennet ke vlezis. Hehe... ne e toa toa. Ete,namerata i bese ubava,se nadevam deka ke bide nagradena,,, no da gi spoznaes e drugo. Sekoe ime ima znacenje i sekoe treba da go praktikuvas da se vladas spored nego. Da spoznaes sto e MILOSTIV,STO E SOMILOSEN...... Mnogu vernici i sekoj zema abdest no ne ja znae vrednosta za toa. Vo odredeni Momenti,sum dostignal mnogu raboti,sto se odnesuva do svesta,duhovnosta.... veruval ili ne,sum slusal bitija od nevidliviot svet kako razgovaraat pokraj mene vo istata soba kade sto spijam.... sum se nasol i vo nekoj drugi "svet" IZGUBEN... kako koga Frodo na Gospodar na Prstenite prstenot ke go stavi na raka... no za toa ne mozam da razgovaram,oti ovde nema koj da gi razbere tie raboti.  Jas za seto toa naogjam objasnuvanje i odgovor vo Qur'anot. Coveckata dusa moze da postigne 7 leveli,sedum nivoa,kako... isto samo vo Islamot ke sretnes i samo preku Qur'anot mozes da gi postignes.Nitu za toa nema so kogo da se zboruva.... Znaci... da se vladas spored Qur'anot,da go istrazuvas,da go proucuvas,ne samo upat sto ke najdes za sekojdnevniot zivot,tuku za SE' STO SE SLUCUVA SO TEBE. Jas vo drugi knigi citam kako nekoj imal kontakt so nekoja izgubena dusa,zalutana.... na nekoj i se pojavil sinot,koj veke bil mrtov,ili sredbi so duhovi... iako toa ne e vistina,no za mene e dokaz deka Qur'anot e vistina,oti Qur'anot sovrseno ni objasnuva se' i Hadisite. Muslimanite znaat kako da se odbranat i so sto od onie koi mozat energija od covekot da crpat i da go prelazat i da go razbolat so bolest za koja lek nema. Licno bev zrtva. No toa bese samo edno Iskusenie i Fala mu na Boga sto mi se sluci seto toa,iako Gadno pominav... no denes,znam i svesen sum. Denes od NISTO AMA BAS NISTO NE SE PLASAM,OSVEN OD STVORITELOT. Zatoa na sekoe vikam,,,, spoznajte go Islamot,ne Muslimanite. Spoznajte go Qur'anot,taka ke spoznaete se za vas,za sebe,za vasiot zivot,za se' sto vi se slucuva,za se' sto se slucuva... kako da ziveete,kako da se spasite,kako da se odbranite,kako da se molite.... tuka vi e naukata,tuka e medicinata..... se' e tuka. Samo pokasno od Qur'anot se otkriva,tokmu zaradi toa,da vidime kolku nam tehnologija i kakva ni treba za da dojdeme do toa otkritie,a veke stoi zapisano FINO LEPO uste pred 15000 godini.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 02:06
Miralem,

Ubavo e da se chitaat tvoite zborovi na sreka, radost i zadovolstvo sto poteknuvaat od tvojata potpolna i nedvosmislena oddadenost kon tvojata religija. Vrednosta na tvoiote zborovi e uste pogolema zatoa sto seto toa ni go prezentiras od tvoe lichno iskustvo.

Na krajot, mi ostanaa ovie tvoi zborovi pred ochite:

"Denes od NISTO AMA BAS NISTO NE SE PLASAM,OSVEN OD STVORITELOT. "

Ne treba da se plais od nisto... nitu od Stvoritelot... oti toj te saka kako svoe chedo... toj te saka BEZUSLOVNO, kako sto go sakas i ti Nego.

Alah nema nikogas da te napusti.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 20:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Miralem,

Ubavo e da se chitaat tvoite zborovi na sreka, radost i zadovolstvo sto poteknuvaat od tvojata potpolna i nedvosmislena oddadenost kon tvojata religija. Vrednosta na tvoiote zborovi e uste pogolema zatoa sto seto toa ni go prezentiras od tvoe lichno iskustvo.

Na krajot, mi ostanaa ovie tvoi zborovi pred ochite:

"Denes od NISTO AMA BAS NISTO NE SE PLASAM,OSVEN OD STVORITELOT. "

Ne treba da se plais od nisto... nitu od Stvoritelot... oti toj te saka kako svoe chedo... toj te saka BEZUSLOVNO, kako sto go sakas i ti Nego.

Alah nema nikogas da te napusti.


Ti Blagodaram Messenger... naj iskreno,radosen sum sto postoi covek,pripadnik na druga religija,koj razmisluva i gleda Iskreno. Iskreno,zelna mi bese dusava da porazgovaram so covek kako tebe.
Inaku Allah dz.s na sekogo mu dava Chedo,da znae kako e koga ke go odgleda,porasne i na krajot chedoto ke go napusti roditelot i ne blagodarno ke mu bide. Za zal,jas nemam videno dete od poslednive generacii,koe gi prifatilo roditelite i gi postuva i gi saka onolku kolku sto Roditelot za Niv napravil.
Ponataka... za Stravot od stvoritelot,mislev poinaku. Koga ke napravam dobro delo,sekako,se raduvam,ispolnuvam edna praznina vo dusava i nema tuka zosto da se plasam,no Iskreno,nekogas,ke pomislam na nesto sto me vodi na Grev,togas pomisluvam na Allah,kaznata negova za gresnicite. Ne se plasam od nikoj,koga vistinata e vo prasanje,pa makar i zavrsil loso. Od Stvoritelot,sekogas ke se plasam i go Molam Stvoritelot,sekogas da me drzi do toa. Kaj covekot do poslednata sekunda od negovata zivot postoi moznost za greska.Covekot nikogas Sovrsen nema da postane. Zatoa sekogas treba da se plasi od Boga i da ima na um,deka sekogas moze da gresi,taka,sekogas ke bide skromen.  Covekot ne e svesen deka sekogas obozava i robuva na nekoj drug a ne na stvoritelot. Nekogas se prasuvav,zosto da bidam Rob samo na Allah dz.s ? Ako izberam (se prasuvav) da ziveam spored Islamot,togas ovosvetskite "uzivanja" treba da gi napustam. Ne treba da odam po kafeani,da brkam devojki,da pijam,da konzumiram droga,da "uzivam" vo seto toa..... No ako podrobno se zaprasame,na kogo da sluzime na Alkoholot ? Odbivam da mu sluzam na Stvoritelot koj se' mi dal i koj mi Obekjal deka ke dobijam VISTINSKO uzivanje AKO GO CUVAM TELOTO SVOE I DUSATA SVOJA,zaradi Alkoholot ???? Zaradi Prostitutka nekoja ? NE. Vo ovoj zivot,ke robuvam InsAllah i rob samo na Allah ke mu bidam,i samo pravilata negovi koi se ZA MOE DOBRO ke gi praktikuvam.
 
Neka te upati Allah dz.s na praviot pat,InsAllah.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2006 во 12:48
Originally posted by sayHI sayHI напиша:


A child goes to his mother one day and says: Mom, I love you!

Mother said: You do?

Child: Yes mom, i love you

Mother: Then why you didn’t wash the dishes?

Child: No Mom, i really love you, i brought you some flowers

Mother: I’m allergic to flowers, they would make me sick, get those roses out of here. Why did you bring me flowers?

Child: Well from one day i like flowers, they smell nice.

Next day the child goes to his mom and he say:

Mom, I love you, i love you

Mother: okay, move alone

Child: No, i brought you chocolates

Mother: I am diabetic, if i eat that i will die!

Child: I can eat it  :) and I hade a good deal, they cost me less!


 
Messenger, извини, за ова никако да прокоментирам ... I am short with time but I hope you don't have any problem about this, do you? :)
Како што те читам и се обидувам да сватам што е тоа што сакаш да го кажеш ... твоите коментари ги споредував со некои работи кои ги читав по интернет, и најдов нешто што мислам дека ќе се вклопи со твоите мислења и твоите коментари. Сега, прочитајго следново и кажи дали и твоите мислења се вклопуваат со текстов, може?
 
 
.................................................... Catholicism had put too much emphasis on the need for believers to gain merits, to work their way into God’s favor by performing good deeds, by fasting, by making pilgrimages, and ............................... by buying indulgences. .................. this seemed to make the redemptive sacrifice of Christ unnecessary and to leave human beings, all of whom are necessarily sinners, in doubt as to their salvation. The reforms intended to stress the mercy of God, who bestows grace on undeserving sinners through the saving activity of Jesus Christ.
 
дали е ова тоа што сакаш да го кажеш?
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.