IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разлика помеѓу к*ранска и библиска објава на...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 12:33
pocnuva  da  se  sogleduva  javno  problemot  na  psihologijata  na  site  religii.pa  taka  pocnuvajci  od  adam  i  eva  moze  da  vidime  deka  togas  postojnata  vera  vo  gospod  ne  bile  sovrsena  pa  od  nea   se  oddelile  na  edna  strana  lujdzeto  so  blag  zivot  budistite  i  lujdzeto  so  voinstven   zivot  muslimanite  .no  i  tie  tri  religii  ne  bile  sovrseni  pocnale  vo  sebe   grupi   na  lujdze  da  gi  oddeluva  od  drugi  grupi  NAUKATA  MISLI  TOA  PODELUVAJNE  NA  GRUPI  VO  EDNA  RELIGIJA  E  PORADI  NEPRAVILNIOT  RASPORED  NA  BLAGATA  I  BOGATSTVATA  OD  PRIRODATA.pa  taka  od  niv  pocnale  da  se  pojavuvaat  drugi  veri  a  drugite  veri  se  razgradile  na  sekti   a  od  sektite  se  izdvojuvaat  onie koi mislat  deka  nemaat  pravo  na  nesto  sto  im  sleduva  od  prirodata  poradi  postoejneto   na  site  tie  golemi  religiski  grupacii  koi  zavzele  skoro  se - A  TIE  SE  TERORISTITE.znaci  site  tie  religiski  pisanija  na  krajaot  rajdzaat   teroristi.za   trgnuvajci  od  toa  deka  ako  mu  se  molis  na  biol  ke  bides  bilo,ako  mu  se  moli  na  rastenie  ke  bides  rastenie  i  ako  mu  se  molis  na  bog  ke  vladees  so  nesto  odnosno  ke  bides  bog.pa  taka  ovie  poslednive  bidejki  nema  povejke  vrz  sto  da  vladeat  resavaat  da  vladeat  so  zivotite  na  lujdzeto.tie  se  bogovi  vrz  site  slobodni  lujdze  so  toa  sto  odreduvaat  dali  nekoj  ke  zivee  ili  ne.svetskite  naucni  grupi  go  nabljuduvale  celoto  ova  slucuvajne  i   od  nivnata  analiza  e  zaklucilo  deka  90  posto  od  bombasite  teroristi  se  zeni.toa  e  normalno  slucuvajne  zasto  zenata  do  pred  nekoj  period  ne  vladeese  so  nisto  pa  taka  prvata  moznost  na  vladeejne  so  zivotite  na  lujdzeto  taa  ja  iskoristuva  pa  makar  i  po  cena  na  svojot  zivot.PORADI  EDNAKVIOT  PLOD  OD  POSTOEJNETO  NA  SITE  RELIGII   -TERORIZMOT-moze  da  se  zakluci  deka  site  religii   ucat  za  edno  isto.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 14:42
Лелеее што збориш бе! цццццц..страшен ова твојов осврт на развој на религијата во историјата на човештвото.честитки!!Мада мислам дека ова е повеќе за друга тема(здравје).
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 16:54
Originally posted by sk sk напиша:

“prvo bi sakal da te prasam dali veruvas deka k*ran e sveta kniga i e pratena na muhamed .a.s”

Kevser, jas ne znam dali e sveta ili ne, i zatoa ti postaviv prashanja na koi cekam da mi odgovorish. Posebno za petokot, kade vo k*ranot pishuva deka petokot e den za slavenje? Ako ne go dokazesh toa so k*uranot, togash usenjeto megju k*uranot i deneshniot islam e razlicen, shto znaci deka islamot samo se krie zad k*ranot, go koristi za dnevnopoliticki raboti. Vo toj slucaj, jas ne veruvam deka k*ranot e sveta kniga, ili pak neshto ne e vo red so ucenjeto na deneshniot islam. Tvoe e da mi dokazesh obratno.

Drugo, te molam da mi objasnish shto se slucuvalo od Avram pa do sedmiot vek koga se pojavil k*ranot so sledbenicite na Ishmael? Koja kniga oni ja koristele kako sveta kniga? Ako se sledbenici na Avram, togash mora da go sledat “evrejskiot” Bog, ili pak imale druga sveta kniga. Koja e taa, ako imale? Ako ja imale Biblijata zoshto sega islamot ja otfrla i go voveduva k*ranot? Ako nemale, zoshto ja promenile sabotata (za koja i k*ranot veli deka treba da se drzi za svet den) vo petok? So koe pravo? Koj go napravil toa? Zoshto?

So pojavuvanjeto na k*ranot vo sedmiot vek, dali se ukinuva sabotata i se voveduva petokot? Shto e so muslimanite koi ziveele pred k*ranot i ne znaele za Muhamed? Kako tie se spaseni? Spored koi principi?

Seto toa ke mi dade pokompletna slika za k*ranot. Od druga strana, ako sluckite od Biblijata se kazani poinaku od istite slucki od k*ranot, so koe pravo tie vo k*ranot se poinakvi znaejki deka se javuvat vekovi posle Biblijata? Kako ke mi dokazesh deka informaciite vo k*ranot se verodostvojni?

Koga prashuvash za teloto na faraonot, i Nostradamus ima kazano raboti koi se ostvarile, no ne znaci deka knigata vo koja on toa go napishal e sveta.


Te molam odgovori mi na prashanjata. Blagodaram.



jas ti odgovoriv mnogu dobro ali izgleda ne sakas da razberes;;; ke ja
citiram cela sura stoe   vo k*ran za dzumaa petok ima 11 ajeti;


“ЕЛ-ЏУМ’А” (“Џума”)

Медина - 11 ајети

Во името на Аллах, Милостивиот Сомилосен!

1. И она што е на небесата и она што е на Земјата - Аллаха го слави, Владарот, Светиот, Силниот и Мудриот!
2. Меѓу незнабошците Он испрати пејгамбер од нив: да им ги кажува ајетите Негови, и да ги очисти, и да ги поучи и во Книгата и во Мудроста, иако порано беа скршнати во заблуда очигледна!
3. И на други меѓу нив кои уште не им се приклучија... Он е Силен и Мудар!
4. Ете, тоа е добрината Аллахова што ја дава кому Он сака. Аллах е Поседник на добротија неизмерна!
5. Примерот на оние кои го понесоа Теврат, а потоа го напуштија, е како примерот на магаре кое носи книги. Е, само колку е лош за луѓето народот кој ги сметаше за лажни ајетите Аллахови! Аллах не го упатува народот зулумќарски!
6. Кажи: “О Евреи, ако замислувате дека сте пријатели на Аллах за разлика од другите луѓе, тогаш, посакајте ја смртта ако сте искрени!”
7. Никогаш не ќе ја посакуваат токму заради она што го направија рацете нивни. Аллах најдобро ги знае зулумќарите!
8. Кажи: “ Смртта од која бегате... па, ќе ве стигне, навистина! Потоа ќе бидете вратени кон Зналецот на тајното и јавното, па така, ќе ве извести за она што го работевте!”
9. О верници, кога ќе се повика на намаз во петок... па, побрзајте кон споменувањето на Аллах, и оставете ја купопродажбата. Ете, тоа е подобро за вас само да знаете!
10. А кога намазот ќе се изврши... па, растурете се по земјата и барајте од добрината Аллахова, и споменувајте го Аллаха, многу, за да бидете спасени!
11. А кога ќе видат нешто од трговијата или од веселба некаква, се расфрлаат и те оставаат, стоејќи. Кажи: “Нема добро кај Аллах ни од веселбата ни од трговијата. Аллах меѓу снабдувачите е најдобриот Снабдувач!”

na muslimanite im e odreden petok(obavuvanje na namsaz posebno petok zs vo toj den,eve muhamedov hadis za toa sto veli za petok;“ Најдобар ден во кој Сонцето огрева е петок. Во него е створен Адем, во него е воведен и изваден од Џеннетот, а Судниот ден нема да настапи освен во петок .” ( Муслим, Ебу Давуд , Тирмизи ...) a ne sabotaa toj e den, kade vo eden moment ako se pogodi eden rob musliman koj istrajno klanja namaz, i ako go zamoli na boga za nesto allah ke mu ja isplni taa zelba potoa muhamed rekol pokaza so rakata deka toj moment e kraktotraen.
za toa muahamedoviot hadis najdobro kazuva; ti go citirav i pak ke go citiram;

nie vremenski sme posledni, ana sudniot den ke bidime prvi, isklucuvajki go toa sto na poranesnite narodi objavata im e dadena pred nas petoke vsusnost niven den koj im bil odreden kako praznik, potoa tie se razdvolie vo negovoto praznuvanje. pa allah nas na nego ne upati i ostanatiod narod sega nas ne sledi,.




abraham i site drugi pratenici go sledaa islamot taa im bese nivnata veraa veruvanje vo eden bog , nema evresjski bog   hristijanski bog ili muslimanski,,. bog e eden i edinstven i nema drugar vo negovoto postoenje i vo delata i nisto ne se pojavuva bes voljata silata i sposobnosta za tvorenje i znanjeto negovo,.

spomni   o muhamed!
koga ibrahim i ismail gi postavia temelite na kaba(denesna meka kaj sto se sobiraat na hadz)
kade raekoa;
gospodaru nas odredi da bidime istrajni vo islamot i da bidime oddadeni na tvoite propisi podari ni takvo potomstvo koe ke ti bide odadeno vo veruvanjeto i pokazi ni gi dobivkite od ibadetot kon tebe , ispratimu na ovoj narod verovesnik od potomstvoto na na ismail koj ke im gi kazuva tvoite ajeti i koj ke gi poucuva.

islamot ne gi otvrla ni abraham ni ishak nitu nikoj drug verovesnik..

prasajgi o muhamed sinovite izailovi koi se tvrdoglavi kon tebe kolku jasni ajeti im objavuvavme vo nivnite knigi koi gi upatuvaa kon vistinata pa ne veruvaa vo site niv duri im se sprotivstavuvaa i ja iskrivuvaa nivnata sodrzina ,,, o slednenici na knigata evreii i hristijani zoasto gi poreknuvate ajetite na allah objaveni na negovite verovesnici akoi se vo vasite knigi, vo niv stoi deka muhamed, e ocekuvaniot verovesnik i deka ona sto sto ke vi dojde e vistina vie ste svedoci a toa , no vie go negirate toaa.

slobodno mozeme da kazeme deka tie ja mesale vistinata vo nivnite knigi gi iskrivuvale i gi napisale so svoi race , so nevistina i ja krjat vistinata ona sto e vo niv opisot na muhamed   i verata   vistinska ,,
zosto ne ja sledite verata na ibrahim a ibrahim ne mu prepisuvase zzdruzenik na   allah i samo nego go obozavase.


koga evreite se povikuvaa vo islam velea
bog ni ostavi vasiet vo tevrat da ne mu veruvame na onoj koj ke ni dojde velejki deka e verovesnik , se dodeka ne ni dojde so k*rban so koj ke ne priblizi do allah , se dodeka ne se spusti ogan od neo sto ke go sprzi,

kaziim o muhamed!
vasite zbprovi se lazni, na vasite predci im doagaa pejkamberi pred mene so nadprirodni dela i dokazi za nivnata vistinitost , i so onaa sto go rekovte ; da donese k*rban sto ke go sprzi ognot- togas zosto vasite predci gi ubivaa verovesnicite ako ste iskreni vo vasite stavovi?

ako te smetat lazgo o muhamed! evreite i drugi nevernici za lazni i nevernicki se smetani i mnogu drugi verovesnici pred tebe , im doagaa na svoite narodi so prekrasni nadprirodni dela i jasni dokazi so nebesni knigi ..












Изменето од el_kevser - 08.Февруари.2010 во 19:27
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 18:54


Па за тоа со Авраам дека го жртавувал исмаил а не исак и дека онака на еск*рзии идел по саудиските пустини ко од шала и тоа еднаш до два пати годишно за да го посети својот син во мека.

aj da receme k*ran laze za zrtvuvanjeto na ismaila
zarem i barnabinovo evagelie laze evee nekolku negovi citati od toaa evagelie;





44
Nato rekoše uèenici: “O gospodaru, tako je
pisano u Knjizi Mojsijevoj, da je u Isaku
uèinjeno obeæanje”.
Isus odgovori sa jecajem: “Tako je
napisano, ali Mojsije to nije napisao, niti Jošua,
nego naši rabini koji se ne boje Boga. Uistinu,
kažem vam, ako vi razmotrite rijeèi anðela
Gabriela, otkriæete zlonamjernost naših
pismoznanaca i uèitelja. Jer anðeo je rekao:
”Abrahame, sav svijet æe znati koliko te Bog
voli; ali kako æe svijet znati ljubav koju ti nosiš
prema Bogu? Sigurno je da je potrebno da ti
uèiniš nešto za ljubav Božiju". Abra ham
odgovori: “Gle, sluga Božiji je spreman da
uèini sve ono šta Bog hoæe”.
Zatim je govorio Bog, rekavši Abrahamu:
“Uzmi svog sina prvoroðenca Jišmaela i popuni
se na goru da bi ga žrtvovao”. Kako je Isak,
prvoroðenac, kad je Isak roðen Jišmael je imao
sedam godina?
Tad rekoše uèenici: “Jasna je prevara naših
uèitelja: zato nam reci istinu, jer mi znamo da si
ti poslan od Boga”.
Tad odgovori Isus: “Uistinu, ja vam kažem
da Satana traži da poništi Zakone Božije; i zato
on sa svojim sljedbenicima, licemjerima i
zloèincima - prvi sa lažnim dogmama, drugi sa
razvratnim životom - danas su zaprljali skoro
sve stvari tako da se istina jedva može naæi.
Teško licemjerima! jer æe se hvale ovog svijeta
pretvoriti za njih u uvrede i muèenje u paklu.
Zato vam kažem da je Poslanik Božiji Sjaj
koji æe dati radost skoro svemu šta je Bog
stvorio, jer, on je uljepšan duhom
razumijevanja i savjeta, duhom mudrosti i
moèi, duhom straha i ljubavi, duhom
smotrenosti i umjerenosti, on je uljepšan
duhom milosrða i milosti, duhom pravde i
pobožnosti, duhom nježnosti i strpljenja, kojeg
je on dobio od Boga tri puta više nego što ga je
dao svim svojim stvorenjima. O blaženo doba
kad on doðe na svijet! Vjerujte mi da sam ga ja
vidio i izrazio mu poštovanje, kao što ga je vidio
svaki prorok: vidjevši da od njegovog duha Bog
njima daje poslanstvo. A kad sam ga ja vidio
moja je duša bila ispunjena utjehom govoreæi:
“O Muhammede, Bog neka je s tobom i neka me
uèini dostojnim da razvežem tvoje sveze na
obuæi, jer æu postigavši to biti veliki prorok i
svetac Božiji”.
I rekavši ovo Isus iznese svoje hvale Bogu

spored ovie citati od barbaas   celokupno se povrzuva so k*ran kade vozviseniot allah veli;


prasajgi o muhamed sinovite izailovi koi se tvrdoglavi kon tebe kolku jasni ajeti im objavuvavme vo nivnite knigi koi gi upatuvaa kon vistinata pa ne veruvaa vo site niv duri im se sprotivstavuvaa i ja iskrivuvaa nivnata sodrzina ,,, o slednenici na knigata evreii i hristijani zoasto gi poreknuvate ajetite na allah objaveni na negovite verovesnici akoi se vo vasite knigi, vo niv stoi deka muhamed, e ocekuvaniot verovesnik i deka ona sto sto ke vi dojde e vistina vie ste svedoci a toa , no vie go negirate toaa


tie ja mesale vistinata vo nivnite knigi gi iskrivuvale i gi napisale so svoi race tocno kade sto veli isus vo ovaa evangelie kade velii;;
Isus odgovori sa jecajem: “Tako je
napisano, ali Mojsije to nije napisao, niti Jošua,
nego naši rabini koji se ne boje Boga;

sosema se potvrduva k*ranskiot ajet;kolku jasni ajeti im objavuvavme vo nivnite knigi koi gi upatuvaa kon vistinata pa ne veruvaa vo site niv duri im se sprotivstavuvaa i ja iskrivuvaa nivnata sodrzina ,

vo drug citat od ova barnabinovo evagelie pisuva ;


39
Tad reèe Ivan: “Dobro si govorio, o
gospodaru, ali nama nedostaje da znamo kako
je èovjek zgriješio kroz svoju oholost?”
Isus odgovori: “Kad je Bog istjerao Satanu,
i anðeo Ga briel proèistio masu zemlje na koju
je Satana pljunuo, Bog je stvorio sve što živi, i
životinje koje lete i od njih one koje hodaju i
plivaju i On je ukrasio svijet sa svim šta on ima.
Jednog dana Satana se približio kapijama raja, i
videæi konje kako jedu travu, on im najavi ako
ta masa zemlje treba primiti dušu, onda æe oni
imati težak posao i da bi zato bila za njih
prednost da zgaze taj komad zemlje na takav
naèin da više ne bude dobar nizašto. Konji su
ustali i naglo krenuli da gaze preko tog komada
zemlje koji je ležao meðu ljiljanima i ružama.
Nato Bog dade duh toj neèistoj masi zemlje, na
koju je pljunio Satana, koju je Ga briel uzeo sa
mase: i podiže psa, koji, lajuæi ispuni strahom
konje i oni pobjegaše. Tad Bog dade svoj duha
èovjeku, dok su svi sveti anðeli pjevali:
”Blagoslovljeno neka je Tvoje sveto ime, o
Bože naš Gospode".
“Adam, skoèivši na svoje noge, vidje u
vazduhu natpis koji je sijao kao Sunce, a pisalo
je: ”POSTOJI SAMO JEDAN BOG, A
MUHAMMED JE POSLANIK BOŽIJI".
Nato Adam otvori svoja usta i reèe:
“Zahvaljujem ti, o Gospodaru moj Bože, što si
Ti splanirao da me stvoriš; ali reci mi ja te
molim, šta znaèi poruka ovih rijeèi :”Muhammed je poslanik Božiji? Zar je
postojao drugi èovjek prije mene?"
Tad Bog reèe: “Neka si dobrodošao, o
Adame, moj slugo. Ja ti kažem da si ti prvi
èovjek kog sam stvorio. A onaj kojeg si vidio
(spomenutog) je tvoj sin, koji æe doæi na svijet
mnogo godina kasnije i biæe Moj poslanik, za
kog sam stvorio sve stvari; koji æe dati svjetlo
svijetu kad on doðe, èija je duša stavljena u
nebeski sjaj šezdeset hiljada godina prije no što
sam išta stvorio”.
Adam preklinjaše Boga govoreæi:
“Gospodaru, daruj mi ovaj natpis na noktima
prstiju mojih ruku.” Tad Bog dade prvom
èovjeku na njegovovim palèevima taj natpis, na
noktu palca desne ruke stoji: “Postoji samo
jedan Bog”, a na noktu palca lijeve ruke stoji:
“Muhammed je poslanik Božiji”. Zatim sa
oèinskom ljubavlju prvi èovjek poljubi te rijeèi,
i protrlja svoje oèi i reèe: “Neka je
blagoslovljen taj dan kad ti budeš došao na
svijet”.
Vidjevši èovjeka samog Bog reèe: “Nije
dobro da on ostane sam”. Poslije toga On uèini
da on zaspe, i uze rebro blizu njegovog srca,
popunjavajuæi mjesto mesom. Od tog rebra On
napravi Evu i dade je Adamu za njegovu ženu.
On postavi njih dvoje kao gospodare raja,
kojima reèe: “Gle, Ja vam dajem svako voæe da
jedete, izuzev jabuka i žita”, poslije èega on
reèe: “Pazite da ninakoji naèin ne jedete ovo
voæe, jer æete postati neèisti toliko da vas Ja
neæu trpiti da ostanete ovdje, nego æu vas
istjerati i vi æete pretrpiti mnoge nesreæe”.


k*ran dava jasen i vistinit odgovor a seto toa ovaa evagelie go potvrduvaa   koe crkvata ne go priznava.

a zosto ne go priznava?
nee kako drugitee evagleija ;

'' kazuvajteja vistinata i kolku i da ime gorcliva na lugeto''









Изменето од el_kevser - 08.Февруари.2010 во 19:11
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 22:31
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:



aj da receme k*ran laze za zrtvuvanjeto na ismaila
zarem i barnabinovo evagelie laze evee nekolku negovi citati od toaa evagelie;


Честитки за добрата претпоставка дека Кyранот лаже аплауз
Постојат многу солидни аргументи дека ткн. „евангелие по Барнаба“ е фалсификат кој датира од 15-16 век и дека истото е напишано од муслиман. Сега ме мрзи и немам време за таа анализа, но во долгедно време ќе ги забележиш на интернет страниве или форумиве. намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 10:01
Evangelieto po Barnabas se spomnuva od Ibrahim al-Taybili vo Tunis, vo 1634, i preku dva nezavisni izvori od shestiot i sedmiot vek. Zatoa toa bash i ne e nekoj fakt.

Jas povtorno ke se navedam na petokot/sabotata, posebno na sluckata so Mojsej, kade licno Bog so svoj prst napishal deka treba da se drzi sabotata, a ne petokot. Evreite ne mozele da go promenat toa definitivno. Koj e tvojot odgovor na ova?

Zoshto toj ist Bog bi dal drug den za sluzba?

Ti velish deka e petokot zoshto Adam bil stvoren vo nego. Zoshto Adam, shto e toa tolku vazno? Po taa logika nie mozeme da zememe bilo koj den i da kazeme zaradi toa shto trevata beshe sozdadena vo toj den, pa nie toa go slavime. Lugjeto si imaat svoi filozofii, no vazno e shto Bog veli. Tocno e deka Adam e stvoren vo petok, no spored Bozjite standardi, toa i ne e tolku bitno. Zoshto e toa tolku bitno za tebe?

Ima vistina vo toa shto evreite si menuvale svoi praznici i ureduvanja, no toa bilo del od nivnata tradicija, a ne go menile Bozjiot zbor. Sinot Bozji, Isa bash za toa i se bunel zoshto evrejskata tradicija ja stavale pred Bozjite zborovi. Isa odel so sabota vo sinagoga, a ne vo petok vo djamija. Koj e tvojot odgovor za Isa?


Te molam komentiraj gi delovite od k*ranot za sabotata. Zoshto k*ranot veli da se drzi sabotata? Te molam objasni ja sabotata vo k*ranot.

Изменето од sk - 09.Февруари.2010 во 12:32
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 16:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:



aj da receme k*ran laze za zrtvuvanjeto na ismaila
zarem i barnabinovo evagelie laze evee nekolku negovi citati od toaa evagelie;

Честитки за добрата претпоставка дека Кyранот лаже аплаузПостојат многу солидни аргументи дека ткн. „евангелие по Барнаба“ е фалсификат кој датира од 15-16 век и дека истото е напишано од муслиман. Сега ме мрзи и немам време за таа анализа, но во долгедно време ќе ги забележиш на интернет страниве или форумиве. намигнување




e za smeenje sii
nema stoo
a tebe ti parira toaa   


baranabinovoto evagelie e potvrda za vistiniiot k*ran no vas ne vi parira toaa pa ke izmisluvate sekakvi rabotii kolku za informacija   barabinovoto evagelie

bilo prifateno kako kanonko evagelie do 325 god evee nesto poveke za toaa ;

KAKO JE PRE?IVJELO EVAN?ELJE PO BARNABI
Evan?elje po Barnabi je bilo prihva?eno kao kanonsko evan?elje do 325. godine.
Irenej (130-200) je pisao podr?avaju?i ?isti monoteizam i suprostavljaju?i se Pavlu
zbog uno?enja u kr??anstvo dogmi rimske paganske relegije i platonske filozofije. On je
obimno citirao Evan?elje po Barnabi radi podr?ke svojim stavovima. Ovo pokazuje da je
Evan?elje po Barnabi bilo u opticaju u prvom i drugom stolje?u kr??anstva.
U 325. godini odr?an je Nikejski koncil gdje je nare?eno da se sva orginalna
evan?elja na hebrejskom pismu uni?te. Izdat je ukaz da ?e svako ko bude imao ovo
Evan?elje biti ka?njen smr?u.
U 383. godini papaz je obezbijedio jedan primjerak Evan?elja po Barnabi i zadr?ao
ga u svojoj privatnoj biblioteci.
U ?etvrtoj godini imperatora Zenoa (478.) otkriveni su posmrtni ostaci Barnabe i tu
je na njegovim grudima na?en primjerak Evan?elja po Barnabi, pisanog njegovom
vlastitom rukom. (Acia Sanctorum, Boland Junii, tom II, stranice 422 i 450, Ant werp
1698). Izgleda da je ?uvena Vulgata Biblija bazirana na ovom evan?elju.
Papa Siksto (1585-1590) je imao prijatelja Fra Ma rina. On je na?ao Evan?elje po
Barnabi u privatnoj biblioteci pape. Fra Ma rino je bio zainteresiran jer je ?itao spise
Irinejeve u kojima je Barnaba obilno citiran. Talijanski rukopis je pro?ao kroz razli?ite
ruke, dok nije stigao “osobi visokog zvanja i autoriteta”, u Amsterdamu, “za kojeg se u
toku njegovog ‘ivota ?esto ?ulo da isti?e visoku vrijednost ovog spisa”. Poslije njegove
smrti on dolazi u posjed J.E. Kramera, kancelara kralja Pruske. U 1713. godini, Kramer
je prezentirao ovaj rukopis ?uvenom poznavaocu knjiga, princu Eugenu od Savoje. U
1738. godini, zajedno sa prin?evom bibliotekom on se obreo u Hofbiblioteci u Be?u. Ono
sada tamo po?iva.
Toland u svojim “Miscellaneous Works” (?tampanim posthumno 1747.) u tomu I,
strani 380, napominje da Evan?elje po Barnabi jo? postoji. U poglavlju XV on upu?uje
na Glacijski dekret iz 496. godine gdje je “Evangelium Barnabe” uklju?eno u listu
zabranjenih knjiga. Prije toga je ono bilo zabranjeno od strane pape Inocenta u 465.
godini i dekretom Zapadnih Crkava u 382. godini.
Barnaba se tako?e spominje u Stihometriji Nikifora,
serijski br.3, Poslanica Barnabina....red 1,300,
zatim ponovo na listi ?ezdeset knjiga.
Serijski br. 17, Putovanja i naukovanja apostola,
Serijski br. 18, Poslanice Barnabine,
Serijski br. 24, Evan?elje po Barnabi.


koje toj musliman pa go napisal toaa evegelie
samo kakvi lagi iznesuvate sto ima musliman toaa dsa go pisuvaa ;;

za poveke ako sakas ds znaes ,
latinskiot tekst na angliski jazik gospodin ragg ie stampan voo;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;








KORCAPR.cdr


Latinski tekst su na engleski jezik preveli gospodin i gospo?a Ragg, a bio je ?tampan
na Clar en don Pressu u Oxfordu. Objavio ga je Ox ford Uni ver sity Press 1907. Ovaj
engleski prevod je misteriozno i??ezao sa tr?i?ta. Poznato je da postoje sada dva
primjerka ovog prevoda, jedan je u Muzeju Britanije a drugi u Kongresnoj biblioteci,
Va?ington. Prvo novo izdanje na engleskom je bilo sa mikrofilmovane kopije Knjige u
Kongresnoj biblioteci u Va?ingtonu, a dobijena je ljubazno??u prijatelja iz SAD


Messenger: el_kevser, sledi gi pravilata na forumov za da ne bidesh sankcioniran.

1. Ne e dozvoleno potsmevanje, potcenuvanje i igranje majtap so chlenovi koi ne go delat tvoeto veruvanje.
2. Ne e dozvoleno objavuvanje pogolemi tekstovi na stranski jazici. Dokolku sakash da posochish takov tekst, a ne sakash da go preveduvash i prepishuvash navedi link.








Изменето од Messenger - 09.Февруари.2010 во 16:34
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 16:50
Ako neshto e prifateno od strana na covek ne znaci deka e tocno. Jas te prashav konkretno za prstot na Boga koj ja dal sabotata, a ti mi kazuvash za covek shto smenil vekovi podocna. Fokusiraj se na Bozjiot prst koj na kamen ja napishal sabotata, neshto shto i k*uranot go potvrduva, no ne i ti.

Zoshto izbegnuvash da zboruvash za k*uranot koj ja podrzuva sabotata, a ne petokot?

Koj e povazen za tebe, k*uranot so sabotata ili nekoj covek shto napishal za petokot? Kogo ti sledish, covek?

Se ushte cekam da mi dadesh komentar za sabotata i k*uranot kakoi za Bozjiot prst shto napishal na kamen. Toa e ona shto Ishmael go drzel, no izgleda ne i ti.

Objasni ja konkretno tvojata teza za petokot.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by sk sk напиша:

Evangelieto po Barnabas se spomnuva od Ibrahim al-Taybili vo Tunis, vo 1634, i preku dva nezavisni izvori od shestiot i sedmiot vek. Zatoa toa bash i ne e nekoj fakt.

Jas povtorno ke se navedam na petokot/sabotata, posebno na sluckata so Mojsej, kade licno Bog so svoj prst napishal deka treba da se drzi sabotata, a ne petokot. Evreite ne mozele da go promenat toa definitivno. Koj e tvojot odgovor na ova?

Zoshto toj ist Bog bi dal drug den za sluzba?

Ti velish deka e petokot zoshto Adam bil stvoren vo nego. Zoshto Adam, shto e toa tolku vazno? Po taa logika nie mozeme da zememe bilo koj den i da kazeme zaradi toa shto trevata beshe sozdadena vo toj den, pa nie toa go slavime. Lugjeto si imaat svoi filozofii, no vazno e shto Bog veli. Tocno e deka Adam e stvoren vo petok, no spored Bozjite standardi, toa i ne e tolku bitno. Zoshto e toa tolku bitno za tebe?

Ima vistina vo toa shto evreite si menuvale svoi praznici i ureduvanja, no toa bilo del od nivnata tradicija, a ne go menile Bozjiot zbor. Sinot Bozji, Isa bash za toa i se bunel zoshto evrejskata tradicija ja stavale pred Bozjite zborovi. Isa odel so sabota vo sinagoga, a ne vo petok vo djamija. Koj e tvojot odgovor za Isa?


Te molam komentiraj gi delovite od k*ranot za sabotata. Zoshto k*ranot veli da se drzi sabotata? Te molam objasni ja sabotata vo k*ranot.


evreitee sekogas koga nesto ke prifatile kako dogovor oni toaa, toj dogovor ne go pocituvale imame bezbroj primeri ;;
ti dadov cela sura sura dzuma sto znaci petok
ako bese   sabota ke pisuvase sabota no bog veli dzuma petok;
9. О верници, кога ќе се повика на намаз во петок... па, побрзајте кон споменувањето на Аллах, и оставете ја купопродажбата. Ете, тоа е подобро за вас само да знаете!


Примерот на оние кои го понесоа Теврат, а потоа го напуштија, е како примерот на магаре кое носи книги. Е, само колку е лош за луѓето народот кој ги сметаше за лажни ајетите Аллахови! Аллах не го упатува народот зулумќарски!

znaci evreite na koi im bese naredeno da rabotat spred tevrat ne rabotaa spored nego se slicni kako magare koe nosi knigia ne znae sto ima vo niv,,,a muhamed,a,s rekol;

koj vo petok zboruva dodeka imamot drzi hudba slicen kako magare koe nosi knigi, a onoj koj ke mu rece kuti, nema dzuma.

potoa allah veli

Кажи: “О Евреи, ако замислувате дека сте пријатели на Аллах за разлика од другите луѓе, тогаш, посакајте ја смртта ако сте искрени
, ako ste vie na prav pat a ne muhamed i negovite ashabi posakajte ja smrta ako ste iskreni vo vaseto povikuvanje kon ljubovta na allah

prethodnicite na odamnesnite narodi kako sto veli muhamed.as. im bilo naredeno da go slavat toj den (petok) potoa veli; toj e den niven i im bil odreden kako praznik no posle toa onie se razdvoile vo nivnoto praznuvanje,,. ;
posle toa evrite go odobrile sabotaa i allah tooa im go odobril hristijanite go prifatile nedela nas allah ne upati da go postuvame petok, pa go naprai da bide redosled petok sabota nedela kade vel;i muhamed; nie sme posledni vremenski a na sudniod den ke bidime prvi,i allah nas ni naredi da se soberime ovoj den , den na dzuma (petok)zaradi ibadet(molitva)
voopsto ne izbegnuvam da zboruvam tuku k*ran kerim toa go potvrduva deka sabotata e odreden na izaelcite kako den za molitva(ibadet) i odmori da ne gresaat vo sabota ,a nas muslimanite nie odreden petok za namas molitva (ibadet)i na nas ne nie zabraneto da rabotime vo petok   mozemee da rabotime no koga e dzuma namaz od 12 do 14 casot dodeka trae namazot, togas ne rabotime a koga ke zavrsi namzaot i go islusame govorot na hutbata, rasturetese   po zemjata barajte od rskot na allah so vas trud i spomnuvajte go allah mnogu vo site vasi priliki




http://www.youtube.com/watch?v=hMxBkluGPWY

http://www.youtube.com/watch?v=uPgFG0tAb1o


a zosto vie hristijanite go slavite nedela a ne sabota ?[


Изменето од el_kevser - 09.Февруари.2010 во 21:33
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 19:03
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Лелеее што збориш бе! цццццц..страшен ова твојов осврт на развој на религијата во историјата на човештвото.честитки!!Мада мислам дека ова е повеќе за друга тема(здравје).
pa  ne  e  nikakov  presvrt  ako  ne  znaes  od  ova  mozes  da  izvedis  zaklucok  STOPIRAJNETO  NA   GORENAVEDENOTO  NEGATIVNO  STANOVISTE  MOZE  SAMO  DA  SE  IZVEDE  SAMO  SO

  KONTROLA  NA  RAJDZAJNE  DECA 

SAMO  TOGAS  KE  NEMA  GRUPI  KOI  KE  SE  IZDVOJUVAAT  OD  RELIGIITE  KOI  KE  STANAT  TERORISTI.
 toa  bese  negativniot  plod  od  religiite  i  kontrola  na  istiot  a  sega  ke  go  slusnes  pozitivnet  plod  od  religiite  i  priciniite  koi   moze  toj  da  se  raspadne
  vo  mnogu  slucaevi  koga  liceto  pocnuva  da  zivee   vo  svojot  religiozen  svet  toj  uspeva  da  sozdade  virtuelna   oblast   koja  moze  da  ja  menuva  kaj  hristijanite  so  pomos  na  pokajanie  kaj  budistite   patuvajne  se  poblisku  do  svetlinata   .....   site  tie  religiozni  svetovi   mozat  da  se  srusat  vo  site  religii   samo  ako  deluva  socijalniot  faktoe  na  prezivuvajne.
pr.ako  edno  lice  mesecno  ima  primajne  kolku  da  se  prehrani  toj  so  pomos  na  svojot  religiozen  svet  vo  koj  se  moze  da  menuva  i  vo   koj  toj  samiot  e  bog  poradi"partnerstvoto  so  bog"  ke   zive   za  nego"  isto  kako  najbogatiot  i  najmojkniot  covek  vo  svetot  so  sto  vo  celina  ke  bide  zadovolen  mnogu  od  svojot  zivot.ZARADI  TOJ  FENOMEN  VLADITE  GI  FINANSIRAAT  SITE  RELIGII  DA  POSTOJAT 
no  koga  ke  pocne   da  vlijae  socijalniot   faktor  t.e.  liceto  ke  nemoze  da  se  prehrani  da  prezivee  togas  negoviot  imaginaren  religiozen  svet  se  srusuva  toj  pocnuva  vo  realnosta  da  bara  prostor  da  vladee  so  partnerstvoto  na  svojot  bog   kade ako  nema  da  najde  sloboden  prostor  za  deluvajne   negovoto   veruvajne  vo  bog  moze  da  se  raspadne  ili  pak   pravilata  koi  gi  znae  za  bog  pocnuva  da  gi  tolkuva  poinaku  .odovde  nataka  liceto  moze  da  se  razgleduva  kako  potencijalen  terorist.


Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 19:05
JAS   VO  DVETE   MOI  IZLAGAJNA   SE  TRUDEV  SAMO  DA   IZNESAM   NESTO   STO  BESE  PUSTENO  VO  MEDIUMITE   KAKO  NAUCNO   GLEDISTE  NA  NAUCNICI  OD    GOLEMITE  SVETSKI  SILI.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 09:35
Kevser, kolku shto te razbram, ti sugerirash deka Bog im dal razlicni denovi na sluzba na muslimanite (petok), na evreite (sabota) i na hristijanite(nedela). Ovaa teza e ne logicna od gledna tocka na Bog, zoshto On veli:
"Зашто Јас, Господ, не се менувам,..... - Malahija 3:6
Toa e cisto covecka odluka, a ne Bozja.

Ako On veli deka ne se menuva, zoshto togash ti sugerirash razlicni denovi za sluzba?

Drugo, islamot go priznava Isa za prorok koj ja drzel sabotata, bil evrein. Zoshto?

Od site tvoi postovi so koi jas komuniciram, ne najdov nitu eden argumentiran fakt so koi go dokazuvash tvoeto tvrdenje za petokot, tuku samo tvoi zborovi i citati od lugje. Periodot od Mojsej do A.D. 325 ti go preskoknuvash i ne davash nikakov argumentiran dokaz. Biblijata vo toj period e mnogu jasna, kade kazuva deka Bog so svoj prst na kamen ja napishal sabotata, neshto shto evreite ne mozele i da sakale da go promenat. No tamu imalo i muslimani, ne samo evrei. I narebata od Boga vazela i za niv!!! Taka da ne gi meshaj evreite koga zboruvame za sabotata (oni si imaat svoi problemi), tuku te molam daj mi argumentiran fakt za periodot od Avram do A.D.325 i petokot.

Nikejskiot sobor e samo eden del od promenite koi covekot gi napravil, no toa ne e pricina za se formira nova religija. Kako shto napishav i porano, a ti samo mi dokazuvash so tvoite postovi, islamot se javuva kako reakcija na konfliktot megju evreite i hristijanite, a ne vrz osnova na Bozja naredba.

"a zosto vie hristijanite go slavite nedela a ne sabota ?"

Ako mene licno mi e postaveno ova prashanje, jas ja slavam sabotata od pricinite koi shto ti gi spomna (Nikejskiot sobor). Jas ja slavam sabotata zoshto Bog go rekol toa, a ne nekoj covek, shto kaj tebe e obratnoto: site tvoi dokazi sugeriraat na promena na petokot od strana na covek. Koga ke mi dokazesh argumentirano za petokot od periodot od Avram do A.D. 325, togash ke razgovarame poinaku bazirano na argumentite, posebno dokaz za zivotot na Avram i Ishmael i negovite potomci i petokot. Do togash ne si bash ubedliv za petokot, za istorijata na petokot i Bog.

Vo youtube prezentacijata veli deka "smak sveta" ke nastane vo petok. Toa i Biblijata go nagovestuva, zoshto posle toa doagja odmor, sabbath. Petok e posledniot raboten den vo sedmicata. Neznam koj covek moze da go promeni toj fakt koj Bog go kazal? No toj fakt sam po sebe ne e dokaz deka petokot e den za slavenje. Bazirano na istiot princip mozeme i cetvrtokot da go slavime zoshto e dva dena pred "smak sveta", ili pak sredata zoshto e tri dena pred "smak sveta", itn.







Изменето од sk - 10.Февруари.2010 во 14:26
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 10:45
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


baranabinovoto evagelie e potvrda za vistiniiot k*ran no vas ne vi parira toaa pa ke izmisluvate sekakvi rabotii kolku za informacija   barabinovoto evagelie
bilo prifateno kako kanonko evagelie do 325 god evee nesto poveke za toaa ;


El kesver..знам дека ти е интересно да си живееш како алиса во земјата на чудата со квази апокрифни евангелија но еве ги голите факти.

Тоа таканаречено евангелие по Барнаба најверојатно потекнува од 15-16 век.
За разлика од новозаветните списи(кои ги има вкупно во околу 5300 ракописи на старогрчки(!!)и тоа повеќето од 2-3 век.
Тоа твое фамозно евангелие го има само на ИТЛИЈАНСКИ!!
(ја колку што се сеќавам италијанскиот не се зборел во 2 век нели?)
Друго..Иако денес многу муслимани го користат како некаков со аргумент многу е чудно што муслимански апологети пред 14 век ВООПШТО НЕ ГО СПОМНУВААТ..
Како на пример Ibn Hasm (d. 456 A.H.), Ibn Taimiyyah (d. 728 A.H.), Abu'l-Fadl al-Su'udi (wrote 942 A.H.), and Hajji Khalifah (d. 1067 A.H.)
Ако им било познато сигурно би го спомнале нели?


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Irenej (130-200) On je
obimno citirao Evan?elje po Barnabi radi podr?ke svojim stavovima. Ovo pokazuje da je
Evan?elje po Barnabi bilo u opticaju u prvom i drugom stolje?u kr??anstva.


Ова не е точно!!НИКОЈ од црковните Оци не го споманал тоа евангелеи а они и то те како ги спомнувале сите гностички и секакви дела од секавви чудаци и еретичи со цел да ги предупредат верните за нив.Но за тоа барнабино евангелие не велат ништо!
Значи дури и да постоел барем некој ќе го спомнел за време од 1500 години!!

Трето тоа квази евангелие е КРЦАТО СО АНАХРОНИЗМИ.тоа значи дека има работи кои не се историски точни или се нелогични како на пример:

1. Тоа дека Исус бил роден додека Пилат бил гувернер
иако сите се сложувата дека он то станал или 26 или 27 година од новата ера.

2.МНОГУ ЧУДНИ ГЕОГРАФСКИ ГРЕШКИ
Во 20 глава се вели дека Иссу пловел до Назарет(!!?)

Назарет не искача на море ниту на езеро за твоја информација.И ако нели бранаба го напишал не е малце чудно таква грешка да распали?! тоа е исто ко ја сега да кажам дека сум стигнал до Скопје со прекуокенаски брод.

3.Друг пример на анахромизам е тоа што се спомнува некој вазал(пази средновековен термин!!) кој му давал дел од приходот од нивата на својот господар. тоа во палестина во првиот век не се случувало.

4.Се спомнуваат буриња со вино,иако во палестина како и во целиот блиски исток се користел кожни мешини за чување на истото или пак големи глинени садови.

Доволно ли е или да продолжам?


Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 12:02
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Irenej (130-200) On je
obimno citirao Evan?elje po Barnabi radi podr?ke svojim stavovima. Ovo pokazuje da je
Evan?elje po Barnabi bilo u opticaju u prvom i drugom stolje?u kr??anstva.


Ова не е точно!!НИКОЈ од црковните Оци не го споманал тоа евангелеи а они и то те како ги спомнувале сите гностички и секакви дела од секавви чудаци и еретичи со цел да ги предупредат верните за нив.Но за тоа барнабино евангелие не велат ништо!


Без паника молам. Нашиот лаички информиран пријател el_kevser се помешал со апокрифното „послание на Барнаба“ кое е сосема различен, исто така апокрифен, документ од ткн. „евангелие по Барнаба“ кое, во оваа денешна форма, се јавува дури во 15-16 век.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.