IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Панихида на Гоце Делчев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Панихида на Гоце Делчев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:13
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


Е кажи ми тогаш зошто потоа повторно станува Православен Митрополит? Што му требало повторно да е Митрополит? Зошто не отишол со католиците, никој не го терал со сила да биде Митрополит. Ти побарај ги неговите одговори до Егзархот Јосиф, па види што е суштината на спорот.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:17
католична панахида имаше?збунетост
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:26
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


Е кажи ми тогаш зошто потоа повторно станува Православен Митрополит? Што му требало повторно да е Митрополит? Зошто не отишол со католиците, никој не го терал со сила да биде Митрополит. Ти побарај ги неговите одговори до Егзархот Јосиф, па види што е суштината на спорот.


Мацедон, ако си православен зошто му се обраќаш со Митрополит? Православната црква го има расчинето Гологонов, според тоа голем грев е да му се обраќаш со Митрополит некој кој црквата го расчинила.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Не се работи за никакво цимолење, туку едноставно укажување на кривично дело извршено од страна на член на форумов.Оваа двосмислена реченица која авторот сака да ја прикаже како сосема бенигна духовна поука, во нејзината суштина сее омраза и претставува повик за насилие. Човек што се храни со такво крвожедие не доликува не само да се нарекува христијанин, туку и да биде член на овој форум. Тоа е мое мислење, а модераторите самите ќе постапат. Се разбира, ако сметам дека е неопходно понатаму ќе можам да ги известам администраторите на Идивиди, па и управата на Т-Хоум. Не знам дали ќе имам време и волја да се занимавам со сето ова, но би требало некои примитивни појави во нашето општество треба да се санкционираат, заради сочувување на некое цивилизирано однесување. Впрочем, за ова кривично дело може и да се поведе правна постапка против Т-Хоум, кое ќе мора да го разоткрие идентитетот на криминалецот, за потоа да се изврши понатамошна истрага. Тоа така би функционирало во секоја земја, не знам зошто овде некој има потреба да се прави наудрен.


Pravoslaven, zborovite vo posochenat rechenica sega se objasneti i mislam deka nema nikakva potreba od natamoshno diskutiranje po niv. Mene toa mi besh jasno ushte prviot pat koga gi prochitav postirano od makarios i zatoa ne reagirav dodeka ti ne beshe nastojchiv da se proveri tvojata interpretacija na onoa sto beshe kazhano.

Te molam prodolzhi natamu so komentiranje po temata bez natamoshni insinuacii po makarios.


Сосема е вред месинџер, јасна ми беше играта уште од самиот почеток. Нормално е дека и тебе ти текнало дека е така како што вели Макариос, па на кој нема да му текне, кога зборовите срп и сатар толку често се спомнуваат во Библијата заедно (0). Просто да се чуди човек кој би можел да помисли дека тука станува за подмолен крвожеден повик за насилство. Па таман работа еден така добро воспитан монах да повикува на крвави српови, сатари, лопати... Кај се видело ова?

Во секој случај, христијаните се навикнати, да не речам отрпнати од ваков вид на сатански стрели. Ич око не ни трепнува, бидејќи кога Бог е со нас, кој е против нас?

Само напред со работата, добро се држите. Честитки.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:36
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?


Е кажи ми тогаш зошто потоа повторно станува Православен Митрополит? Што му требало повторно да е Митрополит? Зошто не отишол со католиците, никој не го терал со сила да биде Митрополит. Ти побарај ги неговите одговори до Егзархот Јосиф, па види што е суштината на спорот.


Мацедон, ако си православен зошто му се обраќаш со Митрополит? Православната црква го има расчинето Гологонов, според тоа голем грев е да му се обраќаш со Митрополит некој кој црквата го расчинила.


Леле, леле каша попара си направил за Гологанов, се си испомешал. Гологанов повторно станува Митрополит на Пловдивската Епархија и управува со неа. Прочитај малку повеќе. Еве го на англиски, потоа таму стави го и на македонски, таму подетално се објаснети националните процеси а и побарај на нет ги има писмата на Гологанов до македонските свештеници каде ги повикува да се кренат и да се обединат во една Црква- Охридска Архиепископија. Подоцна за ова го интернираат и го расчинуваат, па го праќаат во Бугарија, каде тој под притисок се кае за се и повторно станува Митрополит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_of_Skopje


Изменето од macedon_alex - 07.Мај.2009 во 20:37
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:47
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

  Подоцна за ова го интернираат и го расчинуваат, па го праќаат во Бугарија, каде тој под притисок се кае за се и повторно станува Митрополит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_of_Skopje


За ова последното станува збор. Според моите податоци што ги имам читано, неговото расчинување никогаш не е повлечено. Не знам од кај ти тебе таква историја која гледам дека ја има и на википедија (англиската и бугарската верзија, но не и македонската). Интересно е што дури и изворниот цитат од Гологанов од 1910 година, го идентификува само како „бивш Скопски митрополит“. Така да во ред, прифаќам дека можеби подоцна пак бил поставен, но некако тоа ми изгледа изнудено, ако е точно, за што исто така се сомневам.

Во секој случај, јасно е дека сакал да се приклучи кон католиците или кон протестантите. Овој факт ни да дубиш на глава не можеш да го негираш. Проблемот бил што тие не го прифатиле, а не дека тој нејќел.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:56
Кога ме прати на википедиа, забележав нешто интересно за Гоце Делчев на англиската верзија, кај религија за него пишува:

Eastern Catholic (Uniate) or

Eastern Orthodox Christian (assumed)


Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 20:59
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

  Подоцна за ова го интернираат и го расчинуваат, па го праќаат во Бугарија, каде тој под притисок се кае за се и повторно станува Митрополит.

http://en.wikipedia.org/wiki/Theodosius_of_Skopje


За ова последното станува збор. Според моите податоци што ги имам читано, неговото расчинување никогаш не е повлечено. Не знам од кај ти тебе таква историја која гледам дека ја има и на википедија (англиската и бугарската верзија, но не и македонската). Интересно е што дури и изворниот цитат од Гологанов од 1910 година, го идентификува само како „бивш Скопски митрополит“. Така да во ред, прифаќам дека можеби подоцна пак бил поставен, но некако тоа ми изгледа изнудено, ако е точно, за што исто така се сомневам.

Во секој случај, јасно е дека сакал да се приклучи кон католиците или кон протестантите. Овој факт ни да дубиш на глава не можеш да го негираш. Проблемот бил што тие не го прифатиле, а не дека тој нејќел.


Точно е дека станал повторно Митрополит, дури и неговите дела ги има што ги напишал подоцна, наведени беа мислам во линкот кој ти го дадов.
Од друга страна донекаде и имаш право да тврдиш дека човекот пропатил многу пред повторно да стане дел од Бугарската Црква, бидејќи откако се конфронтирал со Егзархот поради тоа што Митрополитот Теодосиј отворено кажал дека е Македонец, дека се застапува за Македонска Црква, па дури и во свидетелствата што ги потпишал напишал македонски јазик, бил интерниран и поминал низ многу тортури и процес на превоспитување, затоа и не велам дека не си и ти донекаде во право за изнуденоста негова во однос на неговата повторна работа како Митрополит, но сепак фактот е факт- станал повторно Митрополит.

Од друга страна точно е дека сакал унија со Католиците ( им пратил и писмо со барања, го има на википедија, за со протестантите нема документ ) , ама поради национални причини, дури и во писмото и самиот виде дека бара Македонска Црква под власта на Папата се со цел да се заштити македонскиот народ од денационализаторската политика на другите Цркви, а не поради верски причини.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 21:00
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Кога ме прати на википедиа, забележав нешто интересно за Гоце Делчев на англиската верзија, кај религија за него пишува:

Eastern Catholic (Uniate) or

Eastern Orthodox Christian (assumed)




Друго е некој да пишува за него, друго е тоа што сам се потпишал како Православен. Замисли дека утре мене ме снема од форумов на 10 години или не дај Боже нешто ми се случи. Зарем покрај сите мои пишувања дека сум ПРавославен некој ќе ми напише дека можеби и не сум бил тоа?! Или пак дека на пописот тоа што сум се декларирал нема правна важност?!изненадување
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 21:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Кога ме прати на википедиа, забележав нешто интересно за Гоце Делчев на англиската верзија, кај религија за него пишува:

Eastern Catholic (Uniate) or

Eastern Orthodox Christian (assumed)




Друго е некој да пишува за него, друго е тоа што сам се потпишал како Православен. Замисли дека утре мене ме снема од форумов на 10 години или не дај Боже нешто ми се случи. Зарем покрај сите мои пишувања дека сум ПРавославен некој ќе ми напише дека можеби и не сум бил тоа?! Или пак дека на пописот тоа што сум се декларирал нема правна важност?!изненадување


Така е, нема збор. Сепак по се изгледа постојат конфликтни податоци. Имам слушнато, немам потврда лично за тоа, дека постоела крштеница на Гоце Делчев од католичката црква во Кукуш, како и податок дека никогаш не се прекрстил, ниту извршил света тајна да се приклучи кон Православната црква. Сепак, страшното е што за Гоце не е исто како за тебе - за тебе имаме материјал и материјал, а за Гоце, и покрај тоа што пишувал многу, немаме за што да се фатиме дека бил верник ни на која вера и припаѓал. Очигледно верата му била споредна работа во животот.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 21:23
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

[Од друга страна точно е дека сакал унија со Католиците ( им пратил и писмо со барања, го има на википедија, за со протестантите нема документ ) , ама поради национални причини, дури и во писмото и самиот виде дека бара Македонска Црква под власта на Папата се со цел да се заштити македонскиот народ од денационализаторската политика на другите Цркви, а не поради верски причини.


Многу еднозначно ги гледаш работите. Зошто мислиш дека немало и верски причини? Па човекот увидел дека православната црква/и работеле против интересите на неговиот народ. Кога некој е против интересите на македонскиот народ, за еден верник, тоа пред се значи против духовните интереси на народот.

Барањата кои се доставени до папата се подеднакво верски, како и национални. Не гледам тука некакво двоење на тие две.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 21:35
Во Христијанството, постои нешто што се вика Покајание...
Гологанов - како што гледаме од историските факти - се покајал и се вратил кон Православната Црква. Тоа го завршува тој муабет.
За Делчев - единствен до сега документ на кој стои неговата Вероисповед е уписницата во училиштето во Софија. Таму стои Православен.
Така што - може да вртиме муабети дека бил атеист, дека правел ризли од Библијата, дека бил унијат, дека бил крстен како католик, дека бил протестант... што ли не - кому како ќе му текне. Но - никако никој да посочи каде може да се најде било каков документ за тоа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 22:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


[quote]Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија.

 
Зарем не би се срамел ти zidarski ако еден ден, единствен документ/аргумент за твојата вероисповед биде некоја уписница или пак можеби твојот одговор службеникот кој вршел попис и меу другото те прашал: "Како се изјаснуваш по верска припадност?".
Не се сомневам дека можеби Делчев, доколку во уписницата имало такво прашање, можеби одговорил дека е православен, иако и тоа треба да се провери малку од поблиску, а пак за мотивите можеме да пишуваме со денови.
 
Јас имам еден куп другари и познаници кои на пописот се потпишале како православни, а сепак кажуваа мрсни вицови со Господ, у црква идат само за Велигден (ради шемата), а не само што не читаат Библија, туку и ме зезаа зошто ги читам "тие глупости" и сл.
Кога овие би биле тема на дисксуија, сите православни на форумов ќе почнеа да се оградуваат од нивното "православие" и ќе пишуваа со големи букви: ТИЕ НЕ СЕ ПРАВОСЛАВНИ!! БЕЗ РАЗЛИКА ШТО ТАКА СЕ ПИШАЛЕ НА ПОПИСОТ, ТОА НЕМА ВРСКА!!
Но истите тие гледаме како поинаку размислуваат кога е во прашање некој како Гоце Делчев, кој иако има дури и сомнителни изјави за својата декларативна вероисповед (освен усписницата), нема апсолутно никакви дела или пак изјави кои би говореле за неговата православна вера.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Ретко милувам да парафразирам текстови, а во конкретниов случај мислам дека е бесмислено, со оглед на тоа што биографијата напишана од Јаворов е достапна и на Македонски јазик.
 
Кога јас шпекулирав и парафразирав дека Гоце кинел листови од Библијата и ги користел како ризла за виткање тутун и бил укорен од Јане Сандански за тоа, јас потенцирав дека изворот не ми е при рака и дека го оставам на ниво на шпекулација. Фер е истото да го сториш и ти, се додека не ги најдеш тие извори и не ни цитираш дирекно од тоа што вели Јаворов за православната вера на Делчев. Ако дојдам тоа тие извори пред тебе, и јас ќе го сторам тоа, па макар пишувало таму и "Гоце беше архиепископ на бугарската православна црква" голема%20насмевка
 
Но, до тогаш... сакам да ви цитирам едно обраќање на Гоце на едно селско собрание во с. Гугухово кое се собрало во тамошниот православен ХРАМ намигнување на 23 Јануар 1902г, според пренесувачот и тамуприсутниот, Христо Силјанов, Гоце застанал до свештеничкиот трон и им се обратил на селаните со зборовите:
 
"Време е да се разделиме другари! Нашите патишта се различни. Вие на запад, а јас на исток. Но, каде и да се наоѓаме, ние сме поврзани духовно, зошто не обединува долгот кон поробениот народ... И нека се чуе дека не се плашиме од смртта. Каде и да ни се навести, ќе ја пресретнеме со презир."
(Обраќање на Гоце Делчев во православниот храм во селото Гугухово)
 
Ете тоа е сведоштвото на Силјанов за една од повеќето средби со Гоце. Од обраќањето можеме да го забележиме следново:
 
1. Иако биле собрани во православен храм, Гоце воопшто не го спомнал Господ, Исус,
2. Во храмското обраќање на Гоце недостасува молитва - што не му прилега на еден православен верник зарем не?
3. Гоце вели дека тој со селаните е обединет духовно но не преку Светиот Дух (како што е ставот на православието), туку преку долгот кон поробениот народ.
 
Можеби на некој ова ќе му излгеда банално, но јас сметам дека овие работи се многу важни и очекувани од еден православен верник, а тоа што недостасуваат говори многу за целта на собирот, за чисто социјалистичките и револуционерни идеи и мотиви на Гоце. А тоа што се собрале во православен храм, хах, па тоа го правеле дури и турците кога сакале да ги соберат селаните за одредена цел. Бидејќи немале конференциски сали, или некакви култруни домови, храмовите биле добро збиралиште како за комитите, така и за турците.
 
Како паралела би сакал да ви го цитирам и обраќањето на апостолот Павле кој, слично на Гоце, имал една разделба со група верници.. а вие ЗАБЕЛЕЖЕТЕ колку разлики има во неговото христијанско обраќање, со она обраќање на православниот Гоце Делчев. Цитирам...
 
"Вие знаете како го поминав со вас целото време, од првиот ден кога стапив во Азија, служејќи Му на Господа со сета понизност, со солзи и со искушенија, што ме најдоа од јудејските заговори; како не пропуштив да ви кажам сè што е полезно и да ве поучам и јавно и по домовите; сведочејќи им на Јудејците и на Грците покајание пред Бога и вера во нашиот Господ Исус. А сега, еве, врзан во Духот, одам во Ерусалим не знаејќи што ќе ми се случи во него. Освен што Светиот Дух ми сведочи, во секој град, велејќи дека ме чекаат окови и маки. Но мене ни најмалку не ми е за душата; само да го завршам радосно својот пат и службата, која ја примив од Господа Исуса: да го посведочам потполно Евангелието на Божјата благодат. И еве, сега знам дека сите вие, меѓу кои поминав проповедајќи го Царството Божјо, не ќе го видите веќе моето лице. Затоа ви сведочам во овој ден дека сум чист од крвта на сите вас; зашто не пропуштив да ви ја соопштам целокупната Божја намера. Внимавајте на себе и на целото стадо, во кое Светиот Дух ве постави за надгледувачи, за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв. Јас знам дека по моето заминување, ќе навлезат меѓу вас свирепи волци, кои нема да го штедат стадото; а и од вас самите ќе станат мажи, кои ќе зборуваат изопачено, за да ги одвлечат учениците по себе. Затоа, бдејте и помнете дека три години - ноќе и дење - не прекратив да го советувам со солзи секој еден од вас! И сега ве препорачувам на Бога и на Словото на Неговата благодат, кое е во состојба да изградува и да даде наследство меѓу сите осветени. Сребро или злато или облека не посакав од никого. Самите знаете дека овие раце им послужија на моите потреби и на оние, кои беа со мене. Во сè ви покажав дека така треба да се трудите и да им помагате на немоќните, и да си спомнувате на зборовите на Господа Исуса, како Самиот што рече: ‘Поблажено е да се дава, отколку да се прима.’” Кога го рече тоа, клекна на колена и се помоли со сите нив."
(Обраќање на апостол Павле во Дела 20:18-36)
 
Дали забележувате разлика меѓу обраќањето на Гоце Делчев во православниот храм и апостолот Павле? среќа
Можете ли да подвлечете една изјава која наликува на христијанска во горното обраќање на Гоце? Еве не мора таа, и така е многу кратка, можете ли да наведете некоја друга изјава на Гоце Делчев и да ги подвлечете христијанските изјави во неа? Или пак остануваат само патриотските, социјалистичките, националистичките? Аха да, и изјавата во уписницата во военото училиште во Софија среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 22:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


[quote]Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија.

 
Зарем не би се срамел ти zidarski ако еден ден, единствен документ/аргумент за твојата вероисповед биде некоја уписница или пак можеби твојот одговор службеникот кој вршел попис и меу другото те прашал: "Како се изјаснуваш по верска припадност?".
Не се сомневам дека можеби Делчев, доколку во уписницата имало такво прашање, можеби одговорил дека е православен, иако и тоа треба да се провери малку од поблиску, а пак за мотивите можеме да пишуваме со денови.
 
Јас имам еден куп другари и познаници кои на пописот се потпишале како православни, а сепак кажуваа мрсни вицови со Господ, у црква идат само за Велигден (ради шемата), а не само што не читаат Библија, туку и ме зезаа зошто ги читам "тие глупости" и сл.
Кога овие би биле тема на дисксуија, сите православни на форумов ќе почнеа да се оградуваат од нивното "православие" и ќе пишуваа со големи букви: ТИЕ НЕ СЕ ПРАВОСЛАВНИ!! БЕЗ РАЗЛИКА ШТО ТАКА СЕ ПИШАЛЕ НА ПОПИСОТ, ТОА НЕМА ВРСКА!!
Но истите тие гледаме како поинаку размислуваат кога е во прашање некој како Гоце Делчев, кој иако има дури и сомнителни изјави за својата декларативна вероисповед (освен усписницата), нема апсолутно никакви дела или пак изјави кои би говореле за неговата православна вера.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Ретко милувам да парафразирам текстови, а во конкретниов случај мислам дека е бесмислено, со оглед на тоа што биографијата напишана од Јаворов е достапна и на Македонски јазик.
 
Кога јас шпекулирав и парафразирав дека Гоце кинел листови од Библијата и ги користел како ризла за виткање тутун и бил укорен од Јане Сандански за тоа, јас потенцирав дека изворот не ми е при рака и дека го оставам на ниво на шпекулација. Фер е истото да го сториш и ти, се додека не ги најдеш тие извори и не ни цитираш дирекно од тоа што вели Јаворов за православната вера на Делчев. Ако дојдам тоа тие извори пред тебе, и јас ќе го сторам тоа, па макар пишувало таму и "Гоце беше архиепископ на бугарската православна црква" голема%20насмевка
 
Но, до тогаш... сакам да ви цитирам едно обраќање на Гоце на едно селско собрание во с. Гугухово кое се собрало во тамошниот православен ХРАМ намигнување на 23 Јануар 1902г, според пренесувачот и тамуприсутниот, Христо Силјанов, Гоце застанал до свештеничкиот трон и им се обратил на селаните со зборовите:
 
"Време е да се разделиме другари! Нашите патишта се различни. Вие на запад, а јас на исток. Но, каде и да се наоѓаме, ние сме поврзани духовно, зошто не обединува долгот кон поробениот народ... И нека се чуе дека не се плашиме од смртта. Каде и да ни се навести, ќе ја пресретнеме со презир."
(Обраќање на Гоце Делчев во православниот храм во селото Гугухово)
 
Ете тоа е сведоштвото на Силјанов за една од повеќето средби со Гоце. Од обраќањето можеме да го забележиме следново:
 
1. Иако биле собрани во православен храм, Гоце воопшто не го спомнал Господ, Исус,
2. Во храмското обраќање на Гоце недостасува молитва - што не му прилега на еден православен верник зарем не?
3. Гоце вели дека тој со селаните е обединет духовно но не преку Светиот Дух (како што е ставот на православието), туку преку долгот кон поробениот народ.
 
Можеби на некој ова ќе му излгеда банално, но јас сметам дека овие работи се многу важни и очекувани од еден православен верник, а тоа што недостасуваат говори многу за целта на собирот, за чисто социјалистичките и револуционерни идеи и мотиви на Гоце. А тоа што се собрале во православен храм, хах, па тоа го правеле дури и турците кога сакале да ги соберат селаните за одредена цел. Бидејќи немале конференциски сали, или некакви култруни домови, храмовите биле добро збиралиште како за комитите, така и за турците.
 
Како паралела би сакал да ви го цитирам и обраќањето на апостолот Павле кој, слично на Гоце, имал една разделба со група верници.. а вие ЗАБЕЛЕЖЕТЕ колку разлики има во неговото христијанско обраќање, со она обраќање на православниот Гоце Делчев. Цитирам...
 
"Вие знаете како го поминав со вас целото време, од првиот ден кога стапив во Азија, служејќи Му на Господа со сета понизност, со солзи и со искушенија, што ме најдоа од јудејските заговори; како не пропуштив да ви кажам сè што е полезно и да ве поучам и јавно и по домовите; сведочејќи им на Јудејците и на Грците покајание пред Бога и вера во нашиот Господ Исус. А сега, еве, врзан во Духот, одам во Ерусалим не знаејќи што ќе ми се случи во него. Освен што Светиот Дух ми сведочи, во секој град, велејќи дека ме чекаат окови и маки. Но мене ни најмалку не ми е за душата; само да го завршам радосно својот пат и службата, која ја примив од Господа Исуса: да го посведочам потполно Евангелието на Божјата благодат. И еве, сега знам дека сите вие, меѓу кои поминав проповедајќи го Царството Божјо, не ќе го видите веќе моето лице. Затоа ви сведочам во овој ден дека сум чист од крвта на сите вас; зашто не пропуштив да ви ја соопштам целокупната Божја намера. Внимавајте на себе и на целото стадо, во кое Светиот Дух ве постави за надгледувачи, за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв. Јас знам дека по моето заминување, ќе навлезат меѓу вас свирепи волци, кои нема да го штедат стадото; а и од вас самите ќе станат мажи, кои ќе зборуваат изопачено, за да ги одвлечат учениците по себе. Затоа, бдејте и помнете дека три години - ноќе и дење - не прекратив да го советувам со солзи секој еден од вас! И сега ве препорачувам на Бога и на Словото на Неговата благодат, кое е во состојба да изградува и да даде наследство меѓу сите осветени. Сребро или злато или облека не посакав од никого. Самите знаете дека овие раце им послужија на моите потреби и на оние, кои беа со мене. Во сè ви покажав дека така треба да се трудите и да им помагате на немоќните, и да си спомнувате на зборовите на Господа Исуса, како Самиот што рече: ‘Поблажено е да се дава, отколку да се прима.’” Кога го рече тоа, клекна на колена и се помоли со сите нив."
(Обраќање на апостол Павле во Дела 20:18-36)
 
Дали забележувате разлика меѓу обраќањето на Гоце Делчев во православниот храм и апостолот Павле? среќа
Можете ли да подвлечете една изјава која наликува на христијанска во горното обраќање на Гоце? Еве не мора таа, и така е многу кратка, можете ли да наведете некоја друга изјава на Гоце Делчев и да ги подвлечете христијанските изјави во неа? Или пак остануваат само патриотските, социјалистичките, националистичките? Аха да, и изјавата во уписницата во военото училиште во Софија среќа



значи според Христо Силjанов навистина Гоце е бил в цкрвата во Гугово на 23 jануари

само дето зборовете обjавени како (Обраќање на Гоце Делчев во православниот храм во селото Гугухово):
"Време е да се разделиме другари! Нашите патишта се различни. Вие на запад, а јас на исток. Но, каде и да се наоѓаме, ние сме поврзани духовно, зошто не обединува долгот кон поробениот народ... И нека се чуе дека не се плашиме од смртта. Каде и да ни се навести, ќе ја пресретнеме со презир."

са од 24 jaнуари

опишано е како пред да ги каже зборовете Гоце "машинално ровел во огништето и се изправил на колене"



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.