IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 46>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:46
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Потребна ми е ваша помош....
Дали знаете каде можам да купам:

1. правопис на македонскиот јазик.
2. Лексикон на мак. зборови
3. Речник српски - македонски и обратно.

Може да се најдат, но тоа се некои штури изданија.
Барав на саемот, ама нема. Дури и на штандот на МАНУ.
Па некој од вас да не знае каде може да се најде.

Јас го имам оној правопис од средно. Но сепак не е сеопфатен....

А да оваа тема не биде залудно отворена....
Видов дека има професори по мак. јазик на форумов, па би можеле некои зборови кои тука често ги употребуваме но не се граматички исправни или се србизми и сл. да ги исправаат.
ГОВОРЕТЕ МАКЕДОНСКИ


Можат да се најдат на старо Правопис и толковен речник и на мостот кај МНТ. Мислам дека толковниот речник чинеше 1000 денари.

Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:49
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Без разлика од кај сме,каде живееме и на кој дијалект зборуваме дома-во училиштата мора да се употребува чист македонски литературен јазик. Коса на глава ми се крева кога,од професорка по Македонски јазик,ќе слушнам:
-Ајде да повториме,што учевне вчера?
-Каде бевне?
-Што видовне?...




Со кола све?
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:52
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

знаете ли дека многу ме нервира,..... тоа скопското,...... ,,АЛИ,,..... плазење живееме во Македонија,....не во Србија..... си имаме наше ,,АМА,,.... трепкање


и мене ме нервира тоа "али".....и од многу други......но скопскиот дијалект е преполн со србизми(се мисли на зборови).......така да "нема спас" од тоа Бисерче



АЛИ - наше: НО, АМА.

ТАКА ДА.... Ние велиме ТАКА ШТО...




Изменето од Julija - 16.Мај.2008 во 21:53
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 13:49
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење


... фани си ја солидно работата,...... а од септември и книгата ќе треба бааги да си ја фанеш....

Мила моја Велешанке...вака ли треба?Просветли ме...

I'm an angel,... With a dirty face,... Deal with it...

ух, малку ми олесна...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 14:12
Neznam zoshto voopshto se chudite za skopskiot "dijalekt"
pokraj skopskiopt ima i drugi vo Makedonija koi mozebi i nam(skopjanite)
ni se ... chudni i smeshni...i  nerviraat
Ste slushnale za sleng???

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 14:22
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење

..odi begaj be....nie vo Veles... koga dojdov na fakultet...site mi se smeeja ... koga ke im pobarav ...cigar... pantalona.... k`basi... ... sega pa koga ke odam Veles... mi se smejat oti valam... mi kapnaa rukite... pa mi velat deka ke me tresnat so mogite po zubite...ahhh nie vo Veles... na korzo... bilo je to davno u zemlji seljaka na brdovitom balkanu...
...mani shega... treba da se zboruva literaturno vo obrazovnite isntitucii, mediumite... parlamentot...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 15:22
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење


... фани си ја солидно работата,...... а од септември и книгата ќе треба бааги да си ја фанеш....

Мила моја Велешанке...вака ли треба?Просветли ме...

I'm an angel,... With a dirty face,... Deal with it...

ух, малку ми олесна...


Драга моја Скопјанке,..... не викам дека јас зборувам совршено литературен јазик,..... плазење како што знам,... ние во Велес барем не употребуваме србизми,... или па како што прават во источна Македонија да не може да ги разбере човек што зборуваат.... јас зборувам на велешки,.... во секој мој пост,..... а сите знаеме дека Велешкиот е најблиску до Македонскиот литературен јазик,........ трепкање

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 16:15
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:


Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење


... фани си ја солидно работата,...... а од септември и книгата ќе треба бааги да си ја фанеш....

Мила моја Велешанке...вака ли треба?Просветли ме...

I'm an angel,... With a dirty face,... Deal with it...

ух, малку ми олесна...
Драга моја Скопјанке,..... не викам дека јас зборувам совршено литературен јазик,..... плазење како што знам,... ние во Велес барем не употребуваме србизми,... или па како што прават во источна Македонија да не може да ги разбере човек што зборуваат.... јас зборувам на велешки,.... во секој мој пост,..... а сите знаеме дека Велешкиот е најблиску до Македонскиот литературен јазик,........ трепкање


Мило мое Бисерно девојче...ниту дијалектот,ниту сленгот,ниту пак било кои зборови што ги употребуваме во секојдневието(било да се србизми,турцизми и сите останати ...изми...) не ја одредуваат величината на патриотизмот...Горда сум што живеам во земја која обилува со огромно историско и духовно богатство...и дијалектите(па и сленгот),впрочем, се дел од тоа богатство.Мала си,имаш време да научиш да ги разликуваш работите
Тука сме да размениме мислења и ставови околу официјалната употреба на литературниот македонски јазик,а не да се навредуваме меѓусебно.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 18:51
какво навредување па ти,... нема шанси,..... трепкање

а сега ми текна да ве прашам,... дали знаете од каде се купуваат Правописи ?? во книжара,..... замислете немаат.... не им се трошел..... збунетост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 19:32
,...a,koj da go troshi?,....si zbori narodot,...i bez nego!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 21:04
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

какво навредување па ти,... нема шанси,..... трепкање

а сега ми текна да ве прашам,... дали знаете од каде се купуваат Правописи ?? во книжара,..... замислете немаат.... не им се трошел..... збунетост

...vo zavisnost koj e avtor...i izdavac... vo Prosvetno delo sigurno ima... ova sproti staro Beko...a nekoi avtori gi prodavaat na fakultet...onamu kade shto se profesori...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 14:31
ПРАВОПИС МОЖЕ ДА СЕ НАЈДЕ И ВО ЗЕМЈОДЕЛСКА АПТЕКА,А СЕ КУПУВА ИСКЛУЧИВО ВО КНИЖАРНИЦА...
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 07:07
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:


Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење


... фани си ја солидно работата,...... а од септември и книгата ќе треба бааги да си ја фанеш....

Мила моја Велешанке...вака ли треба?Просветли ме...

I'm an angel,... With a dirty face,... Deal with it...

ух, малку ми олесна...
Драга моја Скопјанке,..... не викам дека јас зборувам совршено литературен јазик,..... плазење како што знам,... ние во Велес барем не употребуваме србизми,... или па како што прават во источна Македонија да не може да ги разбере човек што зборуваат.... јас зборувам на велешки,.... во секој мој пост,..... а сите знаеме дека Велешкиот е најблиску до Македонскиот литературен јазик,........ трепкање

Не сум јас виновен што некој го прогласил велешкиот дијалект за литературен јазик. Ако струмичкиот беше прогласен за литературен, тогаш велешкиот ќе беше смешен за другите.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 11:57
Originally posted by Паланчански Паланчански напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:


Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење


... фани си ја солидно работата,...... а од септември и книгата ќе треба бааги да си ја фанеш....

Мила моја Велешанке...вака ли треба?Просветли ме...

I'm an angel,... With a dirty face,... Deal with it...

ух, малку ми олесна...
Драга моја Скопјанке,..... не викам дека јас зборувам совршено литературен јазик,..... плазење како што знам,... ние во Велес барем не употребуваме србизми,... или па како што прават во источна Македонија да не може да ги разбере човек што зборуваат.... јас зборувам на велешки,.... во секој мој пост,..... а сите знаеме дека Велешкиот е најблиску до Македонскиот литературен јазик,........ трепкање

Не сум јас виновен што некој го прогласил велешкиот дијалект за литературен јазик. Ако струмичкиот беше прогласен за литературен, тогаш велешкиот ќе беше смешен за другите.

дедо Крсте е виновен......дај да го тужиме...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.