IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 09:54
pravilata sluzat za dve raboti
1. da se pocituvaat
2. da se krsat

inaku zivotot kje bese nesharen
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 17:40
1. Јас сум Господ Бог твој, да немаш други богови освем Мене

2. Не прави идол или слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата, што е во водата и под земјата, не им се поклонувај и не им служи.

3. Не изговарај го напразно името на Господа, твојот Бог.

4. Спомнувај си за денот на одморот за да го празнуваш, шест дена работи и сврши ги сите работи, а седмиот ден посвети го на Господа, твојот Бог.

5. Почитувај ги таткото и твојата мајка за да ти биде добро и да поживееш долго на земјата.

6. Не убивај.

7. Не прави прељуба.

8. Не кради.

9. Не сведочи лажно против својот ближен.

10. Не пожелувај ништо што е туѓо.


Mene me interesira da mi odgovori nekoj od prijatelcinjata na forumov samo za Vtoriot bozji zapoved i dali go sporoveduva na delo ili samo si pravite kako vi odgovara
Beautiful Mind

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 22:58
Јас ја спроведувам на дело 2та Божја заповед. Не си правам ниту идоли, ниту слики, ниту пак им се поклонувам, ниту служам.
Јас идам до таму што ни од Библијата не правам идол. Воопшто не одбирам посебно место каде што ја чувам, не правам никакви метании пред да ја читам. Понекогаш и си подвлекувам со пенкало некои посебни стихови, си додавам во неа мои забелешки, цртички, ѕвездички и сл.
 
А ти Езан, ја почитуваш ли 2та Божја заповед?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:08
E ova jas go vikam vnatresno nedorazbiranje.
Ova e razlika.

EvAngelos ne ferma ikoni,Zidarski oci za ikoni ti vadi. Eden gi obozava drug gi kritikuva.
Zidarski za primer go zedov.

Za Ezan-a jas ke ti odgovoram,si zemam pravo,oti nie edno sme. Odgovorot e isti i za mene i za nego. No ako vam ve prasame vie razliciti odgovori ke dadete.

Znaci,ova e vnatresen konflikt na religijata,da se razbereme.
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас ја спроведувам на дело 2та Божја заповед. Не си правам ниту идоли, ниту слики, ниту пак им се поклонувам, ниту служам.
Јас идам до таму што ни од Библијата не правам идол. Воопшто не одбирам посебно место каде што ја чувам, не правам никакви метании пред да ја читам. Понекогаш и си подвлекувам со пенкало некои посебни стихови, си додавам во неа мои забелешки, цртички, ѕвездички и сл.


А ти Езан, ја почитуваш ли 2та Божја заповед?


Evangelos eve svemirski si zede za pravo da ti odgovori za mene i jas go pozdravuvam bidi mi posellamen brate,za toa go postaviv ova prasanje posto imam prijateli dosta hristijani pa sum odel kaj niv na slava pa ne go znam potocno znacenjeto na ikonite bas bev na edna slava za sv.nikola na toj den nisto ne se jade osim riba eve i denes bil takov den samo riba se jadelo,kaj prijatelov moj gledam ikoni polno i sveki gorat non stop,i se molat aj da pomozit sv.nikola ne mi e uste jasno kako moze na primer toj nikola da pomogne nekomu koga ne znaeme dali toj voopste ke ima moznost da ja prenese taa poraka na Na pravoto mesto Pozdrav
Beautiful Mind

Кон врв
justinijan Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај justinijan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:28
Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас ја спроведувам на дело 2та Божја заповед. Не си правам ниту идоли, ниту слики, ниту пак им се поклонувам, ниту служам.
Јас идам до таму што ни од Библијата не правам идол. Воопшто не одбирам посебно место каде што ја чувам, не правам никакви метании пред да ја читам. Понекогаш и си подвлекувам со пенкало некои посебни стихови, си додавам во неа мои забелешки, цртички, ѕвездички и сл.


А ти Езан, ја почитуваш ли 2та Божја заповед?


Evangelos eve svemirski si zede za pravo da ti odgovori za mene i jas go pozdravuvam bidi mi posellamen brate,za toa go postaviv ova prasanje posto imam prijateli dosta hristijani pa sum odel kaj niv na slava pa ne go znam potocno znacenjeto na ikonite bas bev na edna slava za sv.nikola na toj den nisto ne se jade osim riba eve i denes bil takov den samo riba se jadelo,kaj prijatelov moj gledam ikoni polno i sveki gorat non stop,i se molat aj da pomozit sv.nikola ne mi e uste jasno kako moze na primer toj nikola da pomogne nekomu koga ne znaeme dali toj voopste ke ima moznost da ja prenese taa poraka na Na pravoto mesto Pozdrav


ako sakas da ti bide jasno prasaj svestenik
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:32
Езан, јас те прашав дали ти ја почитуваш 2та Божја заповед? Ти ми велиш дека свемирски одговорил за тебе, но јас ниту во неговиот пост не гледам одговор на моето прашање до тебе.
 
Инаку за вториот твој коментар:
И јас имам доста пријатели муслимани кои си пијат, си пушат, едниот од нив јаде свинско, никоја од женските не се покрива, некои од нив се муваат т.е. имаат едноноќни авантури со дечковци девојќи..


Изменето од EvAngelos - 08.Април.2008 во 01:32
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:33
Originally posted by justinijan justinijan напиша:

Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас ја спроведувам на дело 2та Божја заповед. Не си правам ниту идоли, ниту слики, ниту пак им се поклонувам, ниту служам.
Јас идам до таму што ни од Библијата не правам идол. Воопшто не одбирам посебно место каде што ја чувам, не правам никакви метании пред да ја читам. Понекогаш и си подвлекувам со пенкало некои посебни стихови, си додавам во неа мои забелешки, цртички, ѕвездички и сл.


А ти Езан, ја почитуваш ли 2та Божја заповед?


Evangelos eve svemirski si zede za pravo da ti odgovori za mene i jas go pozdravuvam bidi mi posellamen brate,za toa go postaviv ova prasanje posto imam prijateli dosta hristijani pa sum odel kaj niv na slava pa ne go znam potocno znacenjeto na ikonite bas bev na edna slava za sv.nikola na toj den nisto ne se jade osim riba eve i denes bil takov den samo riba se jadelo,kaj prijatelov moj gledam ikoni polno i sveki gorat non stop,i se molat aj da pomozit sv.nikola ne mi e uste jasno kako moze na primer toj nikola da pomogne nekomu koga ne znaeme dali toj voopste ke ima moznost da ja prenese taa poraka na Na pravoto mesto Pozdrav


ako sakas da ti bide jasno prasaj svestenik


A be drugar ova ne e rabota za svestenik ova treba sekoj hristijanin da go praktikuva posto ima celosna zabrana da pravi idoli i sliki a toa vie go negirate i uste poloso go pravite vo pogolema mera taa e rabotava...
Beautiful Mind

Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:36
Siguren li si ili pretpostavuvash~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Езан, јас те прашав дали ти ја почитуваш 2та Божја заповед? Ти ми велиш дека свемирски одговорил за тебе, но јас ниту во неговиот пост не гледам одговор на моето прашање до тебе.

Инаку за вториот твој коментар:

И јас имам доста пријатели муслимани кои си пијат, си пушат, едниот од нив јаде свинско, никоја од женските не се покрива, некои од нив се муваат т.е. имаат едноноќни авантури со дечковци девојќи..



Evangelos jas pocituvam toa sto mi nalaga quranot jas se molam kako sto mi nalaga quranot i site sto se molat se molat kako sto e objaveno vo quranot inaku za vtoriot tvoj komentar toa nema blage veze sto mi sporeduvas mi mesas babi i zabi istite tie sto pijat i pusat i sto jadat svinsko i sto se muvaat ako pojdat vo dzamija ke se molat kako sto se molam jas i kako sto se molat site muslimani na ovoj svet,a kaj vas e nesto drugo ti vikas deka pred ikona ne se krstis neli dali zidarski vika taka ne a i toj e hristijanin i veruva vo ikoni,Ne znam dali si bil za Srbija na pati na mnogu mesta ke vidis deka se prodavaat ikoni pomali za 15 evra pogolemii za 30 evra i ti ke kupis edna ikona i ke ja stavis doma i na nea ke mu palis sveka i kandilo i taa ikona tebe ke ti pomogne demek pa neli e toa IDOLOPOKLONSTVO kazi ziti se ama iskreno sakam da iskomentiras POZDRAV
Beautiful Mind

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 11:01
Го почитувам мојот систем на вредности за добро изграден низ текот на годините
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 11:03
ma,...slepo se pridrzuvam!.....najozbilno!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 11:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Јас ја спроведувам на дело 2та Божја заповед. Не си правам ниту идоли, ниту слики, ниту пак им се поклонувам, ниту служам.
Јас идам до таму што ни од Библијата не правам идол. Воопшто не одбирам посебно место каде што ја чувам, не правам никакви метании пред да ја читам. Понекогаш и си подвлекувам со пенкало некои посебни стихови, си додавам во неа мои забелешки, цртички, ѕвездички и сл.
 



Изгледа само ти си прав христијански верник, овие другите ја утнале работата или грешам?
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
al_pachino Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Април.2008
Локација: Russian Federation
Статус: Офлајн
Поени: 289
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_pachino Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 14:22
i vo sekoj krivicen zakonik gi ima samo vo podruga forma istite zapovedi pa duri i najgolemite vernici gi prekrsuvaat .... i sto stanuva vo toj slucaj ? ......
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.