IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Знамето на Сандански
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Знамето на Сандански

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 10:40
Од турскиот архив





Pismo od generalot S. Azim-Zade do upravata na Rumeliskiot vilaet za „likvidiraweto na vrhovistite Boris Sarafov i Ivan Garvanov", za „krajnoto zaostruvawe na odnosite me|u izdiferenciranite krila vo VMRO - „centralisti" i „vrhovisti", kako i za „povrzanosta na poslednive so bugarskite vlasti" (Sofija, dekemvri 1907)
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 12:50

A phonetic model of the language of the Asparukh and Kuber Bulgars

REAL BULGARIAN   SLAVIC i.e. Macedonian

ALGKH – to help >> POMOSH  

ALKHA – a ring >> PRSTEN

BEKHTI – senior, responsible>>> ODGOVOREN

TOKH – a cock  >>> PETEL

KHONSA – a thief >>  AJDUK


ASPARUH LANGUAGE HAS NOTHNG TO DO WITH THE LANGUAGE WE SPEAK.
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 12:52
Originally posted by naemnik naemnik напиша:



Originally posted by дуле дуле напиша:

  СЛОБОДА. На сите знаминьа пише СВОБОДА, ПА АКО .
Abe Tatar glup, zboro Свобода <span style="text-decoration: underline;"><span style="font-weight: bold;">e opshto SLavjanski ZborSpored tebe i Rusite sa Tatari >>> Bugari? Na Asparuh Jaziko: free > </span></span>[COLOR="#ff0000"]<font face="Tat Pragmatica" size="4">ирекле; азат[/COLOR">Nema Nisho so СВОБОДА


Па вие античните што општо имате со славjаните? Зар учиш веке и езикот на чукундедо си Кубер? Кажи ми как ке звучи таа слатка дума "слобода" во устата на Ацето?
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 12:55
Originally posted by дуле дуле напиша:


Па вие античните што општо имате со славjаните?



1# PRVINTA NIE NE SME ANTICHNI TUKU SEGASHNI, BUDALA EDNA, TUKA OVOA NE E ANTIKVARNICA

2# GO ZNAESH TI ANTICHKIO JAZIK NA MAKEDONCITE ZA DA ZBORESH KOLKU NIE IMAME ILI NE.

3#
OD SE SHO E POZNATO DO SEGA SHO GO IMAM JAS, JAZIKO NA MAKEDONCITE IMA POVEKE ODKOLU SO NA ASPARUH TATARSKIOT, PA SEGA PRAVI MATEMATIKA

I NE IZIGRAVAJ BOLEN MAJMUN TUKA, VOSHKAR EDEN





MOJO CHUKUN DEDO POMINAL POKRAJ
KUBER
, I SIGURNO E IZBEGAL OD NEGOVATA MU SMRDEA I DA NE FANE VOSHI


Изменето од naemnik - 23.Февруари.2008 во 13:04
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај klon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 14:37
Дуле има такво знаме што пишува Слобода или смрт
ако сакаш да го видиш
слободно само може тоа ке ти
биде последното што ќе го видиш
од нас Македонците
Не се јадосувам од фалсификатори
кои немаат сопствена историја
тебе во комунизмот едино фалсификати те
научиле да правиш,па и ти си фалсификат
затоа и не знаеш кој е Јане
а за знамето помалку тоа знаме го чуваме ние Македонците
освен слобода или смрт на него има и
а сликата што ја ставив е од срцето на Македонија
за која вечито ќе сонувате
МАКЕДОНИЈАааааа
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 15:01

Знамето на прилепскиот воjвода Тане Николов. На него горе пише:
лобода или смертъ"
Долу:
"Слободотата на Макидониа"
Ова знаме е учесвало на епопеjата на врот "Ножот" (ако знаете зошто стаа дума).
Кон врв
Dejan] Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dejan] Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 16:28
дуле што стана со сликата?
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 09:20
Originally posted by Dejan Dejan напиша:

] дуле што стана со сликата?

Обадив се на моjот другар - беше заборавил, но обешта што довечера ке ми даде неговата анализа на сликата. Тогаж ке jа качим тук.
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 09:44
Gledam deka nema nikoj dobra rezolucija na znameto, pa jas ke pratam sega toa sho go imam!

Ovoa e zemano od Imigrantskio Vesnik "Macedonia". Slikata e Mnogu Mala i nejasna, i zaradi toa trazheshe jas podobra slika, koja za zhal ja i bev videl na Internet ama ne ja beshe simnal, i sega nema ja veke, celio sajt go hakiraa.


Sandanski Zname losh kvalitet, zemano od vesnik.

Ilirsko Zname  zemano od tuka!

Grbo na Srbskata Kotromanić dinastija

Para od Aleksandar kako vleguva vo Vavilon, najdena vo Avganistan


Se na se,

Polu mesechinata, so osumkraka zvezda
(shesnaestokrakata e Royal Symbol, osumkrakata na Vojskata i Narodo) e Antichki Simbol, sho ILIRITE GO IMAT i ANTICHKITE MAKEDONCI ISTO. ISTOTO SE POJAVUVA KAJ BOSANCITE, SRBITE I HRVATITE A KAKO SHO SE GLEDA I SANDANSKI GO E KORISTIL.

Aj na zdravje Kuber голема%20насмевка




Изменето од naemnik - 25.Февруари.2008 во 09:47
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 11:14
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Gledam deka nema nikoj dobra rezolucija na znameto, pa jas ke pratam sega toa sho go imam!Ovoa e zemano od Imigrantskio Vesnik "Macedonia". Slikata e Mnogu Mala i nejasna, i zaradi toa trazheshe jas podobra slika, koja za zhal ja i bev videl na Internet ama ne ja beshe simnal, i sega nema ja veke, celio sajt go hakiraa.<span>
Sandanski Zname losh kvalitet, zemano od vesnik.



Колкото и малко да знам ингилизки, мислим што belt значи колан (каиш, препаска). Та ова е катарамата на коланот што е носил Сандан паша и што му е бил подарок од младотурците.
А еве ти 16-краката звезда во гербот на Сандански:


http://sandanski.org/bg/content/view/13/29/
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 11:22
Originally posted by дуле дуле напиша:


А еве ти 16-краката звезда во гербот на Сандански


E ubo de,go znam, nekoe Makedonche si stavil znakot da si odbelezhi gradotнамигнување
Ama Bolvarite kako tebe ne kapirat.


I nemash komentar na drugoto? Dobri ste ko molchete ili izbegavate.

Simbolot e mesechina so osumkraka zvezda.

E Illirska, e Antichko Makedonska, i ete i Jane ja Imal., za razlika od Kuber, zeleno crveno голема%20насмевка

aj teraj natam.


Изменето од naemnik - 25.Февруари.2008 во 11:22
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:32
моjот другар поработи денеска малко по сликата и дава следниот коментар:


За да установим дали на снимката Яне е несъразмерен в сравнение с другите войници, ще ги сравним пропорционално. При човк среден на ръст(170-180см) главата се нанася около 6,5 до 7 пъти на цялата височина, а при по-едрите 180-200 и нагоре до 8 или 9 пъти. Тези пропорции варират, затова съм измерил също и лицевата част на главата, което със сигурност ще покаже ако има някакви сериозни разлики в мащабите. На снимката Яне е висок 299 пиксела, главата му е 44 пиксела и се нанася 6,8 пъти на цялата височина. Това говори по-скоро за среден ръст, но причината най-вероятно е високото му чело. Лицевата част е висока 27,3 пиксела(със светлосиньо на снимката) и е 0,61 от височината на главата. Войникът в ляво пт него(ляво от попа) на снимката е висок 313 пиксела, главата му е 41 пиксела и се нанася 7,6 пъти на цялата височина. По това личи че той е наистина доста едър човек, и е по-висок от Яне. Той е около две стъпки по-назад което е около 50-60см, и е нормално да не е перспективно намален в сравнение с персонажите отпред. Лицевата му част е 26пиксела и е съпоставима с тази на Яне(27,3), и е 0,63 от лицето(0,61при Яне), което показва че има по-ниско чело от Яне(ако правилно съм определил къде свършва главата му понеже е със шапка). Лицевата част е почти еднаква но цялата височина на войника е по-голяма и пропорциите му сочат че е по-едър. При генерал Георгиев цялата височина е 288(292)пиксела(с 11по-малко от Яне), лицевата част е 26, което също е напълно съпоставимо с останалите, главата е между 37 и 41. Трудно е да се определи точно заради шапката му. При 37 тя се нанася 8 пъти на цялата височина, а при 41 7,3 пъти. От пропорциите излиза че е доста висок, но това е вероятно заради по-малката му глава. Лицевата част е между 0,63 и 0,7 а при Яне е 0,61 което показва че генералът има по-ниско чело съответно по-малка глава. Лицевата част и при тримата е съпоставима няма драстични разлики, най висока е при Яне(от тези които съм измерил), което изключва възможността той да е мащабно намален.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:52
Кажи фалш е сликата и завршена работа не малтретирај до толку,мислам и дете ке види дека фалшот не поминува така едноставнонамигнување
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 18:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Кажи фалш е сликата и завршена работа не малтретирај до толку,мислам и дете ке види дека фалшот не поминува така едноставнонамигнување


За да спиш спокоjно - приеми каквото си сакаш. И ке бидеш во позата на штраус со глава во песокот. Те разбирам што не можеш да приемеш што Сандански изледа нисок во сравнение со бугарските генерали. Jането не е нисок - мислам што има 1,85 метра. Но генералите са около 2,0 метра.
Виж високиот Арнолд Шварценегер как изгледа као малко дете спремо други двоица гиганти:


Мегьу другото - десниот е 1/2 бугарин Андре Русимов
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.