IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Проблемот со македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблемот со македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
Автор
Порака
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 17:55
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

А и да имало преселби пак ние сме се испомешале со Македонците..
i ova se tvoi zborovi....jas prasham sega - E KOI STE VIE TOGASH.....


Јас ти кажав.А тебе ти е да не судиш пред време.Русите испитуваат кој се словените.Да, да за оние што се преселувале преку Дунав со сплавови и со трски.

Јас ти одговарам наследници на антиката
SI4KI se naslednici na antikata ..dokolku nemam slushnato nekoj narod da se e doselil na nashata planeta za nashe vreme..
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 18:33
Има една разлика....

Тоа што ние сме се населиле на делови каде биле географските граници на македонската нација а тоа се.

Вардарска,Пиринска, и Егејска Македонија
Немаат отидено подалеку од тие граници...
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 18:52
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Има една разлика....

Тоа што ние сме се населиле на делови каде биле географските граници на македонската нација а тоа се.

Вардарска,Пиринска, и Егејска Македонија
Немаат отидено подалеку од тие граници...
моментално границите са сосема различни ..
а поподир ке бидат и уште подруги..за жал вов ваша штета..
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 20:13
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Има една разлика....

Тоа што ние сме се населиле на делови каде биле географските граници на македонската нација а тоа се.

Вардарска,Пиринска, и Егејска Македонија
Немаат отидено подалеку од тие граници...
моментално границите са сосема различни ..
а поподир ке бидат и уште подруги..за жал вов ваша штета..



Навистина?
Како на пример ???

И како тоа биле во наша штета??
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 22:49

Во Атина не смеат, а тука и нема заинтересирани.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 05:45
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:

Абе предлагам да видат модераторите или админите од која ИП пишвам јас од која Неоник..па не можи истовремено тој да е во Чешка јас во Македонија..Борец, немој брат..немој...Секој ден ми потврдуваш каков си и што си..Си реков дека можи грешна слика имам , ама тоа е ....
 
 
ама тоа е .....?????
 
 
Sto brat???  Shvrknat???
 
I jas isto taka se shokirav i si pomisliv koga TI me napagashe so sekakvi zborovi bez povod.  Ako sum imal nekoj spor so nekogo SIGURNO BIL SO POVOD - i ti treba da ja razgledash situacijata PRED da se vpushtish vo "pohod". 
 
A kako ke dojdesh do vistinata ponekogash, AKO ne ja postavish situacijata do krajna linija??? 
 
Taka se izdvojuvaat;  predavnicite, Makedoncite od ne-Makedoncite, shpiunite, prijatelite i neprijatelite, zbunetite, nezainteresiranite,  potencijalnite i sl. a pred se  krajnite nameri na sekoj chovek. 
 
Taka da brat, mozam da ti garantiram deka NE SUM BOLEN (provereno голема%20насмевка)!!!!
 
A ako za bolest se smeta patriotizmot, verbata vo svojot narod i negovata  idnina - TOGASH BRAT, JAS SUM NEIZLECHIV SLUCHAJ!!  среќа
 
 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 11:06
Vleguvanjeto na Grci vo Makedoniaj so licni karti dodeka na Makedoncite im treba specijalna viza za Grcija, plus nekoi si granicni taksi samo za Makedoncite.EU gragjanite imaat bezvizen rezik kon Makedonija, dodeka Makedoncite se getoizirani od strana na EU.

Vleguvanjeto na Grzi kaj nas samo so licni karti e odluka na nasata vlada.

a toa veke nekade go pisav, edinstveno nesto sto nie bi dobile e toa patuvanje vo zemjite na EU bez vizi, moznosta za polesno da se dobijat rabotni vizi vo tie zemji. deka bi imale ramnopraven status vo nosenjeto na odlukite vo vrska so ekonomijata, moze samo da si sonuvame.
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 13:01
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Има една разлика....

Тоа што ние сме се населиле на делови каде биле географските граници на македонската нација а тоа се.

Вардарска,Пиринска, и Егејска Македонија
Немаат отидено подалеку од тие граници...
моментално границите са сосема различни ..
а поподир ке бидат и уште подруги..за жал вов ваша штета..



Навистина?
Како на пример ???

И како тоа биле во наша штета??
па не е тешко да видиш дека доколку вие се замарате и трошите време за некоjа КАУЗА ПЕРДУТА надвор вашите мегународно признаени граници -во вашата земjа /into/ моментално во тек са многу сложни и опасни процеси кои дават услови и можност за кантонизиране на земjата а /да чува Бог/ и директна ампутациjа /cut/ на некои делови..Во ваков ред на мислене ми се чини дека негативните односи на Македониjа кон соседните и земи /зборувам за България, Гърция / не са во корист на националните интереси на Македониjа /зборувам за зачуване на постоенето и ко посебен политиски субект/
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 13:23
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Има една разлика....

Тоа што ние сме се населиле на делови каде биле географските граници на македонската нација а тоа се.

Вардарска,Пиринска, и Егејска Македонија
Немаат отидено подалеку од тие граници...
моментално границите са сосема различни ..
а поподир ке бидат и уште подруги..за жал вов ваша штета..



Навистина?
Како на пример ???

И како тоа биле во наша штета??
па не е тешко да видиш дека доколку вие се замарате и трошите време за некоjа КАУЗА ПЕРДУТА надвор вашите мегународно признаени граници -во вашата земjа /into/ моментално во тек са многу сложни и опасни процеси кои дават услови и можност за кантонизиране на земjата а /да чува Бог/ и директна ампутациjа /cut/ на некои делови..Во ваков ред на мислене ми се чини дека негативните односи на Македониjа кон соседните и земи /зборувам за България, Гърция / не са во корист на националните интереси на Македониjа /зборувам за зачуване на постоенето и ко посебен политиски субект/



Другар.

Ти разбираш ли зошто е тоа така, зошто ние воопшто не се сакаме со вас??Ај размисли поубаво.Па и со србите зошто не се сакаме, еве ги и грците(кој ни се најголеми непријатели(поголеми од бугарите)).Тоа е зошто никој не сака ние да постоиме како држава.

Ние немаме проблеми со бугарите или со србите, или со грците они имаат проблеми со нас.

И ако треба нека ми удрат уште едно ембарго за својот идентитет никогаш нема да попуштам зошто знам кој сум и што сум.
А тоа е дека не сум она што го викаат оние што се надвор од моите граници
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 13:28
не%20вреден
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Problemot e veke registriran, i ke se otvori koga ke staneme ramnopravni so Grcija vo NATO i EU,

za kakva ramnopravnost vo EU i NATO zborite? onoj moment koga Makedonija ke vleze tamu, nema da ima nikakva ramnopravnost tuku ke si go izgubi celiot suverenite.

не%20вреденне%20вреденне%20вреден
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 13:38
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Има една разлика....

Тоа што ние сме се населиле на делови каде биле географските граници на македонската нација а тоа се.

Вардарска,Пиринска, и Егејска Македонија
Немаат отидено подалеку од тие граници...
моментално границите са сосема различни ..
а поподир ке бидат и уште подруги..за жал вов ваша штета..



Навистина?
Како на пример ???

И како тоа биле во наша штета??
па не е тешко да видиш дека доколку вие се замарате и трошите време за некоjа КАУЗА ПЕРДУТА надвор вашите мегународно признаени граници -во вашата земjа /into/ моментално во тек са многу сложни и опасни процеси кои дават услови и можност за кантонизиране на земjата а /да чува Бог/ и директна ампутациjа /cut/ на некои делови..Во ваков ред на мислене ми се чини дека негативните односи на Македониjа кон соседните и земи /зборувам за България, Гърция / не са во корист на националните интереси на Македониjа /зборувам за зачуване на постоенето и ко посебен политиски субект/



Другар.

Ти разбираш ли зошто е тоа така, зошто ние воопшто не се сакаме со вас??Ај размисли поубаво.Па и со србите зошто не се сакаме, еве ги и грците(кој ни се најголеми непријатели(поголеми од бугарите)).Тоа е зошто никој не сака ние да постоиме како држава.

Ние немаме проблеми со бугарите или со србите, или со грците они имаат проблеми со нас.

И ако треба нека ми удрат уште едно ембарго за својот идентитет никогаш нема да попуштам зошто знам кој сум и што сум.
А тоа е дека не сум она што го викаат оние што се надвор од моите граници
леко ти е тебе да зборуваш за ембарго и слични пошто си на 19 ,ама кога ти доjде ум во глава ке разбереш дека патриотизам кукjа не рани..а за проблемот со вас што да ти речам- колкоту едно куче има проблем од блхите толкуз и вие сте проблем за нас ..за грците незнам ама мислам дека они са ви лути и ке си патите од них...а и шиптарите ни ви мислат добро..и србите сакат да ви замешат во своите си албански проблеми ...абе што да ти речам-мислам дека аку мора да си го мените името требе да биде- Проблемна Македониjа..
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 13:43
Не се секирај ти за нас.
И нашето ќе си дојде треба само време.А вие ако немавте проблеми со нас досега вашата црква и вашите политичари ќе ја признаеше нашата црква,јазик,нација (покрај што ни ја признавте републиката ама нацијата,црквата и јазикот не ни го признавте).Србите на политички план и јазикот, и нацијата и името на нашата република ни го признаа, ама црквата уште не попушта кај нив зошто они се контролирани од страна на грците.

А немој да мислиш дека и Бугарија нема проблеми.Таа Турција што ја имате за сосед е поголем проблем и од нашиве соседи што ги имаме......

Ама како и да е македончето е сојузник со турците

Изменето од Vladimir88 - 26.Декември.2007 во 13:48
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 13:57
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не се секирај ти за нас.
И нашето ќе си дојде треба само време.А вие ако немавте проблеми со нас досега вашата црква ќе ја признаеше нашата црква,јазик,нација (покрај што ни ја признавте републиката ама нацијата,црквата и јазикот не ни го признавте).Србите на политички план и јазикот, и нацијата и името на нашата република ни го признаа, ама црквата уште не попушта кај нив зошто они се контролирани од страна на грците.

А немој да мислиш дека и Бугарија нема проблеми.Таа Турција што ја имате за сосед е поголем проблем и од нашиве соседи што ги имаме......

Ама како и да е македончето е сојузник со турците
да бе ,заборавихте кога ви касапеха по илинденското востание и пискахте да доjде Бугариjа да ви спаси..1912г. се заради вашите каменаци и чуки си го загубивме Одрин и беломорието и сичко..заради вашите офицери кои беха полгенерален штаб у бугарската воjска и сакаа да си влезнат на бел кон во Охрид и Скопие ко ослободители..а сега нихните потомци ни плукате и серете по нас..затоа сега ке ви гледаме сеирот кога ви мачат грци и албанци ...а за проблем со Турциjа немам слушнато от 1878г. кога се ослободихме ние сме ги напагали ,ама те нас никогаш.../руската мечка е зад грбо им а она тепа jако../ps: видов во раздел историjа на еден пост имаш напишано за нас дека сме "puppet state" на русите ..абе да ти кажа имам слушнато дека е арно да си чирак у богат чорбаджиjа.../сфакаш..?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:09
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Не се секирај ти за нас.
И нашето ќе си дојде треба само време.А вие ако немавте проблеми со нас досега вашата црква ќе ја признаеше нашата црква,јазик,нација (покрај што ни ја признавте републиката ама нацијата,црквата и јазикот не ни го признавте).Србите на политички план и јазикот, и нацијата и името на нашата република ни го признаа, ама црквата уште не попушта кај нив зошто они се контролирани од страна на грците.

А немој да мислиш дека и Бугарија нема проблеми.Таа Турција што ја имате за сосед е поголем проблем и од нашиве соседи што ги имаме......

Ама како и да е македончето е сојузник со турците
да бе ,заборавихте кога ви касапеха по илинденското востание и пискахте да доjде Бугариjа да ви спаси..1912г. се заради вашите каменаци и чуки си го загубивме Одрин и беломорието и сичко..заради вашите офицери кои беха полгенерален штаб у бугарската воjска и сакаа да си влезнат на бел кон во Охрид и Скопие ко ослободители..а сега нихните потомци ни плукате и серете по нас..затоа сега ке ви гледаме сеирот кога ви мачат грци и албанци ...а за проблем со Турциjа немам слушнато от 1878г. кога се ослободихме ние сме ги напагали ,ама те нас никогаш.../руската мечка е зад грбо им а она тепа jако../ps: видов во раздел историjа на еден пост имаш напишано за нас дека сме "puppet state" на русите ..абе да ти кажа имам слушнато дека е арно да си чирак у богат чорбаджиjа.../сфакаш..?


Полека, полека, смири живци земи здив.Како прво и прво никогаш не ни кукавме по бугарите, бугарите не не ни сакале тогаш него се обидуваа да не асимилираат исто како и србите.И да сме добивале воена помош од Бугарија тоа е повеќе од сигурно дека сме добивале за нивни цели и затоа не ми продавај муда за бубрези не ве прави ништо поразлични тоа од србите .


А види сега да ти кажам што е разликата меѓу бугарот, србинот и турчинот(зборувам за денеска).
А и албанецот богами па и гркот.

Тоа што турчинот веќе не живее во минатото, да живееше во минатото досега и они немаше да ни ја признаваат нацијата ,јазикот и уставното име.Бугарите,Србите и Грците и ден денеска живеат во минатото.


И никогаш нема да го преболат тоа што ние формиравме држава, и што не успеаа да не асимилираат.

А за тоа дека ќе се ситите на нашата мука ако не колат албанците или грците не ме чуди ве знам каков гад народ сте!!!.

Така да не се секирај тоа сме го виделе и ќе го гледаме уште време....

Само што овојпат грците се заебале не знаат дека во Егејска Македонија има 2 милиона македонци, и секој месец се доселуваат во нивните некогашни родни места по 20 000

Тек кога ќе се направи ревизија на Бук*решкиот договор за неповратените имоти кој биле одземени од бугарска и грчка страна.

А сакал или нејќел и ти самиот знаеш дека Бугарите имаат огромни проблеми со турците.
Ако кај нас се 200 000 шиптари кај вас се скоро 1 милион турци (или поточно 800 000).


И гледаш што е разликата пак помеѓу турчинот и бугарот.Тоа што турчинот не живее во минатото, ни ја признаваат нацијата и јазикот и сега добивме исто така и од нив огромна подршка за во НАТО против грците...

Кај се бугарите????/

НИГДЕ!!!!!
Едно уставно име што ни го признаа и ни се серат за тоа цело време.А што не ни ја признавате нацијата,јазикот, и црквата и на политички и на црковен план тоа не ви текнува.


Гледаш значи помеѓу турчинот и бугарот тука е разликата
ОНИ НЕ ЖИВЕАТ ВО МИНАТОТО!!!

А за ситењето не се секирај во 2013 година ќе се прави ревизија на Бук*решки и тогаш ќе видиме кој на кого ќе се сити.

Само знаеш вашето ситење ми е одамна јасно по тоа сте познати....


П.С.

А мислиш дека не е така???
Мислиш дека уште не владее кај вас тоа перење на мозок уште од времето на Руско-Турската војна ?????



Изменето од Vladimir88 - 26.Декември.2007 во 14:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,984 секунди.