IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Хороскоп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хороскоп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4748495051 157>
Автор
Порака
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 16:05
...veruem, ima mnogu vistina vo taa disciplina...ne vo sekojdnevnoto tolkuvanje od razno-razni priucheni astrolozi, tuku onaka generalno opisno za znacite i za natalnite karti na lugeto vo koj period od vremeto se rodeni a vremeto i zvezdite se del od univerzumot i poradi faktot deka toa e na nekoj nachin tolkuvanje na del od univerzumot vo koj i nie ziveeme, i kako takov sme i nie del od istiot, ima neshto tuka def...голема%20насмевка
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 17:09
ne veruvam,samo koga po greska ke mi pogodat!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 01:58
nikogas
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 07:51
Не верувам
постојат само 144 различни натални карти (12х12), не може 42.000.000 (42 милиони) луѓе на планетава да имаат иста судбина ист карактер и што уште не затоа што се родени во одредено време, датум и место
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 11:03
Samo koga mi se dopagja napisanoto
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 22:55
ima nesto,
objasnuvanjeto na karakterot na odreden znak
boite na znakot i takvi nekoi generalni osobenosti
a onie dnevni, nedelni, nema vrska
apce
Кон врв
barnabas Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barnabas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 13:19
Zdravo Astra, Jas bi sakal da ti kazam nesto za astrologijata. Astrologijata se bazira vrz tvrdenjeto deka zemjata e vo centarot na vselenata i deka se se vrtii lkolu nea. Taka li e ili ne, popravi me ako gresam. Samoto toa ni kazuva deka ne e tocna. Zasto koj ja videl celata vselena za da kaze deka stvarno sme vo centarot.
   Drugo, ne e vazno dali e tocno ova sto go kazav sega, toa sto e vazno e deka astrologijata e opasna rabota. Zasto postojat duhovni sili koi znaat poveke od nas i lesno mozat da manipuliraat so nas davjki ti logicni definicii nosejki te vo zabluda.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 13:56
Zdravo Barnabas.
Blagodaram za tvojot komentar.
Jas toa taka ne bi go definirala deka astrologijata tvrdi deka zemjata e vo centarot na vselenata. Ona sto jas go velam e deka astroloskata analiza se pravi od perspektiva na zemjata. Ima razlika.
Od druga strana ne mozam sosem da go svatam tvoeto razmisluvanje pa bi zamolila za pojasnuvanje. Znaci izveduvam zaklucok/prasanje od tvojot post:ako astrologijata e netocna vo koja smisla e togas opasna? ne go razbrav ova.
Duhovnite sili se prikaska za sebe za koi bi mozelo na drugo mesto da se rasprava. Ili pisi mi na PP na koi sili mislis?
Da se vratam na astrologijata, jas i prethodno imam pisuvano deka nesakam nikogo da ubeduvam, sekoj ima svoj pat po koj odi i koj povekje mu odgovara. Sekoj izbira za sebe. Astrologijata e samo 1 slikicka vo celata slozuvalka na postonjeto, 1 od nacinite preku koj moze da se dojde do odredeni soznanija. No ova e povekje metafizicko razmisluvanje, da ne se rasplinuvam sega. Sum cepkala po astrologijata i sum dosla do soznanija koi me uveruvaat vo nejzinata doverlivost/vistinitost. Na povisoko nivo na postoenje vakvite disciplini se irelevantni.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 19:06

Astra, од твојов пост гледам дека си образована девојка. Ако те интересираат планетите, ѕвездите итн ти ја препорачувам астрономијата, а не астрологијата.

 
Ние сме создадени со слободна воља и самите одлучуваме како и што ќе правиме, и какви ќе бидеме. Мене неколкупати ми правеле сериозни хороскопи и натални карти и се ми промашиле. На некои им погодиле, на други им промашиле. Ако се крие нешто вистинито во астрологијата, тогаш таа треба во секој случај да погодува, а не само во некои случаи.
 
Опасноста од астрологијата е избегнување на одговорноста. Ако јас извршам некое криминално дело и ако ме доведат на суд, дали ќе биде разумно ако јас речам: Зошто ме обвинувате мене? Обвинувајте ги планетите, пресудете му на Сатурн, тој е крив што јас вчера го направив тоа кривично дело среќа
 
Претпоставувам дека си вложила доста труд и време околу таа дисциплина и знам дека не би ти било лесно да го фрлиш сето тоа зад себе, но ете, нека тоа ти биде предизвикот оваа година.
 
Затоа пак ќе речам, астрономија, а не астрологија!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 20:02
...astrologijata e del od astronomijata, nejzina logichna granka...среќа

Изменето од ...Well... - 01.Јули.2008 во 20:04
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 20:12
Blagodaram na postot Evangelos.Mene me interesira i ednoto i drugoto, no za sega astronomijata bila vo zaden plan vo odnos na astrologijata.
Moite iskustva so astrologijata se poinakvi od tvoite. I mene mi pravele analizi razlicni lugje (povekjeto se nadvor od MK t.e. stranci) i site tie bile tocni i ja nadopolnuvale celata slika. Vekje pisuvav deka e bitno da se najde dobar astrolog. Kako vo sekoja profesija taka i vo ovaa ima prevaranti i laici. Nitu edna disciplina ne e imuna na ovie raboti. Pak kje napomnam nema da ubeduvam nikogo, sekoj so svoeto iskustvo. Moze zvucam tvrdoglavo i slicno ama moite iskustva bea pozitivni so astrologijata, zatoa se i takvi moite razmisluvanja.
Mislam deka poveketo lugje pogresno ja svakjaat astrologijata. Se razbira deka nemoze da se rece presudete mu na Saturn ili na Mars. Vo taa smisla i baranjeto opravdudanja od tipot deka ovaa ili onaa planeta e vinovna za ova ili ona e neadekvatno i nevistinito. Astrologijata nikako nemoze da sluzi kako sredstvo/instrument za opravduvanje na nasite postapki, i ne treba tamu da se baraat vinovnicite. Taa samo objasnuva i pokazuva koja licnost vo koi ramki se dvizi, koi se nejzinite potencijali, slabosti i sl. Pak naglasuvam deka taa samo objasnuva.
Da se obidam nekako so nekoj bezvezen primer:
-da receme koga covekot se slika, imame 2 raboti, covek i slika.OPriginalot si e original i mislam ova e jasno. Slikata e samo odraz na originalot, taa pokazuva kako covekot izgleda so site negovi fizicki karakteristiki i sl. Astrologijata e slikata vo slucajov, odraz na realnosta. Primerov moze ne e najdober ama se nadevam e pojasno.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
elen@ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elen@ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 22:39
jas ne veruvam najgolemite gluposti na ooj svet (dobro de ne najgolemite mozebi se na 10 mesto na nizata na najgolemi gluposti vo ovo svet
Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 12:46
.Беше еден убав пролетен ден кога Бог ги собра своите дванаесет деца и во секој од нив го посеа семето на човечкиот живот. Едно по едно, секое од децата доаѓаше да си го земе подарокот...

-”Тебе, Овен, ти го давам своето прво семе, за да ја имаш честа да го засееш. За секое семе што ќе го засееш, уште еден милион ќе се умножи во твојата рака. Ти нема да имаш време да видиш како израснува твоето семе, бидејќи секое од нив ќе создаде повеќе отколку што ќе засееш. Ти ќе бидеш првиот, кој ќе проникне во почвата на човечкиот ум со Мојата Идеја. Но, не е твоја работа да се грижиш за Идејата ниту да се сомневаш во неа. Твојот живот ќе биде дејство, и единственото дејство кое ти го подарувам, е да ги натераш луѓето да го осознаат Моето Творештво. За твојата добра работа јас ќе те обдарам со Самодовербата”.

Бикот се врати на своето место

-”Тебе, Бик, јас ти ја давам моќта да го вградиш семето во разумта. Твојата работа е голема и е потребно големо трпение, затоа што треба да го довршиш она што си го започнал; во спротивно, семето ќе биде растурено од ветрот. Ниту еднаш не треба да ги оспоруваш своите постапки и решенија за време на тој процес, ниту пак да зависиш од другите и да го смениш своето мислење. Затоа јас те дарувам со Силата. Користи ја мудро”.

и Близнаци се врати на своето место.

 

-”Тебе, Близнаци, јас ти ги давам прашањата без одговори, за да можеш да ги натераш сите да го разберат она што го гледат околу себе. Ти никогаш нема да знаеш зошто луѓето слушат или говорат, но со своето барање на одговорите јас те дарувам со Љубопитноста”.

и Ракот се врати назад.

-”Тебе, Рак, јас ти ја определувам задачата да ги научиш луѓето да чувствуваат. Моја желба е да ги натераш да се смеат или плачат, и на тој начин, се што ќе видат и помислат да им донесе задоволство, кое ќе доаѓа одвнатре. Затоа, јас те дарувам со Семејството, за да биде исполнета човечката душа”.

Лавот се врати кај другите деца.

-”Тебе, Лав, ја ти овозможувам да го претставиш Моето Дело пред целиот свет, во целиот негов сјај. Но, треба да внимаваш на својата гордост и да запомниш, дека тоа е Мое Дело, а не твое. Ако тоа го заборавиш, луѓето ќе те мразат. Има многу радост во исполнување на работата која ти ја давам, се разбира, ако ја завршиш добро. Затоа, тебе ти го давам подарокот на Честа.

и Девицата го зазема своето место.

-”Девицо, ќе те замолам да следиш внимателно се што човекот направил со Моето Творештво. Треба внимателно да ги набљудуваш патиштата кои ги одбира човекот и да му напоменуваш за неговите грешки, за да може, преку тебе, Моето Творештво да биде усовршено. За тоа коешто ќе го направиш, те дарувам со Чистата Мисла”.

Шкорпијата беше следна на ред.

-”Тебе, Терезија, јас ти ја определувам мисијата да им служиш на другите, и со тоа човекот да биде разумен и добар во однос со другите. Да го научиш на соработка, но и да ги гледа реакциите од своите постапки кај другите луѓе. Јас ќе те поставам секаде кадешто има несогласувања, а за твоите напори ќе те дарам со Љубовта”.

Шкорпијата се врати на своето место.

-”Тебе, шкорпијо, ти давам мошне тешка задача. Ти ќе ја имаш способноста да ги познаваш умовите на луѓето, но нема да ти дозволам да го искажеш она што ќе го научиш. Многу пати ќе страдаш од тоа што ќе го гледаш и во своето страдање ќе се откажеш од мене. Ти ќе заборавиш дека тоа не сум Јас, но извршувањето на Мојата Идеја, што ти причинува толку болка. Ти толку многу ќе го спознаеш човекот, па на моменти ќе го гледаш како животно и ќе се бориш многу со неговите животински инстинкти во себе си, и ќе го загубиш патот повеќе пати; но кога накрај ќе се вратиш кај мене, шкорпијо, јас за тебе го имам врвниот дар на  Целта .

Стрелецот се врати на своето место.

-”Стрелец, од тебе сакам да ги натераш луѓето да се смеат, зошто поради неразбирање на Мојата Идеја, тие се огорчени. Преку насмевката ти треба да му дадеш на човекот надеж, а низ надежта тие треба да ги свртат очите кон Мене. Ти ќе осознаеш за многу судбини, и макар за момент, ќе ги дознаеш проблемите на секој живот со кој стапуваш во контакт. Тебе, Стрелцу, јас те дарувам со Безграничното Изобилство, за да можеш да го распространиш до секој мрачен агол и да го осветлиш патот на секого”.

и Јарецот се врати на своето место

-”Јарец, јас сакам да ги научиш луѓето да работат. Твојата задача не е лесна, бидејќи ќе мораш да ги носиш делата на луѓето врз твоите плеќи; но за твојот огромен напор јас ќе ја поставам Одговорноста на луѓето во твоите раце”.

и Водолијата се врати на своето место.

-”Тебе, Водолија, јас ти ја давам концепцијата на иднината, и со тоа човекот да гледа и нови можности. Ти ќе страдаш од самотија, зошто јас нема да ти дозволам да ја присвоиш Мојата Љубов. Но, бидејќи ќе го натераш човекот да биде отворен кон подобра иднина, јас ти го давам подарокот на Слободата, и на тој начин, во својата слобода, да продолжиш да служиш на човештвото кое има потреба од тебе”.

Риби се врати на своето место

-”Тебе, Риби, јас ти ја предавам најтешката од сите задачи. Јас сакам да го собереш сето човечко страдање и да ми го дадеш Мене. На крај, твоите солзи треба да станат мои солзи. Страдањето, кое ќе го почувствуваш е резултат од човечкото неразбирање на Мојата Идеја. Ти треба да му понудиш на човекот разбирање и сомилост, за да може тој да се соочува со проблемите повторно и повторно. За таа најтешка задача, јас ти го давам и најголемиот подарок. Ти ќе бидеш единственото од сите мои дванасет деца кое ќе ме разбере. Но тој дар на Разбирањето е само за тебе, Риби, зошто кога ќе се обидеш да го пренесеш тоа на луѓето, тие нема да те слушаат и разбираат”.

 

.... и тогаш Бог рече: “Вие сите имате сега дел од Мојата Идеја. Но вие не треба да го изгубите својот дел, ниту пак да ги менувате деловите меѓу себе си. Секој од вас е совршен, но вие нема да го научите тоа, се додека сите дванаесет не станете ЕДНО. Само тогаш целата Моја Идеја ќе ви биде разоткриена на секого од вас”.

 

  И децата останаа, секое од нив да си ја работи колку што може својата работа, за да може да си го добијат подарокот. Но, никој не ја разбрал целосно својата задача и кога се вратиле назад кај Бог, Бог им рекол: “Секој од вас смета дека другите подароци се поубави. Затоа јас ќе ви дозволам да си ги размените”. И веднаш секое дете било воодушевено, разгледувајќи ги сите можности на својата нова мисија.

 

  Но Бог се насмеал и кажал: “Вие ќе се враќате кај мене многу пати, со молба да добиете нова мисија и секој пат јас ќе ви ги исполнувам желбите. Вие ќе поминете низ безброј препреки пред да ја исполните својата судбина. ќе ви дадам безброј можности и начини да ја исполните својата мисија, но само кога ќе го направите тоа, ќе може да бидете со Мене”.

Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 15:04
            JUNE 17th - JULY 21st

NEPHTAPHIS     (GODDESS OF TRUE LOVE)

Beautiful Nephtaphis watches over this most dreamily romantic of all signs.
Her children are incredibly loyal to their lovers, & are actually capable of becoming one with them in body,
mind & soul. For this reason they have to be careful to choose men/women as caring & considerate as themselves,
or they will cruelly be taken advantage of.



breeeee

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4748495051 157>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.