IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 57>
Автор
Порака
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 14:36
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Асја, да беше слепа и глува ќе ти се простеше, ама вака треба сериозно да размислиш и да доживееш вистинска метаноја. Забраната за поклонување пред икони е дадена далеку пред раѓањето на апостолот Петар, имено тоа е втората Божја заповед, дадена уште во дваесеттата глава од книгата Излез. Отвори па прочитај. За потсетување, книгата Излез (2ра Мојсеева) се наоѓа во Библијата, во Стариот Завет.
А што се однесува на поклонувањето на ангели... тоа се нарекува Теофанија, пред-Христова Божја инкарнација. Тие луѓе не се поклонувале на ангели, туку на Бога кој се прикажал во таков облик.
Најтопло ти препорачувам: ако не ја знаеш Вистината- побарај ја, прашај слободно; ако пак ја знаеш- обрати се и прифати ја. Знам дека длабоко во себе знаеш што треба да одбереш. Бог те сака и тебе и сака да ти прости, сака да те прими и тебе за Свое чедо и да те употреби во овој свет за извршување на Неговата Света волја.


Vtorata Bozhja zapoved zabranuva idolopoklonstvo, a ne pochitanie na svetci i nivnite sv.obrazi (ikoni), i vooopshto - lugje, ako se pochituvaat za toa shto navistina se. Vprochem, toa pochitanie bi mozhelo da bide idolopoklonstvo, ako lugjeto (svetci ili ne) i ikonite se pochituvaat na mestoto na Boga. No, takvo pochitanie ne postoi vo Pravoslavnata Crkva. Nie gi pochituvame svetcite kako proroci, apostoli, machenici, svetiteli (prosvetiteli), prepodobni, besrebrenici, blazheni i pravedni, kakvi shto navistina bile vo tekot na zhivotot, A NE KAKO BOGOVI. Za ikonite i ikonografijata dovolno objasniv na prethodnite stranici.

Teofanija e bozhestvenata manifestacija, ne se odnesuva na poklonenieto.

Vo idnina, poshtedi me od tvoite "topli preporaki" i iskriveni svakjanja, koi mozhesh da gi chuvash za sebe, ako tolku ti se dopagjaat. A za da dokazhesh neshto, treba da prilozhish realni argumenti i dokazi, kakvi shto zasega nemash. Koga sam bi znael kakva e voljata Bozhja, ne bi se raspraval ovde so mene, tuku bi mu sluzhel na Boga vo Crkvata Negova, kojashto, za zhal, neosnovano ja obvinuvash za idolopoklonstvo.

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 15:00
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 15:03
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Асја, да беше слепа и глува ќе ти се простеше, ама вака треба сериозно да размислиш и да доживееш вистинска метаноја. Забраната за поклонување пред икони е дадена далеку пред раѓањето на апостолот Петар, имено тоа е втората Божја заповед, дадена уште во дваесеттата глава од книгата Излез. Отвори па прочитај. За потсетување, книгата Излез (2ра Мојсеева) се наоѓа во Библијата, во Стариот Завет.
А што се однесува на поклонувањето на ангели... тоа се нарекува Теофанија, пред-Христова Божја инкарнација. Тие луѓе не се поклонувале на ангели, туку на Бога кој се прикажал во таков облик.
Најтопло ти препорачувам: ако не ја знаеш Вистината- побарај ја, прашај слободно; ако пак ја знаеш- обрати се и прифати ја. Знам дека длабоко во себе знаеш што треба да одбереш. Бог те сака и тебе и сака да ти прости, сака да те прими и тебе за Свое чедо и да те употреби во овој свет за извршување на Неговата Света волја.


Vtorata Bozhja zapoved zabranuva idolopoklonstvo, a ne pochitanie na svetci i nivnite sv.obrazi (ikoni), i vooopshto - lugje, ako se pochituvaat za toa shto navistina se. Vprochem, toa pochitanie bi mozhelo da bide idolopoklonstvo, ako lugjeto (svetci ili ne) i ikonite se pochituvaat na mestoto na Boga. No, takvo pochitanie ne postoi vo Pravoslavnata Crkva. Nie gi pochituvame svetcite kako proroci, apostoli, machenici, svetiteli (prosvetiteli), prepodobni, besrebrenici, blazheni i pravedni, kakvi shto navistina bile vo tekot na zhivotot, A NE KAKO BOGOVI. Za ikonite i ikonografijata dovolno objasniv na prethodnite stranici.

Teofanija e bozhestvenata manifestacija, ne se odnesuva na poklonenieto.

Vo idnina, poshtedi me od tvoite "topli preporaki" i iskriveni svakjanja, koi mozhesh da gi chuvash za sebe, ako tolku ti se dopagjaat. A za da dokazhesh neshto, treba da prilozhish realni argumenti i dokazi, kakvi shto zasega nemash.


Е да отвореше и да прочиташе ќе знаеше дека вели ,,Не прави си идол и слика (икона)... и не им се поклонувај!’’
Што се однесува на реалните докази и аргументи, можам да те упатам на Светото Писмо, ако и Нему не Му веруваш- не грижи се доаѓа Судниот ден.
Патем, кои се моите искревени сфаќања?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 15:18
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Асја, да беше слепа и глува ќе ти се простеше, ама вака треба сериозно да размислиш и да доживееш вистинска метаноја. Забраната за поклонување пред икони е дадена далеку пред раѓањето на апостолот Петар, имено тоа е втората Божја заповед, дадена уште во дваесеттата глава од книгата Излез. Отвори па прочитај. За потсетување, книгата Излез (2ра Мојсеева) се наоѓа во Библијата, во Стариот Завет.
А што се однесува на поклонувањето на ангели... тоа се нарекува Теофанија, пред-Христова Божја инкарнација. Тие луѓе не се поклонувале на ангели, туку на Бога кој се прикажал во таков облик.
Најтопло ти препорачувам: ако не ја знаеш Вистината- побарај ја, прашај слободно; ако пак ја знаеш- обрати се и прифати ја. Знам дека длабоко во себе знаеш што треба да одбереш. Бог те сака и тебе и сака да ти прости, сака да те прими и тебе за Свое чедо и да те употреби во овој свет за извршување на Неговата Света волја.


Vtorata Bozhja zapoved zabranuva idolopoklonstvo, a ne pochitanie na svetci i nivnite sv.obrazi (ikoni), i vooopshto - lugje, ako se pochituvaat za toa shto navistina se. Vprochem, toa pochitanie bi mozhelo da bide idolopoklonstvo, ako lugjeto (svetci ili ne) i ikonite se pochituvaat na mestoto na Boga. No, takvo pochitanie ne postoi vo Pravoslavnata Crkva. Nie gi pochituvame svetcite kako proroci, apostoli, machenici, svetiteli (prosvetiteli), prepodobni, besrebrenici, blazheni i pravedni, kakvi shto navistina bile vo tekot na zhivotot, A NE KAKO BOGOVI. Za ikonite i ikonografijata dovolno objasniv na prethodnite stranici.

Teofanija e bozhestvenata manifestacija, ne se odnesuva na poklonenieto.

Vo idnina, poshtedi me od tvoite "topli preporaki" i iskriveni svakjanja, koi mozhesh da gi chuvash za sebe, ako tolku ti se dopagjaat. A za da dokazhesh neshto, treba da prilozhish realni argumenti i dokazi, kakvi shto zasega nemash.


Е да отвореше и да прочиташе ќе знаеше дека вели ,,Не прави си идол и слика (икона)... и не им се поклонувај!’’
Што се однесува на реалните докази и аргументи, можам да те упатам на Светото Писмо, ако и Нему не Му веруваш- не грижи се доаѓа Судниот ден.
Патем, кои се моите искревени сфаќања?


Da, samo shto ti ne razbirash prosti zborovi i ne znaesh shto znachi toa! A uzhasno e toa shto pri seta svoja neupatenost, si dozvoluvash da sovetuvash i upatuvash drugi. Mojata diskusija so tebe e zavrshena!

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 15:29
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:01
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дела на апостолите 17:24-25, 29

Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови, ниту прима служба од човечки раце, како да има потреба од нешто; бидејќи Тој, Самиот, им дава на сите: живот, здив и сè.

29 И бидејќи сме Божји род, не треба да мислиме дека Божеството е како злато, или сребро или камен;како творба на човечката уметност и замисла.

Мислам дека во врска со иконите е доволно јасно напишано во Библијата (па и на форумов ), а ако некој сака да се прави мутав при здрав разум, нека повели слободно.


"Vo vrska so ikonite" ne e napishano nishto vo Biblijata, osven sledniot stih vo Noviot Zavet: "O nerazumni Galatjani! Koj ve zamaja, ta ne se pokoruvate na vistinata, vie, pred chii ochi Isus Hristos beshe izobrazen, a sega, eve, megju vas se raspna" (Galatjani 3:10

Toa e dokaz deka ikonografijata postoela vo Crkvata vo I vek. A vasheto tvrdenje, navodno deka ikonografija e idolopklonostvo, e neosnovano. Zborot "ikona" e grchki i znachi "obraz" (izobrazenie).

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 16:18
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:14
Originally posted by Asya Asya напиша:

Pa, odgovori vekje ednash, koja e tvojata "crkva"? Argumentite i dokazite gi prilozhiv jas, a vie gi iskazhuvate svoite mislenja i si pravite pazar. Toa e krajno nepochitatelno, osobeno koga se vodi diskusija, vo koja se spomenuva imeto na Boga i Biblijata.


Еве да ти одговорам во името на сестрата Рита. Таа не е член на ПОА, МПЦ, СПЦ... туку е орган на Единствената Правоверна и Православна Христова Црква, како што и секој Христијанин е!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:17
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дела на апостолите 17:24-25, 29

Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови, ниту прима служба од човечки раце, како да има потреба од нешто; бидејќи Тој, Самиот, им дава на сите: живот, здив и сè.

29 И бидејќи сме Божји род, не треба да мислиме дека Божеството е како злато, или сребро или камен;како творба на човечката уметност и замисла.

Мислам дека во врска со иконите е доволно јасно напишано во Библијата (па и на форумов ), а ако некој сака да се прави мутав при здрав разум, нека повели слободно.


"Vo vrska so ikonite" ne e napishano nishto vo Biblijata, osven sledniot stih vo Noviot Zavet: "O nerazumni Galatjani! Koj ve zamaja, ta ne se pokoruvate na vistinata, vie, pred chii ochi Isus Hristos beshe izobrazen , a sega, eve, megju vas se raspna" (Galatjani 3:10

Toa e dokaz deka ikonografijata postoela vo Crkvata vo I vek. A vasheto neosnovano svakjanje, navodno deka ikonografija e idolopklonostvo, e vash problem. Zborot "ikona" e grchki i znachi "obraz" (izobrazenie).


,,Аргументов’’... нема што! Алал да ти е, со вакви ,,аргументи’’ не ќе стигнеш далеку!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:21
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дела на апостолите 17:24-25, 29

Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови, ниту прима служба од човечки раце, како да има потреба од нешто; бидејќи Тој, Самиот, им дава на сите: живот, здив и сè.

29 И бидејќи сме Божји род, не треба да мислиме дека Божеството е како злато, или сребро или камен;како творба на човечката уметност и замисла.

Мислам дека во врска со иконите е доволно јасно напишано во Библијата (па и на форумов ), а ако некој сака да се прави мутав при здрав разум, нека повели слободно.


"Vo vrska so ikonite" ne e napishano nishto vo Biblijata, osven sledniot stih vo Noviot Zavet: "O nerazumni Galatjani! Koj ve zamaja, ta ne se pokoruvate na vistinata, vie, pred chii ochi Isus Hristos beshe izobrazen , a sega, eve, megju vas se raspna" (Galatjani 3:10

Toa e dokaz deka ikonografijata postoela vo Crkvata vo I vek. A vasheto neosnovano svakjanje, navodno deka ikonografija e idolopklonostvo, e vash problem. Zborot "ikona" e grchki i znachi "obraz" (izobrazenie).


,,Аргументов’’... нема што! Алал да ти е, со вакви ,,аргументи’’ не ќе стигнеш далеку!


Toa ne e argument, tuku validen dokument, koj dokazhuva deka ikonografijata postoela vo Crkvata ushte vo I vek. Jas ne go napishav poslanieto do Galatjanite, a ti ne so mene sporish.

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 16:25
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:25
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

...Еве да ти одговорам во името на сестрата Рита. Таа не е член на ПОА, МПЦ, СПЦ... туку е орган на Единствената Правоверна и Православна Христова Црква, како што и секој Христијанин е!

Ejjj Aldra, neizdrzha junachko srce, BRAVOS BE, ...chitash ti shto pishuvam jas ili gi izbegnuvash moite postovi, eve sega kje ti povtoram od prethodnata strana:
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

... ovie, neznam kako da gi narecham a da ne gi navredam, denominacii li se, no name nominacii, shto li se koj gi znae, i nejse, ajde so ubavo so arno prashaj gi koja denominacija se, ne kazhuvaat, ajde prashaj gi vo koja crkva se zbiraat, pak ne kazhuvaat,... aj belja rabota, pred eden mesec, 2 dena gi prashuavav, ama nishto, zmija noze kje pokazheshe ama ovie izvornive i posveteni na bibliskiot zbor nikako....so takvi hristijani koi pluskavci prstite im fatija od kucanje na citati, a ja krijat mestopolozhbata na nivniot hram ich muabet ne pravam, a kamoli da debatiram I

AJDE DAVAJ SEGA LOKACIJA NA TVOJATA CRKVA VO SKOPJE, DA TE VIDAM KADE TOA VIE SE SOBIRATE, CHOVEK DA SOZDADE REALNA PRESTAVA KOI STE SHTO STE, VAKA SAMO SE KRIETE KAKO NEKOI SAJBER VERNICI DA STE, AJDE:

LOKACIJA SE BARA?



Изменето од Marko sk - 23.Октомври.2009 во 16:29
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:27
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дела на апостолите 17:24-25, 29

Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови, ниту прима служба од човечки раце, како да има потреба од нешто; бидејќи Тој, Самиот, им дава на сите: живот, здив и сè.

29 И бидејќи сме Божји род, не треба да мислиме дека Божеството е како злато, или сребро или камен;како творба на човечката уметност и замисла.

Мислам дека во врска со иконите е доволно јасно напишано во Библијата (па и на форумов ), а ако некој сака да се прави мутав при здрав разум, нека повели слободно.


"Vo vrska so ikonite" ne e napishano nishto vo Biblijata, osven sledniot stih vo Noviot Zavet: "O nerazumni Galatjani! Koj ve zamaja, ta ne se pokoruvate na vistinata, vie, pred chii ochi Isus Hristos beshe izobrazen , a sega, eve, megju vas se raspna" (Galatjani 3:10

Toa e dokaz deka ikonografijata postoela vo Crkvata vo I vek. A vasheto neosnovano svakjanje, navodno deka ikonografija e idolopklonostvo, e vash problem. Zborot "ikona" e grchki i znachi "obraz" (izobrazenie).


,,Аргументов’’... нема што! Алал да ти е, со вакви ,,аргументи’’ не ќе стигнеш далеку!


Toa ne e argument, tuku validen dokument, koj dokazhuva deka ikonografijata postoela vo Crkvata ushte vo I vek. Jas ne go napishav poslanieto do Galatjanite, a ti ne so mene sporish.


Тоа што си го копирала од Посланието до Галатјаните воопшто не ти е аргумент кој оди во прилог на твојата ерес!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:28
@ Rita.MD: bez lichni obrakjanja kon chlenovite.

@ AlDra: bez patroniziranje.

@ Asya: moderatorstvoto e dolzhnost na drugi chlenovi.
    
    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:30
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Pa, odgovori vekje ednash, koja e tvojata "crkva"? Argumentite i dokazite gi prilozhiv jas, a vie gi iskazhuvate svoite mislenja i si pravite pazar. Toa e krajno nepochitatelno, osobeno koga se vodi diskusija, vo koja se spomenuva imeto na Boga i Biblijata.


Еве да ти одговорам во името на сестрата Рита. Таа не е член на ПОА, МПЦ, СПЦ... туку е орган на Единствената Правоверна и Православна Христова Црква, како што и секој Христијанин е!


Mislish Pentekostalna, Adventistichka ili nekoja druga t.n. "crkva"?
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:31
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

...Еве да ти одговорам во името на сестрата Рита. Таа не е член на ПОА, МПЦ, СПЦ... туку е орган на Единствената Правоверна и Православна Христова Црква, како што и секој Христијанин е!

Ejjj Aldra, neizdrzha junachko srce, BRAVOS BE, ...chitash ti shto pishuvam jas ili gi izbegnuvash moite postovi, eve sega kje ti povtoram od prethodnata strana:
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

... ovie, neznam kako da gi narecham a da ne gi navredam, denominacii li se, no name nominacii, shto li se koj gi znae, i nejse, ajde so ubavo so arno prashaj gi koja denominacija se, ne kazhuvaat, ajde prashaj gi vo koja crkva se zbiraat, pak ne kazhuvaat,... aj belja rabota, pred eden mesec, 2 dena gi prashuavav, ama nishto, zmija noze kje pokazheshe ama ovie izvornive i posveteni na bibliskiot zbor nikako....so takvi hristijani koi pluskavci prstite im fatija od kucanje na citati, a ja krijat mestopolozhbata na nivniot hram ich muabet ne pravam, a kamoli da debatiram I

AJDE DAVAJ SEGA LOKACIJA NA TVOJATA CRKVA VO SKOPJE, DA TE VIDAM KADE TOA VIE SE SOBIRATE, CHOVEK DA SOZDADE REALNA PRESTAVA KOI STE SHTO STE, VAKA SAMO SE KRIETE KAKO NEKOI SAJBER APOSTOLI DA STE, AJDE:

LOKACIJA SE BARA?



Прости Марко, не го видв прашањето. Мојата Христијанска Заедница се собира во објектот на улица Благоја Давков бр. 10. Па повелете, добредојдени сте!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

@ Rita.MD: bez lichni obrakjanja kon chlenovite.

@ AlDra: bez patroniziranje.

@ Asya: moderatorstvoto e dolzhnost na drugi chlenovi.
    
    


Togash, zabrani im da go pretvoraat forumov vo pazar.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2009 во 16:50
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Дела на апостолите 17:24-25, 29

Бог, Кој го создаде светот и сè што е во него, како Господар на небото и на земјата, не живее во ракотворни храмови, ниту прима служба од човечки раце, како да има потреба од нешто; бидејќи Тој, Самиот, им дава на сите: живот, здив и сè.

29 И бидејќи сме Божји род, не треба да мислиме дека Божеството е како злато, или сребро или камен;како творба на човечката уметност и замисла.

Мислам дека во врска со иконите е доволно јасно напишано во Библијата (па и на форумов ), а ако некој сака да се прави мутав при здрав разум, нека повели слободно.


"Vo vrska so ikonite" ne e napishano nishto vo Biblijata, osven sledniot stih vo Noviot Zavet: "O nerazumni Galatjani! Koj ve zamaja, ta ne se pokoruvate na vistinata, vie, pred chii ochi Isus Hristos beshe izobrazen , a sega, eve, megju vas se raspna" (Galatjani 3:10

Toa e dokaz deka ikonografijata postoela vo Crkvata vo I vek. A vasheto neosnovano svakjanje, navodno deka ikonografija e idolopklonostvo, e vash problem. Zborot "ikona" e grchki i znachi "obraz" (izobrazenie).


,,Аргументов’’... нема што! Алал да ти е, со вакви ,,аргументи’’ не ќе стигнеш далеку!


Toa ne e argument, tuku validen dokument, koj dokazhuva deka ikonografijata postoela vo Crkvata ushte vo I vek. Jas ne go napishav poslanieto do Galatjanite, a ti ne so mene sporish.


Тоа што си го копирала од Посланието до Галатјаните воопшто не ти е аргумент кој оди во прилог на твојата ерес!


A koj reche deka e argument vo prilog na nekakva eres? I ne sum go kopirala, tuku e citat od Poslanieto na Galatjanite, od Noviot Zavet, vo izdanie na Biblisko Zdruzhenie na R. Makedonija -1995.
Jas rekov deka e validen dokaz za postoenjeto na ikonografijata vo Crkvata ushte vo I vek. Grchkiot zbor "ikona" znachi "obraz" (izobrazenie). Vo gorniot stih pishuva deka Isus Hristos bil izobrazen pred ochite na Galatjanite. A "da se izobrazi", znachi "da se napishe obraz", t.e. ikona . Prethodno objasniv deka ikonite ne se slikaat, tuku se pishuvaat.

Изменето од Asya - 23.Октомври.2009 во 16:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4647484950 57>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.