IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Споменик на Александар на плоштад Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споменик на Александар на плоштад Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 54>
Прашање: Дали сте за изградба на споменикот
Одговор Гласови Статистика
55 [56,12%]
4 [4,08%]
31 [31,63%]
8 [8,16%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2011 во 22:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Горазд си го погрешил терминот малку - за нас не треба да има никаков знак прашалник што сме и какви сме,ние сме МАКЕДОНЦИ - без словенски или антички нашиот континуитет е историски факт,нетреба игенеа да ти потврдува каков си и колку проценти од кој народ има во твојата крв.Една нација има доблест да си ги сака своите лоши и добри работи,зарем Германците се откажуваат од Хитлер иако цел свет го прогласи за најозлогласен лик во историјата!

Треба ние Македонците да си ги сакаме сите Македонски работи,од пред Александар па до Колишевски - ние живееме денес на ова парче земја и се што било во овие граници по право на национално богатство ни припаѓа нас,незнам зошто е тешко да разберете дека во Кокино живееле некои неандреталци но и тие припаѓаат во нашата историја и култура - не ги штедете Грците или Бугарите - кој ги врти,ние си сакаме она што е наше а туѓото никогаш не сме го сметале за своенамигнување
германците иако не можат да го бришат своето минато и да бегаат од него, го третираат Хитлер исто како никогаш да не постоел и втората светска војна ја разгледуваат од аспект на политика и тек на настани

и мене сеуште не ми е јасно (извини Буги, не ги оспорувам твоите познавања на историски факти и особено историјата на Македонците) како можете сеуште да се крстите во лик кој живеел пред 2000 години, не ни знаете колку сте поврзани со него ниту кој и што бил, кои биле неговите намери и карактер на владеење, знаете само приказни, тоа е се...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2011 во 22:08
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

По толку верглање и омаловажување, стигна до тоа дека Александар III Македонски бил - човек.

А малку погоре напиша дека Персеј VII бил - Грк.

Горазд пријателе, колку што можам да видам, ти дефинитивно имаш некаква болка. Лошото е што болката се манифестира преку анти-македонизам. Доброто пак е што има форуми, па гледај искажувај си ја болката на овој начин, верувам ќе ти олесни, но поважно е што може и ќе ти помогнат коментарите на софорумците како Boogie и останатите.
..
Би сакал да ти објаснувам, но, искрено, поважни од тебе ми се семејството и пријателите. Секој со своето, а ние со нашето односно со спомениците. Па сега ти види по кого плукаш.
не знам како успевате да заклучите дека се што се противи на вашите мислења е анти-македонизам, предавништво и штетење на оваа нација... извини, ретко кога ги поддржувам коментарите на Горазд, ама почна ептен одвратен да ми стаснува вашиот однос кон се она што ви се противи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2011 во 22:26
меѓу се друго, не ми е јасно како може на сопствен народ да му се распалувате со тоа колку Александар бил Македонски и колку треба Македонизмот да биде света религија
...додека, Грците си ја продолжуваат анти-македонската политика и никој не не брани од тоа, од Албанците ни се заканува инвазија, а Србите и Бугарите да не ги спомнувам, покрај сите политички проблеми, ни се закануваат огромни економски тешкотии кои ќе не фрлат во поголема мизерија од денешната, што само ќе не направи поранливи

значи, кој е поголем патриот, оној кој се обидува да си го задржи и зацврсти она што веќе го има или оној што се залетува за грабнување на она што господ знае дали е негово и заборава на се друго

освестете се и фокусирајте се на правите проблеми на државава и направете позитивни промени во нејзиниот развој, не тапете мозок за тоа колку битен ви бил некој споменик, кој е обична бронза и не може на нидене друг налчин да влијае, освен тоа да ни потроши пари за негова изведба
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2011 во 22:27
Прочитај прво што пишува Горазд...

И како да не, само трошење пари за бронза биле спомениците. Наместо јас да пишувам, напрви напор и сослушај:

http://www.youtube.com/watch?v=qBvD0dUwBJQ&feature=related

Изменето од Persej7 - 26.Јуни.2011 во 22:29
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2011 во 22:37
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

Прочитај прво што пишува Горазд...

И како да не, само трошење пари за бронза биле спомениците. Наместо јас да пишувам, напрви напор и сослушај:

http://www.youtube.com/watch?v=qBvD0dUwBJQ&feature=related
абе јас не знам каде не бев јасен, не се убедувам со вас за тоа какво е нашето минато, туку зборам нешто сосема друго
и жити се, потруди се да најдеш нешто поквалитетно од Миленко, не се ни обидувам да го гледам со самото тоа што во насловот се спомнува името Миленко... само после две три реченици не ти стана јасно дека тоа што го мелат двајцава дотични, се потврдува она што ви го посочувам јас
меѓудругото, продолжува да постои болни мислења и перцепции за тоа што е историја и како се потврдува, а за се она што е надвор од нивно мислење, не се демантира, туку напросто се јаде г*мна не

а горазд не ми беше тема на муабет, сам си пишав дека многу често не се согласувам со него... а ти на овој начин им реплицираш на сите, не само на Горазд, затоа реагирав така


Изменето од zabegan - 26.Јуни.2011 во 22:55
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2011 во 22:41
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

меѓу се друго, не ми е јасно како може на сопствен народ да му се распалувате со тоа колку Александар бил Македонски и колку треба Македонизмот да биде света религија
...додека, Грците си ја продолжуваат анти-македонската политика и никој не не брани од тоа, од Албанците ни се заканува инвазија, а Србите и Бугарите да не ги спомнувам, покрај сите политички проблеми, ни се закануваат огромни економски тешкотии кои ќе не фрлат во поголема мизерија од денешната, што само ќе не направи поранливи

значи, кој е поголем патриот, оној кој се обидува да си го задржи и зацврсти она што веќе го има или оној што се залетува за грабнување на она што господ знае дали е негово и заборава на се друго

освестете се и фокусирајте се на правите проблеми на државава и направете позитивни промени во нејзиниот развој, не тапете мозок за тоа колку битен ви бил некој споменик, кој е обична бронза и не може на нидене друг налчин да влијае, освен тоа да ни потроши пари за негова изведба


Уште е рано - за некоја година ќе почнат вистинските проблеми... сега сеуште сме на почеток. Важно е дека имаме “добар“ почеток за сами да се избришиме од лицето на земјата...
А овие “децава“ што ја водат државата - како онаа народната: по свадба тапани... но тогаш ќе биде касно - како што касно е и сега...
тага
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2011 во 11:38
се ми се врти во глава дека вистинскиот автор на делото "воин на коњ" не е од овде...гарант некој од странство добро се опарил...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2011 во 15:57
...и зошто го утопорчиле накај исток?кај ќе оди у... натаму?
..она коњот на Скендербег стварно поефтин,ама се гледа некако по факман...по погледот се гледа.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2011 во 16:29
Originally posted by Persej7 Persej7 напиша:

По толку верглање и омаловажување, стигна до тоа дека Александар III Македонски бил - човек.

А малку погоре напиша дека Персеј VII бил - Грк.

Горазд пријателе, колку што можам да видам, ти дефинитивно имаш некаква болка. Лошото е што болката се манифестира преку анти-македонизам. Доброто пак е што има форуми, па гледај искажувај си ја болката на овој начин, верувам ќе ти олесни, но поважно е што може и ќе ти помогнат коментарите на софорумците како Boogie и останатите.

Би сакал да ти објаснувам, но, искрено, поважни од тебе ми се семејството и пријателите. Секој со своето, а ние со нашето односно со спомениците. Па сега ти види по кого плукаш...


Persej7,со тебе и таквите како тебе,сега ,баш сега во овие моменти од нашето битисување нема потреба повеќе да се објаснуваме,вие и сите како вас(подолу ќе кажам кои)можат да бидат сврстени во Раселовиот синдром.
Само би додал начекавте ,уживајте со пријателите и семејствата(одсекогаш овде имало продадени ,прво беа неколку комунисти после сите станаа комуњари за лижење,сега се сите ДПМНЕ-овци,а пред тоа бевте напикани во...)во она што сте сега,но кога ќе станете луѓе,тогаш ќе дискутираме.
Оти македонизмот и антимакедонизмот се само категории на болни души кои сега владеат и го користат,тоа е нешто повеќе,нешто што немате капацитет да го разберете,а за Болката,..ее за незе се врти колцето,да си ја дочекате сите ама и фамилијата,како што ни ја посакавте и сега се ситите со нас,ќе ви дојде и на вас и векот и акот.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2011 во 00:34
САКАМ ДА КАЖАМ:

Бегајте од Александар кога грми

Споменикот сам по себе е громобран, но луѓето што ќе се најдат до не­го се во огромна опасност, вели Љубе Магденовски, експерт за гро­моб­ра­ни

Скоп­ски­от плоштад нема заштита од громови, па кога грми, експертите пре­дуп­ре­ду­ва­ат дека не треба да се биде во близина на споменикот на Алек­сан­дар Македонски, кој сега е највисокиот објект во овој дел на центарот. Спо­ме­ни­кот сам по себе е громобран, но луѓето што ќе се најдат до него се во огромна опасност, вели Љубе Магденовски, експерт за громобрани.

"Ме­чот на Александар, кој сега е највисоката точка на Плоштадот, е иде­а­лен повикувач на громови.

Ако тргнеме од претпоставката дека споменикот има одлично изведена громобранска заштита, опасност за Александар не­ма, тој ќе го спроведе громот во земја, но луѓето што би се нашле во бли­зи­на може дури и да загинат. Нив громобранот на споменикот не ги штити, а повикувањето громови со висината на споменикот е неколкукратно зго­ле­ме­но. Опасноста е зголемена и со тоа тоа што воинот ќе стои во фон­та­на, во вода која е голем спроводник, а близината на Вардар, пак, го прави спо­ме­ни­кот беспрекорен повикувач на громови", вели Магденовски.
Тој тврди дека, за да нема жртви, на скопскиот Плоштад под итно му е пот­реб­на громобранска заштита, и посочува дека овој отворен простор тре­ба да се заштити од громови на сличен начин како што се врши заш­ти­та­та од громови на аеродромските писти.
"На Плоштадот досега единствени своевидни громобрани му беа стол­бо­ви­те со рефлектори. Тие беа највисоки и први на удар на громовите, но не беа толку големи повикувачи како што е сега споменикот. Јас од март годинава се обидувам да стапам во контакт со градоначалникот на Оп­шти­на Центар, која ги поставува спомениците, за да посочам на опасноста, но тој никако да најде време. Се поставија толку многу споменици, а ниту еден громобран за заштита на оние што ќе дојдат да ги гледаат", вели Маг­де­нов­ски.
Од Општина Центар не добивме одговор на прашањето дали кога ги пос­та­ву­ва­ат спомениците водат сметка за поставување и на громобрани. Од Гра­дот, пак, велат дека немаат предвидено средства во буџетот за оваа на­ме­на, но, сепак, најавија дека ќе ја разгледаат можноста за заштита на
Плош­та­дот од громови. (М.И.П.)


ова ми ја разубави темата за ГРОМОБРАНИТЕ газење%20од%20смеење


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Persej7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 254
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Persej7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2011 во 19:13
И мене.

Ете уште еден аргумент "против", овој пат принципиелен, за Горазд и Кали...
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2011 во 19:45
да,да Сега Горазд ,за принципиелноста,па добро сега да ја завртиме на смешка,можи и така,а после...
е после и на плачка,само да не дај горнио некој сиромав да настрада,тогаш кој ќе биде одговорен,прајминистеро,скулпторката или некој,абе да..
б.ц. пак че биди крив,...ме потсетува на вицот за децата од комунизмот,..
демек кој го сакале повеќе кривото или правото и сите нормално правото,ама тоа ти бил Хитлер(со поздравот),а кривото е Тито..
е сега,сето тоа изветреа,сега са сите Антички македонци или македонци,кој како сака,... ама и ова че изветрее...ај за арно,демек убоо.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2011 во 01:32
ова со громовиве е најголема глупост што ја имам прочитано, понекогаш ми се чини како намерно да се пуштаат типчиња да пишуваат глупости, за да испадне странава што е против спомеников дека е приглупа

ако некој знае барем малку физика, ќе знае дека гром ако удира навверојатно ќе удри во негој од повисоките објекти, тука ги имате ЕВН, Магос, Телеком и т.н.
а и да удри гром во споменикот нема да се пренесе на околни минувачи, освен ако не е некој будала да се качиу на споменикот

од друга страна пак, слушам и глупости како спомеников го обезбедиле компании специјално наменети за тоа, бре бре...



Изменето од zabegan - 03.Јули.2011 во 01:37
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2011 во 10:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ова со громовиве е најголема глупост што ја имам прочитано, понекогаш ми се чини како намерно да се пуштаат типчиња да пишуваат глупости, за да испадне странава што е против спомеников дека е приглупа
 
Не е само твојата забелешка таква ....како што е погоре напишано.
 
За пример ти/ни  се многубројни споменици ..на пример во Париз..поконкретно Ајфеловата Кула..
И таму некои си закерале...во времето на градба....ама сега се покојниголема%20насмевка
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.