IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Што го прави човекот ЧОВЕК?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што го прави човекот ЧОВЕК?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 17:05
Тешко е да се процени нивото на човечност и степенот на свестност кај поединецот, но тоа не е невозможно... имаме две екстреми ептен лош и ептен добар се меѓу нив е нијанси.

Човекот кои не ги користи своите можности, туку постои само како биолошки човек е само пасивен учесник во животот.
Кон врв
M*A*C*A Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај M*A*C*A Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:04

covekot si e covek zivo sustesvo vo dvizenje

Mislam,znaci postojam
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:14
значи оној што е во кома, жив е но не е активен не се движи  не е човек
хм размислување

Кон врв
wilma Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај wilma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:16
pa i da znaes deka ne e 
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:23
што е тогаш? ако не е човек ?
ајде малце аналитички и поконцизно..голема%20насмевка
Кон врв
wilma Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај wilma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:30
mrzlivec
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 19:24
abe ne postojat loshi dobri
ne postojat lugje i nelugje
kako mojte
to e kvantna fizika
ako recam deka nekoj e losh.....toj e losh za mene....a to ne znacit deka e losh


and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 19:30
Има и општоприфатени лоши појави -педофилија, тероризам, канибализам и сл.
Човекот е динамична форма, животот е динамична форма, јасно е дека може да градира од лош кон добар со тоа што ке се усовршува свесно, и да деградира од добар кон лош со што свесно ке се уназадува.Има и такви кој ама баш се сведени на ниво на инстинкитвно постоење.
Повеќе сакав да споделиме мислења Што според нас би направило некој човечен...По кои стандарди ние би се воделе и би кажале за некој дека е човечен.

А дефиниција точна и спакувана нема...Можеме субјективно да си кажеме
голема%20насмевкатрепкање


Изменето од ACELERA - 17.Септември.2007 во 19:39
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 19:39
to se vekje bolesti. i gi imet sosema nesvesni lugje. pa duri i tie poso nizvnata licnost svesno ne sakat da naprajt loso ne mozet da se smestet vo grupata: necovecni

jas si imam odredena grupa - "losi licnosti", ama ne gi gledam kako losi....poso tie se samo za mene losi, a to ne znacit deka se losi voopsto

a tie sto ne spagjaat vo taa grupa za mene....ednostavno mi se dopagjaat....
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 19:55
среќа
Во денешно време мене како некој репер за човечност ми е Мајка Тереза (којзне колку пати ја спомнавгазење%20од%20смеење, не ми е идол btw) добро де не мора баш она, удавив со нејзе, туку сите кои се хумани, кои можат и сакаат да дадат искрена љубов и помош на некому кому е потребна, кој ке го штитат послабиот, сите кои своите капацитети ги користат за општо добро (не на сметка на нечие страдање) и се корисни за општеството.
Малку тргање на фокусот од ЈАС и запрашување како можам да помогнам. голема%20насмевка Како да бидам активен орган а не слепо црево. Да не бидам само конзумент,набљудувач, туку и производител и учесник.
Интересно погоре Зенмастер го спомена Диогеннамигнување


Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 19:59
среќа
......nevermind
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 20:08
Затоа некои постапки се осудени како нечовечки и се казниви со закон среќа
Сепак има норми, правила и така натаму. намигнување
Зашто инаку има Судови, затвори, поправни установи.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 23:02


toa sto e izbrkan od "rajot" ...

kade toj gleda i pretstavuva subjekt ...

samo edna maana ima toa ...

koj izlegol od "rajot" ...
nemoze da se vrati ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2007 во 14:49
E Marko, Marko, interesen e tvojot post, ama nema da pisam sto mi padna na pamet, ke me izbrisat posle , off topic

inaku da bides covek e mnogu tesko. Mislam na covecen covek, ne vo smisol kako sto nekoi pisuvaat , sekoj e covek.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.