IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - „Булгар ал-Џадид“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„Булгар ал-Џадид“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 09:56
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Сепак за повеке од 70% Бугари Аспарух е жив срам а не гордостнамигнување


запетайки, запетайки слагай бе Буги

некое детенце ще вземе да разбере, че Аспарух е живизненадување

е тва ще е срамзагриженост


Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 09:58
Mа не се секирај 70% Бугари не ни знаат кој е Аспарухнамигнување
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 10:11
ма не бе - не се секирам

мене ми е драго, че ти знаешнамигнување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 11:10
Мора непријателот да се знае за да може полесно да се побединамигнување
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 11:13
бая има да четеш още
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 11:14
Не доволно е потеклото да го знаеш и доста е,затоа на вас не ви оди со Македонците - не го знаете Македонското потекло.намигнување
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 11:32
кога решим да побеждаваме - ще ви изучим - немой да се плашиш
Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 11:42
Originally posted by Eli_Blagoevgrad Eli_Blagoevgrad напиша:


Citirate nesto ot bulgarska kniga kato neosporimo dokazatelstvo za nesto si.A ako otvorite sashtata kniga 100 stranici nazad i procete ce makedoncite sa bulgari to kraj propaganda.

Така ни е кроена целата македонска Историја. Цитираме првата страна, педесетата и стотата. А, тоа што го пишува меѓу нив, не го спомнуваме, затоа што не ни одговара. И затоа имаме „дупка до дупка„ со разбирањата и имаме деца како Буги-Вуги и остали...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 11:48
Имаме и луѓе како адокс кој од азијат до африканец разлика незнаат да направат но тоа не е поради неговиот далтонизам туку поради купената дипломанамигнување
Кон врв
Eli_Blagoevgrad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli_Blagoevgrad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 14:01
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Леле Ели сега како да кажа дека помеѓу кинез и европеец нема разлика.Како може Бугар и Македонец исто да се кога се од тотално различна раса.Бугарите се со турко-монголски производ а Македонците се со индо-европски.Тоа Ели е потполно друг ДНК низ и нема никаква врска едно со друго.
Но на крајот и ке ти кажам дека те разбирам бидејки сега државата ако им се каже на Бугарите дека се турко-монголски производ тие на референдум ке се откажат од се турко-монголско затоа зошто ги лажеле 100 год. наназад.Сепак за повеке од 70% Бугари Аспарух е жив срам а не гордостнамигнување



Pokazi mi edin bulgarin za kojto Asparuh da e sram.Stiga prikazki naizust

Za drugoto az sam makedonka i bulgarka ednovremeno.Ako ne behte 90 g v Yugoslavia bi me razbral no uvi


Кон врв
Mihajlov Кликни и види ги опциите
Група
Група

ДУДЛАЧ

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mihajlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 14:09
Originally posted by Eli_Blagoevgrad Eli_Blagoevgrad напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како може Бугар и Македонец исто да се кога се од тотално различна раса.Бугарите се со турко-монголски производ а Македонците се со индо-европски.
...Бугарите дека се турко-монголски производ тие на референдум ке се откажат од се турко-монголско затоа зошто ги лажеле 100 год.
...az sam makedonka i bulgarka ednovremeno.Ako ne behte 90 g v Yugoslavia bi me razbral no uvi

Бугич,
Девојчето вели дека е Македонка од Благоевград. Ти си слушнал ли дека има Македонци во Благоевград. Во тој град има една кафана во центарот и се вика „Старата кашча„. Таму 90% од песните се македонски. Иди во твојата кафана во Скопје и ќе видиш дека 90% се српски песни.
Така да за мене, Ели од Благоевград има поголемо право да се нарекува Македонка, отколку ти, другарче мое најмило. Омилено учениче на Аристотел и внук на Алекс Македонски - Великио.

Изменето од adoks - 14.Септември.2007 во 14:10
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 16:28
Originally posted by Eli_Blagoevgrad Eli_Blagoevgrad напиша:


Za drugoto az sam makedonka i bulgarka ednovremeno.


ako ova ne e shizofrenija.

nie sme samo edno ednovremeno. Dont you get it?  Ups did I asked the Bulgarian or the Macedonian in you, who should answear :-)
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 16:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Кога се зборува за Македонците како етничка група и македонскиот јазик треба да се има во предвид фактот дека не секогаш јазикот т.е. потеклото или класификацијата на јазикот соодветствува со етничкото потекло на еден народ. Македонскиот јазик спаѓа во групата на словенските јазици, а потеклото на Македонците како народ не е чисто словенско. Денешните Македонци се потомци на повеќе етнички групи.


Буги вели дека и кай вас има условия за шизофрения

ирония

така де, изясни се кой пита словенът или допълнението - пък тогава питай кой ще ти отговори


Изменето од m__g__ - 14.Септември.2007 во 16:47
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2007 во 18:16
Originally posted by adoks adoks напиша:

Originally posted by Eli_Blagoevgrad Eli_Blagoevgrad напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како може Бугар и Македонец исто да се кога се од тотално различна раса.Бугарите се со турко-монголски производ а Македонците се со индо-европски.
...Бугарите дека се турко-монголски производ тие на референдум ке се откажат од се турко-монголско затоа зошто ги лажеле 100 год.
...az sam makedonka i bulgarka ednovremeno.Ako ne behte 90 g v Yugoslavia bi me razbral no uvi

Бугич,
Девојчето вели дека е Македонка од Благоевград. Ти си слушнал ли дека има Македонци во Благоевград. Во тој град има една кафана во центарот и се вика „Старата кашча„. Таму 90% од песните се македонски. Иди во твојата кафана во Скопје и ќе видиш дека 90% се српски песни.
Така да за мене, Ели од Благоевград има поголемо право да се нарекува Македонка, отколку ти, другарче мое најмило. Омилено учениче на Аристотел и внук на Алекс Македонски - Великио.





Јас потполно го разбирам девојчето и тврдам дека е во право и дека е МАКЕДОНКА но Бугаризирана- нејзините предци немаат никаква врска со Аспарух освен што ги поробил кога дошол од Монголија.

За БлагоевГрад и останатиот дел од Пиринска Македонија не ми зборувај бидејки таму имам фамилија(дваица чичовци со фамилии) и тие се членови на ОМО ИЛинден Пирин бидејки со години наназад тврдат дека се Македонци а не турко-монголи,може Ели е некој микс помеѓу турко-монголите и Македонците па се Бугаризирало девојчето.Да живееше Бугарија пред 50 год. во демократија сите малцинства ке имаа свои права а не да се протеруваат и минимизираат по комуњарски режимнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.