IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија и ЕУ...и кога конечно во ЕУ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија и ЕУ...и кога конечно во ЕУ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 77>
Прашање: Дали ни е потребна ЕУ
Одговор Гласови Статистика
32 [35,16%]
45 [49,45%]
3 [3,30%]
11 [12,09%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 10:31
Originally posted by sensei sensei напиша:

Аџија, ти сигурно си некоја НВО фацичка Wink
Имам нагон за повраќање од НВО филозофии. Dead


да да... чим некој има различно мислење, со факти, одма етикетите одат...

не сенсеи, немам ВРСКА со НВО, и мене ми се повраќа од таа лешинарска професија, ако нешто ти значи...

тууу...OuchOuchOuch
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 11:43
Не бе аџија погледни само колку Бугарки има во Македонија што се продаваат самите себеси а замисли колку ги има и низ европа.Не е сега дека ке те тепаме дека имаш различно мислење тоа е твое право исто како што е мое право да мислам дека ЕУ е најголемото зло за Македонија.Пишав и претходно на Македонија СФРЈ и беше доволен партнер толку години сега треба малку да научиме самите како се гради држава а не постојано да се надеваме на туѓа помош
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 11:50
СФРЈ беше лоша заради комунистичката идеологија...

ама како национално прашање, тоа беше процут за македонците... и економски дури... Да го видиш Скопје пред ’63, па тоа не може со Конго да се споредува...

А што се однесува до Бугарките што се проституираат, може не си информиран, ама сега македонките се на цена исто така... Што не беше случај пред 10-тина години...

Па сега ти размисли уште еднаш, дали сакаш ќерка ти да биде банкарка, адвокат, во правна држава каква што МК ќе мора да стане ако сака во ЕУ, или да биде ***** во Ориентал Ас, Гостивар...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 11:56
Знам дека има и Македонки но обично тоа се малолетнички кои дозволуваат да бидат заведени а такви имало и пре 10 год. тоа се изолирани случаи аџија немој да се фаќаш за сламка.
Пред 63 год. погледни ги и другите градови низ Балканот сепак овие држави овде биле селски нели
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 12:04
кој бе изолирани случаи?

ај погледни малце по извештаите на УНЦР, и други статистичари, дека Македонија не е веќе транзит и крајна дестинација, туку и извор на проституција... Знаеш колку наши „работат“ на Косово?

немаш податоци, или не сакаш да ги имаш, а ваму правиш тези врз тие податоци...

п.с. пред 63, загреб, белград и софија, за скопје беа метрополи. Така е  и денес, за жал...
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 12:17
Poentata e deka nikoj od nadvor nema interes da te napravi pobogat i podobro da zivees. Site emisari doagjaat po svojot interes, koj e obicno na nasa smetka.

I osobeno e malodushno i priglupo da se tvrdi deka edna drzava mora da vleze vo EU za da se zivee dobro vo nea.

A za zijanot i problemite sto gi nosi EU nadolgo i siroko elaborirav.
Krajna smetka: zijanot e pogolem od kjarot.

Ne sme poglupi, ne sme ponesposobni, ama sme naivni sto veruvame deka stranskite meshetarski organizacii ke ni go berat naseto gajle i nasite interesi.

Problemot ne ni e nedostatokot na clenstvo vo EU, tuku vishokot na kriminalci i idioti na klucni pozicii, koi pak - vidi cudo, celo vreme rabotat vo simbioza so meshetarite od EU i megjunarodnata zaednica.

Ova ne e problem samo na Makedonija, tuku e globalen trend.

Neka ne ni prodavaat magla.
f**k EU Wink
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:09
Originally posted by sensei sensei напиша:

Poentata e deka nikoj od nadvor nema interes da te napravi pobogat i podobro da zivees. Site emisari doagjaat po svojot interes, koj e obicno na nasa smetka.

I osobeno e malodushno i priglupo da se tvrdi deka edna drzava mora da vleze vo EU za da se zivee dobro vo nea.

A za zijanot i problemite sto gi nosi EU nadolgo i siroko elaborirav.
Krajna smetka: zijanot e pogolem od kjarot.

Ne sme poglupi, ne sme ponesposobni, ama sme naivni sto veruvame deka stranskite meshetarski organizacii ke ni go berat naseto gajle i nasite interesi.

Problemot ne ni e nedostatokot na clenstvo vo EU, tuku vishokot na kriminalci i idioti na klucni pozicii, koi pak - vidi cudo, celo vreme rabotat vo simbioza so meshetarite od EU i megjunarodnata zaednica.

Ova ne e problem samo na Makedonija, tuku e globalen trend.

Neka ne ni prodavaat magla.
f**k EU Wink



Сенсеи,
Малку како филозофија ова, ама не е дестинацијата - ЕУ, тоа што ќе не спаси, туку патот до неа - реформите, парите, инвестициите што ќе дојдат доколку одиме кон ЕУ. Инаку, само по себе членството не е решение.

Дури теоретски, исто би било ако ние ги направиме самите сите реформи што се потребни за да добиеме членство (судство, образование, инфраструктура). Само што поентата е што сме мрзливи и корумпирани и доколку рацете не ни се врзани со договор, нема ништо да направиме.

И зошто мислиш дека некоја меѓународна организација треба да ни ги реши проблемите? Да не ни се должни нешто? Можеби имаат некоја цел и платформа да ни помогнат, ама сигурно не е на штета на нивните интереси и тоа е нормално. Тие се застапуваат себе, ние се застапуваме нас и доаѓаме до решение што взаимно ни одговара. Ако не, никој не може да не излаже да потпишеме ако навистина е лошо.

Зијанот дали е поголем од ќарот не се мери само со официјалните фондови што им ги дале после членството. Ќарот е многу повеќе од средствата за поправање на патиштата, на пример. Најмногу е репутацијата што ја добива земјата - на пример ако сум странски инвеститор и не знам ништо за Балканот, ама имам 5 милиона да ги вложам - Србија или Бугарија? Ќе ги вложам во членката - ќе имам барем некаква доверба дека администрацијата е подобра, дека има помалку корупција, дека на вработените ако сакам да ги испратам на семинар во странство нема да им треба виза.

Немерлив придонес на членството е и укинувањето на визниот режим - македонците не излегле од земјата а плукаат по се што е надвор. Ако може да излезат луѓето, да поучат, да поработат - едно ќе се намалки малку невработеноста, друго ќе поднаучат нешто и кога ќе се вратат ќе го применат.

А Македонија сега е "Западен Балкан" - ужасно навредлива фраза за мене, заради тоа што на патот до ЕУ не става на исто ниво со Албанија, што до пред 15 години беше најнеразвиената земја во Европа, и Србија, што ич никакви шанси за членство нема заради Косово.




Изменето од Miriam - 17.Мај.2007 во 14:12
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:11
[/QUOTE]
LOLLOLLOLLOLМоже сум патриот ама сепак сум Кумановско сељаче кога сите учеа правопис во школо ја домашно пишував у креветLOLLOLLOLLOLLOL
LOL[/QUOTE]

Ама изгледа кога си пишувал во кревет ти се приспивало, особено кога си учел историја... Па си сонувал приказни за великата Македонска историја и природните богатства Wink
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:11
а што е НВО фацичка? Просветлете ме :)
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:19
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

а што е НВО фацичка? Просветлете ме :)


Upotrebi ja fantazijata Big%20smile
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:22
Originally posted by Miriam Miriam напиша:


Сенсеи,
Малку како филозофија ова, ама не е дестинацијата - ЕУ, тоа што ќе не спаси, туку патот до неа - реформите, парите, инвестициите што ќе дојдат доколку одиме кон ЕУ. Инаку, само по себе членството не е решение.

Дури теоретски, исто би било ако ние ги направиме самите сите реформи што се потребни за да добиеме членство (судство, образование, инфраструктура). Само што поентата е што сме мрзливи и корумпирани и доколку рацете не ни се врзани со договор, нема ништо да направиме.

И зошто мислиш дека некоја меѓународна организација треба да ни ги реши проблемите? Да не ни се должни нешто? Можеби имаат некоја цел и платформа да ни помогнат, ама сигурно не е на штета на нивните интереси и тоа е нормално. Тие се застапуваат себе, ние се застапуваме нас и доаѓаме до решение што взаимно ни одговара. Ако не, никој не може да не излаже да потпишеме ако навистина е лошо.

Зијанот дали е поголем од ќарот не се мери само со официјалните фондови што им ги дале после членството. Ќарот е многу повеќе од средствата за поправање на патиштата, на пример. Најмногу е репутацијата што ја добива земјата - на пример ако сум странски инвеститор и не знам ништо за Балканот, ама имам 5 милиона да ги вложам - Србија или Бугарија? Ќе ги вложам во членката - ќе имам барем некаква доверба дека администрацијата е подобра, дека има помалку корупција, дека на вработените ако сакам да ги испратам на семинар во странство нема да им треба виза.

Немерлив придонес на членството е и укинувањето на визниот режим - македонците не излегле од земјата а плукаат по се што е надвор. Ако може да излезат луѓето, да поучат, да поработат - едно ќе се намалки малку невработеноста, друго ќе поднаучат нешто и кога ќе се вратат ќе го применат.

А Македонија сега е "Западен Балкан" - ужасно навредлива фраза за мене, заради тоа што на патот до ЕУ не става на исто ниво со Албанија, што до пред 15 години беше најнеразвиената земја во Европа, и Србија, што ич никакви шанси за членство нема заради Косово.


Go citiras moeto, bozem nesto se sprotivstavuvas, a voopsto ne gledam argumenti na sprotivni na kazanoto. Si raspravas po sosema divergentna linija.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:26
Па спротивно е - еве барем најочигледното - не мислам дека зијанот е поголем од ќарот. 
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:29
ok, ako toa bese tvojot argument Wink
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 14:41
Originally posted by sensei sensei напиша:

ok, ako toa bese tvojot argument Wink


Не, тоа ми беше тезата. Аргументите беа други Wink
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 77>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.