IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 31>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 11:17
imam prasanje ...... koj e isus

ako gospod svori Adama
1 zasto ne go stvori Isusa nego go ostavi da se rodi?

2 ako e bog sto ednostavno ne se pojavi ? sto moral da se rodi

faktot deka se rodil vo vitleem kako bebe pokazuva sto?

1. bil covek ?
2 bil bog?
3 bil bozji glasnik ?

sto moral da se rodi?????? e ova mi e prasanjeto???????


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 12:25
Isus bil covek i Isus bil Bog kako i site nie. No za razlika od nas negovoto nivo na SVESNOST bilo mnogu, mnogu pogolemo od naseto.
 
Mitot za Adam i Eva e izmislen kako prikaska za da na togas napismenite lugje im se objasni postoenjeto, dobroto i zloto, kako funkcionira toa, ispravniot nacin na ziveenje.
 
"Vo centarot site sme isti, se ralikuvame samo na povrsinata" e od Aristotel vo deloto "Dusa".
Toa znaci deka vo centarot site imame dusa, kako del od edno isto a na povrsinata se razlikuvame:po pol, boja na koza, boja na kosa, rast, religija, ubeduvanja, nacionalna pripadnost i tn. pa i po ego umot sto go koristime.
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
Имa сaмo eдeн aпсoлутeн Бoг. Нo сekoj чoвek e дeл oд Бoг. Сeвишниoт Бог e kako okeaн. Сekoja kaпka имa мaлkу oд свeснoстa нa okeaнoт. Зaтoa мoжeмe дa kaжeмe дeka сekoja kaпka e мaлeчok Бог , дeл oд Бог . Ako смe дeл oд Бeсkoнeчнoтo, мoжeмe дa kaжeмe дeka истo тaka гo oтeлoтвoрувaмe Бeсkoнeчнoтo.

Спoрeд Индисkaтa филoзoфиja, имa истo тoлkу бoгoви koлkу и луѓe. Штo мислeлe сo тoa? Сekoj чoвek го имa Бoг вo сeбe. Нajгoлeмиoт дeл oд врeмeтo Бoг, внaтрe вo нaс e длaбoko зaспaн внaтрe. Нo koгa сe мoлимe и мeдитирaмe, нaшиoт Бoг излeгувa. Душaтa, koja e прeтстaвниk нa Бoг вo нaс, имa пoтпoлнa и нeрaздвojнa врсka сo Aпсoлутниoт Бoг.  

anakin како и сите ние ти и имaш двa дeлa. Eдeн e пoвисoko a друг пoнисko. Нajгoлeмиoт дeл oд твoeтo врeмe прeстojувaш вo пoнисkиoт дeл . Koгa ќe стaнeш пoтпoнo свeсeн зa твojoт пoвисok дeл и koгa твojoт пoнизok дeл ќe бидe пoтпoлнo прeoбрaзeн и oбeдинeт сo Нajвисokoтo, нe ќe бидeш ништo другo oсвeн Бoг. Твojoт сoпствeн нajвисok, нajрaзвиeн, нajсoвршeн и нajпрoсвeтлeн дeл e Бoг иako сe уштe нe мoжe дa сe oтkриe или прeпoзнae. Нo тoa штo си ти сeгa, (ние сега) нe e сoвршeнo. Дaлekу e oд сoвршeнo.

Чoвekoвoтo вeчнo прaшaњe e:

Koj e Бoг?

Бoжjиoт брз oдгoвoр e:

“Мoe дeтe, a koj друг e Бoг,

Ako нe ти?”

Нekoj луѓe тврдaт дeka нe вeрувaaт вo Бoг, нo сeпak сe дoбри луѓe и изглeдaaт срeќни. Kako ќe гo oбjaсниш oвa?

Бeз рaзлиka нa koj нaчин ja пoчитувaмe т. e. глeдaмe рeaлнoстa, или сakaмe дa сe пoистoвeтимe сo рeaлнoстa, трeбa дa чуствувaмe дeka ниe гo пoчитувaмe Бoжeствeнoтo и сeбeси сe пoистoвeтувaмe сo Нeгo. Oвa Бoжeствeнo ниe мoжe дa гo нaрeчeмe, Бoг или Дух или Битиe. Ako нe сakaмe дa гo нaрeчeмe Бoг, имaмe сoвршeнa слoбoдa дa нe гo прaвимe тoa.

Дaли Бoг мoжe дa бидe ekвивaлeнт нa eнeргиja?

Бoг, нe сaмo штo e ekвивaлeнт нa eнeргиja, Бoг сaмиoт e eнeргиja. Духовна енергија. 

Филoзoфиjaтa e вo умoт. Духoвнoстa e вo срцeтo. Ako сakaтe дa гo дeфинирaтe Бoг сo срцeтo, ниkoгaш нeмa дa бидeтe вo сoстojбa дa гo нaпрaвитe тoa. Мoрa дa гo видитe Бoг во срцeтo. Нajдoбaр дokaз зa Бoг e вo вaшaтa свeснoст.

Бoг нe мoрa дa тe убeдувa

Зa Нeгoвoтo Пoстoeњe.

Рaзубeди сe сeбeси

Дeka си дoшoл вo свeтoт

Дa нaпрaвиш нeштo гoлeмo

И дa стaнeш нeштo дoбрo.

 

>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 13:05
Клео, имаме различни поимања за Бог.
За тебе Бог е енергија, а за мене енергија е m*g*h (потенцијална) или m*v*v/2 (кинетичка) или електромагнетна, топлинска, хемиска, атомска итн.
Јас го поимам Бог како Личност, како Создател на Вселената и Животот, како нејзин Дизајнер, плански  Создател кој промислено и со цел го создал она што го создал.
Јас не го поимам и не верувам дека Бог е некаква безлична виша сила или некоја недефинирана енергија која е во сите нас, и ние во неа, и меѓу нас, и он во нас, и ние меѓу Него итн итн и не се знае кој што е и како е.
Таквите Саи Баба учења и индиски филозофии ми се релативно добро познати, и едно нешто што имам заклучено за нив е тоа дека се базираат само на филозофија, на лични претпоставки и размислувања, а зад нив не стојат никакви факти, никакви аргументи, само бујната фантазија на нечиј мозок и некоја интересна реторика во изразувањето.
 
Не судам дека ти е погрешно верувањето, само немој да го мешаш со христијанското верување за Бог. Тие се толку различни и далечни во својата основа, како исток и запад намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 13:40
Аko трeбa дa гo oпишeмe Бог, или дa дaдeмe нekoja дефиниција со која гo oпишувaмe тргнуваме oд oнoj aспekт koj нaм нajмнoгу ни сe дoпaѓa кој е за нас најприфатлив. 
 
Ако сме христијани во ред е да го гледаме како што кажуваш ти ЕвАнгелос. Можеме да го гледаме како личност, како добра вила ако сакаш, како Божица (женски и машки аспект на Бог), како човечка фигура која свети и зрачи и др. и сето тоа е во ред.
 
Не реков дека Бог е недефинирана енергија туку дека е духовна енергија.
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 13:49
Не реков дека Бог е недефинирана енергија туку дека е духовна енергија.



neli gospod stvoril covek prema negoviot lik

so na energija ti licime? duhovna????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 13:52
Originally posted by Kleopatra Kleopatra напиша:

Аko трeбa дa гo oпишeмe Бог, или дa дaдeмe нekoja дефиниција со која гo oпишувaмe тргнуваме oд oнoj aспekт koj нaм нajмнoгу ни сe дoпaѓa кој е за нас најприфатлив.
 
Да да, Бог одвај чека ние да си го замислиме, на начин кој нам најмногу ни се допаѓа и ни е најприфатлив, и потоа Он ќе ни се трансформира во нашата замисла, за да и угоди на нашата бујна фантазија и на нашите новокомпонирани енергии "духовни".
 
Клео, сега сум поозбилен среќа, човек не може да го дефинира Бог. Да дефинираш нешто значи да ограничиш. Бог е беграничен и најмалку може нашиот човечки мозок да Го ограничи Него.
Се што може да дознаеме ние луѓето за Бог е само она што Тој ќе ни го објави, не по научен метод, туку по метод на откровение.
 
Што мислиш ти Клео, дали Бог преземал некогаш иницијатива да му објави на човекот некој дел (некоја вистина) за Себе?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 14:02
more more
prijatele Avangelos
kako be ti taka ogranicen covek mozes da tvrdis deka gospod e bezgranicen
a od kade znaes deka soznavame za nego samo toa so on saka da soznaeme
a nesoznavame se toa sto on nesaka
ili znaeme samo toa so nasiot ogranicen mozok moze da svati
od kade bre sigurno tvrsis takvi raboti
od kade ti dokaz za takvite tvoi sigurnii tvrdenja

cudo kako tolku mnogu znaete za pravilata na gospod

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 14:07
Седи не ме знаеш каубој
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Kleopatra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 90
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kleopatra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 15:23
anakin site nie imame duhovna energija no sme otelotvoreni, materijalizirani vo ovoj materijalen svet.
 
Цитирај Што мислиш ти Клео, дали Бог преземал некогаш иницијатива да му објави на човекот некој дел (некоја вистина) за Себе?
 
EvAngelos, ne mislam tuku tvrdam deka DA.
No lugjeto koj dobile inicijacija ne zboruvaat za toa. Dokolku tie znaenja i moki se koristat i za niv se zboruva toa lesno moze da prerasne vo satanizam.
>правиимгоналуѓетоонаштосакаштиедатигоправаттебе<
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 15:30
Originally posted by Kleopatra Kleopatra напиша:

 
Цитирај Што мислиш ти Клео, дали Бог преземал некогаш иницијатива да му објави на човекот некој дел (некоја вистина) за Себе?
 
EvAngelos, ne mislam tuku tvrdam deka DA.
No lugjeto koj dobile inicijacija ne zboruvaat za toa. Dokolku tie znaenja i moki se koristat i za niv se zboruva toa lesno moze da prerasne vo satanizam.
 
Сакаш да кажеш дека Бог тебе приватно и тајно ти објавил некоја порака и дека ти рекол да не кажуваш на никој за тоа?
Ти дал и некои моќи? среќа
Дали зборувам со Пајпер од Волшебнички? голема%20насмевка
 
Се шалам мило, не ми замерувај, сериозна си за ова што го зборуваш?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:02
za postavenoto prasanje na adzija
izvini malku kasnam.

pa zosto bi imalo poveke bogovi ako bi ja imale istata rabota.

no da ne se vrekeme vo mitologiite na starite narodi,


sepak imame samo eden bog koj sto nikogas ne ziveel na ovoj svet tuku na arsot(svet kade sto zivee bog)

a isa a.s (isus) e covek koj e ispraten do covestvoto da mu go objasni praviot pat koj posle negovata smrt e povtorno izmenet i iskriven po toa kako na nekogo mu pasiralo.


nikogas ne moze da se sporeduva toj velicenstven gospodar koj bil semoken so isa A.S (isus) bideki i zivotot na isa a.s(isus) evo racete na edinstveniot i svemoken bog.

ako ne e vaka kazete dali isa a.s (isus) samovolno krenal ili bog go vozdignal so svojata sila????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:11
Се извинувам што доцнам.
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Pravoslavie,odavna ovie sive prasanja gi odgovorivme.Eve ne povtorno i so zadovolstvo.

 
 
Фала ти, Пријателе! големо%20гушкање
 
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 

18 Затоа Јудејците Го бараа уште повеќе да Го убијат, не само дека ја нарушуваше саботата, туку дека и Бога Го наречуваше Свој Татко, изедначувајќи се со Бога.

Miralem1, дали ова недвосмислено кажува дека Исус се однесува како Бог?
 
Pogresno svakjanje. Ako citas vo Kontext,togas jasno sledi deka Isus nikade ni slicno ne kazal na toa deka e Bog,a pravel cuda koj normalen covek nemozel da gi napravi,pa nekoi pogresno i go razbrale.
 
 
 
[/QUOTE]
 
 
 
Имал логично прашање за Тебе: Ако кажел “Јас сум Бог“ дали погрешно би го разбрале? Тој тоа го кажал меѓу редови со своето однесување. Апостолот кажува дека Исус себе се изедначувал со Бога! Тоа е рамно како да кажал со зборови “Јас сум Бог“.
 
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 

15 Човекот отиде и им кажа на Јудејците дека Исус го излекува.

16 И затоа Јудејците Го гонеа Исуса, и сакаа да Го убијат, дека тоа го направи во сабота.

 A sam Isus veli deka Cudata koi gi pravi ne doagjaat od Nego tuku od Boga.

      „…Вистина, вистина ви велам: Синот не може да прави ништо сам од Себе, ако не Го види Отецот да прави…“  (Јован 5:19);

 
 
 
 
 
 
Ова укажува на заедничкото делување на Личностите на Божественото Битие. Укажува дека делува заедно со Отецот. Тој како Една од Трите Личности не делува своеглаво и осамено, туку заеднички со Отецот и во согласност со Него.
 
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“  (Јован 5:30);                                            
 
 
 
 
 
 
Тој како Една од Божествените Личности не делува по Своја Волја, туку по волјата на Отецот во Кого има Свое Битисување.
Но, Тој, и како Човек ја бара волјата на Отецот, бидејќи во Тоа свое Доаѓање, дојде како Слуга на Отецот и Слуга на Луѓето.
 
По Воскреснувањето, вели:

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава  28

18 Тогаш Исус им се приближи и им рече: „Дадена Ми е сета власт на небото и на земјата.

Ете, повеќе не е слуга, туку сега има Власт на небото и на Земјата.
 
Во Книгата “Дела на Апостолите“,
глава 4:
 
 8 Тогаш Петар, исполнет со Светиот Дух, им рече: „Народни началници и старешини!

  9 Ако денес ни испитувате за доброто дело направено на еден болен, од што е тој исцелен,

10 тогаш да знаете сите вие и сиот Израелски народ: дека во името на Исуса Христа Назареецот, Кого вие Го распнавте, а Кого Бог Го воскресна од мртвите, преку Него овој човек стои здрав пред вас.

11 Тој е каменот што вие, ѕидарите, го отфрливте, а кој стана глава на аголот.

12 Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме.”

Запамети го ова Miralem1!
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 
17 А Исус им одговори: „Мојот Татко работи постојано, па и Јас работам.”
 
Ete jasna razlika pomegju Nego i Boga.  Znaci nemozele da go razberat....
 
 
 
 
Напротив, тука се алудира дека Исус не е уште еден Евреин кој треба да ја држи Саботата, туку дека Е Личност Која ПОСТОЈАНО РАБОТИ И ДЕЛУВА за општото Добро! Таков Е САМО БОГ и никој друг!  Исус укажува дека не Е Некој Кого Го ограничува Законот кој вели да не се работи во Сабота.
 
Бидејќи Исус (во Заедница со Отецот и Светиот Дух) е Оној Кој го воспоставил Законот (и Заповедта за неработење во Сабота), заради тоа Исус (во Заедница со Отецот и Светиот Дух) има право и да го менува Законот. Само Оној Кој го воспоставил Законот, (било каде и било кој Закон), Истиот има право да го менува Законот!
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 
kako koga im objasnuval deka toj ke zamine a tie patot go znaat,togas go prasale (Filip mislam bese) Koj pat mu rekol,nie ne go poznavame patot ??? Mislel deka se raboti za pat,od resen do skopje ili bezrazlika.... zatoa mu rekol jas sum patot vistinata i zivotot. Znaci,ako go praktikuvate ona sto vi go zboruvav do sega togas odite po vistinskiot pat (Istoto bil i Mojsie za negovite sledbenici) Jas sum vistinata,znaci,ona sto vi go kazuvam e edinstvena Vistina za Boga i koj poinaku veruva ne ke se spasi,znaci,samo preku toa sto jas vi go kazuvam. Povtorno ke se vratime kaj Mojsie,onie koi poinaku veruvaa od ona sto toj im go kazuvase,se izgubija. Toj bese za niv edinstveniot pat vistinata preku koja onie koi ke go sledat ke dobijat ZIVOT VECEN.
 
 
 
 
Дали Мојсеј рекол “Јас сум Вистината, Патот, Животот. Никој од вас во ова време во кое живееме јас  и вие нема да дојде до Отецот, освен преку мене“
 
Дали Царот Давид го кажал тоа?
Дали Ное го кажал тоа?
Дали Пророкот Исаија го кажал тоа?
 
Експилицитно никој од овие не го кажал тоа. Само Исус го кажал тоа. Ако се подразбирало кај сите нив, се подразбирало и кај Исус, па Тој немало да има потреба вака јасно да го каже тоа. Но бидејќи САМО ТОЈ го кажал ЕКСПЛИЦИТНО ова, тоа треба да те поттикне да размислувашЗошто Исус кажал експлицитно ’Јас Сум Вистината, Патот, Животот. Никој не доаѓа до Отецот освен преку Мене’ ?" . Значи: Преку Мене и САМО ПРЕКУ МЕНЕ и преку никој друг. Ни преку Мојсеј, ни преку Илија, ни преку Исаија, ни преку Јован Крстителот... преку никој друг, туку САМО ПРЕКУ МЕНЕ СЕ ДОАЃА ДО ОТЕЦОТ !
 
Запамети го ова Miralem1.
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 
37 ”Ерусалиме! Ерусалиме, што ги убиваш пророците и што ги каменуваш испратените при тебе! Колку пати сакав да ги соберам твоите деца, како што квачката ги собира своите пилиња под крилата, но не сакавте!
Miralem1, прашање за тебе: Дали Исус како Божји Пратеник испраќал Пророци и Пратеници, или како Бог за да ги собере децата на Ерусалим испраќа Пророци и Пратеници?
 
Kade tuka pisuva deka Isus isprakjal Bozji pratenici ?? 
 
[/QUOTE]
 
Со тоа што вели дека ТОЈ  сакал да ги собере децата на Ерусалим како квачката своите пилиња под крилата, укажува на тоа дека ТОЈ ги испраќал. Вели дека ги испраќал Пророците и Испратените при него, за да ги собере неговите деца.
 
КРИСТАЛНО ЈАСНО!
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 

3.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА
Глава  20

  9 И почна да му ја раскажува на народот оваа парабола: „Некој човек насади лозје, и го даде под наем на земјоделци, и си отиде на подолго време.

10 А кога дојде време, испрати свој слуга при земјоделците, за да му дадат од плодовите на лозјето. Земјоделците го натепаа и го испратија назад празен.

11 И пак испрати друг слуга, а тие го натепаа и него, го засрамија и го испратија празен.

12 Испрати и трет, а тие и него го ранија и го исфрлија.

13 Тогаш господарот на лозјето рече: „Што да правам? Ќе го испратам својот возљубен син. Можеби од него ќе се засрамат.

14 А кога земјоделците го видоа, почнаа да размислуваат меѓу себе: „Овој е наследникот! Да го убиеме, за да биде наследството наше!”

15 И го исфрлија надвор од лозјето и го убија. И така, што ќе им направи господарот на лозјето?

16 Ќе дојде и ќе ги погуби земјоделците, а лозјето ќе им го даде на други.” А кога тие го чуја тоа, рекоа: „Да не биде!”

17 А Тој ги погледна и рече: „Тогаш, што значи ова што е напишано: „Каменот што го отфрлија ѕидарите, стана глава на аголот?

18 Секој, кој ќе падне врз овој камен, ќе се разбие, а врз кого ќе падне тој, ќе го сотре.”

19 И во истиот час книжниците и свештеничките главатари гледаа да стават рака врз Него, но се плашеа од народот. Имено разбраа дека за нив ја раскажа оваа парабола.

20 И набљудувајќи Го Му испратија луѓе, кои се правеа праведни, за да Го фатат во некој збор и да им го предадат на началството и на власта на управителот.

 
Miralem1, дали читаш дека во овој стих Исус јасно се изделува себеси од Слугите Божји и се именува Себеси како Божји Син, а не како уште еден од Слугите кои Бог ги праќал на “Лозјето“? Дали гледаш дека во овој стих се прави јасна разлика меѓу Божјиот Син и Божјите Слуги?
 
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
 
NIKOJ OD NAS NE POREKNUVA DEKA Od Adem a.s do Muhammed a.s Bozjite pratenici (site) neka e mir so niv,bile posebni i podrugi od drugite narodi,so posebni moki (dadeni odvisno vo kakov narod bile prateni) posebni karakteri.....
 
 
 
 
[/QUOTE]
 
 
 
Овде не гледам дека имаш објаснување на тоа дека Исус не се поистоветува Себе со другите. Тој нив ги нарекува слуги, а Себе Се нарекува Син!
 
Уште нешто: Оваа Парабола завршува со Доаѓањето на Синот. Не е споменат ниту еден друг кој треба да дојде на лозјето после Синот. Овде Библијата ЈАСНО го отфрла оној концепт кој Вие како Припадници на Исламот го застапувате, кој вели дека “Мухамед е последниот Пророк“. Библијата овде го побива тоа.
 
Како што гледаш, Исус кажува дека Е Бог (а тоа дека е и Човек не е прашање. Сосема е јасно!)
 
 
Со Љубов!


Изменето од Pravoslavie - 23.Август.2007 во 18:18
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:20
ako pravel cuda koi ne mozel da gi napravi obicen covek toa e dokaz deka e bozji poslanik.

i musa a.s(mojsej) pravel takvi cuda zarem i toj e bog ???????????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:23
Originally posted by the king the king напиша:

ako pravel cuda koi ne mozel da gi napravi obicen covek toa e dokaz deka e bozji poslanik.

i musa a.s(mojsej) pravel takvi cuda zarem i toj e bog ???????????
Здраво Почитуван! Дали некаде споменав Чуда?
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.