IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - политика и религија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

политика и религија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 23:36
Види сега... зависи на кое столче седиш. И колку сигурно седиш.

Ако си седнал на верско столче, оноа кое вели дека треба само да ја отвориш устата и да ја голтнеш нафората кој некој однапред ти ја подготвил како дефинитивно догматско решение, тогаш секако дека секој трагач по вистината (религиозен човек) ќе го окарактеризираш како бунтовник, изгубен, народен непријател, следбеник на ѓаолот и т.н.

Ако пак седиш на религиозно столче, оноа кое вели дека самиот треба да трагаш по изворот, тогаш другите ќе ги гледаш како заспани или хибернизирани луѓе.

Веројатно има и некаква средина меѓу овие столчиња, но во однос на твојата поставка во темата, нештата стојат токму онака како што ги имплицираш со своето прашање - oстанува до личниот избор на човекот, до неговото разбирање, афинитети и избор на вредности.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 18:08
Ја изменав темата со цел да разјасниме дали е добро или лошо да се трага по вистината,да се биди бунтовник против системот ,да се откриваат нови нешта кои можи да пркосат на догмите или само да седиме во хибернација бидејки така го заслужуваме почесното место.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 15:40
Не ми е јасно во кој контекст си ја ставил резигнацијата со политиката и религијата ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2013 во 14:46
Политика ја водат група луѓе кој што ја претставуваат вољата на народот но нивните интереси се секогаш примарни и се над интересите на колективот.
Религијата е алката без која политиката не можи да опстои,бидејки народот мора да верува но мора и да се плаши бидејки во спротивно преставува сила која стално можи да ги загрози интересите на оние кои се на врвот.
Ова е мое видување на работите и не мора да кореспондира со вашите ставови но бидејки Бог е еден и е ист за сите нас се прашувам.

Дали Бог е помилозлив спрема оние кои ке се помират со судбината или повеке ги милува оние кои сакаат да доведат до промена на состојбата..??

Изменето од Alekxandar - 01.Јули.2013 во 17:30
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.