IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски Бугарин сака да стане член на Судскиот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски Бугарин сака да стане член на Судскиот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 03:55
Малку офф топик, ама морам да искоментирам, испровоциран од типичниот балканизам во претходните постови.
На Балакнов демократијата многу се злоупотребува. Затоа, мислам дека најдобро решение е да во рамки на држава (попис, евиденција, апликации за работа,студии и т.н.) се укине изјаснувањето за етничка припадност.
Секој државјанин на република Македонија е Македонец,  може да се разликува по вероисповед, доколку е верник. Официјален (мајчин)јазик е Македонскиот. Етничката припадност си е интимна работа, не државна, таа не се брише, ама само за „домашна“ употреба.
Само така ќе се направи вистинска конк*ренција во општеството, каде единствен критериум за успех и вработување ќе биде квалитеттот, а не етничката припадност. Само со квалитет се добиива просперитет. Со политика и етнички квоти, патот е само еден - деградација на општеството и уназадување на квалитетот на живеење.
Ама ние наместо квалитет и просперитет гледаме секој да го „зафркне“ другиот и да грабне колку може.
Кога ќе дојдеме до дното, можеби ќе почнеме да функционираме по логика а не по етнички принцип......
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:16
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Малку офф топик, ама морам да искоментирам, испровоциран од типичниот балканизам во претходните постови.
На Балакнов демократијата многу се злоупотребува. Затоа, мислам дека најдобро решение е да во рамки на држава (попис, евиденција, апликации за работа,студии и т.н.) се укине изјаснувањето за етничка припадност.

Секој државјанин на република Македонија е Македонец,  може да се разликува по вероисповед, доколку е верник. Официјален (мајчин)јазик е Македонскиот. Етничката припадност си е интимна работа, не државна, таа не се брише, ама само за „домашна“ употреба.

Само така ќе се направи вистинска конк*ренција во општеството, каде единствен критериум за успех и вработување ќе биде квалитеттот, а не етничката припадност. Само со квалитет се добиива просперитет. Со политика и етнички квоти, патот е само еден - деградација на општеството и уназадување на квалитетот на живеење.

Ама ние наместо квалитет и просперитет гледаме секој да го „зафркне“ другиот и да грабне колку може.

Кога ќе дојдеме до дното, можеби ќе почнеме да функционираме по логика а не по етнички принцип......


Многу разочарувачки коментар... како можеш да ја ставаш државата пред граѓанинот? Исто така демократијата да ја изедначиш то тоталитаризам (како што е во Бугарија и Грција со игнорирање на Македонскиот идентитет и само е за “домашна употреба“) се прашувам дали воопшто занеме што е демократски систем или тој демократски систем кај нас функционира само за “вагање“ како некому му одговара.

Отвори го линков за да ни се “отворат очите“...
http://unicode.org/udhr/d/udhr_mkd.xml


Изменето од Buggyman - 15.Септември.2010 во 20:17
Homo homini lupus est...
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:42
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Не ми е јасно како може да се дебатира дали некој Македонец (државјанин на Р.М.) со бугарски чуства смее, не смее, може или не може да биде член на судскиот совет! Ако е граѓанин на оваа земја, нема никаква причина да му се оспорува членството во судскиот совет само поради неговото национално определување. Дали навистина стануваме болно опшество со знаци на фашизам?

Не знам колку би смеел да бидам самокритичен (мислам кон својот народ) за да одбегнам казна од модераторот. Сепак некој ке мора еден ден прв да почне да го крене гласот на совеста.... се надевам на тој ден, без казни и критики...

бугарин,по чувство,да вистински кажано,само тој е пишан б,лгарин,како прво,а друго,во Македонија,на следниот попис че има и Индијанци и тоа од Навахо,Апачи и ...другите племиња кои ги сотре американчето,не пред многу едно 200 години,и тие че бидат македонци и че ги ставиме во судот,барем со лулината на мирот че не мират.
Настрана се, гандиевската промисла ти е во ред,само мислам дека си реален,па знаеш точно ,што е позадината на сето ова односно оваа власт,..да пред некој ден се возобнови кралството схс,со железницата,а нас не припојаваат обаче кон б,лгарија,ееј,многу провидно.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:45
и сега , оправдано е да стане или не е ? ........ јас лично сметам дека треба да го измаваат и да го набркаат од секоја друга функција ....... што има некој кој се чувствува бугарин да стане функционер во држава во која не го признава постоењето на тој народ ....... а да не зборуваме за “ неговата  “ и иљадници други по пасапорт матична држава  ............. голема%20насмевка 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:51
ma ,k  i neka stane!да
 
...koga "stanale" mnogu shto ne ni porasnale  tuka,..збунетост
 
...zoshto pa  eden bugarin da ne moze da bide toa shto,...saka?изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 06:37
Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

и сега , оправдано е да стане или не е ? ........ јас лично сметам дека треба да го измаваат и да го набркаат од секоја друга функција ....... што има некој кој се чувствува бугарин да стане функционер во држава во која не го признава постоењето на тој народ ....... а да не зборуваме за “ неговата  “ и иљадници други по пасапорт матична држава  ............. голема%20насмевка 


So vakvo razmisluvanje i stav, za zal na poveketo forumasi, a uste po za zal i na pogolemiot del od makedonskiot narod, ne ni mozeme da odime podaleku od ova nivo na razvoj vo sekoj pogled.
Samo zaradi toa sto covekot se cuvstvuva bugarin da ne moze da ima funkcija vo drzavata, strasno, neverovatno, prosto se sramam koga ke cujam vakvo nesto.
A veruvam deka vakvite cuvstva ne se samo usmereni prema bugarite tuku i kon drugite nacii, pretpostavuvam.
Ova me potsekja na germanskoto opstestvo 33-45 god. Site znaeme kako zavrsija na kraj.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 06:39
Marsal,

Na edna druga tema kazav deka imam 4 pasosa, odnosno 4 drzavjanstva, dali toa znaci deka spored tebe ne sum podoben da imam funkcija vo MK. Taka li???
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 10:48
Драги мои,

Не е проблемот во тоа што некој Бугарин од Македонија сака да стане член на советот. Тоа е демократско право на секој поединец, а здравите критерируими ќе треба да ја потврдат неговата подобност.

Проблемот е во тоа што не е јасно чии интереси таквите македонски Бугари ќе застапуваат. За жал досега не сум сретнал ниту еден од таканаречените македонски Бугари, кој се изјаснил дека ќе ги застапува интересите на македонската држава. Напротив, сите до еден кокетираат со Бугарија и го оспоруваат македонското национално битие. Јас отворено се прашувам, дали постои некаде во светот држава кој работи против својот интерес и им дава прилика на луѓе кои отворено дејствуваат против нејзиниот интегритет?! Зарем ќе дозволиме историјата да ни се повторува и создаваме услови од кои ќе произлезе некој нов вид на врховистички шљам?!

За оние кои се демократски ориентирани во букавален смисол на зборот и ја разбираат демократијата како концепт без рестрикции, би сакал да им напоменам дека во македонското општество на многу таканаречени Бугари им била дадена прилика да се докажат. Да незабораваме дека царевоселецот, декалрираниот Бугарин, ни беше дури и премиер. Дали ќе го заборавиме кандидатот за градоначалник на Охрид или можеби онај што беше втора виолина на МРТВ и плеадата карактери кои продифелираа во македонската политка во времето на царевоселецот......

Некои ќе речат, кога можат во власта да седат оние кои ја рушеа Македонија во 2001 година, зошто пак да неможе власта да не се споделува и со македонските изроди?

Мислам дека е полесно да се голтне кнедлата наречена рамковен договор од причина што е наметната против сопствената волја, наспроти она што сами си ја сервираме во името на демократијата. Додуша, искрен да бидам, никако неможам да ја голтнам, стои во хрнопроводникот веќе со години.

Секој еден граѓанин на Македонија мора да има право на полн професионален развој и кариера, но никако на сметка на македонските државни интереси и македонскиот народ.

Сите оние етнички Бугари, Албанци, Срби, Грци..... кои работат за туѓи интереси мора да бидат маргинализирани, а лојалните можат да бидат наградени, се разбира доколку нудат квалитет.



Изменето од Platenik - 18.Септември.2010 во 10:59
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2010 во 10:56
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by МАРШАЛ МАРШАЛ напиша:

и сега , оправдано е да стане или не е ? ........ јас лично сметам дека треба да го измаваат и да го набркаат од секоја друга функција ....... што има некој кој се чувствува бугарин да стане функционер во држава во која не го признава постоењето на тој народ ....... а да не зборуваме за “ неговата  “ и иљадници други по пасапорт матична држава  ............. голема%20насмевка 


So vakvo razmisluvanje i stav, za zal na poveketo forumasi, a uste po za zal i na pogolemiot del od makedonskiot narod, ne ni mozeme da odime podaleku od ova nivo na razvoj vo sekoj pogled.
Samo zaradi toa sto covekot se cuvstvuva bugarin da ne moze da ima funkcija vo drzavata, strasno, neverovatno, prosto se sramam koga ke cujam vakvo nesto.
A veruvam deka vakvite cuvstva ne se samo usmereni prema bugarite tuku i kon drugite nacii, pretpostavuvam.
Ova me potsekja na germanskoto opstestvo 33-45 god. Site znaeme kako zavrsija na kraj.
 
 
човекот не се чувствува туку ИМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ........ за жал , со вакви ставови ќе дојде време кога државата ќе ни ја водат НЕМАКЕДОНЦИ ......... по државјанство ........


Изменето од МАРШАЛ - 18.Септември.2010 во 11:28
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 08:13
Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Сите оние етнички Бугари, Албанци, Срби, Грци..... кои работат за туѓи интереси мора да бидат маргинализирани, а лојалните можат да бидат наградени, се разбира доколку нудат квалитет.


А што со етничките Македонци кои пред очи на сите ја крадат, ја пустошат државата, си направиле пашалук од државата, си вработуваат само свои роднини и пијатели, газат се пред себе и око не им трепне? Нив заради етничкото им потекло треба да ги оставиме, а оние другине да ги ставаме под лупа/
Ако тоа тело е за етничките заедници МОРА да е составено од редовите на етничките заедни-ама докажани професионалци. Која е логиката да се става некој си клуч 5 Албанци, 4 Турци, 2 Роми,1 Бошњак,  пола Влав, четвртина Србин, осмина Бугаринзбунетост
Македонија страда од формализам и партизација. Кога ќе научиме дека на сите места треба стручност и професионалност, а не рамковен договор  тогаш ќе има и просперитет.



Изменето од mamamd - 19.Септември.2010 во 08:13
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 08:25
kade e logikata
kade e razumot
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 11:27
Јас ете за пример пак нешто че земам,а и че го споделам со вас,..имам служено во ЈНА,таа е онаа старата армија,од бившата,ни држава,имаше, многу пати ни даваа за јадење - босански лонец - и тоа поготово на терен,сите како што го добивавме ,така кога че излезев ме од редот го фрлавме,..не бива тоа драги мои,чувствата се едно,искреноста и чесноста се сосема друго... и ,да секој има право на мислење и искажување,но ако тоа влијае на темелите на државата не го бива тоа е суштината,затоа со прикаските и мислењата,многу генерации изгореа,...еее


Изменето од Gorazd777 - 19.Септември.2010 во 11:28
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2010 во 13:22
Originally posted by mamamd mamamd напиша:



Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Сите оние етнички Бугари, Албанци, Срби, Грци..... кои работат за туѓи интереси мора да бидат маргинализирани, а лојалните можат да бидат наградени, се разбира доколку нудат квалитет.

А што со етничките Македонци кои пред очи на сите ја крадат, ја пустошат државата, си направиле пашалук од државата, си вработуваат само свои роднини и пијатели, газат се пред себе и око не им трепне? Нив заради етничкото им потекло треба да ги оставиме, а оние другине да ги ставаме под лупа/Ако тоа тело е за етничките заедници МОРА да е составено од редовите на етничките заедни-ама докажани професионалци. Која е логиката да се става некој си клуч 5 Албанци, 4 Турци, 2 Роми,1 Бошњак,  пола Влав, четвртина Србин, осмина БугаринзбунетостМакедонија страда од формализам и партизација. Кога ќе научиме дека на сите места треба стручност и професионалност, а не рамковен договор  тогаш ќе има и просперитет.



За непотизамот овде не се расправа и занего не бид дискутирал во оваа прилика.

Мислам дека во воведната реченица од мојот пост беше кажано се. Кандидатите мораат да се стават под лупа, без разлика кој е, а кандидатите исто така мораат да ги исполнуваат и останатите критериуми.

Стручноста и професионалноста сами посебе не се гаранција за успех. Се разбира покрај нив кандидатот мора да поседува уште многу други квалитети.

Не има секакви, стручни и лојални, стручни и нелојални, нестручни и лојални, нестручни и нелојални...... јас знам кои би ги избрал и со кои би сакал да соработувам. Така тоа работи во развиениот свет, барем кога станува збор за интересите на државата.

Убаво е да се идеализараат работите, но за жал опкружувањето во кое се наоѓа Македонија не дозволува. Таквиот идеализам е неодржлив.

Според тоа, секој еден има право да сака нешто повеќе засебе, но и тој што одлучува има право да ги помине низ сито и решето сите заинтересирани.

Бугарите или така наречените македонски Бугари, докажале дека заслужуваат да бидат ставени под дополнителен мониторинг. Има и други кои историски докажале дека заслужуваат ист третман.

Би бил многу радосен кога нашите Македонци во соседството би имале барем половина од правата кои ги поседуваат етничките групи во Македонија.



Изменето од Platenik - 19.Септември.2010 во 13:25
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 17:54
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:



Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Сите оние етнички Бугари, Албанци, Срби, Грци..... кои работат за туѓи интереси мора да бидат маргинализирани, а лојалните можат да бидат наградени, се разбира доколку нудат квалитет.

А што со етничките Македонци кои пред очи на сите ја крадат, ја пустошат државата, си направиле пашалук од државата, си вработуваат само свои роднини и пијатели, газат се пред себе и око не им трепне? Нив заради етничкото им потекло треба да ги оставиме, а оние другине да ги ставаме под лупа/Ако тоа тело е за етничките заедници МОРА да е составено од редовите на етничките заедни-ама докажани професионалци. Која е логиката да се става некој си клуч 5 Албанци, 4 Турци, 2 Роми,1 Бошњак,  пола Влав, четвртина Србин, осмина БугаринзбунетостМакедонија страда од формализам и партизација. Кога ќе научиме дека на сите места треба стручност и професионалност, а не рамковен договор  тогаш ќе има и просперитет.



За непотизамот овде не се расправа и занего не бид дискутирал во оваа прилика.

Мислам дека во воведната реченица од мојот пост беше кажано се. Кандидатите мораат да се стават под лупа, без разлика кој е, а кандидатите исто така мораат да ги исполнуваат и останатите критериуми.

Стручноста и професионалноста сами посебе не се гаранција за успех. Се разбира покрај нив кандидатот мора да поседува уште многу други квалитети.

Не има секакви, стручни и лојални, стручни и нелојални, нестручни и лојални, нестручни и нелојални...... јас знам кои би ги избрал и со кои би сакал да соработувам. Така тоа работи во развиениот свет, барем кога станува збор за интересите на државата.

Убаво е да се идеализараат работите, но за жал опкружувањето во кое се наоѓа Македонија не дозволува. Таквиот идеализам е неодржлив.

Според тоа, секој еден има право да сака нешто повеќе засебе, но и тој што одлучува има право да ги помине низ сито и решето сите заинтересирани.

Бугарите или така наречените македонски Бугари, докажале дека заслужуваат да бидат ставени под дополнителен мониторинг. Има и други кои историски докажале дека заслужуваат ист третман.

Би бил многу радосен кога нашите Македонци во соседството би имале барем половина од правата кои ги поседуваат етничките групи во Македонија.



Наброј неколку кој се способни и професионални па тогаш продолжи ја дискусијата а не да прекинуваш каде што не ти одговара!

Исто така наброј ги и оние кој по завземање позиција стекнуваат дипломи.

Таа водичка од СФРЈ помина друже, ајде алку сврти се на уставот и неговите закони и ако ја почитуваш земјава (уставот е темел на ДРЖАВАТА) тогаш КЕ МОРАШ да ги прифатиш и неговите закони или за тебе тоа не важи?

Изменето од Анастеа - 23.Септември.2010 во 02:05
Homo homini lupus est...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.