IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СУРОВИ СМЕ! ама не признаваме

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 20:27
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Kako da mi izgleda deka sakas postovi na tvojata tema ili stvarno go mislis toa so go pises...?


Кога ќе ја запознаеш вистинската Кејт, ќе сватиш дека навистина тоа го мисли...
и дека навистина несебично помага онаму каде што може без воопшто да се штеди....големо%20гушкање




Изменето од Gabriela_S - 16.Декември.2009 во 20:28
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 20:37
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Kako da mi izgleda deka sakas postovi na tvojata tema ili stvarno go mislis toa so go pises...?


Кога ќе ја запознаеш вистинската Кејт, ќе сватиш дека навистина тоа го мисли...
и дека навистина несебично помага онаму каде што може без воопшто да се штеди....големо%20гушкање




е за ова и јас сум сведок...само кажи шо те мачи,таа е тука за секунда...мојата движечка силанамигнување.....големо%20гушкање
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 20:54
напишав на почеток дека човек треба прво да го познае својот “ад“ без разлика на неговата социјо-психолошка состојба... па потоа да размислува и разговара да другите...

лесно е секој да каже: да ние сме сурови... и што со тоа...
во повеќе случаи само лицемерие... и ништо друго...
затоа прво човек треба себе си да се пробуди духовно за да не биде суров кон другите дури и кога е “суров“... звучи налудничаво... но има што да се размислува за тоа...

марија м. кажа некои убави работи... не може секој да работи секаква работа... тоа е факт... и не секој е виновн што се мачи... па ајде на секого да се дава...

просјаците на улица се класичен пример за криминал... (нормално има и луѓе кои навистина страдаат и им е потребна помош...)
дали треба да се поддржува криминалот со изговор за суровост и страдање...збунетост

И дали тоа е во ред... и дали тоа е СУРОВОСТ...збунетост

да не забораваме дека грижа на совест е почеток кон себеиспитување и себе познание... но не треба тука да се застане...

тоа е само почеток на патот.... почеток на внатрешниот проблем...
пат кон признавање на сопствената суровост...
а зашо да сме сурови и да признаваме... или обратно...збунетост

постои ли за тоа причина...

лицемерие ли...збунетост

егоизам ли...збунетост

себепознание ли,...збунетост

...збунетост


или нешто друго...замисленост


Изменето од Tetratka - 16.Декември.2009 во 20:59
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 21:49
На раскрсницата кај Соборна на семафор...Кај чешмичката стојат две циганчиња, братчиња, едно на возраст од околу 9 години помалово отприлика пет. Ај што беше ладно, ај што помалово беше голо од пола надоле, ама што беше избербатено да ми простите, погнасен призор неам видено.

Во кола бев со гости од Германија. Извадија апарати и ги сликаа. Се сожалија.

Јас не се сожалив, се зсрамив. Посакав да излезам од колата па да земам со еден стап па удри мавај удри мавај...Ич не ги сожалив. Ако е тоа несреќа, со право си велам дека некои ја заслужиле.

Не, не почувствував грижа на совест што се засрамив, ниту пак помислив дека сум суртова поради својот презир, ќе се засрамев од себе да почувствував грижа на совест што јас седам во удобна кола и се шеткам.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 21:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На раскрсницата кај Соборна на семафор...Кај чешмичката стојат две циганчиња, братчиња, едно на возраст од околу 9 години помалово отприлика пет. Ај што беше ладно, ај што помалово беше голо од пола надоле, ама што беше избербатено да ми простите, погнасен призор неам видено.

Во кола бев со гости од Германија. Извадија апарати и ги сликаа. Се сожалија.

Јас не се сожалив, се зсрамив. Посакав да излезам од колата па да земам со еден стап па удри мавај удри мавај...Ич не ги сожалив. Ако е тоа несреќа, со право си велам дека некои ја заслужиле.

Не, не почувствував грижа на совест што се засрамив, ниту пак помислив дека сум суртова поради својот презир, ќе се засрамев од себе да почувствував грижа на совест што јас седам во удобна кола и се шеткам.





Од кого не ќе дочекаш да те учи за примање на религијата Господова, за помагања, за сакање на СИТЕ, зашто сите сме луѓе.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:03
Само Бог може да не сака сите и таа љубов која се вика АГАПЕ е безусловна. Секој што ќе ти каже дека е таков човекољубец кој сака безусловно е само лицемер. А јас не сум лицемер.

Многу поправично за мене би било да излезев и да им ги најдев родителите на овие кои седеле сигурно на клупите, па да ги пријавам (ама кај нас не фунционира тоа), а овие да си добијат лекција.
Па незнам што е поголема филантропија, да кажеш леле колку ми е жал и да фотографираш сеири, или да сториш нешто кое макар ти изгледа сурово.

Што е, немале пари сапун да купат? Треба да ги сожалувам што со испоганет газ се прскаат на чешмата од која сите застануваме да се напиеме вода?  Не им дал некој алишта?
Колку јас што имам предавано намештај и алишта во Шутка нема ни една црква дадено.

Штета што повеќето подлегнуваат на лицемерни слаткоречиви сентименталности одколку в очи да и погледнат на реалноста.


 


Изменето од maria_magdalena - 16.Декември.2009 во 22:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:17
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Само Бог може да не сака сите и таа љубов која се вика АГАПЕ е безусловна. Секој што ќе ти каже дека е таков човекољубец кој сака безусловно е само лицемер. А јас не сум лицемер.

Многу поправично за мене би било да излезев и да им ги најдев родителите на овие кои седеле сигурно на клупите, па да ги пријавам (ама кај нас не фунционира тоа), а овие да си добијат лекција.
Па незнам што е поголема филантропија, да кажеш леле колку ми е жал и да фотографираш сеири, или да сториш нешто кое макар ти изгледа сурово.

Што е, немале пари сапун да купат? Треба да ги сожалувам што со испоганет газ се прскаат на чешмата од која сите застануваме да се напиеме вода?  Не им дал некој алишта?
Колку јас што имам предавано намештај и алишта во Шутка нема ни една црква дадено.

Штета што повеќето подлегнуваат на лицемерни слаткоречиви сентименталности одколку в очи да и погледнат на реалноста.


 


Ти ништо не правиш за да се помогне на тие луѓе. И јас исто така ништо не правам, но барем не се срамам од нив. Ако (не знам дали имаш размислено) си се родела ти во нивната средина, кај ќе ти беше тебе местото, на форум? Затоа, за критики олкави сме сите и никој не си гледа за себе. Ако не те чепнала совеста да им помогнеш, како може да те чепне да се засрамиш од нив.

Старите биле многу мудри и рекле, секоја планина - своја тежина. Ама, на некој им е преголемо задоволството да гледаат на туѓиот товар.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:18
не знам дали моите зборови се разбирливи... човек треба прво да си ја види својата внатрешна суровост и лицемерие - да не кажам егоизам... и после да го спасува светот....


“леле Боже колку сум сурова... има циганче на улица (од кое некој добро профитира) како да му помогнам...“

какво лицемерие... 
па зарем ние сме тие што треба да го помагаме бизнисот и криминалот и злоупотребата на малолетните деца... со тоа што ќе кажеме ... леле како да му помогнам...

или ја си пиев кафе - некој се изнамачил работејќи на дождот...

а никој не се замислува: а да се видам ја каков лицемер сум... да се видам ја колку суров сум со моите колеги и вештачки лицемерни насмевки на работно место...

значи ова (лицемерието е нормално)... а некој шо работа - треба да го желиме и да кажуваме дека ние сме сурови...

па не ја разбирам поентата тука...

ако не сакаме да сме сурови - не треба да бидеме лицемери на работа со нашите вештачки насмевки и лажна кич бонтон култура...

ете тоа е суровост...
а не оној кој чесно заработува - без разлика на тежината на неговата работа...


Изменето од Анастеа - 16.Декември.2009 во 23:03
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:20
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Ти ништо не правиш за да се помогне на тие луѓе. И јас исто така ништо не правам,


а што треба човек да прави... да го спасува светот...збунетостзбунетостзбунетост да биде супер мен и да гледа цртани филмови...збунетост

си има соодветни институции за нив - они нека му ја мислат...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:20
Убаво ти кажав што ми налагаше мојата совест да сторам, многу практично нели? Попрактично од минлива жалопојка и фотографирање.

Незнам кому му е задоволство да го гледа туѓиот товар...



Изменето од Анастеа - 16.Декември.2009 во 23:01
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:21

Nikogas nikoj nema da ja priznae svojata surovost , zatoa sto taa ja prepisuvame na nesto mnogu poglobalno kako opstestvoto vo koe ziveeme ... Nikogas nema da kazam deka sum vinovna za onaa sto jas go imam a drugite go nemaat ... nikogas nem da se pocuvstvuvam vinovna za rabotata koja jas ja imam a drugite ja nemaat ..... sekoj si ja kroi svojata sudbina i toa sto nekoj bil roden kako Rom ili Abanec ili Turcin ne e faktor za onaa sto toj poedinec ke napravi so svojot zivot ..... Imame pravo na izbor, imame pravo na borba ... Se znae deka i kaj nas vladee zakonot na dzunglata  .... najsilniot opstanuva ........ Izbori se sam bez da baras sozaluvanje i pomos .....

Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:22
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Ти ништо не правиш за да се помогне на тие луѓе. И јас исто така ништо не правам,


а што треба човек да прави... да го спасува светот...збунетостзбунетостзбунетост да биде супер мен и да гледа цртани филмови...збунетост

си има соодветни институции за нив - они нека му ја мислат...

Тетратче, ко ќе цитираш пост од некого, прочитај го до крај.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:22
што е СУРОВОСТ - МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ ДА ОБЈАСНИ....?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убаво ти кажав што ми налагаше мојата совест да сторам, многу практично нели? Попрактично од минлива жалопојка и фотографирање.

Незнам кому му е задоволство да го гледа туѓиот товар
...

Не можеш да кажеш дека се срамиш од некои луѓе, со кои немаш никаква врска и потоа да учиш некого за религија. Појасно е сега?


Изменето од Анастеа - 16.Декември.2009 во 23:04
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.