IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Панихида на Гоце Делчев
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Панихида на Гоце Делчев

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 12:34
Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 13:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.


Во ред. Сепак би требало во меѓувреме коментарот да биде отстранет/сокриен, бидејќи без разлика на мотивите и намерите на членот, реченицата некој може да ја протолкува како повик на линч, што е казниво дело. Да не зборувам за несогледивите последици ако некој монашкиот повик на макариос го протолкува како став на МПЦ, и со тоа нанесе тешки телесни повреди врз свои неистомисленици.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 14:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.


Не ми се верува дека си наседнал на оваа провокација месси!!
просто није могуче човече!!
а ако си наседнал само за информација да те известам дека овој..плачково...има и многу по нерафиринани методи на вакво цмиздрење и клеветење на други форуми(друг ник нормално но ист волк одоздола)но тука знае дека може да биде баниран па игра на црвена линија нон стоп.
дури и еднаш он ,се сеќавам, така си кажа сам!
него.. простено му е на него зашто..(samocenzura)......
али тоа е тоа сега што да се прави


Изменето од ahmar1 - 07.Мај.2009 во 14:19
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 15:53
ahmar1, blagodaram na prijatelskoto svrtuvanje vnimanie. Jas vekje rekov deka imam svoe mislenje za ovaa rabota, no toa za sega go ostavam na strana bidejki ne sakam da bidam portretiran kako moderator koj eventualno zazema nechija strana.

Za mene site chlenovi se ramnopravni i ako postoi nekoe nedorazbiranje site gi tretiram so isto vnimanie i respekt. Pavoslaven ima pravo da se zhali na neshto sto toj interpretira kako flagrantno krshenje na forumskite pravila. Istragata kje pokazhi dali e vo pravo ili mozhebi premnogu afektirano reagira na posochenite zborovi.

Prodolzhete so diskusijata na temava.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 17:41
Во ред, почекав малце да се потсмират страстите, и во консултација со Меси, решив да разјаснам некои работи.

Реченицата е парафраза од Светото Писмо, за плевелот и каколот од житото. Тој што се држи до Словото, ќе биде собран во амбар, а тој што не се држи до Словото, ќе биде сечен и фрлен во оган и темница, каде што ќе се слуша плач и крцкање со заби (ова повторно парафраза, да не барам сега точниот цитат).

Ова не се однесува на моја постапка, туку постапка на Господ кој ќе ја преземе на секого кој не се придржува на Неговото учење. Исто така, ова се случува кога некој човек ќе се упокои, односно ке се претстави пред Господа, и според делата на тој човек, ќе се знае каде ќе биде.

Допуштението се однесува на глупоста што еден човек ја прави, односно Господ допушта да се прават глупости, оти ја почитува слободната волја на човекот. А за да се опамети истиот човек, Господ може да му прати болест или нешто слично, за таквиот човек да се покае и исправи.

Исто така, ова не се однесува за неправославни верници, ами за кој било човек.Непокајанието јасно значи - неможност за наследство на Царството Небесно, односно на таквиот човек го снајдува погибел.

Е сега, мене не ми е јасна реакцијата на баптистов. Тоа јасно покажува две работи.

1. Неговото познавање на Светото Писмо се сведува само на фалба. Затоа што во една проста реченица, не може да го препознае словото од Писмото. А тоа пак, јасно укажува колку баптистите се оддалечени од Вистината. Не можат да препознаат проста реченица, а се фалат дека САМИ можат да го толкуваат целото Свето Писмо. Светото Писмо не можеме да го толкуваме сами, без просветлен ум.

2. Се прави наудрен, односно сака свесно да ми наштети, со што покажува дека нема љубов спрема одреден човек, односно ја прекршува втората Божја заповед.

Исто така, не можам да ја разберам оваа реченица:
Цитирај
Да не зборувам за несогледивите последици ако некој монашкиот повик на макариос го протолкува како став на МПЦ, и со тоа нанесе тешки телесни повреди врз свои неистомисленици.

Каков монашки повик? Зарем се дразнуваме да го клеветиме целото монаштво?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 17:51
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Каде е тој документ да го видиме? Ова е рекла-казала работа.Потоа, ако земаме биографии на Гоце, зошто да не земаме биографии кои тврдат дека бил атеист, и дека со библијата си правел цигари? Или пак како со „православните“ житија ќе правиме научна фантастика и суперхерои од обични смртници?

Не знам од кога форумов е станат историски архив? Како да ти го покажам тој документ? Ти кажав што содржи и каде се наоѓа (изложен е јавно, не е во некој фундус), тоа е најмногу што можам да направам, со оглед на тоа што сум во моментов во Канада.
Сепак - јас јасно посочувам каде да се побара информацијата - така што твојот муабет за жал е рекла-казала, или поточно кажано - Лага, затоа што дури ни најосновен извор не посочуваш, па барем да се провери неговата веродостојност.
А колку до биографиите - јасно објаснив дека тоа може да се земе само како второстепен аргумент, иако е доста валиден и тој, затоа што е пишувана од човек кој бил директно покрај него барем 3 полни години и со кого има и интензивна преписка во периодите кога не биле заедно. Ниеден друг биографичар на Делчев не бил ниту близок со него, ниту бил дел од неговата чета.
Така што - не се залетувај непотребно, ако имаш аргументи пиши, ако не, не покажувај злоба.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 18:48
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pravoslaven, vo vrska so posochenata rechenica od makarios pokrenata e istraga. Za sega ne bi komentiral iako imam svoe mislenje za toa. Se nadevam deka za den-dva kje ja raschistime ovaa rabota.


Не ми се верува дека си наседнал на оваа провокација месси!!
просто није могуче човече!!
а ако си наседнал само за информација да те известам дека овој..плачково...има и многу по нерафиринани методи на вакво цмиздрење и клеветење на други форуми(друг ник нормално но ист волк одоздола)но тука знае дека може да биде баниран па игра на црвена линија нон стоп.
дури и еднаш он ,се сеќавам, така си кажа сам!
него.. простено му е на него зашто..(samocenzura)......
али тоа е тоа сега што да се прави


Охохо, и привиденија почнаа да се јавуваат од мене и под други никови и по други форуми. Како почнавте светец ќе ме прогласите. големо%20гушкање

Не се работи за никакво цимолење, туку едноставно укажување на кривично дело извршено од страна на член на форумов.

Оваа двосмислена реченица која авторот сака да ја прикаже како сосема бенигна духовна поука, во нејзината суштина сее омраза и претставува повик за насилие. Човек што се храни со такво крвожедие не доликува не само да се нарекува христијанин, туку и да биде член на овој форум. Тоа е мое мислење, а модераторите самите ќе постапат. Се разбира, ако сметам дека е неопходно понатаму ќе можам да ги известам администраторите на Идивиди, па и управата на Т-Хоум. Не знам дали ќе имам време и волја да се занимавам со сето ова, но би требало некои примитивни појави во нашето општество треба да се санкционираат, заради сочувување на некое цивилизирано однесување. Впрочем, за ова кривично дело може и да се поведе правна постапка против Т-Хоум, кое ќе мора да го разоткрие идентитетот на криминалецот, за потоа да се изврши понатамошна истрага. Тоа така би функционирало во секоја земја, не знам зошто овде некој има потреба да се прави наудрен.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 18:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Не знам од кога форумов е станат историски архив? Како да ти го покажам тој документ? Ти кажав што содржи и каде се наоѓа (изложен е јавно, не е во некој фундус), тоа е најмногу што можам да направам, со оглед на тоа што сум во моментов во Канада.
Сепак - јас јасно посочувам каде да се побара информацијата - така што твојот муабет за жал е рекла-казала, или поточно кажано - Лага, затоа што дури ни најосновен извор не посочуваш, па барем да се провери неговата веродостојност.
А колку до биографиите - јасно објаснив дека тоа може да се земе само како второстепен аргумент, иако е доста валиден и тој, затоа што е пишувана од човек кој бил директно покрај него барем 3 полни години и со кого има и интензивна преписка во периодите кога не биле заедно. Ниеден друг биографичар на Делчев не бил ниту близок со него, ниту бил дел од неговата чета.


Форумот не е историски архив, но не е ни чаршија.

Ти воопшто не кажа каде е тој документ - значи или сега лажеш, или си заборавил.

Второ, исто така не посочи ниту еден цитат, па макар и парафраза од биографиите на Јаворов, да можеме потоа да завземеме став дали навистина Гоце бил православен, или пак анти-православен, како што може да се заклучи од негови други изјави и постапки. ЗНачи и тука се остана на рекла-казала. дај конкретни реченици, податоци, па потоа ќе дискутираме.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:00
Е сега, мене не ми е јасна реакцијата на баптистов. Тоа јасно покажува две работи.

1. Неговото познавање на Светото Писмо се сведува само на фалба. Затоа што во една проста реченица, не може да го препознае словото од Писмото. А тоа пак, јасно укажува колку баптистите се оддалечени од Вистината. Не можат да препознаат проста реченица, а се фалат дека САМИ можат да го толкуваат целото Свето Писмо. Светото Писмо не можеме да го толкуваме сами, без просветлен ум.

2. Се прави наудрен, односно сака свесно да ми наштети, со што покажува дека нема љубов спрема одреден човек, односно ја прекршува втората Божја заповед.

Исто така, не можам да ја разберам оваа реченица:

Да не зборувам за несогледивите последици ако некој монашкиот повик на макариос го протолкува како став на МПЦ, и со тоа нанесе тешки телесни повреди врз свои неистомисленици.

Каков монашки повик? Зарем се дразнуваме да го клеветиме целото монаштво?
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:02
П.С. Јас мислам дека ова треба да го приложите до Стразбур. голема%20насмевка
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:05
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ајде малку со факти, наместо со празни муабети...
Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија. Училиштето иако е водено од православни свештеници, не само православни се запишуваат, а има многу католици и протестанти (доколку некој има можност да оди во Софија во Националниот музеј, многу лесно може да се увери во тоа - јас заради проучување за документарен филм ги знам овие детаљи).
Така што - Делчев (бидејќи татко му плаќал за школувањето) имал можност да се изјасни како што сака - но во пријавата е пополнето "Православен".
Друг ДОКАЗ или ДОКУМЕНТ на таа тема НЕ ПОСТОИ. Доколку некој сака да го оспори - треба да приложи ДОКАЗ или соодветен ДОКУМЕНТ.

Освен овој документ, постојат и неколку дополнителни факти кои може сериозно да се прифатат - писма, лична преписка меѓу Делчев и Јаворов (објавени во книга од Јаворов неколку години по смртта на Делчев, мислам дкеа ја има во два или во три дела и кај нас), каде има неколку писма кои се токму преписка околу православието, улогата на црквата и влијанието на немакедонските цркви во Македонија. Во тие писма може да се прочита, дека Делчев, иако социјалист по убедување и иако се противи на влијанието на немакедонските цркви во Македонија, сепак е со јасно православно верско убедување.
Постои и уште еден напис кој може да се прифати како факт, но не е толку директен - тоа е биографијата на Гоце, напишана исто така од Јаворов, каде исто (иако многу накратко), се спомнува православието и улогата на православието во Македонија.

Така што - за да може било што од ова што го велите да се прифати сериозно - треба да приложите било каков факт.
Сега за сега - е само лага и е доста невкусно.

Евангелос - вадењето на работи од контекст не зборува добро за тебе, а не за мене.


Ајде прочитај го овој пост Православен уште еднаш, бидејќи ти ќе да си тој што заборавил.

А од друга страна велиш Гоце имал анти-православно дејство. Дај доказ оти пак ќе кажам, ќе испадне рекла-кажала како со Митрополитот Гологанов.


Изменето од macedon_alex - 07.Мај.2009 во 19:06
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:16
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Форумот не е историски архив, но не е ни чаршија.Ти воопшто не кажа каде е тој документ - значи или сега лажеш, или си заборавил. Второ, исто така не посочи ниту еден цитат, па макар и парафраза од биографиите на Јаворов, да можеме потоа да завземеме став дали навистина Гоце бил православен, или пак анти-православен, како што може да се заклучи од негови други изјави и постапки. ЗНачи и тука се остана на рекла-казала. дај конкретни реченици, податоци, па потоа ќе дискутираме.


Ниту лажам, ниту сум заборавил. За разлика од тебе.

Како што напишав на претходната страница:
Цитирај Единствениот ЈАСЕН документ, во врска со вероисповедта на Делчев е уписницата во училиштето во Софија. Училиштето иако е водено од православни свештеници, не само православни се запишуваат, а има многу католици и протестанти (доколку некој има можност да оди во Софија во Националниот музеј, многу лесно може да се увери во тоа - јас заради проучување за документарен филм ги знам овие детаљи).


Ајде приложете било каков доказ, пишан материјал, било каков документ, кој вели дека бил припадник на друга вера или дека бил атеист?
Ретко милувам да парафразирам текстови, а во конкретниов случај мислам дека е бесмислено, со оглед на тоа што биографијата напишана од Јаворов е достапна и на Македонски јазик. Посочив извор, оние желни за знаење сами ќе проверат. Оние желни за плукање - ќе си продолжат по своето.

п.с. Благодарам Алекс, изгледа во исто време ја пишувавме пораката.

Изменето од zidarski - 07.Мај.2009 во 19:17
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:34
Во ред, значи во националниот музеј во Софија е? Биди прецизен, не врти од околу.

Околу биографиите на Јаворов, пак ќе побарам доказ, бидејќи ти таму велиш дека имало потврда дека бил православен. Како? Што рекол Гоце според Јаворов? Или што вели Јаворов за Гоце? Овака е навистина само празно слово.

За мацедон:

Зар уште со Гологанов се фаќаш? Па отвори било каде побарај го неговото писмо до папата и до англиканската црква. Поголем доказ од неговите зборови ли ти треба?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2009 во 19:55
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Не се работи за никакво цимолење, туку едноставно укажување на кривично дело извршено од страна на член на форумов.Оваа двосмислена реченица која авторот сака да ја прикаже како сосема бенигна духовна поука, во нејзината суштина сее омраза и претставува повик за насилие. Човек што се храни со такво крвожедие не доликува не само да се нарекува христијанин, туку и да биде член на овој форум. Тоа е мое мислење, а модераторите самите ќе постапат. Се разбира, ако сметам дека е неопходно понатаму ќе можам да ги известам администраторите на Идивиди, па и управата на Т-Хоум. Не знам дали ќе имам време и волја да се занимавам со сето ова, но би требало некои примитивни појави во нашето општество треба да се санкционираат, заради сочувување на некое цивилизирано однесување. Впрочем, за ова кривично дело може и да се поведе правна постапка против Т-Хоум, кое ќе мора да го разоткрие идентитетот на криминалецот, за потоа да се изврши понатамошна истрага. Тоа така би функционирало во секоја земја, не знам зошто овде некој има потреба да се прави наудрен.


Pravoslaven, zborovite vo posochenat rechenica sega se objasneti i mislam deka nema nikakva potreba od natamoshno diskutiranje po niv. Mene toa mi besh jasno ushte prviot pat koga gi prochitav postirano od makarios i zatoa ne reagirav dodeka ti ne beshe nastojchiv da se proveri tvojata interpretacija na onoa sto beshe kazhano.

Te molam prodolzhi natamu so komentiranje po temata bez natamoshni insinuacii po makarios.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.