IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Predavanje i fotosafari so Sara Lin
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Predavanje i fotosafari so Sara Lin

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:00
Originally posted by dimi dimi напиша:

Mislam.... Mire te molam nemoj vakvi muabeti! Nema da me zasegne ako otvorite filatelisticki klub, ili klub na pocituvacite na nekoj lik, ama ako site zaedno clenuvame vo nekakva foto-zaednica togas formiranjeto na nova, i uste povekje rascistuvanjeto so starata mnogu kje me zasegne.


Vidi vaka, ako otvorime filatelisticki klub, toa ce gi zasegne mozebi filatelistite, da ne nabrojuvame ponatamu.

Mislam deka e sosema jasna rabotata. Od nekoja pricina, ne se secavam deka koga otvorase studio, so nekogo se konsultirase. Nesto ne se secavam deka me prasa dali sum zainteresiran za ucestvo.
Neli sme od fotografskata zaednica site ...
Ne funkcionira globalizacijata vo slucajov.

Pogledni ednostavna situacija. Sekade ce se najde nekoj, koj nekogo ne podnesuva od ovie, ili onie pricini.

Primer:
-Igor napisa sto e, kako e i zosto e napraveno. Vo krajna linija i po cija odluka (so polno pravo).
-Jas zastanuvam zad toa so edinstvena zabeleska deka licno bi go objavil toa unapred, taka kako sto e. I bi go objavil pa taman neboto da se srusi.
-Saso nastapuva so tirada koja se istura vrz mene.
-Ti prodolzuvas so povrzuvanje za "problemite" okolu formiranjeto na klubot
-Janus vo osnova go pisuva istoto sto i jas. Saso uste sto ne go izguska.
-Sto ce napises ti ne znam

Znam deka najgolemata frka ja dignaa ludje koi ne sakaa da clenuvaat vo klubot ...

>Legitimno pravo.
Nemam nikakvi zamerki na toa. Znaes i sam kolku mi bese krivo za tvojata i odlukata na Ani, i kako sum postaven po toa prasanje.<

...i ludje koi osven sto se prvi za pracanje fotografii za izlozbi i odenje na safari, nemaat vreme za nikakvi drugi aktivnosti koi makar od daleku podsetuvaat na obvrska.

For the record:

- 3 dena pred safarito, ne znaev seuste kade ce se odi i koj ce odi.
- Bev konsultiran za mislenje okolu sostavot, no konecniot sostav se 
  razlikuvase od moite sugestii.
- Nemam sto da se bunam od prosta pricina sto inicijativata bese na Igor,
  se sam izbrka i zavrsi, a i od Ambasadata na US bea dadeni odredeni
  pravila po toa prasanje (drasticno pomal broj od ona sto se ocekuvase)
- So ogled na toa deka nemav udel vo organizacijata, smetav deka ne
  treba da istrcuvam jas so informaciite za prezentacijata (isto taka
  doznav 2-3 dena pred desavkata). Isto i za vtorata prezentacija vo,
  Americen Corner (valjda taka se vikase) doznav od forumov.

Se se sveduva na edno te isto ... kriticari kupista.
Nekoi navistina ne bi trebale da imaat obraz voopsto da otvorat usta, no za toa na nekoj od sostanocite na Fotografika намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:51
кафе
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 14:42
Ne be, ne se maci ti ... jas ce ti svaram kafe голема%20насмевка

кафе
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 15:08
ima edna pesna od kud idijoti
super se vklopuva vo kontekstov
se vika  "glupost je neunishtiva"
tolku

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 15:30
Za nekoj sto broi sijalici na plafon koga ce se sretneme, previse zboruvas ...
ili samo prsti imas, a jazik ne?

Da mu se smaci na covek od faci na koi im e potreben internetot da mozat da se iskazat, a onemuvaat koga ce se sretnat lice v lice.

Ako nisto drugo, barem ne gi menuvam stavovite kako corapi i stojam na niv  sekogas i segde. Sto ne bi mozelo da se kaze za tebe, neli замисленост
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 16:08
Daj be momci, take it easy. Daj naogjajte sto da pravime ponatamu, da se druzime, da fotkame... Za kritiki samo kolaj rabota. Aj da vidime koj e maz (ili zena) da organizira nesto izdrzano.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 16:24
It is way past easy!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 17:55
голема%20насмевка shtom e ova vonklubska aktivnost nemam nishto protiv i si gi povlekuvam site kritiki... ako sum kazal neshto...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 19:02
Мислам дека работава скроз се измести од лежиште. Целово случување не го организираше Фотографика туку Игор Спироски.
Игор Спироски не е претседател на фотографика туку обичен член. Оттука ако се заклучи дека станува збор за индивидуална иницијатива, организација и реализација, не гледам причина за вакви напади.
Јас кога ја организирав изложбата за туберкулоза си најдов фотографи кои мислам дека се соодветни за проектот, го одработивме тоа и ги поканивме сите на изложба. И?
Дај боже да има многу вакви и слични проекти.

Искрено, читајќи ги коментарите погоре само се потврдува и оправдува потребата за селекција.
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 19:19
Originally posted by janevskiR janevskiR напиша:

Мислам дека работава скроз се измести од лежиште. Целово случување не го организираше Фотографика туку Игор Спироски.Игор Спироски не е претседател на фотографика туку обичен член. Оттука ако се заклучи дека станува збор за индивидуална иницијатива, организација и реализација, не гледам причина за вакви напади.Јас кога ја организирав изложбата за туберкулоза си најдов фотографи кои мислам дека се соодветни за проектот, го одработивме тоа и ги поканивме сите на изложба. И?Дај боже да има многу вакви и слични проекти. Искрено, читајќи ги коментарите погоре само се потврдува и оправдува потребата за селекција.


Amen to that

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 10:53
Kje se proiznesam za sluchuvanjeto za posleden pat, i mislam deka e vreme da se zatvori diskusijata.
Se sluchi FS makedonija 2008 po inicijativa na Americhkata ambasada vo Skopje i Makedonskiot centar za Fotografija....predizvikano od lichni kontakti pomegju Sara Lin Borka Taneska i Igor Spiroski. Nachinot na organizacija ne dozvoluvashe pogolem broj na uchesnici od predvidenite. Kako direkten uchesnik vo sluchuvanjeto i istovremeno kako chlen na FK Fotografika dobiv mozhnost da ja vmetnam FK Fotografika vo sluchuvanjeto i da obezbedam uchestvo na 15 chlena. Po lichno ubeduvanje i ne mnogu dobro chuvstvo i konsultacija so nekoj od chlenovite beshe napravena selekcija na 15 uchesnici. Safarito zavrshi uspeshno na opshto zadovolstvo na site involvirani i kulminirashe so vcherashnata izlozhba vo MS koja se pretvori vo prekrasna afterparti na koja prisustvuvaa ogromen broj na fotografi amateri, profesionalci i vljubenici vo umetnosta an general.
Spored mene edna od najbitnite manifestacii so koja se definirashe scenata za fotografijata vo RM.
Na moe ogromno razocharuvanje golem broj od chlenovite na ovaa komuna ne bea prisutni, kako i da e verojatno i slednata godina kje se prodolzhi so organizacija na Fotosafari vo Makedonija vo sorabotka so NG i principot na rabota kje ostane ist. I povtorno nema da mozhe site da bidat del od sluchuvanjeto.....i taka natamu i taka natamu....!
Moja zadacha beshe da prvichnoto sluchuvanje projde bez damka i da bide neshto so koe site kje se gordeeme i taka se luchi ( OSNOVEN PREDUSLOV DA SE DOBIE POVTORNA ORGANIZACIJA NA VAKVO SLUCHUVANJE ) , taka da za mene site zabeleshki na ovaa tema se von kontekst.
INFO imashe na mnogu mesta i site bea zapoznaeni so slchuvanjeto...!

Izvinete za predizvikanite neprijatni chuvstva i se gledame na nekoja od slenite manifestacii....

so pochit i zhelba za ponatamoshna sorabotka....

I.S

P.S Zamislete kako sum se chuvstvuval denovite pred sluchuvanjeto koga bez nekoj mozhen racionalen nachin na selekcija i so lichna odgovornost morashe da se odberat 15 chlena od mnogu povekje koj sosema prirodno bi trebalo da bidat del od vakva manifestacija. Taka da izbegnuvanjeto na prakjanje na informaciite preku pvoj forum kje go priznaam kako greshka a od vas baram razbiranje. Se izvinuvam.
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 12:08
Spiro, za celava rabota edno golemo BRAVO od mene!
Daj boze da ima poveke vakvi inicijativi i organizacii.

A za komentarite, ich ne se sekiraj, a najmalku treba da se izvinivuas. Koj sto ti misli, gospod da mu dade.

Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 12:09
"Koj sto ti misli, gospod da mu dade"

голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Losa kletva газење%20од%20смеење

P.S. Spiro, nema za sto da se izvinuvas.

голема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 13:12
Mire - ako ocekuvas pak da se prepukivame, ke ti kazam deka nemam blaga namera da se spushtam na tvoe nivo, da lazam ili da se blamiram. ili da ti ctram ona sto ne mozes da go procitas. zosto ne ti zboram? ne ti padnalo na pamet deka mozebi prosto ne mi se gubi vreme? nemam sto da ti kazam i ne mislam deka imas nesto vredno da mi kazes ?... toplo ti sovetuvam da  zakopas ratno-malicionzi sekiri posto epten na tvoj zijan ti odat....


Igor, rekov i ke napisam povtorno. Sekoja cest za organizacijata na celata rabota. Mislam deka se sluci edno od najvaznite nesta za makednoskata fotografija vo poslednive decenii. Mojata zabeleshka e edno 20pati pogore napishana i glupo mi e da ja povtoruvam. Koga komentiram nesto sto veke se slucilo ili e zavrsheno, ne mi e namerata da kenjam tuku davam svoe gledanje na nestata koe eventualno bi se zemalo vo predvid vo idnina. thats it. mozam da zamislam kako ti bilo i obidi se vo idnina da ne ti bide. JAS LICNO NEMAM NIKAKOV PROBLEM SO SELEKCIJATA NA LUGE!. nitu mi e krivo sto ne bev vo "chosen ones" nitu bev mo moznost da bidam, a i dokolku mozev bi ucestvuval samo poradi atraktivnosta na eventot - ne deka me interesira toj tip na fotografija, sto verojatno znaci deka bi mu zemal mesto na nekoj(a) koj navistina e "vo toj film". nejse...
Pogore pishuvas "Taka da izbegnuvanjeto na prakjanje na informaciite preku pvoj forum kje go priznaam kako greshka a od vas baram razbiranje"  - OK, toa e toa, greshki sme-luge praime...PRIFAKJAM, covecki e da se greshi a  ona sto go pokazuvas so ova pogore e nedostatok na sueta i ego koe e taka ubistveno prisutno i na sajtov i na forumov i voopshto vo MK FOTO komuna... sto e zalosno ili smeshno. ne znam ni sam.

I jas se soglasuvam deka "rabotava se izmesti" ili kako sto i porano pishuvav-odamna e izmestena, kako sto veruvam deka i mnogumina od vas mislat, ama za razlika od mene, mudro si kjutat. Ke se obidam i jas da ja naucam taa mudrost. zatoa sto... ima edna pesna od kud idijoti ...вртење%20со%20очи

ps-krivo mi e sto vcera ne uspeav da dojdam... cestitki za izlozbata i neka vi se kotat poznacajni!


Изменето од сашо - 26.Септември.2008 во 13:14
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.