IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Федерализација на Македонија?!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Федерализација на Македонија?!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 24>
Автор
Порака
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 02:58

a ja toj kazujem ovj tripli iks je vodja

Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:14
Originally posted by Urednik Urednik напиша:

Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

а бе неколку дена ме нема,,и гледајте што имате напраено,,,само проблеми..

а гледам дека некој сеуште ни филозофира тука со приказки за херојот Груевски,,,

остајте го Али Баба на мира,,,човекот сепак е најдобар,,,и он ке победиии




E, de daj neshto napishi za A/A, za da go vmetneme vo listata na heroi.


нема потреба јас да пишувам,,,,историјата пишува за хероите,,,
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:40
istorijata pisuva za pobednicite. a ali baba e luzer.
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:46
а кој зборуваше за Али Баба???

јас зборев за Баба Грујоо...бидејки сигурна сум дека он ке ја пишува бајката,,,пардон она Историјата де..

Изменето од AlbanianGirl - 11.Мај.2008 во 17:47
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:49
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

а кој зборуваше за Али Баба???

јас зборев за Баба Грујоо...бидејки сигурна сум дека он ке ја пишува бајката,,,пардон она Историјата де..


ova mi lici kako koga ke sednes na solja, a imas zapek.

so sila pametna ne se stanuva...   
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:53
ти некако премногу ги спомнуваш шолјите,,,вц-ата,,,па те молам,,излези малку на чист воздух,,,немој само таму да седиш
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 17:57
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

ти некако премногу ги спомнуваш шолјите,,,вц-ата,,,па те молам,,излези малку на чист воздух,,,немој само таму да седиш


hhehe... abe sosila ne se prai pametna, ne ti odi...
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 18:19
aha,,,demek ti sosila se pravish "ona sprotivnoto na pametno" ,,,hehe
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 18:26
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

aha,,,demek ti sosila se pravish "ona sprotivnoto na pametno" ,,,hehe


aj da pukne.
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 15:38
Mene me interesita spored anketite Vmro i Dui ke pobedat na ovie izbori sto dokolku Vmro pak ne kualicira so Dui togas sto moze da ni se slucuva gledam Ali Ahmeti nonstop se zakanuva deka nema da popusti kako 2006 deka ke prevzema radikalni merki...????????? i dali ke e podrzuvan od NATO..

Изменето од oon - 28.Мај.2008 во 16:03
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 18:24
Originally posted by oon oon напиша:

Mene me interesita spored anketite Vmro i Dui ke pobedat na ovie izbori sto dokolku Vmro pak ne kualicira so Dui togas sto moze da ni se slucuva gledam Ali Ahmeti nonstop se zakanuva deka nema da popusti kako 2006 deka ke prevzema radikalni merki...????????? i dali ke e podrzuvan od NATO..


a samo pdgovori  mi cija inicijativa bese da se odi na predvremeni ozbori...na sto se izleta Gvujo...61 pratenik voopsto ne mu trebaat....mora albanci da ima vo vladata ...ama koj da gleda koj da misliсршено%20срце
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
PIRRO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PIRRO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 04:29
А бре чоеци што се замарате како да сте советници на Груевски и Ахмети па од вас зависи владината политиката.

Според анкетите ДПМНЕ води кај македонскиот блок партии и ДУИ води кај албанскиот блок. Да, сфатете го ова еднаш засекогаш и треба да се помирите со тоа, имаме ваков и онаков блок, државата е дефакто федерална и секогаш има владина македонска-албанска коалиција а во таа коалиција не мора но пожелно е да учествува партија која ужива подршка од мнозинскиот албански електорат заради стабилно владеење...

Не знам за другите градови ама во Гостивар ДУИ има подршка дури и повеќе од 2002год па ако ја ужива истата подршка и во другите градови сигурно ќе освојат над 20 пратеници...

Ќе видиме денес како ќе се покажат ДПА во Гостивар но сепак еве да ги подржам, нека освојат еден пратеник повеќе од другите албански партии никому нема да му биде криво ако партиципираат во власта...

Инаку според некои извори по обидот за атентат врз Ахмети , Груевски му дал до знаење на Тачи дека ако не освои барем 15 пратеници не верува дека ќе можат да коалицираат...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:18
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Нека проба Али Баба со федерализација. Па ќе видиме `ЧИЈА МАЈКА ЦРНУ ВУНУ ПРЕДЕ` , - што би рекол еден соседен народ.
 
Maкедонија е УНИТАРНА парламентарна република...со пропорционален изборен модел..
Нема овде никакви „албански„ партии..тие се македонски..од малцинството доселено од албанија..но и домицилни жители..а коуи можат да членуваат секаде..по свој избор.
Владата ја составува победничката партија или пак коалиција..а се друго е само гола прагма..односно посакувано однесување на победникот на изборите..
И секоја јавно искажана закана против Уставниот Поредок во Државата на Македонците..треба да биде казнета...затоа што постои јавното обвинителство како нејзин заштитник?.
Или го има..или го нема!
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Dardania Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dardania Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 10:44
Според ТМРО, македонскиот политички врв треба да биде свесен за опасноста од повторување на 1913 за македонскиот народ. Србите и Албанците ќе најдат компромис во поделба на Косово, при што северниот дел над Ибар ќе остане во Србија, а јужниот на Албанците.

“Српско-Албанскиот договор е меѓусебна поделба на Македонија така што делот од Липково до Струга со пола Скопје би влегол во Косово, а другиот дел во Србија како компензација за Косово. Ваков антимакедонски заговор Српската и Албанската академија имаат уште од 1988 и очигледно истиот функционира. Постои реална опасност од референдум на 12 Албански општини во северозападна Македонија за припојување со Косово, користејќи ја неодбележаната Северна граница, а со наоѓањето надвор од НАТО сојузот, значи без гаранции за границите, остануваме изолирани заедно со Србија,што беше и цел на србоманските инсталации во земјава’, се вели во соопштението на ТМРО.

Исто така се додава дека загрижувачки во ова сценарио е односот на Европските држави на самитот во Бук*решт кои со игнорирањето на македонскиот влез во НАТО дадоа зелено светло на идејата за нова поделба на Македонија. Дали Србија ќе биде првата држава што ке ја признае Илирида, запрашуваат од ТМРО.

“Овој Српско-Албански договор станува се поопасен за Македонија,а Српската пропагандна машинерија се повеке го турка и заговара мегуетнички конфликт.За опасноста од Србија македонскиот народ но и државниот врв треба да се свесни и по односот на СПЦ кон МПЦ,непризнавањето и негаторскиот став,а како црквата во Србија е продолжена рака на политиката лесно може да се прочита и мотивот за ваквото однесување“, изјави претседателот на ТМРО Ванчо Шехтански
Според ТМРО, македонскиот политички врв треба да биде свесен за опасноста од повторување на 1913 за македонскиот народ. Србите и Албанците ќе најдат компромис во поделба на Косово, при што северниот дел над Ибар ќе остане во Србија, а јужниот на Албанците.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.