IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 28>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:33
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



Aj ovie Ev. protolkuvaj mi gi!
 
Да се договориме прво за цената. Сите велите: "Ев, одговори ми на ова, те прашав за она, протолкувај ми го ова, објасни ми го она". На што ви личам јас? среќа
Одговарам кому сакам и кога сакам. А сега Fantastic Lady ми е на око љубов
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:34
Ev. znaeme deka nie te inspirirame za otvoranje temi, ama zboruvamo e za zenta vo k*ranot, nema pricina da se navrakame, posti gi temite Narodot koj.... i Obrazovanito na zenata musl.
Ako nemas argumenti MOLCI A NE OTOVRAJ TEMI I ODMA POCNUVAS SO ISLAMOT.
ZENITE SE POHRABRI OD TEBE I SE SOOCUVAAT SO TEMAVA...A TI AKO NE MOZES, SETAJ NA DRUGITE TEMI!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:35
Rebroto ne smee da se isprava, toa mozhe samo da se gali ! - Messenger.

Ove treba da se smesti nekade vo Biblijata i k*ranot, kako nekakov dodatok, kako adendum na zakonite.

Znam deka e blasfemija, ama eve jas ke si go napisham ova vo moite Biblija i k*ran.

Изменето од Messenger - 05.Април.2008 во 01:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:38
Пишувај како ти вели срцетонамигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:40
k*ranot e sovrsen, nema potreba od dodavanja.
No ete Mess, ti mozes da napises SVOJA kniga....vo koja iako si ateist ti se dopaga nacinot na koj Bog ja sozdal zenata kako i nejzinata funkcija.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:43
Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бог ни доделил различни улоги. Пазете го ова:

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“

Е сега драги мои, дали мислите дека со ова Бог ги направил нерамноправни мажот и жената?

Пазете (следи продолжение...голема%20насмевка)



Пред да продолжам, прво да ми кажете, дали мислите дека биле еднакво казнети двајцата?


размислување М?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:46
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање


Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:48

Казната на Адам:
“идејќи ја послуша жената и вкуси од дрвото од кое ти забранив и реков -не јади од него-затоа земјата нека биде проклета поради тебе, со мака ќе се храниш од неа се дом крајот на својот живот, трње и троскот ќе ти раѓа и ти ќе јадеш трева полска“

А казната на Ева : “Ќе ти ги умножам и преумножам маките кога си бремена, со болки ќе раѓаш деца и ќе бидеш под власта на маѓот свој и тој ќе ти биде господар“   (maria)




Maria ova se citati od Biblijata??

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:49
Spored Bibliskite citati koi gore gi navede GLEDAM GOLEMA NEEDNAKVOST.
MAZOT GOPOSDAR DA MI BIDE
Porodilnite maki.........
Mesecniot cilus. Pa toa ne e kazna..
No aj ke go pocekam prodolzenieto
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Koj rece deka messi e ateist?  On si veruva vo Hrista samo ne kazuvaголема%20насмевка


Zosto hristijankite ne nosat marama, iako toa im se nareduva

чекање


Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа




Mnogu ubavo ti stoiнамигнување 

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Еве јас во моментов имам на главата марамасреќа


No dali ja nosis sekogas koga se molis?
Ako ti da!
Zosto toa ne go pravat i ostanatite hristijanki koga se molat vo crkvite?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:52
Полекаааааааааааааголема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:53
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:



Maria ova se citati od Biblijata??



Да.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.