IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 46>
Автор
Порака
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 21:42
iskreno,upotrebuvam i se pocesto se izrazuvam literaturno...taka poveke ne vikam "pepeljara" tuku pepelnik,"upaljacot" go zameniv so zapalka itp
No sepak,ne mozam da izbegam od Skopskiot sleng...a i ne sakam...nekogas bas mi zvuci cool

Изменето од Makijaveli - 13.Мај.2008 во 03:56
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 21:58
Da,..no ne e nego tuku...TUKUплазење

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 03:57
Originally posted by mamma mamma напиша:

Da,..no ne e nego tuku...TUKUплазење

blagodaram mamma..azurirav
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 11:26
Без разлика од кај сме,каде живееме и на кој дијалект зборуваме дома-во училиштата мора да се употребува чист македонски литературен јазик. Коса на глава ми се крева кога,од професорка по Македонски јазик,ќе слушнам:
-Ајде да повториме,што учевне вчера?
-Каде бевне?
-Што видовне?...

Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 19:30
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Без разлика од кај сме,каде живееме и на кој дијалект зборуваме дома-во училиштата мора да се употребува чист македонски литературен јазик. Коса на глава ми се крева кога,од професорка по Македонски јазик,ќе слушнам:
-Ајде да повториме,што учевне вчера?
-Каде бевне?
-Што видовне?...



Ejj stvarno i ja se uzasnuvam koa ke cujam neso vakvo..
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 18:25
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

iskreno,upotrebuvam i se pocesto se izrazuvam literaturno...taka poveke ne vikam "pepeljara" tuku pepelnik,"upaljacot" go zameniv so zapalka itp
No sepak,ne mozam da izbegam od Skopskiot sleng...a i ne sakam...nekogas bas mi zvuci cool


Tesko e da se izbega od skopskiot sleng,duri i u skolo mi se provlekuva nekad,a se trudam bar tamu da se kontroliram ama ete pusto..ali koga treba nekade stvarno vnimavam kako ke se izrazam,znam da iznenadam..hahaaa
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 14:51
Македонскиот правопис вели дека правилно е сфаќа .

Тука има едначење по звучност, се слуша в, но се пишува со Ф.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 14:55
Преземено од Ваша поезија.:

Originally posted by Quentin Quentin напиша:

П.С Мала корекција во првата строфа. Кал е именка од женски род.

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

да бе, во женски род е, јас не забележав додека пишував.
Фала на корекцијата и на комплиментот



Се извинувам за мешањето во разговорот, но се сетив дека за вакви разговори имаме посебна тема .

Е сега, според македонскиот литературен јазик именката кал е двородова, исто како и жар.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:00

Во овој контекст ќе ја спомнам и именката песок .
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:52
literaturno samo javno,....ama,tuka najjavnoto,..."puka" od literatura,...

ili treba bukvalno
da vi se napishe!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:34
знаете ли дека многу ме нервира,..... тоа скопското,...... ,,АЛИ,,..... плазење

живееме во Македонија,....не во Србија..... си имаме наше ,,АМА,,.... трепкање
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:39
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

знаете ли дека многу ме нервира,..... тоа скопското,...... ,,АЛИ,,..... плазење живееме во Македонија,....не во Србија..... си имаме наше ,,АМА,,.... трепкање


и мене ме нервира тоа "али".....и од многу други......но скопскиот дијалект е преполн со србизми(се мисли на зборови).......така да "нема спас" од тоа Бисерче
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:42
да де нема,.... плазење како може ние во Велес да викаме ,,АМА,,.... можат и тие да викаат ,,ама,,.... после не се вика СВЕ,.... се вика СЕ драги мои скопјанчиња,.... викате дека сте патриоти и се за Македонија,.... а си го грдиме јазикот со србизми..... тага ако толку ја сакате Македонија сакајте си го и јазикот и употребувајте го правилно..... плазењеплазење
Кон врв
maloto76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maloto76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 11:47
ima dosta strucna literatura vo biblioteka Straso Pindzur,no ne ja davaat na sekogo,no sega ne znam kako e-tetkite sto gi poznavav od tamu me pustaa gore vo strucno,no veke se vo penzija i ima novi tetki koi sto ne gi poznavam pa smeniv biblioteka
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.