IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дервиши
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дервиши

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 22:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

i sto e uste pointeresno , a zaboraviv da prasam , dali se molat vo isti dzamii ili imaat posebni dzamii ?


За разлика од вас ОДБРАНИТЕ,ние муслиманите имаме ЕДНА ЏАМИЈА,и еден НАЧИН НА МОЛИТВА!

А во која црква се молиш ти:православна,протестантска,католичка,методистичка,евангелистичка,баптистичка или:ВО КОЈА?



Ako imate samo edna dzhamija, eden nachin na molenje, eden Bog za klanjanje, kako mozhe da ne gi priznavash onie koi go pravat toa zaedno so tebe samo zatoa sto ne go delat TVOETO interpretiranje na rabotite ?


Затоа што ти си далеку од тоа јас тебе да ти појаснувам за некои самонаречени ;исламски секти;,кои немаат ништо заедничко со Исламот.

Ти си далеку од тоа да разбереш дека секој муслиман СЕ МОЛИ ВО ЕДНА БОЖЈА КУЌА-КОЈА СЕ ВИКА ЏАМИЈА,А НЕ ВО НЕШТО ВТОРО ИЛИ ТРЕТО.

без разлика од каде е тој муслиман.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:05
Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:39
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!


Znachi i dervish*te se muslimani.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!


Znachi i dervish*te se muslimani.


Не се сите!-Тоа е долго и широко прашање,на кое не сакам за џабе да ти одговарам(ионака не купуваш ништо од мене,па и џабе да е).
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:44
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!


Znachi i dervish*te se muslimani.


Не се сите!-Тоа е долго и широко прашање,на кое не сакам за џабе да ти одговарам(ионака не купуваш ништо од мене,па и џабе да е).



Ednostaven dokaz deka nemash argumenti.

Ne e prv pat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 23:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!


Znachi i dervish*te se muslimani.


Не се сите!-Тоа е долго и широко прашање,на кое не сакам за џабе да ти одговарам(ионака не купуваш ништо од мене,па и џабе да е).



Ednostaven dokaz deka nemash argumenti.

Ne e prv pat.


"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 02:52
ZA da COVEK BIDE MUSLIMAN, NEGOVOTO VERUVANJEI DELA TREBA DA BIDAT ISKRENI I ISPRAVNI.
ISKRENI, SAMO PORADI ALLAH!
ISPRAVNI, SPORED PRAKSATA NA PRATENIKOT, MUHAMMED, N.B.M.N.
E TO VTOROTO GO NEMAAT DERVISITE,NIVNITE DELA NE SE SPORED ISLAMOT. D E L A T A.
Islamot ne samo veruvanje so srceto POTREBNI SE I ISPRAVNI DELA. Ako gi nemas, togas ne si musliman.
Opsirna tema, citaj malku strucna literatura!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 15:51
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!


Znachi i dervish*te se muslimani.


Не се сите!-Тоа е долго и широко прашање,на кое не сакам за џабе да ти одговарам(ионака не купуваш ништо од мене,па и џабе да е).
znaci nekoi se muslimani samo prvo konsultiraj se so bracati pa proiznesi se mnogu toa:nesakam da ti odgovoram ,ne sakam da ti kopiram...mnogu sebicno od tvoja strana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 18:32
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znachi site muslimani se molat na eden Alah. Taka? Znachi site koi se molat na eden Alah se muslimani, taka?

Ako sum daleku od toa, priblizhi me i objasni mi.

Dali site se molat na eden Alah?


Прашањево тие обратно поставено,требаше да прашаш:ДАЛИ СИТЕ КОИ ШТО СЕ МОЛАТ НА ЕДЕН АЛЛАХ СЕ МУСЛИМАНИ?

Ќе ти одговорам ДА!


Znachi i dervish*te se muslimani.


Не се сите!-Тоа е долго и широко прашање,на кое не сакам за џабе да ти одговарам(ионака не купуваш ништо од мене,па и џабе да е).
znaci nekoi se muslimani samo prvo konsultiraj se so bracati pa proiznesi se mnogu toa:nesakam da ti odgovoram ,ne sakam da ti kopiram...mnogu sebicno od tvoja strana


Pa fundamentalistite se sekogash takvi i toa e najgolemiot problem denes vo svetot. Ke te toleriraat dodeka vidat deka nema shansi da te konvertiraat. Krajot sekogash e ist : ili ke se slozhish so niv 100% ili - off you go!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 18:45
Muslimani se  ali nazalost  tesko zalutani.
Ke vi dadam eden prakticen primer  za  toa.
Eden ucenjak vlegol vo dzamija i tamu videl edna grupa luge se molat.
Pred niv sedi vodicot i im vika :Recete 100 pati Subhanallah(slaven neka e Allah) pa vikaat  Subhanallah.Pa im vika recete  100 pati Allahu Akbar
pa vikaat  Allahu Akbar(Allah e najgolem).

Koga  go videl ova  im rekol: Se kolnam vo Allah "Vie ili  ste podobri od Pejgamberot (Muhammed) ili ste na vrvot na zabluda."
Bidejki e jasno deka nemoze da  se bide podobar od Pejgamberot togas
vodicot mu rekol:Se kolnam vo Allah nie samo dobro sakame da  postigneme,na sto odgovoril ucenjakot:Mnogumina sakaat dobro no ne go postignuvaat, aludirajki na zborovite na pejgamberot koj rekol:
"Koj ke donese novost vo nasata vera taa ke mu bide odbiena".
Znaci bilo koj nacin na obozavanje na svevisniot koj Pejgamberot ne
go praktikuval e zabranet da  se pravi.

Dervisite navistina go obozavaat Allah no za zal na mnogu pogresen nacin ,i spored zborovite na Pejgamberot nivnite molbi ke bidat odbieni.


Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 18:48
Blagodaram za odlichnoto objasnuvanje Khaleefah.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 23:07
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Muslimani se  ali nazalost  tesko zalutani.Ke vi dadam eden prakticen primer  za  toa.Eden ucenjak vlegol vo dzamija i tamu videl edna grupa luge se molat.Pred niv sedi vodicot i im vika :Recete 100 pati Subhanallah(slaven neka e Allah) pa vikaat  Subhanallah.Pa im vika recete  100 pati Allahu Akbarpa vikaat  Allahu Akbar(Allah e najgolem).Koga  go videl ova  im rekol: Se kolnam vo Allah "Vie ili  ste podobri od Pejgamberot (Muhammed) ili ste na vrvot na zabluda."Bidejki e jasno deka nemoze da  se bide podobar od Pejgamberot togasvodicot mu rekol:Se kolnam vo Allah nie samo dobro sakame da  postigneme,na sto odgovoril ucenjakot:Mnogumina sakaat dobro no ne go postignuvaat, aludirajki na zborovite na pejgamberot koj rekol:"Koj ke donese novost vo nasata vera taa ke mu bide odbiena".Znaci bilo koj nacin na obozavanje na svevisniot koj Pejgamberot ne go praktikuval e zabranet da  se pravi.Dervisite navistina go obozavaat Allah no za zal na mnogu pogresen nacin ,i spored zborovite na Pejgamberot nivnite molbi ke bidat odbieni.


Dobro objasnuvanje khaleefah. Ako taka se razmisluva vo vashata religija, togash toa e taka - nepromenlivo. Toa go razbiram i vaka objasneto od tebe, go respektiram. Onoa sto jas sekogash go gledam kako problem, vo sekoe fundamentalno gledanje na bilo koja religija, e faktot deka takvoto veruvanje ednostavno mu vrti grb na zhivotot koj e apsolutno vitalen i promenliv sekoj moment. Mozhebi toa za nekoj ne e ochigledno vo minuvanjeto na denovite vo edena sekojdnevna monotonija, no ako poglednesh vo perspektiva od stotici ili iljada godini, ke vidish deka mnogu raboti drastichno se promeneti.

Ako zhivotot e svezha reka koja postojano go oblikuva svoeto korito, a ne e nekoja barushtina koja od stoenje nasobrala zabokrechina, kako ke ja osozneme promenata ako ne si dozvolime sloboda da ja prepoznaeme, kako ke ja zhiveeme promenetata sostojba ako ne se adaptirame na nea ? Kako mozheme so stari arhaichni preporaki i zakoni, koi si imale svoe mesto vo zhivotot nekogash, da se upravuvame i zhiveeme vo potpolnost denes ili utre?

Dali mozhesh da go vidish onoa sto jas go gledam tolku jasno? Dali mozhesh da vidish deka zacimentirani pogledi na svetot sekogash reflektiraat zacimentirana, nepromenliva slika za nego ? Duri i da zebelezhish deka slikata se menuva, kako ke se postavish ti vo odnos na taa promena so starite normi koi veke ne odgovaraat na novite uslovi? Toa te stava vo situacija ili da bidesh nesoodveten so vremeto ili da odbiesh da ja prepozanesh promenata edinstveno za ater na pridrzhuvanjeto kon onoa sto veke stanalo arhaichno. No vo toj sluchaj ti poveke ne postoish, ne egzistirash kako ednobitie so Kreacijata, tuku postoish samo zaradi sledenjeto na onoa sto bilo odredeno pred iljadnici godini. I tuka pochnuvash da se separirash od Kreacijata, so svoeto nesoodvetno sobituvanje so nea ti se oddeluvash, ti ja fragmentirash, ja parcijalizirash i so toa sozdavash tenzija i konflikt. Poveke ne si vo unison so nea.

Vo takvoto separiranje, lugjeto koi reshile da zhiveat vo vechno zatvoren krug, promenite gi dozhivuvaat kako gjavolski iskushenija sto so vreme eskaliraat vo nekakov front na opshta vojna protiv nivnite veruvanja. No nema nishto popogreshno od toa. Frontot sto tie go gledaat pred sebe, se pojasno i posilovito, e frontot na vremeto i promenite sto toa gi nosi so sebe. Ako postavish brana na edna reka koja nadojduva se posilno i posilno, ke dobiesh vpechatok deka taa e protiv tebe. No toa ne e tochno. Rekata nema nishto protiv tebe, tuku ti imash protiv nejziniot priroden tek i nejzinoto prirodno doagjanje. Sto ti ostanuva togash kako izbor? Imash opcija ili da pushtash del od nea za da ne ti ja srushi branata (znachi da vleguvash vo kompromis so nea) ili znaejki deka preprechuvanjeto nema nikakva logika (taa i natamu ke si teche, a ti samo ke se zalazhuvash deka ja drzhish) kompletno da ja trgnesh branata i da zaplovish so nea.

I toa e onoa sto sakam da go prenesam kako osnoven poged vo relacijata megju nas i Kreacijata. Nie so nea sme edeno edinstveno sebstvo. Nie ne sme neshto posebno i nastrana od Nea. Razlikata e sto Taa e beskrajna po svojata velichina vo odnos na nas, a toa posledovatelno znachi deka nie nikogash ne mozheme da ja sopreme i da ja zarobime vo nekakvi nashi vechni limiti. Ne znam dali bev dovolno jasen, no bi sakal do tebe da dopre barem eden mal del od onoa sto se obiduvav da go objasnam.

Изменето од Messenger - 12.Февруари.2008 во 05:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 13:13
Mesut ja tebe perfektno te  razbiram sekogas.Zal mi e samo sto i pokraj tolku diskusii ti nemozes  da dobies prava  slika za  moite veruvanja i svakanja.Vo mnogu momenti osekam deka sakas  da mi upates poraka  deka go respektiras moeto gledanje na rabotite no smetas  deka jas se osekam prinuden da razmisluvam taka makar i protiv svoja volja.

Dalje Mesut... Ona sto ti go zboruas jas sum go diskutiral so stotici uceni luge so cel da stignam do najdobroto resenie.Bidejki ne si zapoznat dobro so situacijata vo muslimanskiot svet ke ti kazam deka tokmu ona sto go napisa ti  e edna od pricinite za golema podelba kaj muslimanite.

Ednite se cvrsto na stavot  deka vremeto kolku i da  se menuva Islamskoto ucenje nesmee da pretrpi nikakvi promeni pa makar i cel svet da se buni protiv toa i nesmee da se ima strav od prekorot na prekoruvacot.

Drugite pak(Sufiite obicno) se  drzat  do stavot deka vo ova vreme vo
koe se naogame e najbitno da  se pridrzuva samo do sustinata na
ucenjeto no formite i praktikuvanjata mozat slobodno da se menuvaat,
bidejki rabotite  se smenile i samite denesni uslovi ni nalagaat taka.

Ako veke sakas  da  znaes zamene jas ke ti kazam deka jas sum nesto
izmegu gornive  dve.A  toa znaci deka ne primam apsolutno nikakvi
novosti vo nacinot na veruvanje i obozavanje na Allah ,no prifakam
deka nekoi pomali raboti(od koi ne zavisi veruvanjeto) mozat  da  se
prilagoduvaat na sredinata i uslovite vo koi se naogame.

Se nadevam deka ovojpat poubavo me svati големо%20гушкање





Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.