IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - НАТО или ИМЕТО?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НАТО или ИМЕТО?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 22>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:13
Zatoa sto ne mu e toa zadacata, ne treba da odgovara na postaveni prasanja, ne e prisuten na forumov za diskusija, tuku za da pluka i intelektualno da ne siluva.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:20
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by borec borec напиша:


Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Ако ги завршиме реформите Америка ќе не пикне.Мое мислење..Америка ќе ја пикне Македонија во НАТО , а ако не пикнат во НАТО под уставното име тогаш и за ЕУ ќе биде полесен проблем.А Филип за твоја информација Французите одсекогаш ги мразеле балканците, верувај и дека и Хрватите и Србите си имаат проблеми со нив.Никогаш Французите не не сакале, како и Австралијанците.Во Австралија тоа е поради јакото лоби.И како нема резултати од борбата кога нас не признаа 120 земји а меѓу првите беше и Германија, а Германија и Америка не подржуваат и ден денеска.А за името ,сега работите се изедначени зошто Грците ќе го признаат независно Косово.
Vo Avstralija NE SE raboti za sakanje ili ne sakanje na Makedoncite - tuku kako sto i reche JAKO LOBI, za koe Grcite ushte so vreme (so doseluvanjeto na prvite Makedonci od Egejska Makedonija) se imaat JAKO organizirano za PROTIV-MAKEDONSKO dvizenje. Nash*te vo toa vreme NE BILE TOLKU organizirani za kontra napad od prosta prichina sto SAMO sto izbegale od kolenje a nekoi duri bile RAZDVOENI po razni mesta, pa ne znaele kaj im e glavata i sto da pravat so samite sebe a kamoli da lobiraat. Normalno deka, rabotite so godini se menuvale megutoa i Grcite ne zastanuvale tamu. Koga uspeale cel svet da go ubedat i da ziveat na tuga slava, poveke od 100 god. moze da se vidi deka STVARNO rabotele na sluchajot. Bilo kako da ne dolzam mnogu, mozam so sigurnost da tvrdam deka Avstralcite (opshto gledano NE politichki) NE GI SAKAAT GRCITE. Ima samo luge koi samo SLEPO ja pochituvaat taa nivna LAZNA SLAVA, luge koi ne sakaat da se zamaraat so nishto drugo osven niv samite, a gi ima i mnogu sto ja znaat pravata vistina i VOOPSHTO NE GI PODNESUVAAT I CENAT. Svedok sum, pogotovo vo posledno vreme na sekojdnevni ismejuvanja (na radio) koga ke se spomne nekoe Grchko ime - pagaat od smeenje, ne se tolku zastapeni na TV programi kako porano sto imaa i nivno show i sl. Vladata i ovde se smeni posle 10 god. koi bea EPTEN SO GRCITE povrzani - segashnava jas mislam deka ke pokaze pogolemo razbiranje. So gospod napred. молитва


Kako ste sega organizirani ,za zastita na imeto i lobiranje. Avstraliskata vlada ne ne priznava.
Pred nekoe vreme izleze vo vesnik deka samo zelenite ne priznavaat,a prvite dve vladeacki partii gi podrzuvaat Grcite.Navodno pricina bese toa sto Grcite imale silno glasacko telo.
Imas li podatoci kolku Makedonci ima vo Astralija i kolku Grci.


Borec ti se molam ,ako znaes tocni podatoci odgovori mi ,bidejki slusam razni spekulacii okolu ovaa prasanje.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:26
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by borec borec напиша:


Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Ако ги завршиме реформите Америка ќе не пикне.Мое мислење..Америка ќе ја пикне Македонија во НАТО , а ако не пикнат во НАТО под уставното име тогаш и за ЕУ ќе биде полесен проблем.А Филип за твоја информација Французите одсекогаш ги мразеле балканците, верувај и дека и Хрватите и Србите си имаат проблеми со нив.Никогаш Французите не не сакале, како и Австралијанците.Во Австралија тоа е поради јакото лоби.И како нема резултати од борбата кога нас не признаа 120 земји а меѓу првите беше и Германија, а Германија и Америка не подржуваат и ден денеска.А за името ,сега работите се изедначени зошто Грците ќе го признаат независно Косово.
Vo Avstralija NE SE raboti za sakanje ili ne sakanje na Makedoncite - tuku kako sto i reche JAKO LOBI, za koe Grcite ushte so vreme (so doseluvanjeto na prvite Makedonci od Egejska Makedonija) se imaat JAKO organizirano za PROTIV-MAKEDONSKO dvizenje. Nash*te vo toa vreme NE BILE TOLKU organizirani za kontra napad od prosta prichina sto SAMO sto izbegale od kolenje a nekoi duri bile RAZDVOENI po razni mesta, pa ne znaele kaj im e glavata i sto da pravat so samite sebe a kamoli da lobiraat. Normalno deka, rabotite so godini se menuvale megutoa i Grcite ne zastanuvale tamu. Koga uspeale cel svet da go ubedat i da ziveat na tuga slava, poveke od 100 god. moze da se vidi deka STVARNO rabotele na sluchajot. Bilo kako da ne dolzam mnogu, mozam so sigurnost da tvrdam deka Avstralcite (opshto gledano NE politichki) NE GI SAKAAT GRCITE. Ima samo luge koi samo SLEPO ja pochituvaat taa nivna LAZNA SLAVA, luge koi ne sakaat da se zamaraat so nishto drugo osven niv samite, a gi ima i mnogu sto ja znaat pravata vistina i VOOPSHTO NE GI PODNESUVAAT I CENAT. Svedok sum, pogotovo vo posledno vreme na sekojdnevni ismejuvanja (na radio) koga ke se spomne nekoe Grchko ime - pagaat od smeenje, ne se tolku zastapeni na TV programi kako porano sto imaa i nivno show i sl. Vladata i ovde se smeni posle 10 god. koi bea EPTEN SO GRCITE povrzani - segashnava jas mislam deka ke pokaze pogolemo razbiranje. So gospod napred. молитва


Kako ste sega organizirani ,za zastita na imeto i lobiranje. Avstraliskata vlada ne ne priznava.
Pred nekoe vreme izleze vo vesnik deka samo zelenite ne priznavaat,a prvite dve vladeacki partii gi podrzuvaat Grcite.Navodno pricina bese toa sto Grcite imale silno glasacko telo.
Imas li podatoci kolku Makedonci ima vo Astralija i kolku Grci.


Borec ti se molam ,ako znaes tocni podatoci odgovori mi ,bidejki slusam razni spekulacii okolu ovaa prasanje.


Sega brat, gi baram statistikite za tochno da bide toa. намигнување

Ama vaka, kolku sto jas gi vidov pred nekoj mesec, Makedonci bea okolu 236,000 a Grci okolu 360.000 - sto NE E GOLEMA razlika pak.

Chekaj sega ke gi najdam i ke gi postiram.

A inache zelenite sega se treta partija po golemina, taka da NE SE za da ne bidat zabelezani.


Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:28
Зелените мислиш од Грција Зелените или???
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:31
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Зелените мислиш од Грција Зелените или???


Ne be toa e partija ,ekologisti neso toj film,vecna opozicija se vo cel svet.
Кон врв
test_glusec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај test_glusec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:35
Знам тогаш за тие зборувате.
Имаше до пред 1 месец еден член од таа партија што дојде на друг форум.Не нарече под нашето уставно име  и мене ме нарече македонец.
Стварно ме изненади и мислев дека е некој загрозен вид за првпат грк да ме нарече македонец.

И имав некој четови со него преку ПМ.
Ми кажа дека они се за да се прекине национализмот на Балканот помеѓу сите нации и дека се за да се подржи борбата против загадувањето.

Тука ги спомна и оружјата и нуклеарните централи кој рече дека мора цел балкан заеднички да застане против тоа.

Јас на гз паднав.

И наеднаш се изгуби најверојатно зошто не знаеше македонски.

А и покрај зелените и комунистите не признаа во Грција така даголема%20насмевка
ever try,ever fail.No matter try again,fail again,fail better.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 16:39
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Знам тогаш за тие зборувате.Имаше до пред 1 месец еден член од таа партија што дојде на друг форум.Не нарече под нашето уставно име и мене ме нарече македонец.Стварно ме изненади и мислев дека е некој загрозен вид за првпат грк да ме нарече македонец.И имав некој четови со него преку ПМ.Ми кажа дека они се за да се прекине национализмот на Балканот помеѓу сите нации и дека се за да се подржи борбата против загадувањето.Тука ги спомна и оружјата и нуклеарните централи кој рече дека мора цел балкан заеднички да застане против тоа.Јас на гз паднав.И наеднаш се изгуби најверојатно зошто не знаеше македонски.А и покрај зелените и комунистите не признаа во Грција така даголема%20насмевка


Za zelenite vo Avstralija bese muabetot.

Ali i tvojot muabet e mnogu interesen.

Imase isto dvizenie od Grcija na pisateli li ,so li bea i tie isto apeliraa da prestane cirkusot.

Ama na koj ke kazes,mnogu pari se vo igra,i pola istorija na Grcite.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 17:20
ZNAE LI NEKOJ,KOJ DRZAVI JA PRIZNAA MAKEDONIJA POD USTAVNOTO IME?
1.Amerika,
2.Kanada,
3.Paragvaj,
4.Turcija,
5.Kina,
6.Hratska,
7.Slovenija,
8.Srbija,
9.Albanija
10.Bulgarija
11.Rusija

Fala mnogu ,znaci sega se uste 109 nepoznati.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 17:21
Ja vikam batali sega  imeto i da  idemo u Nato.
Neka vlezeme nie tamu posle ke im kazeme deka sme gi zaebale i go
vrakame imeto nazad,a stom vlezeme nema ondak sila sto ke ne izbrkaгазење%20од%20смеење
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 17:22
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Ja vikam batali sega imeto i da idemo u Nato.Neka vlezeme nie tamu posle ke im kazeme deka sme gi zaebale i govrakame imeto nazad,a stom vlezeme nema ondak sila sto ke ne izbrkaгазење%20од%20смеење


Idejata ti e ludnica,aj ako ti tekne uste neso interesno pisi!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 17:32
Eve uste eden dokaz zosto Grcite imaat silno lobi.




ГРКОТ ФИЛИП, СЕГАШНИОТ АНГЛИСКИ ПРИНЦ, И ДАВА НА ГРЦИЈА ПОСЕБНО МЕСТО ВО АНГЛИЈА


Со Англија владеат грци!


Последниве шеесет години на англискиот трон се наоѓа Англичанката Елизабета, и нејзиниот сопруг, Гркот Филип. Тој е единствениот човек во нејзиниот живот кон кого покажала наклоност и љубов. Дури и нејзините деца, оставени на слугинката по само два месеца од раѓањето, влегуваат кај неа само кога имаат закажано!


Во 2007 година Англија, со се земјите од Комонвелтот, кои се уште се под влијание на англиската традиција, прославија 60 години брак на актуелната англиска кралица Елизабета и нејзиниот сопруг - принцот Филип. Самиот факт дека двајца луѓе дури шеесет години живеат заедно, во брак, е настан сам за себе. А кога тој настан е од собата на англиската кралица, тогаш се работи за светска сензација. Токму така го разбрал ова и тогашниот британски премиер Тони Блер, кој го прогласи 20 јануари 2007, денот на шеесетгодишнината од кралскиот брак, за неработен ден.

Ова е исклучок во долгата англиска кралска традиција. Како што е исклучок и поклонувањето на кралицата Елизбета пред посмртниот сандак на загинатата принцеза Дајана. Никогаш претходно англиски монарх никому јавно се немал поклонето! А кралицата Елизабета, која го направила овој исклучок, добро ја знае традицијата: по кралицата Викторија, која 64 години владеела со Англија во 19 век, актуелната кралица Елизабета е најдолго на англискиот престол.

За таа пригода, државната телевизија БиБиСи емитувала документарец, во кој особено внимание е ставено на венчаницата на кралицата Елизабета, која во 1947 година ја креирал дворскиот креатор Норман Харнел. Венчаницата била со вел, долг повеќе од четири метри, извезен со мотиви од далечните земји кои во тоа време биле под англиското кралско влијание и власт. Во шиењето и везењето на венчалниот фустан учествувале 350 лондонски шивачки!
Во еуфоријата по повод шесте децении од англискиот кралски брак, отворени се многу теми на кои јавноста, особено онаа надвор од Англија, или заборавила, или првпат ги слушнала.

Приказна за кралицата
Англиската кралица Елизабета е родена на 11 април 1926 година, како ќерка на принцот Алберт, кој не бил престолонаследник бидејќи бил второроден син на тогашниот англиски крал Џорџ. Но, историјата се поиграла со ова природно право на кралското наследство. Неговиот постар брат, принцот Едвард се заљубил во Американката Волис Симсон, која претходно веќе била два пати мажена. За да може да остане со неа Едвард абдицирал, по само 327 дена на чело на англиското кралство, доброволно го напушта тронот за да остане со својата љубовница. Во тоа време Елизабета имала само десет години, и почнале подготовките за нејзино преземање на престолот.

Кралицата Елизабета никогаш не одела во ниту едно училиште. Учителите и доаѓале дома, и во Бакингамската палата приватно ја подучувале на историја, геоографија, филозофија... никој, во тие пубертетски години не размислувал за кого ќе се мажи идната кралица. Од мала обожавала коњи и расни кучиња. До толку им била приврзана што е неподелено мислење дека овие животни ги сакала повеќе од луѓето.

А Елизабета уште во својата тринаесетта година се заљубила во високиот грчки принц Филип, и до својата дваесет и прва година никогаш не поскала никого друг, освен него. Она што било дополнителна компликација е фактот дека Елизабета и Филип се подалечни роднини. Имено, мајката на грчкиот принц Филип, принцезата Алис од Батенберг, е внука на кралицата Викторија. Таткото на Филип бил помлад син на тогашниот грчки крал Георгиос Први.

Кога Елизабета на најблиските им ја објавила својата намера да се мажи за грчкиот принц Филип, идејата не била дочекана со поддршка. Напротив! Поради семејните, политички и старосни недоследности бракот не ветувал многу. Патем, принцот Филип бил бегалец во Англија, и живееле без особено богатство како обичен човек од англиската средна класа. Кон ова, дополнителни проблеми Елизабета правела со барањето дека сака скапа, екстравагантна свадба. Тоа било време по завршување на Втората светска војна и покажувањето кралски луксуз и богатство секако не би било прифатливо за англиските граѓани.

Но, Елизабета била неочекувано упорна за стандрадите на британските кралски семејства. Кралот Џорџ ја преубедувал, но не успевал. Потоа, се обидел да влијае со блиски посредници. Но, кога нејзината лична дворска придружничка и предложила да го смени мислењето, Елизабета и дала одговор за неа, и кралот Џорџ кој ја пратил: ако можел да абдицира принцот Едвард заради љубов, истото ќе го направам и јас!

Ова било клучно. Две абдикации, напуштања на англискиот трон за така кратко време би биле погубни за традицијата и угледот на монархијата.

Приказна за протераниот принц
Помеѓу двете светски војни со Грција владее кралот Георгиеос Први. Во 1922 година грчките револуционери, републиканци успеваат да направат државен удар и да го симнат од власт осудувајќи го кралот Георгиос Први на смрт. Помладиот син на грчкиот крал, Ендрју, е татко на принцот Филип.

Принцот Филип е роден во 1921 година на Крит. Во 1922, кога со помош на Англија бега за Париз, грчкиот крал Георгиос први со семејството, Филип нема ни две години. Биле без моќ и без пари и живееле од помош на англиската Влада и нивните грчки роднини. Во 1931 година неговиот татко ги напушта, и се препушта на жени и алкохол. Тој останува сам, со својата мајка која од тие настани доживела нервен слом и завршила во манастир.

Богатиот роднина на неговата мајка, лордот Луис Маунтбатен го зема Филип кај себе, и го запишува на Кралската морнаричка академија во Гордонстоун, во Шкотска. Повремено бил покануван на масовните кралски балови, каде бил виден и од кралското семјство.

На 20 јануари, 1947 година грчкиот принц Филип се мажи со англиската принцеза Елизабета. На венчалниот бал има над 2.600 поканети, и за прв пат во историјата државното радио БиБиСи врши директен пренос од настанот. Добиле многу подароци, од Кина и Австралија, па се до Америка и Франција... помеѓу останатото, добиле и телевизор, кој во тоа време бил редок и скап апарат.

Педест години по венчавањето објавено е писмо од нејзиниот татко:... бев возбуден кога во Вестминстерската палата ја предавав твојата рака на принцот Филип... сега знам дека сте среќни, и дека секогаш можам да сметам на вас... пишува Џорџ Шести во писмото до Елизбета упатено по венчавањето.

По венчавањето младенците отпатувале на Малта, а на враќање им е предаден во употреба нивниот дом, лондонската палата Кларенс Хаус. Филип, за подигање на рејтингот, веднаш добил неколку англиски титули.

"Шокиран сум, изјавил Филип по враќањето од медениот месец на Малта, таа, Елизабета, мисли само на секс!" И ова, отворената склоност кон таа страст, бил нов елемент од долгата кралска традиција на Англија. Овој гаф, да се откријат интимни детали од кралстаката постела, на Филип не бил последен, но Елизабета редовно му простувала. Една година потоа, на 14 јануари 1948 година, кралицата Елизабета со царски рез го раѓа првото нивно дете, синот Чарлс, подоцнежниот сопруг на легендарната принцеза Дајана.

Два месеца по раѓањето Филип и Елизбета заминуваат за Малта, а бебето останува во рацете и под грижа на дворската слугинка. Синот Чарлс, како и другите два сина на Елизабета и Филип, од најраните денови па се до ден-денес кај мајката смеат да влезат само кога имаат закажано! Авторот на кралската Биографија, Грахам Тарнер, во 2002 издава книга во која вели дека Кралицата ни делумно не им подарувала внимание на своите деца колку на нејзините коњи и кучиња.

На 26 февруари 1952 година умира кралот Џорџ, а Елизабета станува наследник на престолот, кога имала само 26 години.
Крунисана е гламурозно, во палатата Весминстер на 2 јуни 1953 година.
Принцот Чарлс, престолонаследник на тронот, е син на роден Грк, на принцот Филип. Чарлс се венчал со принцезата Дајана во 1981 година, и со неа има два сина, престолонаследникот Вилијам и помладиот син Хари. Нивниот дедо, принцот Филип, го определил нивното грчко потекло. Освен својот ген, им ја дал и љубовта кон неговата татковина.




Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 18:14
Originally posted by test_glusec test_glusec напиша:

Зелените мислиш од Грција Зелените или???


Ne, "Greens" e politichka partija vo Avstralija i NEMA vrska so Grcija.


Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 18:22
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Eve uste eden dokaz zosto Grcite imaat silno lobi.




ГРКОТ ФИЛИП, СЕГАШНИОТ АНГЛИСКИ ПРИНЦ, И ДАВА НА ГРЦИЈА ПОСЕБНО МЕСТО ВО АНГЛИЈА


Со Англија владеат грци!


Последниве шеесет години на англискиот трон се наоѓа Англичанката Елизабета, и нејзиниот сопруг, Гркот Филип. Тој е единствениот човек во нејзиниот живот кон кого покажала наклоност и љубов. Дури и нејзините деца, оставени на слугинката по само два месеца од раѓањето, влегуваат кај неа само кога имаат закажано!


Во 2007 година Англија, со се земјите од Комонвелтот, кои се уште се под влијание на англиската традиција, прославија 60 години брак на актуелната англиска кралица Елизабета и нејзиниот сопруг - принцот Филип. Самиот факт дека двајца луѓе дури шеесет години живеат заедно, во брак, е настан сам за себе. А кога тој настан е од собата на англиската кралица, тогаш се работи за светска сензација. Токму така го разбрал ова и тогашниот британски премиер Тони Блер, кој го прогласи 20 јануари 2007, денот на шеесетгодишнината од кралскиот брак, за неработен ден.

Ова е исклучок во долгата англиска кралска традиција. Како што е исклучок и поклонувањето на кралицата Елизбета пред посмртниот сандак на загинатата принцеза Дајана. Никогаш претходно англиски монарх никому јавно се немал поклонето! А кралицата Елизабета, која го направила овој исклучок, добро ја знае традицијата: по кралицата Викторија, која 64 години владеела со Англија во 19 век, актуелната кралица Елизабета е најдолго на англискиот престол.

За таа пригода, државната телевизија БиБиСи емитувала документарец, во кој особено внимание е ставено на венчаницата на кралицата Елизабета, која во 1947 година ја креирал дворскиот креатор Норман Харнел. Венчаницата била со вел, долг повеќе од четири метри, извезен со мотиви од далечните земји кои во тоа време биле под англиското кралско влијание и власт. Во шиењето и везењето на венчалниот фустан учествувале 350 лондонски шивачки!
Во еуфоријата по повод шесте децении од англискиот кралски брак, отворени се многу теми на кои јавноста, особено онаа надвор од Англија, или заборавила, или првпат ги слушнала.

Приказна за кралицата
Англиската кралица Елизабета е родена на 11 април 1926 година, како ќерка на принцот Алберт, кој не бил престолонаследник бидејќи бил второроден син на тогашниот англиски крал Џорџ. Но, историјата се поиграла со ова природно право на кралското наследство. Неговиот постар брат, принцот Едвард се заљубил во Американката Волис Симсон, која претходно веќе била два пати мажена. За да може да остане со неа Едвард абдицирал, по само 327 дена на чело на англиското кралство, доброволно го напушта тронот за да остане со својата љубовница. Во тоа време Елизабета имала само десет години, и почнале подготовките за нејзино преземање на престолот.

Кралицата Елизабета никогаш не одела во ниту едно училиште. Учителите и доаѓале дома, и во Бакингамската палата приватно ја подучувале на историја, геоографија, филозофија... никој, во тие пубертетски години не размислувал за кого ќе се мажи идната кралица. Од мала обожавала коњи и расни кучиња. До толку им била приврзана што е неподелено мислење дека овие животни ги сакала повеќе од луѓето.

А Елизабета уште во својата тринаесетта година се заљубила во високиот грчки принц Филип, и до својата дваесет и прва година никогаш не поскала никого друг, освен него. Она што било дополнителна компликација е фактот дека Елизабета и Филип се подалечни роднини. Имено, мајката на грчкиот принц Филип, принцезата Алис од Батенберг, е внука на кралицата Викторија. Таткото на Филип бил помлад син на тогашниот грчки крал Георгиос Први.

Кога Елизабета на најблиските им ја објавила својата намера да се мажи за грчкиот принц Филип, идејата не била дочекана со поддршка. Напротив! Поради семејните, политички и старосни недоследности бракот не ветувал многу. Патем, принцот Филип бил бегалец во Англија, и живееле без особено богатство како обичен човек од англиската средна класа. Кон ова, дополнителни проблеми Елизабета правела со барањето дека сака скапа, екстравагантна свадба. Тоа било време по завршување на Втората светска војна и покажувањето кралски луксуз и богатство секако не би било прифатливо за англиските граѓани.

Но, Елизабета била неочекувано упорна за стандрадите на британските кралски семејства. Кралот Џорџ ја преубедувал, но не успевал. Потоа, се обидел да влијае со блиски посредници. Но, кога нејзината лична дворска придружничка и предложила да го смени мислењето, Елизабета и дала одговор за неа, и кралот Џорџ кој ја пратил: ако можел да абдицира принцот Едвард заради љубов, истото ќе го направам и јас!

Ова било клучно. Две абдикации, напуштања на англискиот трон за така кратко време би биле погубни за традицијата и угледот на монархијата.

Приказна за протераниот принц
Помеѓу двете светски војни со Грција владее кралот Георгиеос Први. Во 1922 година грчките револуционери, републиканци успеваат да направат државен удар и да го симнат од власт осудувајќи го кралот Георгиос Први на смрт. Помладиот син на грчкиот крал, Ендрју, е татко на принцот Филип.

Принцот Филип е роден во 1921 година на Крит. Во 1922, кога со помош на Англија бега за Париз, грчкиот крал Георгиос први со семејството, Филип нема ни две години. Биле без моќ и без пари и живееле од помош на англиската Влада и нивните грчки роднини. Во 1931 година неговиот татко ги напушта, и се препушта на жени и алкохол. Тој останува сам, со својата мајка која од тие настани доживела нервен слом и завршила во манастир.

Богатиот роднина на неговата мајка, лордот Луис Маунтбатен го зема Филип кај себе, и го запишува на Кралската морнаричка академија во Гордонстоун, во Шкотска. Повремено бил покануван на масовните кралски балови, каде бил виден и од кралското семјство.

На 20 јануари, 1947 година грчкиот принц Филип се мажи со англиската принцеза Елизабета. На венчалниот бал има над 2.600 поканети, и за прв пат во историјата државното радио БиБиСи врши директен пренос од настанот. Добиле многу подароци, од Кина и Австралија, па се до Америка и Франција... помеѓу останатото, добиле и телевизор, кој во тоа време бил редок и скап апарат.

Педест години по венчавањето објавено е писмо од нејзиниот татко:... бев возбуден кога во Вестминстерската палата ја предавав твојата рака на принцот Филип... сега знам дека сте среќни, и дека секогаш можам да сметам на вас... пишува Џорџ Шести во писмото до Елизбета упатено по венчавањето.

По венчавањето младенците отпатувале на Малта, а на враќање им е предаден во употреба нивниот дом, лондонската палата Кларенс Хаус. Филип, за подигање на рејтингот, веднаш добил неколку англиски титули.

"Шокиран сум, изјавил Филип по враќањето од медениот месец на Малта, таа, Елизабета, мисли само на секс!" И ова, отворената склоност кон таа страст, бил нов елемент од долгата кралска традиција на Англија. Овој гаф, да се откријат интимни детали од кралстаката постела, на Филип не бил последен, но Елизабета редовно му простувала. Една година потоа, на 14 јануари 1948 година, кралицата Елизабета со царски рез го раѓа првото нивно дете, синот Чарлс, подоцнежниот сопруг на легендарната принцеза Дајана.

Два месеца по раѓањето Филип и Елизбета заминуваат за Малта, а бебето останува во рацете и под грижа на дворската слугинка. Синот Чарлс, како и другите два сина на Елизабета и Филип, од најраните денови па се до ден-денес кај мајката смеат да влезат само кога имаат закажано! Авторот на кралската Биографија, Грахам Тарнер, во 2002 издава книга во која вели дека Кралицата ни делумно не им подарувала внимание на своите деца колку на нејзините коњи и кучиња.

На 26 февруари 1952 година умира кралот Џорџ, а Елизабета станува наследник на престолот, кога имала само 26 години.
Крунисана е гламурозно, во палатата Весминстер на 2 јуни 1953 година.
Принцот Чарлс, престолонаследник на тронот, е син на роден Грк, на принцот Филип. Чарлс се венчал со принцезата Дајана во 1981 година, и со неа има два сина, престолонаследникот Вилијам и помладиот син Хари. Нивниот дедо, принцот Филип, го определил нивното грчко потекло. Освен својот ген, им ја дал и љубовта кон неговата татковина.




Ama sega e chudna rabotava - Britanija ja prizna Makedonija.

Prashanje e DALI SEGA SPIJAT ZAEDNO???? збунетост

Ili deka stari pa veke NE im treba?? смеење


Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 18:42


Kultuzin - eve samo sto najdov od statistika.

Makedoncite (a i cela statistika) se bazira spored mestoto na raganje a NE spored samoopredeluvanje (sto e mnogu sumlivo i nepravedno).  Spored koi sega na primer site Albanci sto se rodeni vo Makedonija a ne vo Albanija NEMA da se rachunaat kako Albanci, tuku kako Makedonci.???  голема%20насмевка

- Census Fact Sheet - Information for Ethnic Communities or Multicultural Australia, 2006 (download Macedonian)
http://www.abs.gov.au/AUSSTATS/abs@.nsf/DetailsPage/2906.02006?OpenDocument

- Deka ne priznavaat kako Makedonci;

SOUTHERN AND EASTERN EUROPEAN Southern European, Italian, Spanish, Other South Eastern European Greek, Macedonian, Other Eastern European
http://www.abs.gov.au/Ausstats/abs@.nsf/0/08D925D7D386F245CA256AB000079E69?opendocument

- Deka crkvata ni ja priznavaat;

Greek Orthodox Macedonian Orthodox Russian Orthodox Serbian Orthodox Other Orthodox
http://www.abs.gov.au/Ausstats/abs@.nsf/0/EDF5DB468666BD9ACA25697E0018FE79?opendocument

Za drzavnoto ime ke si pochekame. голема%20насмевка

- Interesen (no mnogu bolen) iskaz kade Makedoncite se vbroeni vo luge koi se plashat da si go iskazat svoeto poteklo - zapis od 1995 god;

Birthplace and religious data is useful in measuring likely ethnic strength and concentration, especially in the first generation of immigrants. There is a tendency in Australia, as elsewhere, for organisations representing groups to exaggerate their numerical followings in order to gain political significance or to impress funding agencies. Hard census data counters this and provides a base for rational measurement of services and entitlements. This does not prevent interested parties from questioning the census process itself. Claims that respondents are 'afraid' to call themselves, for example, Muslims or Macedonians may well be true in limited cases. But the overall picture is reasonably sound, and certainly as much so as in any other census system.
http://www.abs.gov.au/Ausstats/abs@.nsf/94713ad445ff1425ca25682000192af2/49f609c83cf34d69ca2569de0025c182!OpenDocument


 


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.